Глави ЦРУ та МІ-6 впевнені в продовженні підтримки України у війні з Росією
Абсолютно необхідно, щоб Велика Британія, США та їхні партнери продовжували підтримувати Україну, яка продовжує боротися, і така підтримка триватиме, незважаючи на складнощі, заявив глава британської служби зовнішньої розвідки МІ-6 Річард Мур на FT Weekend Festival у Лондоні, де він вперше дав публічне інтерв'ю разом із главою Центрального розвідувального управління США Вільямом Бернсом.
"Я впевнений, що ми продовжимо (підтримку), і я впевнений, що президент розгляне інші способи, якими ми можемо надати підтримку в найближчі місяці", - сказав, зі свого боку, Бернс.
Мур зазначив, що нині ситуація реально важка, особливо на сході України, де триває виснажлива війна, і обидві сторони зазнають величезних страждань. "Путін просувається вперед у свого роду виснажливій "пірровій" кампанії, захоплюючи село за селом. Коли він їх бере, нічого не залишається, тому що все повністю зруйновано. Ось чому я навмисно використовував термін "піррова". Це кремлівський спосіб війни: це те, що вони зробили в Грозному, це те, що вони зробили в Алеппо. І це те, що вони роблять зараз", - зазначив глава МІ-6.
Водночас він наголосив, що українські друзі мають абсолютну волю до боротьби, і загалом уже можна говорити, що ідея Путіна почати агресивну війну в лютому 2022 року провалилася, і він продовжує зазнавати невдач, адже українці й далі битимуться, і західні партнери й надалі надаватимуть їм підтримку в цьому.
Коментуючи операцію України в Курській області, Мур назвав її зухвалою і сміливою спробою змінити порядок денний. "Українці ... справді довели війну до свідомості простих росіян", - вважає очільник МІ-6, нагадавши, що від початку війни НАТО отримало двох нових членів - Швецію та Фінляндію, а Росія тепер втратила частину власної території.
Глава ЦРУ зазначив, що курська операція підняла бойовий дух українців і виявила деякі вразливі місця путінської Росії та його армії, а також викликала дебати всередині російської еліти, як і нетривалий заколот Пригожина трохи більше року тому. "Це справді викликало запитання у людей, яких ми могли бачити в російській еліті, про те, куди все це рухається?" - сказав Бернс.
Водночас він вважає, що Путін перебуває "на останньому подиху". "Сьогодні я не бачу жодних доказів того, що влада Путіна слабшає. Він робить одну річ справді добре - це пригнічує людей вдома (у Росії - ІФ-У)", - додав глава ЦРУ.
Водночас його колега з МІ-6 закликав не плутати "міцну хватку зі стійкою хваткою". "Для того, хто втратив частину своєї країни, хто бачив, як група найманців, яку він виростив, пройшла півдороги до Москви, так, безумовно, у нього дуже міцна хватка. Але це не зовсім те саме, щоб бути стійкою", - зазначив Мур.
Відповідаючи на запитання про загрозу застосування Путіним ядерної зброї, Бернс закликав не ставитися легковажно до ризиків ескалації. За словами глави ЦРУ, восени 2022 року був момент, коли він думав, що існував реальний ризик потенційного застосування тактичної ядерної зброї, і президент відправив його поговорити з Сергієм Наришкіним, щоб дуже чітко роз'яснити, якими будуть наслідки такого роду ескалації. "Однак я ніколи не думав, і це думка мого агентства, що нас слід надмірно залякувати цим. Путін - хуліган. Він продовжить час від часу брязкати зброєю... Я не думаю, що ми можемо дозволити собі бути заляканими цим брязканням зброєю або залякуванням", - наголосив Бернс.
За словами Мура, заяви Путіна про ядерну ескалацію є глибоко безвідповідальними та нерозважливими, проте ніхто на Заході не буде заляканий такими розмовами чи будь-якою іншою поведінкою російської держави, бо всі розуміють необхідність допомоги українцям відновити свою незалежність і суверенітет.
Глави ЦРУ та МІ-6 зазначили, що ці розвідувальні служби працюють у дуже тісному партнерстві, і найкращим прикладом тому була ситуація напередодні повномасштабної агресії Росії проти України. "Повертаючись до осені 2021 року, наші служби разом змогли надати достовірне, раннє, точне попередження про майбутнє вторгнення, коли майже всі інші служби в усьому світі, наші колеги з розвідки, вирішили, що це був блеф із боку Путіна", - зазначив Бернс.
На його думку, хороша розвідка дала змогу політичному керівництву мобілізувати дуже сильну коаліцію для протидії агресії Путіна, це допомогло українцям захистити себе.
Очільник ЦРУ додав, що тоді ж, за вказівкою їхніх політичних лідерів, обидві служби застосували новий підхід і розсекретили деякі дані, щоб спростувати неправдиві наративи Путіна і викрити неприкриту агресію з боку Росії та поставити Путіна в незвичне і незручне становище.
Відповідаючи на запитання про ступінь і небезпеку співпраці Китаю і Росії, Росії та Ірану, Росії та Північної Кореї, Бернс констатував, що "це вулиці з двостороннім рухом", які становлять реальну небезпеку для невинних українських цивільних осіб, а також для друзів і партнерів на Близькому Сході.
Мур додав, що російські війська вже використовують проти України північнокорейську зброю та іранські безпілотники, що легко доводиться.
Глава ЦРУ зауважив, що не бачить прямих доказів постачань зброї з Китаю та іншої допомоги в Росію для використання у військових діях в Україні, але бачить підтримку в сенсі товарів подвійного призначення, яка дала змогу Путіну протягом останніх 18 місяців значно перебудувати свою оборонну промислову базу, і це становить реальну небезпеку.
Бернс уникнув прямої відповіді на запитання про те, чи здійснено вже постачання іранських балістичних ракет Росії, однак наголосив, що якщо це станеться, то буде різкою ескалацією характеру оборонного партнерства двох країн.
Очільник ЦРУ зауважив, що він і його британський колега добре розуміють небезпеку таких зв'язків між Росією, Іраном, Північною Кореєю і Китаєм і роблять усе можливе, щоб надати своїм політикам ідеї щодо того, як найкраще з цим впоратися.
За словами глави МІ-6, зокрема, триває робота з виявлення і скорочення здатності Росії використовувати так звані судна-примари для обходу санкцій.
Водночас очільник ЦРУ додав, що необхідно враховувати, що історично між Росією та Китаєм існує неабияка недовіра. "Хоч би як Росія дратувалася через ідею бути молодшим партнером Сполучених Штатів після закінчення холодної війни, можна з упевненістю сказати, що з часом росіяни теж дратуватимуться через те, що вони є молодшим партнером Китаю", - вважає він.
Глави МІ-6 і ЦРУ, коментуючи роботу російської розвідки за кордоном, зазначили, що, в певному сенсі, вона стала більш дилетантською і нерозважливою, а тому і більш небезпечною. "Я вважаю, що російські розвідувальні служби стали трохи "дикими" (англ. - feral) у деяких своїх діях", - поділився своїми спостереженнями Мур. "Дилетантство, насправді, може бути більш безрозсудним і більш небезпечним", - додав Бернс.
Глава МІ-6 вказав, що використання російськими розвідувальними органами злочинних елементів показує, що вони стають "трохи відчайдушними", оскільки не можуть використовувати своїх власних людей. Однак це дає змогу доволі ефективно виявляти такі дії, оскільки злочинці працюють за гроші, ненадійні і не особливо професійні. "І тому обмін розвідданими з нашими союзниками і партнерами, а не тільки між нами, а потім спільна робота зі зриву багатьох із цих змов, я думаю, є найкращим способом впоратися з цим", - підсумував глава ЦРУ.
Люди, які пропонують Україні припинення вогню без гарантій безпеки - це "диванні експерти", які ніколи не переживали війну. Вони не розуміють, чим будь-які домовленості з РФ можуть обернутися для України.
Питання перехоплення російських ракет у повітряному просторі над Україною силами НАТО викликає складні дискусії про межі права на самооборону. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Недосвідчені, погано навчені та недостатньо нагодовані війська КНДР вирушили до Росії для участі у війні проти України, повідомило The Guardian.
Кількість країн, які бажають миру, не залежить від тривалості війни, заявив президент України Володимир Зеленський на пресконференції за підсумками участі в саміті Європейської політичної спільноти.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що серед північнокорейських військових, що воюють на боці РФ на Курщині вже є втрати.
Президент України Володимир Зеленський вірить, що Дональд Трамп хоче швидкого закінчення війни, однак просто "скоро" - може означати втрати для України, а потрібен справедливий мир.
Наразі ще не відомо, якими будуть конкретні кроки переможця президентських перегонів в США Дональда Трампа.
Директор НАБУ Семен Кривонос, керівник САП Олександр Клименко зустрілися із Генеральним інспектором Держдепу США Карделлом Річардсоном. Під час зустрічі було обговорено нагляд за використанням міжнародної допомоги та підзвітність перед її надавачами.
Президент Володимир Зеленський прокоментував чергові російські обстріли, внаслідок яких постраждали Одеська, Харківська та Київська області. Відповідний допис глава держави оприлюднив у Facebook.
Заяви обраного президента США Дональда Трампа про намір відновити відносини з Росією і вирішити "українську кризу" "заслуговують на увагу". Про це заявив Володимир Путін на пленарній сесії дискусійного клубу Валдай у Сочі.
Люди, які пропонують Україні припинення вогню без гарантій безпеки - це "диванні експерти", які ніколи не переживали війну. Вони не розуміють, чим будь-які домовленості з РФ можуть обернутися для України.
Питання перехоплення російських ракет у повітряному просторі над Україною силами НАТО викликає складні дискусії про межі права на самооборону. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Недосвідчені, погано навчені та недостатньо нагодовані війська КНДР вирушили до Росії для участі у війні проти України, повідомило The Guardian.
Кількість країн, які бажають миру, не залежить від тривалості війни, заявив президент України Володимир Зеленський на пресконференції за підсумками участі в саміті Європейської політичної спільноти.