"Слуга народу" Юрченко: в які скандали потрапляв підозрюваний у хабарництві нардеп

Більше 10 років тому Юрченко намагався поцупити в магазині кілька пляшок недорогого пива. Отримавши депутатський мандат 2019 року, молодик, якщо вірити НАБУ, збільшив свої апетити в рази.
Нардеп Гео Лерос 13 вересня написав у Facebook, що 11 вересня НАБУ затримало помічника депутата від фракції "Слуга народу" Олександра Юрченка Івана Фіщенка за хабарництво. Так почався кримінально-політичний трилер, що тримав в напрузі громадськість весь тиждень.
Як з’ясувалося, влітку 2020 року НАБУ почало розслідування щодо організованої групи, учасники якої отримують хабарі за використання повноважень народних депутатів. В результаті спецоперації було викрито на хабарі позаштатного помічника Юрченка. Фіщенко отримав першу частину коштів розміром 13 тисяч доларів із запланованих 200 тисяч доларів, які мали використати на підкуп членів парламентського комітету з питань енергетики.
НАБУ заявило, що зібрано докази для повідомлення про підозру самому Юрченку у вчиненні злочинів. Бюро оприлюднило відео прихованої зйомки між народним депутатом Юрченком, посередником Фіщенком та детективом, що працював під прикриттям. "Мені треба випекти стільки плюшок. Там буде загальний бенкет. Я думаю, буде близько 200 кг", – озвучив суму хабара Юрченко. Окрім грошей, нардеп вимагав 3% акцій заводу, який, начебто, мали побудувати в Україні.
32-річний Юрченко втрапив в кримінальну історію не вперше – 11 років тому його затримали за крадіжку чотирьох пляшок пива "Старопрамен" в магазині "Каштан" в Києві на вулиці Велика Васильківська. Про це у Facebook повідомив головний редактор Цензор.нет Юрій Бутусов. Також журналіст повідомив, ймовірно, Юрченко був висунутий від партії на 211-й столичний округ на виборах до Верховної Ради у 2019 році за поданням одного з найвпливовіших "слуг" – нардепа Андрія Холодова (контролює найбільшу мережу сигаретних кіосків у Києві).
Початок політичної кар’єри
Олександр Миколайович Юрченко народився в Києві 23 липня 1988 року. Закінчив КНУ ім. Шевченка, Інститут післядипломної освіти ("Правознавство") та Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" (інженерні технології, кафедра дизайну).
З 18-річного віку працював кур’єром, потім – техніком-конструктором, архітектором та юристом. Згодом молодик вподобав долю професійного громадського активіста – він брав участь у пікетуванні незаконних забудов. В різні роки був учасником різноманітних об’єднань: Громадська рада при Голосіївській РДА, ГО "Чорна Рада", ГО "Люстрація" та ГО "Всеукраїнська люстрація".
На позачергових місцевих виборах у 2014 році був членом Голосіївської районної ТВК від ВО "Свобода". Аж поки у 2015 році його не висунули до Київміськради від партії УКРОП, яку пов’язують з олігархом Ігорем Коломойським. Згодом він очолює Голосіївський районний осередок УКРОПу.
У парламенті VIII скликання Юрченко трудиться помічником-консультантом на громадських засадах у кількох депутатів – Тараса Батенка та Андрія Денисенка (УКРОП) та Олени Сотник ("Самопоміч").
Пік політичної кар’єри видбувся у 2019 році, коли він був обраний народним депутатом IX скликання по 211 округу (Голосіївський район столиці) від партії "Слуга народу" як безпартійний. В парламенті став членом комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолив підкомітет з питань поводження з побутовими відходами.
Кінець політичної кар’єри
"Свідомо залишаємо в стороні правову складову цієї історії – не в наших повноваженнях надавати суто юридичну оцінку матеріалам кримінальних проваджень, зібраним доказам. Але констатуємо, що з політичної й моральної точок зору, враховуючи наведений НАБУ, відеоматеріал, пан Юрченко втратив етичні підстави бути депутатом Верховної Ради. Влада – не місце для "плюшок". Таку заяву оприлюднив днями Офіс президента.
"НАБУ зафіксувало, що пан Юрченко у свої 32 роки поводиться так, ніби він повністю пропустив увесь політичний розвиток нашого суспільства після 2014 року. Не побачив, не зрозумів, не навчився. Жодного виправдання цьому бути не може. Цілком логічно, що з такою зухвалістю він став "героєм" того відео, яке оприлюднило НАБУ й подивилася вся країна. Від зухвалості до хабарництва – завжди один крок", – наголосили в ОП.
Офіційна заява ОП поставила крапку в кількаденній епопеї навколо нардепа Юрченка. Бо спочатку генпрокурорка Ірина Венедіктова публічно відмовила в оголошенні підозри депутату. Проте після дводенної паузи, протягом якої скандал з ймовірним хабарником, м’яко кажучи, не вщухав, таки підписала 17 вересня клопотання про арешт Юрченка.
Хоча, вже після публікації матеріалів НАБУ, Юрченко залишив склад фракції "Слуга народу" у парламенті. А 17 вересня його було виключено з лав "слуг" офіційно. Того ж дня, не без зусиль, правоохоронці повідомили нардепу про підозру. Хоча його помічник Іван Фіщенко встиг вийти з СІЗО під заставу 1,5 мільйони гривень.
Юрченко ще не зробив жодної публічної заяви про пред’явлені йому звинувачення. Наразі 18 серпня він не з’явився на засіданні Вищого антикорупційного суду (ВАКС) з обрання йому запобіжного заходу. Суд відклав засідання до 15 години 21 вересня.
Пояснюючи свою неявку в суд, нардеп повідомив, що він раніше контактував з хворими на коронавірус, тому здав тести на виявлення зараження та витримує вдома двотижневу самоізоляцію. На що розраховує Юрченко, невідомо. Проте тягнути час та сподіватися на те, що йому вдасться викрутитися з цієї гучної історії завдяки могутнім покровителям, напевно, марно. Президент своє слово вже сказав.
А 18 вересня увечері нардеп від "ЄС" Олексій Гончаренко переповів слова генпрокурорки про те, що Юрченко вже був у НАБУ на допиті, а запобіжний захід йому буде обраний вже сьогодні. Венедіктова зазначила, що прокуратура просить тримання Юрченка під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 6,5 мільйона гривень.
Найближчими днями у Саудівській Аравії відбудеться зустріч між представниками Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації. Участь у зустрічі вище керівництво країн не братиме.
Президент України Володимир Зеленський висловив готовність до повного припинення вогню під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом 19 березня. Про це йдеться у спільній заяві держсекретаря США Марко Рубіо та радника президента США з національної безпеки Майкла Волтца.
Президент США Дональд Трамп допоможе Україні закупити більше систем протиповітряної оборони. Про це заявила речниця Білого дому Керолайн Лівітт за декілька годин після телефонної розмови між американським лідером та українським президентом Володимиром Зеленським.
Держсекретар США Марко Рубіо і радник із нацбезпеки Майк Волтц опублікували заяву за підсумками переговорів президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського.
Якщо російські війська порушать домовленості щодо припинення ударів по енергетичних об'єктах, на що погодилася і Україна, і РФ, то наша держава реагуватиме дзеркально. Дотримання "енергетичного перемир'я" мають контролювати Сполучені Штати Америки.
19 березня російські пропагандистські ЗМІ заявили про нібито збиття українського F-16 у Сумській області. Росіяни знову збрехали, наголосив президент України Володимир Зеленський. Про це він сказав під час відеоконференції з журналістами.
Уряд Італії підтримує зусилля "сильного та авторитетного" американського президента Дональда Трампа у його пошуках миру для України. Проте Італія в жодному випадку не буде приєднуватись до "коаліції охочих" відправити своїх військових до України у якості миротворців.
Президент США Дональд Трамп розуміє, що Україна на юридичному рівні ніколи не визнає контроль Росії над своїми територіями. І тому в контексті мирного процесу територіальне питання буде найскладнішим.
Якщо президент США Дональд Трамп справді хоче стати посередником у встановленні миру, йому доведеться змусити Путіна заплатити за відмову від нього, ніякий спорт у цьому не допоможе.
Спецпредставник президента США з питань Близького Сходу Стів Віткофф вважає, що повного припинення вогню в Україні можна досягнути за пару тижнів. Його слова навело Clash Report у мережі Х.
Найближчими днями у Саудівській Аравії відбудеться зустріч між представниками Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації. Участь у зустрічі вище керівництво країн не братиме.
Президент України Володимир Зеленський висловив готовність до повного припинення вогню під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом 19 березня. Про це йдеться у спільній заяві держсекретаря США Марко Рубіо та радника президента США з національної безпеки Майкла Волтца.
Президент США Дональд Трамп допоможе Україні закупити більше систем протиповітряної оборони. Про це заявила речниця Білого дому Керолайн Лівітт за декілька годин після телефонної розмови між американським лідером та українським президентом Володимиром Зеленським.
Держсекретар США Марко Рубіо і радник із нацбезпеки Майк Волтц опублікували заяву за підсумками переговорів президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського.