Венеціанська комісія розкритикувала мовний закон, але підтримала ідею захисту української мови
Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" не витримує балансу між захистом української мови та гарантуванням прав мов меншин.
Такий висновок ухвалила у п’ятницю Європейська комісія "За демократію через право", більше відома як Венеціанська комісія (ВК).
Видання "Європейська правда" ознайомилася зі змістом рішення комісії, яке буде офіційно оприлюднене у понеділок, після доопрацювання. Воно містить значний перелік рекомендацій для зміни даного закону та наголошує на окремих положеннях, які, на думку ВК, суперечать міжнародним зобов’язанням України.
"Венеціанка" вважає, що Україна має втілити ці зміни, "щоби уникнути міжетнічної напруженості через мовне питання". Чинний закон, на переконання ВК, не досягає цієї мети.
Варто зауважити, що Венеціанська комісія окремо підтримала мету закону щодо надання переваги українській мові перед російською та наголосила, що українська держава має підстави для рішень у цьому напрямку.
"З огляду на особливу роль в Україні російської мови (яка є найбільш вживаною мовою меншин, а також головною мовою для спілкування для багатьох представників меншин, відмінних від російської), а також з огляду на утиски української мови у минулому, Венеціанська комісія повністю розуміє потребу у заходах із підтримки української як державної мови", - йдеться, зокрема, у документі.
Захищаючи та підтримуючи окремі положення чинного закону, Венеціанська комісія водночас бачить проблему в інших його положеннях. Зокрема, вона рекомендує переглянути норми, які запроваджують відмінність у правах трьох груп мов, відмінних від української – мов корінних народів, офіційних мов ЄС та інших мов. У цій критиці, по суті, "Венеціанка" стала на захист російської мови, яка за законодавством отримує найменше прав.
Також ВК рекомендує переглянути норми, які встановлюють відповідальність за порушення даного закону – приміром, щодо "викривлення державної мови у офіційних документах", та розширити використання мов меншин у окремих держаних функціях – приміром, у роботі екстрених служб.
Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної" був ухвалений 25 квітня та підписаний президентом Порошенком 15 травня. Україна відмовилася надавати даний закон для аналізу ВК, попри заклик низки західних партнерів, але він був переданий у "Венеціанку" від імені голови моніторингового комітету ПАРЄ.
Рекомендації "Венеціанки" не мають юридично зобов’язуючого характеру, однак держава, щодо законодавства якої ВК має суттєві претензії, зазвичай стикається із міжнародним тиском щодо їх виконання.
В Офісі президента України попередили про появу фейкових листів, які поширюються від імені керівника ОП Кирила Буданова. У повідомленні наголошується, що ці документи є частиною інформаційної війни Росії та мають на меті дискредитувати українське військове керівництво.
Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь готується до оборони у разі можливого конфлікту, а роль Росії у цьому процесі буде визначальною.
Колишній спецпредставник США Курт Волкер заявив, що після поразки у війні проти України Росія не зможе швидко розпочати нову агресію.
Президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що новообраний прем’єр-міністр Угорщини Петер Мадяр поверне Україні кошти, які були заблоковані його попередником Віктором Орбаном.
Президент Володимир Зеленський допустив, що Росія може готуватися до загальної мобілізації.
У Туреччині заявили про готовність організувати зустріч президентів України та Росії – Володимира Зеленського і Володимира Путіна. Анкара вкотре підтвердила свою роль посередника, наголошуючи, що готова надати майданчик для переговорів, якщо сторони погодяться.
Центр протидії дезінформації при РНБО України пояснив, що загроза вторгнення з боку Білорусі наразі відсутня.
Адмірал НАТО Роб Бауер заявив, що класичної перемоги у війні проти Росії вже не буде, адже конфлікт набув затяжного характеру й вимагає нових стратегічних підходів.
Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президентом Фінляндії Александром Стуббом, під час якої сторони обговорили посилення оборонної співпраці та підтримку України в умовах триваючої війни.
Президент Володимир Зеленський прокоментував рішення Кремля блокувати соціальні мережі в Росії, назвавши це спробою ізолювати власне суспільство від правди.
В Офісі президента України попередили про появу фейкових листів, які поширюються від імені керівника ОП Кирила Буданова. У повідомленні наголошується, що ці документи є частиною інформаційної війни Росії та мають на меті дискредитувати українське військове керівництво.
Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь готується до оборони у разі можливого конфлікту, а роль Росії у цьому процесі буде визначальною.
Колишній спецпредставник США Курт Волкер заявив, що після поразки у війні проти України Росія не зможе швидко розпочати нову агресію.
Президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що новообраний прем’єр-міністр Угорщини Петер Мадяр поверне Україні кошти, які були заблоковані його попередником Віктором Орбаном.