Зеленському пообіцяли безвіз, – політологи пояснили підсумки саміту ЄС-Україна
Символічно, що перший з початку пандемії саміт Євросоюзу вирішили провести саме з Україною 6 жовтня. На підсумковій пресконференції 22-го саміту ЄС-Україна на це окремо звернули увагу президент Європейської ради Шарль Мішель та президент України Володимир Зеленський.
В цілому офіційно ніхто з європейських топ-чиновників великих претензій Україні не пред’являв, хоча завуальовано критичні стріли в бік Києва летіли. Так, Шарль Мішель повідомив, що пояснив Зеленському принципи боротьби з корупцією в ЄС. А верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вкотре нагадав, що очікує від чинної української влади підтримки незалежної та ефективної судової системи, та підкреслив, що в боротьбі з корупцією Україні ще багато чого слід зробити.
Ні Мішель, ні Боррель публічно не підтвердили, що процедура призупинення безвізу українцям не загрожує. Та й спільна заява саміту з цього приводу містить досить розлоге формулювання: "Ми підкреслили важливість продовження виконання критеріїв візової лібералізації та прискорення пов'язаних з цим зусиль у проведенні реформ". Крім того, сказано, що сторони чекають відновлення можливості подорожувати країнами ЄС, коли дозволять відповідні епідеміологічні умови. Втім, сам Зеленський на пресконференції запевнив, що "безвізовому режиму ніщо не загрожує".
Важливим було обговорення процесу євроінтеграції України. Так, Київ наполягає на ревізії Угоди про Асоціацію, зокрема, прагне запровадження "промислового безвізу" для українських підприємств. Це означає можливість для українців, в разі його запровадження, торгувати з ЄС на тих самих умовах, що і країни Євросоюзу між собою. Втім, Боррель з цього приводу висловився обережно: "В Угоді про Асоціацію ще є багато можливостей, які можна використовувати". Зрештою, домовилися провести в 2021 році всебічну оцінку досягнень Угоди про Асоціацію.
"На саміті заперечили чутки про скасування безвізу для українців. Так, європейці звернули увагу на гальмування реформ в Україні, проте в цілому саміт виглядає робочим, нейтральним, позитивні політичні моменти за його підсумками є, зокрема,заява про те, що розпочнеться робота над покращенням Угоди про Асоціацію з ЄС. Хоча, коли консультанти почнуть працювати, та скільки будуть тривати консультації, невідомо, бо поки Євросоюз має вирішити, що робити з Brexit. Проте, заявою про модернізацію угоди Зеленський показав,що він рухається в бік ЄС. З іншого боку – вже зараз закладається серйозна тема внутрішньополітичних дискусій. Втім, це вже питання 2021 року, якщо до того часу вже будуть оприлюднені якісь напрацювання щодо корекції угоди", – прокоментував політолог Володимир Воля.
Втім, частина експертів дотримується дещо обережнішої точки зору щодо досягнень президента в Брюсселі. Фахівці вважають, що поза зором суспільства залишилися неочевидні суто дипломатичні дії та певна бездіяльність самого президента України.
"Зеленському у Брюсселі продемонстрували розчарування його діями, діяльністю його команди та загалом – ситуацією в Україні, – звертає увагу заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. – Ймовірно, внаслідок цього президент не виконав навіть програму-мінімум подібних візитів. По-перше, він не відвідав у Брюсселі штаб-квартиру НАТО. Наразі Україна воює з потужним ворогом, тому будь-яка допомога та навіть просто сприяння альянсу для нашої країни життєво важливі. По-друге, не було одних зустрічей в Європарламенті. Зрозуміло, що це було би для Зеленського надто неприємно, бо слухати вкотре про згортання реформ в Україні не хотілося. Проте, це робота президента – заради інтересів своєї держави спілкуватися з міжнародними партнерами, пояснювати, надавати детальні матеріали. Але він, напевно, вирішив поберегти нерви. По-третє, з європейським бізнесом Зеленський також не знайшов ні часу, ні тем для розмови. Інвестори? Ні, не чули".
"Назвати саміт успішним для України, як представляє подію чинна влада, не можна. Втім, гіршого не відбулося. Нам вказали на багато порушень, на відхід від виконання деяких пунктів Угоди про Асоціацію та безвіз, зокрема, на порушення незалежності антикорупційної інфраструктури, реформу судочинства. А поява в нашому достатньо слухняному Конституційному суді справ про правомірність існування Вищого антикорупційного суду викликала ще більшу стурбованість у європейців. Таким чином ситуація в Україні поставлена на моніторинг. Наприклад, слідкують за проходженням чисто лобістського законопроєкту "Про локалізацію виробництва". В разі ухвалення цей документ може поховати угоду про вільну торгівлю з ЄС. Насправді Україні на цьому саміті розмітили низку червоних ліній. І від того, чи ми їх перетнемо, буде залежати вирішення базових питань, котрі поки що поставлено на паузу", – підсумував політолог, народний депутат кількох скликань Тарас Чорновіл.
Президент України Володимир Зеленський звернувся із закликом до США ліцензувати виробництво систем протиповітряної оборони та ракет в нашій країні. Про це він сказав під час виступу на засіданні Контактної групи з питань оборони України.
Україна перебуває у пошуку інструментів, щоб примусити Росію до миру. Ініціатива щодо введення військ Заходу на територію нашої країни є однією з найкращих.
Україна та її партнери пройшли довгий шлях, "було б просто божевіллям кинути все" і не продовжувати розвивати створені оборонні коаліції, заявив президент України Володимир Зеленський.
Безпілотні літальні апарати дозволяють стримувати ворога й утримувати його на дистанції. У поточному році Україна планує поставити рекорд у кількості та якості дронів.
Україна робить все можливе для того, щоб закінчити війну у цьому році. Припинення війни є спільною метою України та її партнерів, а не Росії.
Сполучені Штати Америки оголосили про новий і останній пакет допомоги за адміністрації президента США Джо Байдена. Міністр оборони США Ллойд Остін заявив у Німеччині, що сума допомоги становитиме 500 мільйонів доларів.
Курська операція Збройних сил України є однією з найбільших українських перемог у війні з РФ. Водночас потрібен тиск на Москву, зокрема санкції, адже Володимир Путін почне думати про мир лише тоді, коли його оточення скаже йому, що в нього закінчилися гроші.
Президент Володимир Зеленський виступив на засіданні Контактної групи з питань оборони України. Глава вказав на ключові виклики для нашої країни у війні проти РФ.
Майбутній спецпредставник обраного президента США Дональда Трампа з питань України, відставний генерал Кіт Келлог заявив, що має на меті спробувати знайти рішення для завершення повномасштабної війни РФ проти України протягом 100 днів з моменту інавгурації Трампа.
Російська Федерація не змінила свою позицію і надалі прагне знищити Україну, вважає міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Про це він сказав на пресконференції із чинною главою ОБСЄ, міністеркою закордонних справ Фінляндії Еліною Валтонен.
Президент України Володимир Зеленський звернувся із закликом до США ліцензувати виробництво систем протиповітряної оборони та ракет в нашій країні. Про це він сказав під час виступу на засіданні Контактної групи з питань оборони України.
Україна перебуває у пошуку інструментів, щоб примусити Росію до миру. Ініціатива щодо введення військ Заходу на територію нашої країни є однією з найкращих.
Україна та її партнери пройшли довгий шлях, "було б просто божевіллям кинути все" і не продовжувати розвивати створені оборонні коаліції, заявив президент України Володимир Зеленський.
Безпілотні літальні апарати дозволяють стримувати ворога й утримувати його на дистанції. У поточному році Україна планує поставити рекорд у кількості та якості дронів.