Невидима смерть: який рівень радіації в Чорнобильській зоні у вересні 2020 року
Аварія на Чорнобильській АЕС вплинула не лише на екологічну сферу, а і на формування суспільної думки, що радіація – це смертельна небезпека і екологічна обстановка ніколи не прийде до норми. Журналіст ASPI news 24 вересня відвідав Чорнобиль і місто Прип'ять та виміряв радіаційний фон в різних місцях зони відчуження.
Наукова довідка:
Радіацію випромінює майже все на світі: сонце, космос, небо, земля, будинки, сусіди, ти і навіть банани. Поглинене випромінювання радіації вимірюється у "зівертах" – Зв, та його похідних: "мілі", "мікро" і так далі. Середня доза опромінення людини за рік коливається від 2,4 мілізіверта до 3 мЗв.
Варто зазначити, що через схожістю вибуху на Чернобильській АЕС та вибухів при випробуванні ядерних бомб, влада Радянського Союзу як циркулем окреслювала територію після аварії. Саме тому є 10-кілометрова зона – найбільш забруднена територія і 30-кілометрова – буферна зона.
З моменту аварії на ЧАЕС радіаційний фон знизився в 10 тисяч разів. Але радіація поширюється нерівномірно, осідає острівцями, як пил. Деякі місця у 10-кілометровій зоні відчуження досі залишаються небезпечними, саме тому їздити у Чорнобиль можна тільки з кваліфікованими фахівцями.
Ситуація станом на 2020 рік:
Наразі радіаційний стан у зоні відчуження – це здебільшого дія радіоактивних цезію-137 та стронцію-90. Сьогодні у Чорнобилі середній радіаційний фон становить приблизно 0,29 мкЗв. У деяких місцях біля самої ЧАЕС показник сягає 2,79 мкЗв. Журналіст ASPI news виміряв радіаційні показники в різних районах міста Прип'яті та Чорнобиля.
Найнижчий показник становив 0,29 мкЗв, а от найбільший рівень радіації дозиметра зупинився на відмітці 18.96 мкЗв. Загальна доза зовнішнього опромінення, отримана за 10 годин перебування в зоні, в кілька разів менше, ніж при трансатлантичному перельоті (2-3 години в літаку). Справа в тому, що у польотах на великих висотах джерелом опромінення є не забруднення, а космос. На відео нижче показано кілька місць з різним рівнем радіації.
Науковці кажуть, що фон поступово повертається до минулих показників, які були ще до аварії. Зокрема, знизився рівень у Житомирській області, де була зафіксована велика пляма радіації. Але Прип’ять з околицями ще багато років залишатиметься безлюдною – надто багато радіації в ґрунтових водах, землі та деревах.

В Україні рівень радіаційного фону може варіюватися, на це впливає безліч факторів. Показники на 90% території – в межах 70-130 нЗв. Вище рівень радіації можна зафіксувати поблизу теплових електростанцій. У кам’яному вугіллі, яке використовується для роботи ТЕЦ, містяться радіоактивні елементи калій-40, уран-238 і торій-232. Іронія в тому, що шкідливі викиди від атомних електростанцій в рази менше і безпечніше. Але рівень випромінювання можна виявити навіть поруч з гранітними плитами. Тому коли ви гуляєте Хрещатиком – будьте обережні.

ASPI news писало, як виглядає Чорнобильська зона через пів року після страшних пожеж у квітні 2020 року. Також повідомлялось, що туроператори Чорнобиля анонсували створення унікального автомузею з машин зони відчуження.
Кабінет Міністрів готує законодавчі зміни для запуску системи фудбенкінгу. Це дозволить бізнесу передавати непродані продукти людям, які потребують допомоги, зменшивши харчові відходи та навантаження на бюджет.
Українські військові повідомили, що противник нарощує сили та техніку для нового наступу на Донбасі. Головною метою окупантів є захоплення Костянтинівки до травневих свят, а також активізація бойових дій на Краматорському напрямку.
Після смерті патріарха Філарета архієреї Української православної церкви Київського патріархату одноголосно обрали архієпископа Сумського і Охтирського Никодима новим предстоятелем. Це рішення стало знаковим кроком для збереження самостійності церкви.
Президент України Володимир Зеленський попрощався з патріархом Філаретом, назвавши його одним із творців української духовної самостійності. Церемонія відбулася у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі, де зібралися віряни та представники влади.
Бюро економічної безпеки України розширює міжнародну взаємодію у сфері протидії економічним злочинам. Зокрема, БЕБ та Секретна служба Сполучених Штатів Америки домовилися про поглиблення співпраці у боротьбі з виготовленням та розповсюдженням підроблених банкнот.
У Міністерстві внутрішніх справ України відбулася робоча зустріч із делегацією Європейського Союзу за участі заступників Міністра внутрішніх справ Олексія Сергєєва та Богдана Драп’ятого, Голови Національної поліції Івана Вигівського та керівників підрозділів МВС і Нацполіції.
Працівники поліції Полтавської області долучилися до донорської ініціативи, щоб підтримати поранених українських військових. Близько 70 співробітників Головного управління Національної поліції в Полтавській області та Полтавського районного управління поліції здали кров для потреб медичних закладів, де проходять лікування захисники та захисниці України. Загалом вдалося зібрати понад 26 літрів крові та її компонентів.
В Україні запровадили новий порядок бронювання працівників від мобілізації. Тепер оборонні та критично важливі компанії можуть резервувати кадри навіть із неврегульованим військовим статусом, але лише на обмежений термін — до 45 днів. Це рішення має забезпечити стабільність роботи та підтримку армії у найскладніший час.
14 березня Україна відзначає День українського добровольця — день людей, які в найважчі моменти історії держави без наказу та вагань стали на її захист.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про нову програму підтримки, яка передбачає автоматичні доплати у розмірі 1500 гривень для пенсіонерів та малозабезпечених громадян. За його словами, допомогу отримає щонайменше 13 мільйонів людей, і вона буде нарахована без бюрократичних процедур.
Кабінет Міністрів готує законодавчі зміни для запуску системи фудбенкінгу. Це дозволить бізнесу передавати непродані продукти людям, які потребують допомоги, зменшивши харчові відходи та навантаження на бюджет.
Українські військові повідомили, що противник нарощує сили та техніку для нового наступу на Донбасі. Головною метою окупантів є захоплення Костянтинівки до травневих свят, а також активізація бойових дій на Краматорському напрямку.
Після смерті патріарха Філарета архієреї Української православної церкви Київського патріархату одноголосно обрали архієпископа Сумського і Охтирського Никодима новим предстоятелем. Це рішення стало знаковим кроком для збереження самостійності церкви.
Президент України Володимир Зеленський попрощався з патріархом Філаретом, назвавши його одним із творців української духовної самостійності. Церемонія відбулася у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі, де зібралися віряни та представники влади.