Втеча Януковича, угода про Асоціацію з ЄС та воля: що знають про Революцію Гідності українські школярі
У Києві 17 лютого 2021 року глава українського центру вивчення громадської думки "Соціоінформ" Наталія Зайцева-Чіпак презентувала результати соціологічного дослідження про обізнаність та ставлення школярів до Революції Гідності. Протягом 6-22 грудня 2020 року було опитано 1200 школярів 6-11 класів з усіх областей України.
На питання, які цінності важливі для юнаків та дівчат, 75% респондентів відповіли "незалежність", 73% – "справедливість", 73% – "свобода". При цьому поінформованість школярів про зовсім недавні історичні події є досить низькою. Так, лише 2% опитаних добре знають про студентську Революцію на граніті 1990 року, 14% – про Помаранчеву революцію 2004-го.
Про події восьмирічної давнини – Революцію Гідності – взагалі нічого не знають 15% респондентів, й лише 8% добре поінформовані про них, 36,4% – дещо знають, 40,4% – щось чули про Майдан. Краще обізнані про революцію в Центрі та на Заході країни. Природно, що учні 6-8 класів (5% добре поінформованих) орієнтуються в тих подіях гірше за учнів 9-11 класів (12%).
Серед передумов Революції Гідності 37% опитаних назвали порушення прав, свобод та гідності людей, а 30,8% – погіршення умов життя, брак коштів та низькі зарплати. Серед безпосередніх причин, які змусили людей масово вийти на Майдан, респонденти здебільшого відзначають побиття мирних протестувальників 30 листопада 2013 року (34,2%), бажання усунути від влади режим Віктора Януковича (31,9%) та обурення через відмову тодішнього президента підписати угоду про Асоціацію з ЄС (31,2%). Цікаво, що 7,4% школярів вважають, що люди вийшли на Майдан за гроші.
Більшість учнів ставляться до Революції Гідності нейтрально (32,1%). Підтримують Майдан 30,7% опитаних, а 5,9% – не підтримують. Причому 44,9% респондентів вважають, що події на Майдані були боротьбою за права та гідність громадян, 29,1% – виступом за незалежність України від Росії, 18,6% – повстанням проти свавілля влади Януковича. Значно менша частина школярів повторює російські наративи, заявляючи, що революція була боротьбою між окремими регіонами України (3,1%) або технологією впливу на політику України збоку країн Заходу (2,8%).
Серед молоді більшість підтримує волонтерів (73%) та майданівців (62%), хоча є й симпатики міліції (17%), Росії (5%), антимайданівців, тітушок (5%) та навіть Януковича (3%). Втім 73,2% вважають людей, котрі загинули на Майдані героями. Протилежної думки дотримуються лише 6,8% опитаних. Хоча лише 10% школярів змогли пригадати імена героїв "Небесної сотні". Найбільше знають Сергія Нігояна (33 згадки) та Романа Гурника (14).
Про які події Революції Гідності українські діти чули ще? Про самооборону Майдану знають 29% респондентів, про Автомайдан – 27%, про "Правий сектор" – 26%. Ймовірно, дає взнаки російська "рекламна кампанія" візитівки Дмитра Яроша.
На питання, чи була Україні користь від Революції Гідності, 28% опитаних відповіла "так", а 9% – "ні". Серед здобутків Майдану 15% вважають усунення Януковича, 6,4% завоювання свободи, 5,5% підписання угоди про Асоціацію з ЄС, 3,7% отримання безвізу. Втім, більшість – 55% – взагалі не змогли відповісти на це запитання.
Серед втрат Майдану 41,1% респондентів назвали смерть героїв. Що через революцію наступили: економічна кризи вважають 5,6% та почалася війна – 4,7%. А 44,5% не змогли назвати жодних втрат.
Переважна більшість – 77,7% – переконані, що пам'ять про Революцію Гідності варто зберігати. Лише 7,2% дотримуються протилежної думки. Причому інформацію про перебіг подій на Майдані школярі отримують в телепрограм та соціальних мереж (52,3%), у школі (39,3%) та у родині (28,4%). Хоча найбільше впливають на думку юні про Революцію Гідності батьки (40%), шкільні вчителі історії (32%) та телепрограми (17%).
Раніше в музеї Революції Гідності був проведений обшук, під час якого оперативники вилучили бухгалтерську документацію. Також ASPI news повідомляло, що Петро Порошенко назвав обшуки в музеї Революції Гідності реваншем і страхом влади перед ідеями Майдану.
Військові побратими, постраждалого через злочинне угрупування, Дмитра Рашевського зробили звернення до ЗМІ:
Митрополит Епіфаній - митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України в 1000-й день повномасштабного вторгнення РФ в Україну освятив пакет допомоги від українських та іноземних благодійників для Сил оборони України, що воюють на лінії зіткнення.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомив про проведення систематичного моніторингу транспортних засобів: «Працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 600 транспортних засобів та 822 особи».
Упродовж 1000 днів повномасштабної війни, розв’язаної рф проти України, поліція Полтавської області стала надійною опорою для жителів регіону та активним учасником боротьби за незалежність.
На цей момент усі без винятку підрозділи "Гвардії наступу" вже перебувають на лінії фронту. Вони виконують бойові завдання на всіх напрямках на передовій, від Харківщини до Запорізької області.
Україні вдалося повернути з території Росії й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, але ще майже 20 тисяч РФ примусово перемістила.
Вбивства українських військовополонених є свідомою тактикою Росії, аби її власні солдати боялися здаватися в полон. Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у коментарі "Радіо Свобода».
Уряд України готується до зими, а навколо енергооб'єктів побудовано захист. Водночас ситуація зі світлом буде залежати від інтенсивності російських атак.
Кожен, хто отримає 1000 грн від держави, зможе задонатити їх на дрони та системи радіоелектронної боротьби для Сил оборони України. Про це повідомила перший віцепремʼєр — міністр економіки Юлія Свириденко.
Військові побратими, постраждалого через злочинне угрупування, Дмитра Рашевського зробили звернення до ЗМІ:
Митрополит Епіфаній - митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України в 1000-й день повномасштабного вторгнення РФ в Україну освятив пакет допомоги від українських та іноземних благодійників для Сил оборони України, що воюють на лінії зіткнення.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомив про проведення систематичного моніторингу транспортних засобів: «Працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 600 транспортних засобів та 822 особи».