Як будуть реєструвати і чіпувати собак і кішок в Україні, пояснила нардепка від "Слуги народу"

последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Законопроєкт, поданий депутатами з різних фракцій про захист, реєстрацію та ідентифікацію домашніх і безпритульних тварин, викликав обурення і породив безліч фейків. ASPI news вирішило розібрати проєкт закону разом з його авторкою – Юлією Овчинниковою, депутаткою з "Слуги народу" і головою підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного і рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду.

За словами засновників міжнародної компанії Animal ID, які займаються підрахунком бездомних і домашніх тварин, між критиками і авторами законопроєкту №3796 про відповідальну поведінку зі свійськими та дикими тваринами, що містяться поза волею, виникали розбіжності. Справа в тому, що основою законопроєкту став ухвалений у 2015 році закон про реєстрацію та ідентифікацію тварин, який нинішні законодавці вирішили вдосконалити. Зокрема, спираючись на невдалий досвід з паспортами для тварин, зоозахисники стверджували, що реєстрація вихованців має бути на безоплатній основі. Для комфорту кожного українця потрібно зробити можливою цю процедуру не тільки в державних ветеринарних клініках, але і в приватних. Для зручності ветеринарів треба ввести, крім ЄДР,  авторизовані бази. Однак Держпродспоживслужба, як один з розробників проєкту, наполягала на зворотному – ідентифікація та реєстрація мають бути платними і тільки у держветклініках, а для обліку залишити тільки Єдиний державний реєстр, виключивши інші "компанії-посередники". Яке ж рішення ухвалили депутати, зоозахисники, Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України, а також Держпродспоживслужба? Деталі законопроєкту ASPI news з'ясувало спільно з депутаткою від "Слуги народу" Юлією Овчинниковою.

У чому різниця між реєстрацією і ідентифікацією тварин?

"Реєстрація домашніх тварин – це внесення певних даних про них до Єдиного державного реєстру після того, як їм виповнилося 3 місяці. Це свого роду електронний паспорт. Після реєстрації з легкістю можна буде знайти господаря і переглянути всю необхідну інформацію про тварину, наприклад, чи є щеплення, чи була проведена стерилізація. Однак спершу потрібно тварину ідентифікувати, тобто, сертифікований ветеринар повинен оглянути кішку чи собаку, зробити необхідні щеплення і потім чіпувати (ввести чіп під шкіру, зіставити код в чіпі з кодом у реєстрі і присвоїти тварині жетон, який можна відсканувати за допомогою телефону).

Хто буде здійснювати ідентифікацію та реєстрацію?

Запропонованим законом передбачається, що процедуру проводитимуть фахівці у ветеринарних клініках, або, як зазначено в проєкті закону, "агенти" з ідентифікації. Це означає, що процедуру можна зробити як у державній клініці, так і в приватній, де є доступ до авторизованої базі, куди буде внесено достовірну інформацію про породу і особливості здоров'я тварини.

Яких тварин потрібно буде реєструвати?

Ухвалений закон про ідентифікацію та реєстрацію тварин у 2015 році передбачав внесення до реєстру сільськогосподарських тварин. Норми реєстрації собак і кішок були також прописані в Адміністративному кодексі, однак вони не працювали, оскільки не було чітко прописаного закону про їхню реєстрацію. Своїм законопроєктом ми прибираємо недоліки чинного законодавства.

Один з наших напрямів - зобов'язати Кабінет міністрів затвердити чіткий список тварин, що утримуються в неволі, домашніх вихованців, які будуть підлягати обов'язковій реєстрації і ідентифікації. Йдеться виключно про собак і кішок. Рибки, папуги, жуки, змії і гризуни не входять до списку.

Що стосується диких тварин, вихованців зоопарків, дельфінаріїв, цирків, тварин, що утримуються у приватників, підрахунок їх необхідний для реального розуміння ситуації і контролю можливої корупції. Реєстрація також необхідна для транспортування тварини. 

Скільки буде коштувати процедура реєстрації?

Згідно із задумом авторів законопроєкту, ціна ідентифікації буде залежати від ситуації на ринку, від якості послуг ветеринара, від вартості чіпа або жетона. Середня вартість їх – від 35 до 70 гривень. Що стосується реєстрації, ми, як законодавці, будемо вносити зміни до другого читання і пропонувати зробити процедуру безкоштовною.

На сьогодні вже передбачені категорії громадян, які звільняються від оплати як за ідентифікацію, так і за реєстрацію:

  • Ветерани АТО;
  • Люди з інвалідністю I і II груп;
  • Малозабезпечені сім'ї.

До слова, територіальні громади зможуть самостійно розширювати список пільгових категорій громадян. Також знімається оплата з українців, які ідентифікують і реєструють бездомних собак і кішок. Важливий момент, законодавством не передбачений податок на утримання домашньої тварини, про який також ходять чутки.

Як реєстрація та ідентифікація допоможуть викорінити жорстоке поводження з твариною?

Наразі Кримінальний і Адміністративний кодекси передбачають відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Однак, спираючись на чинне законодавство, вкрай складно притягнути господаря до відповідальності за порушення, оскільки довести, що ця тварина належить йому, неможливо.

Законопроєкт передбачає юридичне підтвердження приналежності собаки/кішки людині. Це дає можливість вирішити питання не тільки нанесення шкоди тварині людиною, а ще й твариною іншій людині, наприклад, якщо собака покусала когось на вулиці.

Навіщо взагалі цей закон українцям?

Є думки, особливо серед керівників звіринців, зоопарків, дельфінаріїв, що цей законопроєкт несвоєчасний. Насправді, до його ухвалення підштовхують кілька факторів.

Перший – виконання Україною міжнародних зобов'язань. Наша країна підписала і ратифікувала Європейську конвенцію про захист бездомних і домашніх тварин, і ці узгоджені зобов'язання передбачають ідентифікацію та реєстрацію тварин.

Другий фактор – ухвалення закону дозволить поліпшити ситуацію з благополуччям вихованців. Ветеринари в будь-який момент матимуть доступ до баз даних, щоб дізнатися історію тварини, подивитися на її медкарті.

По-третє, з'явиться точний юридично узаконений зв'язок між господарем і твариною, що дозволить позбутися низки проблем:

  • захист від насильства над твариною;
  • за жетоном і реєстраційним номером можна швидко знайти господаря вихованця;
  • визначити, кому належить тварина, яка завдала травму;
  • притягнення до відповідальності господаря, який викинув свою тварину на вулицю;
  • людина, маючи цей "електронний паспорт", зможе подорожувати з твариною за кордон без необхідності в додаткових реєстраціях.

Четвертий фактор – в Україні досі немає чіткої статистики бездомних і домашніх тварин. Більш того, немає інформації і про кількість диких тварин в Україні, які перебувають в зоопарках або у когось вдома в клітці. Власники можуть показувати дельфіна і говорити, що це той самий, що і 10 років тому, тільки за 10 років це вже п'ятий або шостий. Ухвалений законопроєкт дасть можливість державі контролювати розведення, оборот і утримання диких тварин.

Нарешті, законопроєкт підвищить ефективність роботи комунальних підприємств. Притулки, наприклад, зможуть вести облік безпритульних тварин і регулювати їхню чисельність гуманними методами. Їхня робота стане більш прозорою як для простих громадян, так і для зоозахисників".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Національне агентство з попередження корупції (НАЗК) опублікувало список колишніх і діючих чиновників, які через скандальне рішення Конституційного суду України, уникли відповідальності за декларування недостовірних даних про свій матеріальний стан.

19:47, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Наслідки рішення Конституційного суду України про визнання неконституційною статті Кримінального кодексу про відповідальність за недостовірні дані в деклараціях, приголомшливі. Попри тимчасове розблокування реєстру декларацій, механізми антикорупційної відповідальності та підзвітності чиновників і суддів залишаються заблоковані.

18:20, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Олексій Данилов, голова РНБО, розкритикував рішення Конституційного суду щодо скасування відповідальності за недостовірні дані в деклараціях. Існує масштабний план з підриву основ української державності.

14:52, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Суддів Конституційного Суду України звільняють судді цього ж суду, в зв'язку з чим процедура тотальної заміни суддівського складу є складною.

13:28, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Іван Домбровський негативно відреагував на законопроєкт президента Володимира Зеленського про припинення повноважень членів Конституційного Суду. Колишній керівник судової інстанції назвав це рішення нікчемним.

13:26, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

У Черкаській області батьки дитини, яка померла при пологах, звинуватили чергового лікаря в недбалості. Примітно, що цього лікаря інша сім'я звинуватила в тому, що їхня дитина стала інвалідом.

13:21, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Суддя Конституційного Суду Василь Лемак заявив, що суд не повинен був розглядати подання 48 народних депутатів про визнання неконституційними окремі положення антикорупційного законодавства. На думку судді, це "політичне питання" не можу отримати аргументовану юридичну відповідь.

12:43, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Олександр Тупицький прокоментував репортаж журналістів програми "Схеми". У 2018 році він придбав нерухомість у Криму, але не вніс до декларації.

12:24, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Міністерство внутрішніх справ (МВС) у своїх установах вирішило тимчасово не приймати громадян. Поширення коронавірусної інфекції COVID-19 назвали головною загрозою роботи співробітників.

11:18, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Журналісти виявили нову покупку нерухомості, зроблену Сергієм Завгороднім, чоловіком судді Конституційного Суду Ірини Завгородньої. Як з'ясували журналісти, кілька місяців тому пан Завгародній купив квартиру в центрі Києва площею 124 квадратних метри.

11:15, Сьогодні
Новини «Суспільство»
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Національне агентство з попередження корупції (НАЗК) опублікувало список колишніх і діючих чиновників, які через скандальне рішення Конституційного суду України, уникли відповідальності за декларування недостовірних даних про свій матеріальний стан.

19:47, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Наслідки рішення Конституційного суду України про визнання неконституційною статті Кримінального кодексу про відповідальність за недостовірні дані в деклараціях, приголомшливі. Попри тимчасове розблокування реєстру декларацій, механізми антикорупційної відповідальності та підзвітності чиновників і суддів залишаються заблоковані.

18:20, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Олексій Данилов, голова РНБО, розкритикував рішення Конституційного суду щодо скасування відповідальності за недостовірні дані в деклараціях. Існує масштабний план з підриву основ української державності.

14:52, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Суддів Конституційного Суду України звільняють судді цього ж суду, в зв'язку з чим процедура тотальної заміни суддівського складу є складною.

13:28, Сьогодні