Перед Україною стоїть питання життя і смерті

11 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

Анна Алексашенко

30 вересня Верховна Рада затвердила програму діяльності уряду, в якій знайшлося місце обіцянкам за наступні п'ять років скоротити рівень смертності жителів України на 5%, а також на 5% збільшити тривалість життя.

Питання охорони здоров'я

З програми діяльності кабінету безпечні пологи в рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що дозволить знизити смертність дітей у віці до одного року мінімум на 15%.

Але заходи, які пропонує Кабмін, відіб'ються не на тривалості життя, а на коефіцієнті народжуваності.

"Навіть ті, хто будує плани поповнення сім'ї, говорять про те, що матеріальний фактор не є визначальним і стимулюючим ухвалити рішення мати дітей. Для цього потрібна, як мінімум, адекватна інфраструктура: дитсадки, школи, секції і нормальне медичне обслуговування. А сьогодні це питання не знаходиться в пріоритетах уряду. Більше того, говорять про скорочення фінансування в цій сфері", - розповідає ASPI провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна.

Планується удосконалити систему екстреної медичної служби для цілодобового надання допомоги протягом 10 хвилин після виклику в місті і 20 хвилин - поза містом, результатом чого стане збільшення кількості врятованих життів.

Віцепрем'єр з соціальних питань в кабінеті Володимира Гройсмана Павло Розенко стверджує, що реформа охорони здоров'я була ухвалена півтора роки тому.

"Закуплено нове обладнання, введено нову логістику швидкої допомоги, по всій Україні відкриті кардіологічні центри. Вони дозволяють швидко і оперативно робити операцію при серцево-судинних захворюваннях у критичних ситуаціях. Але це йде в скарбничку попередньої влади", - говорить ASPI Розенко.
 
Уряд розраховує створити в Україні сприятливі умови для розвитку трансплантології, що дозволить, як мінімум, 30% українських пацієнтів отримати послуги з трансплантації на батьківщині, а не за кордоном. Але, на думку Піщуліної, "щоб дані параметри втілити в життя потрібно декодувати пакет реформ. Сучасна якісна медицина стає недоступною і платною. А в Конституції написано, що медичні послуги у нас безкоштовні".

Слід зазначити, що уряд ставить перед собою глобальні цілі, але обмежує шляхи їх досягнення сферою охорони здоров'я. Хоча на демографічну ситуацію в країні впливає і стан економіки, і якість освіти, і екологія, і побутове середовище.

"Механізм досягнення поставлених цілей ніяким чином не створений, немає конкретики. А коли її немає - дуже складно аналізувати загальну діяльність уряду", - робить висновок Розенко.

Питання демографії

Згідно з даними Державної служби статистики, в липні 2019 року на 100 померлих припадало 49 новонароджених. Чисельність населення України за січень-травень поточного року зменшилася на 122,4 тис. осіб порівняно з груднем 2018 року і на 1 червня 2019 року склала 42 млн 38 тис. осіб.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, середня тривалість життя в Україні становить 71,3 роки. При цьому середня тривалість життя українських чоловіків становить 66 років, що на 11 років менше, ніж в країнах Західної Європи. Смертність серед чоловіків працездатного віку в Україні в 4-7 разів вище, ніж в розвинених країнах Європи, таких як Швеція і Швейцарія. Про цю плачевну тенденції нагадує директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук Елла Лібанова. Причиною такої високої смертності серед українців є спосіб життя.

Згідно зі статистикою, основною причиною смерті в Україні останніми роками є серцево-судинні захворювання (67,0%), на другому місці - онкологічні новоутворення (13,6%). За інформацією Міністерства охорони здоров'я, в Україні щорічно реєструється понад 40 тисяч інфарктів і майже 100 тисяч інсультів. Вони стають причиною 67% всіх смертей в країні, тоді як, наприклад, у Франції та Японії ця складова в структурі летальності населення дорівнює 29%, в США - 31%.

Крім того, Україна займає найвищі місця в світових рейтингах за кількістю самогубств. У нашій країні на 100 тисяч осіб припадає 22 самогубства, більшість з яких вчиняють підлітки у віці до 14 років. Останнім часом кількість суїцидів серед дітей 5-14 років зросла в 30 разів.

Шкідливі звички

На високу смертність найбільше впливають неінфекційні захворювання, викликані шкідливими звичками (куріння, вживання алкоголю і наркотиків), неправильним харчуванням.

В Україні 39% працездатних чоловіків є курцями, а жінок - 9%. Це одна з причин того, що середня тривалість життя серед українських жінок становить 75 років, а чоловіків - 65.

"Якщо уряд вживатиме заходи в даному напрямку, щоб люди кидали курити і зовсім не курили, ми отримаємо хороший результат. Наприклад, у 2012 році була введена заборона на куріння в громадських місцях і на рекламу продукції на телебаченні. Ці кроки стали результативними: у порівнянні з 2010 роком курців на 20% менше, ніж сьогодні", - ділиться спостереженнями з ASPI активіст громадської організації "Життя" Дмитро Купіра.

Передусім, політика держави повинна бути спрямована на просвітництво та пропаганду здорового способу життя. "Ніхто в світі не народжується з сигаретою в зубах. Люди стають курцями через ефективні маркетингові стратегії тютюнової індустрії. Є попит - є прибуток. Спочатку люди пробують, а потім виникає залежність і хвороба", - попереджає Купіра.

Питання екології
 
На тривалість життя людини безпосередньо впливає стан навколишнього середовища. Близько 40% всіх смертей пов'язані з екологією.

"Люди, які живуть в промислових містах, а це і Дніпро, і Кривий Ріг, і Маріуполь, їхній стан здоров'я буде дуже сильно корелювати з видобутком корисних копалин, функціонуванням цементних заводів. Негативний вплив людини на навколишнє середовище призводить до підвищеної смертності та скорочення середньої тривалості життя. Якоїсь загальної статистики стану навколишнього середовища вам ніхто не скаже. Поліпшити середню тривалість життя, не наводивши до ладу стан навколишнього середовища, неможливо. Наприклад, в європейських країнах з високим рівнем життя уряд ретельно перевіряє стан екології і піклується про природу", - розповідає ASPI заступник голови правління громадської організації "Національний екологічний центр України" Олексій Василюк.

За словами експертів, у нашій країні основні загрози навколишньому середовищу несуть автомобільний транспорт, промислові підприємства і сільське господарство.

Чинне законодавство, на думку екологів, дозволяє великим промисловим підприємствам працювати у збиток навколишньому середовищу. Необхідно вводити жорсткий державний контроль над викидами та промисловими відходами і змінити закони з метою посилення штрафів за порушення екологічної безпеки.

"Ніхто не контролює, де відбувається забруднення. І ніхто не збирається залучати до цього питання нове Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища. Адже саме дії щодо обмеження забруднення атмосфери, поверхневих вод, неконтрольованого буріння свердловин в останніх чистих зонах посприяють скороченню смертності та збільшення тривалості життя населення. Тому що ми не можемо купити життя на ринку або продукувати його на фабриці", - запевняє Василюк.

Питання політекономії

10 червня під час круглого столу, який проводився у Верховній Раді, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець заявила, що тривалість життя є головним критерієм державної політики. "Якщо люди живуть довго, продуктивно, тоді держава стабільна і продуктивна", - сказала народна депутатка.

"Найголовніше, на даний момент, це відповідність дій уряду деклараціям, які звучать. Ось було заявлено про створення мільйона робочих місць. Але реальні ініціативи уряду Зеленського спрямовані проти малих підприємців, які займаються індивідуальною діяльністю. Ці дії можуть призвести до ще більшого безробіття, і до тіньової економіки. Тому потрібно турбуватися, перш за все, про створення високооплачуваних робочих місць за рахунок зовнішніх інвестицій. А питання номер один - це залучення даних инвестицій. Але на тлі сьогоднішніх міжнародних скандалів, в яких замішана команда Зеленського, говорити про позитивне реноме уряду ми не можемо", - переконаний Розенко.

Але не можна забувати, що збільшення тривалості життя створює проблеми іншого порядку. Зараз Україна входить до тридцятки найбільш швидко "старіючих" країн світу за кількістю людей у   віці 60 років і більше. Наприклад, розвинені країни зіткнулися з тим, що довголіття громадян додає навантаження системі охорони здоров'я. Літні і старі люди часто хворіють, вони частіше звертаються за медичною допомогою, підстьобують попит на дорогі медикаменти. Як результат, відбувається подорожчання страхових полісів. Чим довше живуть люди, тим довше вони отримують пенсії. Відповідно, потрібно збільшувати суму пенсійних внесків.

Для підвищення тривалості життя і зниження смертності населення потрібно, перш за все, поліпшити якість існування. За спостереженням Піщуліної, "економічна ситуація змушує людей пакувати валізи і виїжджати. А більшість економістів категорично відмовляються коментувати цілі уряду, тому що це абсолютний блеф і безпідставна заява. Програма уряду не має ніякого відношення до реального життя. Це просто набір якихось тез і несистематизованих побажань. Ніяких підстав для такого прекрасного оптимізму у нас немає, але мета гарна".

В одному з інтерв'ю бізнесмен Ігор Коломойський сказав: "Ступінь ефективності уряду полягатиме в тому - скільки населення повернеться в Україну".

Час йде, а уряд не тільки годує населення обіцянками кращого життя, але і разом з парламентом створює причини, які в змозі привести до погіршення і без того не найблискучішу ситуацію в економіці.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У середу, 9 лютого, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що деескалації в Україні можна домогтися відкликанням західних військових інструкторів, вивезенням іноземних озброєнь та відмовою від навчань із НАТО. Чому з'явився новий кремлівський ультиматум Заходу, пояснив політолог, нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

10 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Днями секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев заявив, що Росія не загрожує Україні та не бажає війни. Чому Кремль вдався до риторики примирення, ASPI news пояснив керівник фонду "Українська політика" Костянтин Бондаренко.

31 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Очільник МЗС Росії Сергій Лавров припустив, що президент України Володимир Зеленський може приїхати Росію на переговори з Володимиром Путіним, втім, говорити про Донбас вони не будуть. Чому Москва не бажає розмовляти з Києвом про це, розповів нардеп VI та VII скликань, президент ГО "Центр досліджень політичних цінностей" Олесь Доній.

28 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У понеділок, 24 січня, керівники США та провідних країн Європи узгодили спільний алгоритм дій на випадок вторгнення Росії в Україну. Зокрема, британський прем'єр Борис Джонсон застеріг Москву, що агресія стане катастрофічною для РФ.

25 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

У четвер, 20 січня, в Польщі відбулася зустріч президентів України та Польщі Володимира Зеленського та Анджея Дуди. Якими будуть наслідки переговорів, пояснив нардеп III-VI скликань Тарас Чорновіл.

21 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На тлі загрозливих заяв офіційних представників Росії генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю італійській газеті La Repubblica заявив, що у 2008 році члени Альянсу вирішили прийняти Україну та Грузію до НАТО, але не встановлювали, коли саме. Як колективний Захід буде реагувати на виклики Кремля, пояснив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

17 січня 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив 14 січня, що президент Володимир Зеленський запропонував керівнику США Джо Байдену організувати тристоронні переговори з російським колегою Володимиром Путіним. За словами очільника ОП американська сторона зацікавлена залучитися до мирного врегулювання на Донбасі.

17 січня 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022