Перед Україною стоїть питання життя і смерті

11 жовтня 2019
95
последние новости в Украине останні новини в Україні

Анна Алексашенко

30 вересня Верховна Рада затвердила програму діяльності уряду, в якій знайшлося місце обіцянкам за наступні п'ять років скоротити рівень смертності жителів України на 5%, а також на 5% збільшити тривалість життя.

Питання охорони здоров'я

З програми діяльності кабінету безпечні пологи в рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення, що дозволить знизити смертність дітей у віці до одного року мінімум на 15%.

Але заходи, які пропонує Кабмін, відіб'ються не на тривалості життя, а на коефіцієнті народжуваності.

"Навіть ті, хто будує плани поповнення сім'ї, говорять про те, що матеріальний фактор не є визначальним і стимулюючим ухвалити рішення мати дітей. Для цього потрібна, як мінімум, адекватна інфраструктура: дитсадки, школи, секції і нормальне медичне обслуговування. А сьогодні це питання не знаходиться в пріоритетах уряду. Більше того, говорять про скорочення фінансування в цій сфері", - розповідає ASPI провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна.

Планується удосконалити систему екстреної медичної служби для цілодобового надання допомоги протягом 10 хвилин після виклику в місті і 20 хвилин - поза містом, результатом чого стане збільшення кількості врятованих життів.

Віцепрем'єр з соціальних питань в кабінеті Володимира Гройсмана Павло Розенко стверджує, що реформа охорони здоров'я була ухвалена півтора роки тому.

"Закуплено нове обладнання, введено нову логістику швидкої допомоги, по всій Україні відкриті кардіологічні центри. Вони дозволяють швидко і оперативно робити операцію при серцево-судинних захворюваннях у критичних ситуаціях. Але це йде в скарбничку попередньої влади", - говорить ASPI Розенко.
 
Уряд розраховує створити в Україні сприятливі умови для розвитку трансплантології, що дозволить, як мінімум, 30% українських пацієнтів отримати послуги з трансплантації на батьківщині, а не за кордоном. Але, на думку Піщуліної, "щоб дані параметри втілити в життя потрібно декодувати пакет реформ. Сучасна якісна медицина стає недоступною і платною. А в Конституції написано, що медичні послуги у нас безкоштовні".

Слід зазначити, що уряд ставить перед собою глобальні цілі, але обмежує шляхи їх досягнення сферою охорони здоров'я. Хоча на демографічну ситуацію в країні впливає і стан економіки, і якість освіти, і екологія, і побутове середовище.

"Механізм досягнення поставлених цілей ніяким чином не створений, немає конкретики. А коли її немає - дуже складно аналізувати загальну діяльність уряду", - робить висновок Розенко.

Питання демографії

Згідно з даними Державної служби статистики, в липні 2019 року на 100 померлих припадало 49 новонароджених. Чисельність населення України за січень-травень поточного року зменшилася на 122,4 тис. осіб порівняно з груднем 2018 року і на 1 червня 2019 року склала 42 млн 38 тис. осіб.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, середня тривалість життя в Україні становить 71,3 роки. При цьому середня тривалість життя українських чоловіків становить 66 років, що на 11 років менше, ніж в країнах Західної Європи. Смертність серед чоловіків працездатного віку в Україні в 4-7 разів вище, ніж в розвинених країнах Європи, таких як Швеція і Швейцарія. Про цю плачевну тенденції нагадує директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук Елла Лібанова. Причиною такої високої смертності серед українців є спосіб життя.

Згідно зі статистикою, основною причиною смерті в Україні останніми роками є серцево-судинні захворювання (67,0%), на другому місці - онкологічні новоутворення (13,6%). За інформацією Міністерства охорони здоров'я, в Україні щорічно реєструється понад 40 тисяч інфарктів і майже 100 тисяч інсультів. Вони стають причиною 67% всіх смертей в країні, тоді як, наприклад, у Франції та Японії ця складова в структурі летальності населення дорівнює 29%, в США - 31%.

Крім того, Україна займає найвищі місця в світових рейтингах за кількістю самогубств. У нашій країні на 100 тисяч осіб припадає 22 самогубства, більшість з яких вчиняють підлітки у віці до 14 років. Останнім часом кількість суїцидів серед дітей 5-14 років зросла в 30 разів.

Шкідливі звички

На високу смертність найбільше впливають неінфекційні захворювання, викликані шкідливими звичками (куріння, вживання алкоголю і наркотиків), неправильним харчуванням.

В Україні 39% працездатних чоловіків є курцями, а жінок - 9%. Це одна з причин того, що середня тривалість життя серед українських жінок становить 75 років, а чоловіків - 65.

"Якщо уряд вживатиме заходи в даному напрямку, щоб люди кидали курити і зовсім не курили, ми отримаємо хороший результат. Наприклад, у 2012 році була введена заборона на куріння в громадських місцях і на рекламу продукції на телебаченні. Ці кроки стали результативними: у порівнянні з 2010 роком курців на 20% менше, ніж сьогодні", - ділиться спостереженнями з ASPI активіст громадської організації "Життя" Дмитро Купіра.

Передусім, політика держави повинна бути спрямована на просвітництво та пропаганду здорового способу життя. "Ніхто в світі не народжується з сигаретою в зубах. Люди стають курцями через ефективні маркетингові стратегії тютюнової індустрії. Є попит - є прибуток. Спочатку люди пробують, а потім виникає залежність і хвороба", - попереджає Купіра.

Питання екології
 
На тривалість життя людини безпосередньо впливає стан навколишнього середовища. Близько 40% всіх смертей пов'язані з екологією.

"Люди, які живуть в промислових містах, а це і Дніпро, і Кривий Ріг, і Маріуполь, їхній стан здоров'я буде дуже сильно корелювати з видобутком корисних копалин, функціонуванням цементних заводів. Негативний вплив людини на навколишнє середовище призводить до підвищеної смертності та скорочення середньої тривалості життя. Якоїсь загальної статистики стану навколишнього середовища вам ніхто не скаже. Поліпшити середню тривалість життя, не наводивши до ладу стан навколишнього середовища, неможливо. Наприклад, в європейських країнах з високим рівнем життя уряд ретельно перевіряє стан екології і піклується про природу", - розповідає ASPI заступник голови правління громадської організації "Національний екологічний центр України" Олексій Василюк.

За словами експертів, у нашій країні основні загрози навколишньому середовищу несуть автомобільний транспорт, промислові підприємства і сільське господарство.

Чинне законодавство, на думку екологів, дозволяє великим промисловим підприємствам працювати у збиток навколишньому середовищу. Необхідно вводити жорсткий державний контроль над викидами та промисловими відходами і змінити закони з метою посилення штрафів за порушення екологічної безпеки.

"Ніхто не контролює, де відбувається забруднення. І ніхто не збирається залучати до цього питання нове Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища. Адже саме дії щодо обмеження забруднення атмосфери, поверхневих вод, неконтрольованого буріння свердловин в останніх чистих зонах посприяють скороченню смертності та збільшення тривалості життя населення. Тому що ми не можемо купити життя на ринку або продукувати його на фабриці", - запевняє Василюк.

Питання політекономії

10 червня під час круглого столу, який проводився у Верховній Раді, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець заявила, що тривалість життя є головним критерієм державної політики. "Якщо люди живуть довго, продуктивно, тоді держава стабільна і продуктивна", - сказала народна депутатка.

"Найголовніше, на даний момент, це відповідність дій уряду деклараціям, які звучать. Ось було заявлено про створення мільйона робочих місць. Але реальні ініціативи уряду Зеленського спрямовані проти малих підприємців, які займаються індивідуальною діяльністю. Ці дії можуть призвести до ще більшого безробіття, і до тіньової економіки. Тому потрібно турбуватися, перш за все, про створення високооплачуваних робочих місць за рахунок зовнішніх інвестицій. А питання номер один - це залучення даних инвестицій. Але на тлі сьогоднішніх міжнародних скандалів, в яких замішана команда Зеленського, говорити про позитивне реноме уряду ми не можемо", - переконаний Розенко.

Але не можна забувати, що збільшення тривалості життя створює проблеми іншого порядку. Зараз Україна входить до тридцятки найбільш швидко "старіючих" країн світу за кількістю людей у   віці 60 років і більше. Наприклад, розвинені країни зіткнулися з тим, що довголіття громадян додає навантаження системі охорони здоров'я. Літні і старі люди часто хворіють, вони частіше звертаються за медичною допомогою, підстьобують попит на дорогі медикаменти. Як результат, відбувається подорожчання страхових полісів. Чим довше живуть люди, тим довше вони отримують пенсії. Відповідно, потрібно збільшувати суму пенсійних внесків.

Для підвищення тривалості життя і зниження смертності населення потрібно, перш за все, поліпшити якість існування. За спостереженням Піщуліної, "економічна ситуація змушує людей пакувати валізи і виїжджати. А більшість економістів категорично відмовляються коментувати цілі уряду, тому що це абсолютний блеф і безпідставна заява. Програма уряду не має ніякого відношення до реального життя. Це просто набір якихось тез і несистематизованих побажань. Ніяких підстав для такого прекрасного оптимізму у нас немає, але мета гарна".

В одному з інтерв'ю бізнесмен Ігор Коломойський сказав: "Ступінь ефективності уряду полягатиме в тому - скільки населення повернеться в Україну".

Час йде, а уряд не тільки годує населення обіцянками кращого життя, але і разом з парламентом створює причини, які в змозі привести до погіршення і без того не найблискучішу ситуацію в економіці.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Чи застосовують спрощені режими оподаткування в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? 

25 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада частково вирішила майбутню долю розподілу влади в Києві, ухваливши в першому читанні закон "Про місто Київ – столицю Україну" 

4 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На хвилі популярності навчання за кордоном українські студенти забувають, що в Україні також існує багато привабливих навчальних закладів, але, найголовніше, —  це пільги, які надають ці заклади.

12 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Основні положення законопроєкту МОЗ про заборону продажу тютюну зі смаком та заборону використовувати вейп та електронні сигарети в приміщенні. 

9 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Чи застосовують спрощені режими оподаткування в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? 

25 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Верховна Рада частково вирішила майбутню долю розподілу влади в Києві, ухваливши в першому читанні закон "Про місто Київ – столицю Україну" 

4 жовтня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

На хвилі популярності навчання за кордоном українські студенти забувають, що в Україні також існує багато привабливих навчальних закладів, але, найголовніше, —  це пільги, які надають ці заклади.

12 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Основні положення законопроєкту МОЗ про заборону продажу тютюну зі смаком та заборону використовувати вейп та електронні сигарети в приміщенні. 

9 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Експерт з питань енергетики Валентин Землянський виклав три можливих сценарії газових переговорів між Україною і Росією.

8 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Зухвалі дії бойовиків вздовж узбережжя Азовського моря несуть загрозу мирним жителям регіону.  

8 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Ймовірна дата першого засідання Верховної Ради IX скликання —  24 серпня.

6 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Загальновідома істина, що у держави нема своїх грошей – є гроші платників податків.

1 серпня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Великий рейтинг довіри Володимира Зеленського та жага українців до так званих "нових облич" дозволили звичайним людям "з вулиці" стати депутатами. Хто ж буде писати закони, за якими житиме вся Україна — читайте далі у матеріалі від АСПІ. 

 

29 липня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Партія "Слуга народу" на позачергових парламентських виборах, скоріш за все, отримає однопартійну більшість в парламенті. Такий результат є втішним для нової влади, оскільки дає інструмент реформувати країну, водночас існує загроза узурпації влади, коли жодна політична сила не зможе протистояти цьому.

23 липня 2019
Вибір редакції

10 січня в Лас-Вегасі завершилася найбільша виставка споживчої електроніки Consumer Electronic Show (CES)-2020, на якій великі компанії і маловідомі стартапи представили свої технологічні новинки.

18 січня 2020

15 січня Федерація профспілок України влаштовує пікет парламентського комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з метою захисту конституційних, трудових і соціально-економічних прав працівників та діяльності профспілок.

15 січня 2020

У Шевченківському районному суді Києва 9 січня відбувся розгляд справи відомого вбивці собак Олексія Святогора, що отруїв тисячі тварин.

9 січня 2020

В огляді ASPI - топ-12 подій, що викликають оптимізм і якими запам'ятався 2019-й, рік політичних рекордів, розіграшів і важливих соціальних ініціатив.

30 грудня 2019