Це по-нашому: Україна посилює вимоги до ГМО, в той час як у всьому світі вони пом'якшуються

8 листопада 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні

Австралія зніме мораторій на ГМО-культури; Європейська комісія 28 липня оголосила про допуск на ринок Євросоюзу 10 видів генно-модифікованих продуктів; в Канаді розводять ГМО-корів, які покликані заощадити $108 млн. в рік. У світі явно послаблюють тиск на виробників ГМО. Як реагують на ситуацію в Україні?
 

Володимир Вербов

Згідно з даними Міжнародної служби з застосування агро-біотехнологій, за останні 20 років площа під генно-інженерними культурами збільшилася більш ніж в 100 разів (до 179 млн га). У таких країнах, як США і Бразилія, близько 90-99% деяких вирощуваних культур складають ГМ-сорти.

Європа прозріває

Змінюється ставлення до генетично модифікованих організмів (ГМО) і в Європі. 14 країн ЄС сформували коаліцію, яка виступає за пом'якшення правил, що обмежують розробку і використання ГМО в сільському господарстві.

Тільки дві європейські країни поки не підтримують ослаблення заборони - Польща та Італія. Однак, після того, як Католицька церква на початку 2019 року підтримала вирощування ГМ-культур, швидше за все, приєднаються до більшості.

Вчені втомилися доводити безпеку ГМО. Академіки, нобелівські лауреати (понад 100 осіб) підписалися під відкритим листом, що закликає міжнародну екологічну організацію Greenpeace припинити кампанію проти генетично модифікованих організмів, вчені-біологи різних країн не раз висловлювалися на захист ГМ-продуктів.

Деякі з них зривалися, як, наприклад, молекулярний біолог Енн Гловер, яка сказала, що противники ГМО страждають "формою розумового божевілля". Ця тирада, нагадаємо, коштувала їй поста головного наукового консультанта Європейської Комісії. Однак лід все ж рушив, незважаючи на те, що недовіра до ГМО як і раніше глибоко сидить в головах.
 

 "Звіряча" селекція

"Якби людина вивчила хоча б шкільний курс, вона б знала, що гени є у всіх живих організмів, а не тільки у генно-модифікованих. Крім того, вони постійно змінюються в процесі еволюції, домістифікації і селекції", - пояснює біолог і популяризатор науки Олександр Панчин. За його словами, люди впевнені в існуванні традиційних культур, які не змінювалися протягом тисячоліть, але біологічний факт полягає в тому, що більшість сучасних сортів були отримані на основі селекційного матеріалу середини минулого століття.

Фрукти і овочі кілька століть тому виглядали зовсім по-іншому - найзнаменитішим доказом тому служить зображення кавунів на картинах італійського художника Джованні Верстати, написаних в XVII столітті".
Селекція здається більш нешкідливим і перевіреним способом, ніж генна інженерія, але насправді це не так.

Близько 50-80% сучасних сортів сільськогосподарських культур були отримані на основі досить звірячих способів мутагенезу: радіаційного та хімічного. Селекціонер проводив радіаційне опромінення насіння, отримував мутантів, з яких потім відбирав тих, які його влаштовували.

У такого методу є значний негативний ефект: не всі накопичені мутації є корисними. Технології генної інженерії дозволяють відбирати потрібні властивості без побічних ефектів і робити це набагато швидше, ніж у випадку з селекцією.
 

Противники ГМО не здаються

Противників ГМО в науковому середовищі відносно небагато. Практично всі вони недавно об'єдналися, щоб випустити огляд під назвою "Побоювання з приводу долі ДНК з ГМО-їжі, що потрапляє в тіло людини".

Написаний він російськими вченими ДВФУ в співавторстві з зарубіжними вченими з Королівського коледжу Лондона, Університету школи Криту і Національного університету Чоннама (Південна Корея). У своїй роботі вчені зазначили, що чужорідні гени здатні впливати на людину лише після вбудовування в її геном. При цьому констатували, що подібні випадки ще не зафіксовані, проте "проблема вимагає подальшого вивчення".
- Іноді в науці виникає ситуація, коли можна зупинитися і далі не "копати". У даному випадку це не так. Ми вважаємо, що дослідження потрібно продовжити, – вважає співавтор роботи, проректор з наукової роботи ДВФУ Кирило Голохвастов.

За словами вченого, існує небезпека, що рослини можуть отримати незаплановані негативні властивості - так, наприклад, стійка до колорадського жука картопля значно швидше гниє при зберіганні. Абсолютно незрозуміло, які наслідки споживання ГМО-продуктів може мати в другому і третьому поколінні. Нагадаємо, перші комерційні лінії ГМО були представлені американською компанією Монсанто в кінці 80-х років.

Дослідження, проведені Загальнонаціональною Асоціацією генетичної безпеки (ОАГБ) спільно з Інститутом проблем екології та еволюції ім. А. Н. Сєвєрцова РАН в 2008-2010 рр., зафіксували негативний вплив кормів з ГМО на репродуктивні функції тварин. Ці результати підтвердили дані європейських вчених, які теж заявляли про негативний вплив кормів з ГМО на здоров'я лабораторних тварин.

Кажуть також про ризики негативного впливу ГМ-культур на екологію і агротехніку. На думку низки вчених, їх використання може призвести до зменшення біорізноманіття та виникнення супербур'янів і супершкідників.

"Можливо", ключове слово, коли йдеться про ГМО. Однак "на всякий випадок" мораторій на вирощування ГМ-культур введено в низці країн. З 2016 року така заборона діє в Росії, Угорщині та Швейцарії. Заборона на вирощування ГМ-кукурудзи (єдиної трансгенної культури, схваленої в Європейському союзі) існує у Франції і в Австрії.

Втім, жодна з зон, вільних від ГМО, поки не включає заборону імпорту продуктів з ГМО та ГМ-сировини для виробництва продуктів.
 

ГМО в Україні

Незважаючи на те, що до ГМО в низці країн ставляться з підозрою, наука не стоїть на місці. За допомогою використання генів з інших організмів або редагування власних генів (молодша технологія CRISPR) вчені отримують нові сорти рослин, які менше хворіють і не бояться шкідників, краще сходять і довше зберігаються.

Ці завдання генна інженерія вирішує швидше традиційної селекції, до того ж може наділити нові організми і такими ознаками, які неможливо отримати шляхом схрещування зі спорідненими видами.

"Відредагувавши", наприклад, гени, що відповідають за дозрівання, вчені отримали сорт помідорів, які запросто можуть зберігатися 140 днів і більше. Крім того, вже навчилися отримувати нові сорти рослин з ще більш корисними властивостями: рис, збагачений вітаміном А і залізом, банани, що вакцинують від гепатиту В і т.д.

Переваги ГМ-бактерій не заперечують навіть найзатятіші противники ГМО. Адже це антибіотики, інсулін – те без чого неможливо обійтися, і те, чому сьогодні просто немає гідної заміни.

Проте, згідно з опитуваннями, проведеними в нашій країні, більшість українців поділяють загальноєвропейську недовіру до ГМО, і народні депутати це враховують.

У 2007 році був ухвалений Закон України "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні ГМО", в подальшому – державний стандарт, відповідно до якого всі продукти харчування, що містять ГМО, повинні маркуватися. У 2011 році - Верховна Рада ухвалила закон, що забороняє використання ГМО та похідних від них в органічному виробництві. Нарешті, в 2017 КМУ підготував законопроєкт, покликаний привести наше законодавство у відповідність з Регламентом № 830/2003 Європарламенту і Ради ЄС. Дозволило це нагромадження законів навести порядок з ГМО в країні? Ні.

Хоча наразі в Україні немає легального комерційного виробництва генно-інженерної продукції, українські експортери не раз були помічені в постачанні продуктів, вироблених за допомогою генної інженерії. Зокрема, про це йдеться в доповіді Служби сільського господарства зарубіжних країн Мінсільгоспу США.
"60-70% соєвих бобів і 3-5% кукурудзи, призначених на експорт, зроблені в Україні за допомогою генної інженерії", - йдеться в доповіді.

"В Україні склалася парадоксальна ситуація. Реєстр дозволених до використання геномів є, але він досі не заповнений. Продаж продуктів з ГМО в Україні де-юре заборонена, а насправді їх зміст ніким не перевіряється. Для цього просто немає необхідного обладнання. На тлі таких реалій сформувався величезний тіньовий ринок генетично модифікованих сільськогосподарських культур ", - сказав "ASPІ" екснардеп Андрій Вадатурський.

Він зізнався, що не бачив результатів досліджень, які б доводили, що ГМО-продукція є небезпечною для здоров'я людей. Але виступає за те, щоб, принаймні, дати українцям вибір - купувати продукцію з ГМО або без них.

"Якщо в ЄС на маркуванні зазначено, що продукція містить 1% ГМО, то так воно і є. Треба, щоб і людина в Україні, якщо захоче купити продукцію без ГМО, могла це зробити, нехай і заплативши в два рази дорожче. Або, принаймні, точно знати вміст ГМО в продукції, яку купує. Ми ж розуміємо, що в лабораторіях, які зараз діють в країні, можна перевірити вміст тільки одного конкретного генома в продукції. Бізнес через недосконалість законодавства не мотивований витрачати кошти на більш ретельні перевірки. З цієї причини немає попиту на сучасне обладнання, лабораторії. У підсумку, українці споживають продукцію з невідомим вмістом ГМО, що б не було написано на упаковці. Не можна до кінця довіряти навіть продукції, яка продається в наших еко-магазинах або під маркуванням "Органічна".
 

Законодавче рішення
На думку ексдепутата, ситуація вимагає чергового законодавчого вирішення. З цією метою в 2018 році до Верховної Ради було подано проєкт закону "Про державний контроль за генетично модифікованою продукцією в сільському господарстві і харчовій промисловості".

"Ми не просували за допомогою закону ідеї вирощування ГМО-продукції або її споживання. Європа надала Україні дозвіл на використання переліку геномів, створенню якого передували роки аналізу і мільярдні інвестиції. Нашою метою була безкоштовна імплементації цього переліку. Законопроєкт передбачав положення, які дозволяли зрушити проблеми, пов'язані з ГМО, з мертвої точки. Він створював передумови для початку реальних перевірок вмісту ГМО в продукції, її маркування. А значить, з його ухваленням у громадян з'явилася б можливість робити свідомий вибір. На мій погляд, це той мінімум, який потрібен сьогодні Україні", - вважає ексдепутат.

Проте, закон досі не ухвалений. Більш того, він відкликаний з формулюванням "проєкт акту не відповідає вимогам антикоррупційного законодавства".

А значить, доля генно-інженерних культур, продуктів і технологій у нашій країні залишається під питанням.
 

Страх перед ГМО

Олександра Панчин вважає, що найбільш необґрунтований страх пов'язаний з тим, що методи генної інженерії припускають перенесення організму чужорідної ДНК, яка потім потрапляє до нас в тарілку (інакше кажучи, від вживання огірка з геном риби у людини можуть вирости зябра). "Потрібно пам'ятати, що все живе походить від однієї клітини, а ДНК - єдиний носій спадкової інформації; немає ніякої принципової різниці між ДНК скорпіона і пшениці", - говорить учений.
 

Довідка

Вперше паніка, пов'язана з ГМО, почалася в 1999 році, коли в престижному журналі Lancet з'явилася одна з перших наукових публікацій, що містять висновок про потенційну небезпеку ГМО для здоров'я. Автор статті Арпада Пуштаї заявив, що вживання ГМ-картоплі гризунами впливає на розміри одного з відділів кишечника. Ще до того, як стаття була опублікована і відрецензована іншими вченими, Пуштаї виступив зі своїми висновками на телебаченні, чим спровокував великий медіаскандал.

Незабаром Британське королівське товариство випустило детальний аналіз статті. У ній було виявлено безліч помилок, теза про шкоду ГМО не підтвердилась, а сам Пуштаї був відсторонений від посади в інституті. Але панічні настрої вже почали стрімко розростатися.

Цитата
"Підписана Україною Угода про асоціацію з ЄС передбачає гармонізацію українського законодавства з законами Євросоюзу, тому зміни в законах, які обмежують вирощування ГМО-продукції в Україні, варто очікувати тільки після відповідних змін в європейському законодавстві".

Володимир Вовк,
аналітик агенції "Експерт-Агро".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022