Це по-нашому: Україна посилює вимоги до ГМО, в той час як у всьому світі вони пом'якшуються

Автор:
92
последние новости в Украине останні новини в Україні

Австралія зніме мораторій на ГМО-культури; Європейська комісія 28 липня оголосила про допуск на ринок Євросоюзу 10 видів генно-модифікованих продуктів; в Канаді розводять ГМО-корів, які покликані заощадити $108 млн. в рік. У світі явно послаблюють тиск на виробників ГМО. Як реагують на ситуацію в Україні?
 

Володимир Вербов

Згідно з даними Міжнародної служби з застосування агро-біотехнологій, за останні 20 років площа під генно-інженерними культурами збільшилася більш ніж в 100 разів (до 179 млн га). У таких країнах, як США і Бразилія, близько 90-99% деяких вирощуваних культур складають ГМ-сорти.

Європа прозріває

Змінюється ставлення до генетично модифікованих організмів (ГМО) і в Європі. 14 країн ЄС сформували коаліцію, яка виступає за пом'якшення правил, що обмежують розробку і використання ГМО в сільському господарстві.

Тільки дві європейські країни поки не підтримують ослаблення заборони - Польща та Італія. Однак, після того, як Католицька церква на початку 2019 року підтримала вирощування ГМ-культур, швидше за все, приєднаються до більшості.

Вчені втомилися доводити безпеку ГМО. Академіки, нобелівські лауреати (понад 100 осіб) підписалися під відкритим листом, що закликає міжнародну екологічну організацію Greenpeace припинити кампанію проти генетично модифікованих організмів, вчені-біологи різних країн не раз висловлювалися на захист ГМ-продуктів.

Деякі з них зривалися, як, наприклад, молекулярний біолог Енн Гловер, яка сказала, що противники ГМО страждають "формою розумового божевілля". Ця тирада, нагадаємо, коштувала їй поста головного наукового консультанта Європейської Комісії. Однак лід все ж рушив, незважаючи на те, що недовіра до ГМО як і раніше глибоко сидить в головах.
 

 "Звіряча" селекція

"Якби людина вивчила хоча б шкільний курс, вона б знала, що гени є у всіх живих організмів, а не тільки у генно-модифікованих. Крім того, вони постійно змінюються в процесі еволюції, домістифікації і селекції", - пояснює біолог і популяризатор науки Олександр Панчин. За його словами, люди впевнені в існуванні традиційних культур, які не змінювалися протягом тисячоліть, але біологічний факт полягає в тому, що більшість сучасних сортів були отримані на основі селекційного матеріалу середини минулого століття.

Фрукти і овочі кілька століть тому виглядали зовсім по-іншому - найзнаменитішим доказом тому служить зображення кавунів на картинах італійського художника Джованні Верстати, написаних в XVII столітті".
Селекція здається більш нешкідливим і перевіреним способом, ніж генна інженерія, але насправді це не так.

Близько 50-80% сучасних сортів сільськогосподарських культур були отримані на основі досить звірячих способів мутагенезу: радіаційного та хімічного. Селекціонер проводив радіаційне опромінення насіння, отримував мутантів, з яких потім відбирав тих, які його влаштовували.

У такого методу є значний негативний ефект: не всі накопичені мутації є корисними. Технології генної інженерії дозволяють відбирати потрібні властивості без побічних ефектів і робити це набагато швидше, ніж у випадку з селекцією.
 

Противники ГМО не здаються

Противників ГМО в науковому середовищі відносно небагато. Практично всі вони недавно об'єдналися, щоб випустити огляд під назвою "Побоювання з приводу долі ДНК з ГМО-їжі, що потрапляє в тіло людини".

Написаний він російськими вченими ДВФУ в співавторстві з зарубіжними вченими з Королівського коледжу Лондона, Університету школи Криту і Національного університету Чоннама (Південна Корея). У своїй роботі вчені зазначили, що чужорідні гени здатні впливати на людину лише після вбудовування в її геном. При цьому констатували, що подібні випадки ще не зафіксовані, проте "проблема вимагає подальшого вивчення".
- Іноді в науці виникає ситуація, коли можна зупинитися і далі не "копати". У даному випадку це не так. Ми вважаємо, що дослідження потрібно продовжити, – вважає співавтор роботи, проректор з наукової роботи ДВФУ Кирило Голохвастов.

За словами вченого, існує небезпека, що рослини можуть отримати незаплановані негативні властивості - так, наприклад, стійка до колорадського жука картопля значно швидше гниє при зберіганні. Абсолютно незрозуміло, які наслідки споживання ГМО-продуктів може мати в другому і третьому поколінні. Нагадаємо, перші комерційні лінії ГМО були представлені американською компанією Монсанто в кінці 80-х років.

Дослідження, проведені Загальнонаціональною Асоціацією генетичної безпеки (ОАГБ) спільно з Інститутом проблем екології та еволюції ім. А. Н. Сєвєрцова РАН в 2008-2010 рр., зафіксували негативний вплив кормів з ГМО на репродуктивні функції тварин. Ці результати підтвердили дані європейських вчених, які теж заявляли про негативний вплив кормів з ГМО на здоров'я лабораторних тварин.

Кажуть також про ризики негативного впливу ГМ-культур на екологію і агротехніку. На думку низки вчених, їх використання може призвести до зменшення біорізноманіття та виникнення супербур'янів і супершкідників.

"Можливо", ключове слово, коли йдеться про ГМО. Однак "на всякий випадок" мораторій на вирощування ГМ-культур введено в низці країн. З 2016 року така заборона діє в Росії, Угорщині та Швейцарії. Заборона на вирощування ГМ-кукурудзи (єдиної трансгенної культури, схваленої в Європейському союзі) існує у Франції і в Австрії.

Втім, жодна з зон, вільних від ГМО, поки не включає заборону імпорту продуктів з ГМО та ГМ-сировини для виробництва продуктів.
 

ГМО в Україні

Незважаючи на те, що до ГМО в низці країн ставляться з підозрою, наука не стоїть на місці. За допомогою використання генів з інших організмів або редагування власних генів (молодша технологія CRISPR) вчені отримують нові сорти рослин, які менше хворіють і не бояться шкідників, краще сходять і довше зберігаються.

Ці завдання генна інженерія вирішує швидше традиційної селекції, до того ж може наділити нові організми і такими ознаками, які неможливо отримати шляхом схрещування зі спорідненими видами.

"Відредагувавши", наприклад, гени, що відповідають за дозрівання, вчені отримали сорт помідорів, які запросто можуть зберігатися 140 днів і більше. Крім того, вже навчилися отримувати нові сорти рослин з ще більш корисними властивостями: рис, збагачений вітаміном А і залізом, банани, що вакцинують від гепатиту В і т.д.

Переваги ГМ-бактерій не заперечують навіть найзатятіші противники ГМО. Адже це антибіотики, інсулін – те без чого неможливо обійтися, і те, чому сьогодні просто немає гідної заміни.

Проте, згідно з опитуваннями, проведеними в нашій країні, більшість українців поділяють загальноєвропейську недовіру до ГМО, і народні депутати це враховують.

У 2007 році був ухвалений Закон України "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні ГМО", в подальшому – державний стандарт, відповідно до якого всі продукти харчування, що містять ГМО, повинні маркуватися. У 2011 році - Верховна Рада ухвалила закон, що забороняє використання ГМО та похідних від них в органічному виробництві. Нарешті, в 2017 КМУ підготував законопроєкт, покликаний привести наше законодавство у відповідність з Регламентом № 830/2003 Європарламенту і Ради ЄС. Дозволило це нагромадження законів навести порядок з ГМО в країні? Ні.

Хоча наразі в Україні немає легального комерційного виробництва генно-інженерної продукції, українські експортери не раз були помічені в постачанні продуктів, вироблених за допомогою генної інженерії. Зокрема, про це йдеться в доповіді Служби сільського господарства зарубіжних країн Мінсільгоспу США.
"60-70% соєвих бобів і 3-5% кукурудзи, призначених на експорт, зроблені в Україні за допомогою генної інженерії", - йдеться в доповіді.

"В Україні склалася парадоксальна ситуація. Реєстр дозволених до використання геномів є, але він досі не заповнений. Продаж продуктів з ГМО в Україні де-юре заборонена, а насправді їх зміст ніким не перевіряється. Для цього просто немає необхідного обладнання. На тлі таких реалій сформувався величезний тіньовий ринок генетично модифікованих сільськогосподарських культур ", - сказав "ASPІ" екснардеп Андрій Вадатурський.

Він зізнався, що не бачив результатів досліджень, які б доводили, що ГМО-продукція є небезпечною для здоров'я людей. Але виступає за те, щоб, принаймні, дати українцям вибір - купувати продукцію з ГМО або без них.

"Якщо в ЄС на маркуванні зазначено, що продукція містить 1% ГМО, то так воно і є. Треба, щоб і людина в Україні, якщо захоче купити продукцію без ГМО, могла це зробити, нехай і заплативши в два рази дорожче. Або, принаймні, точно знати вміст ГМО в продукції, яку купує. Ми ж розуміємо, що в лабораторіях, які зараз діють в країні, можна перевірити вміст тільки одного конкретного генома в продукції. Бізнес через недосконалість законодавства не мотивований витрачати кошти на більш ретельні перевірки. З цієї причини немає попиту на сучасне обладнання, лабораторії. У підсумку, українці споживають продукцію з невідомим вмістом ГМО, що б не було написано на упаковці. Не можна до кінця довіряти навіть продукції, яка продається в наших еко-магазинах або під маркуванням "Органічна".
 

Законодавче рішення
На думку ексдепутата, ситуація вимагає чергового законодавчого вирішення. З цією метою в 2018 році до Верховної Ради було подано проєкт закону "Про державний контроль за генетично модифікованою продукцією в сільському господарстві і харчовій промисловості".

"Ми не просували за допомогою закону ідеї вирощування ГМО-продукції або її споживання. Європа надала Україні дозвіл на використання переліку геномів, створенню якого передували роки аналізу і мільярдні інвестиції. Нашою метою була безкоштовна імплементації цього переліку. Законопроєкт передбачав положення, які дозволяли зрушити проблеми, пов'язані з ГМО, з мертвої точки. Він створював передумови для початку реальних перевірок вмісту ГМО в продукції, її маркування. А значить, з його ухваленням у громадян з'явилася б можливість робити свідомий вибір. На мій погляд, це той мінімум, який потрібен сьогодні Україні", - вважає ексдепутат.

Проте, закон досі не ухвалений. Більш того, він відкликаний з формулюванням "проєкт акту не відповідає вимогам антикоррупційного законодавства".

А значить, доля генно-інженерних культур, продуктів і технологій у нашій країні залишається під питанням.
 

Страх перед ГМО

Олександра Панчин вважає, що найбільш необґрунтований страх пов'язаний з тим, що методи генної інженерії припускають перенесення організму чужорідної ДНК, яка потім потрапляє до нас в тарілку (інакше кажучи, від вживання огірка з геном риби у людини можуть вирости зябра). "Потрібно пам'ятати, що все живе походить від однієї клітини, а ДНК - єдиний носій спадкової інформації; немає ніякої принципової різниці між ДНК скорпіона і пшениці", - говорить учений.
 

Довідка

Вперше паніка, пов'язана з ГМО, почалася в 1999 році, коли в престижному журналі Lancet з'явилася одна з перших наукових публікацій, що містять висновок про потенційну небезпеку ГМО для здоров'я. Автор статті Арпада Пуштаї заявив, що вживання ГМ-картоплі гризунами впливає на розміри одного з відділів кишечника. Ще до того, як стаття була опублікована і відрецензована іншими вченими, Пуштаї виступив зі своїми висновками на телебаченні, чим спровокував великий медіаскандал.

Незабаром Британське королівське товариство випустило детальний аналіз статті. У ній було виявлено безліч помилок, теза про шкоду ГМО не підтвердилась, а сам Пуштаї був відсторонений від посади в інституті. Але панічні настрої вже почали стрімко розростатися.

Цитата
"Підписана Україною Угода про асоціацію з ЄС передбачає гармонізацію українського законодавства з законами Євросоюзу, тому зміни в законах, які обмежують вирощування ГМО-продукції в Україні, варто очікувати тільки після відповідних змін в європейському законодавстві".

Володимир Вовк,
аналітик агенції "Експерт-Агро".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі

Під КМДА 3 червня пройшла акція зооактивістів, які вимагали відставки в.о. директорки КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" Оксани Кошак. Активісти протестували проти евтаназії бездомних тварин та тварин-інвалідів, а також проти припинення безкоштовної стерилізації.

3 червня 2020

Адвокат Петра Порошенка у справі про 43 картини Ігор Головань пояснив, чим керувалося керівництво ДБР, приймаючи рішення про штурм Музею Гончара. Він показав документ, який став приводом “рятувати докази”.

3 червня 2020

Під КМДА у Києві 3 червня на акцію вийшли зоозахисники, опікуни безпритульних тварин та волонтери, які протестують проти антигуманних методів щодо тварин-інвалідів з боку в.о. директорки Київської ветеринарної медицини Оксани Кошак. З місця події пряму трансляцію вела кореспондентка ASPI news.

3 червня 2020

Під будівлею Окружного адміністративного суду Києва 2 червня активісти влаштували акцію з вимогою до президента України Володимира Зеленського звільнити суддів ОАСК, які не пройшли переатестацію, і створити новий суд з оновленим суддівським складом. Поки учасники мітингу закидали помідорами будівлю Окружного адміністративного суду, кореспондент ASPI news вивчив автопарк суддів.

2 червня 2020

Під КМДА 3 червня пройшла акція зооактивістів, які вимагали відставки в.о. директорки КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" Оксани Кошак. Активісти протестували проти евтаназії бездомних тварин та тварин-інвалідів, а також проти припинення безкоштовної стерилізації.

3 червня 2020

Адвокат Петра Порошенка у справі про 43 картини Ігор Головань пояснив, чим керувалося керівництво ДБР, приймаючи рішення про штурм Музею Гончара. Він показав документ, який став приводом “рятувати докази”.

3 червня 2020

Під КМДА у Києві 3 червня на акцію вийшли зоозахисники, опікуни безпритульних тварин та волонтери, які протестують проти антигуманних методів щодо тварин-інвалідів з боку в.о. директорки Київської ветеринарної медицини Оксани Кошак. З місця події пряму трансляцію вела кореспондентка ASPI news.

3 червня 2020

Під будівлею Окружного адміністративного суду Києва 2 червня активісти влаштували акцію з вимогою до президента України Володимира Зеленського звільнити суддів ОАСК, які не пройшли переатестацію, і створити новий суд з оновленим суддівським складом. Поки учасники мітингу закидали помідорами будівлю Окружного адміністративного суду, кореспондент ASPI news вивчив автопарк суддів.

2 червня 2020

Під стінами Кабінету міністрів 2 червня київські ресторатори влаштували акцію протесту. Вони вийшли з вимогою зняти карантинні обмеження і дозволити закладам столичного громадського харчування працювати в звичайному режимі.

2 червня 2020

Західний світ повинен переглянути Будапештський меморандум 1994 року, щоб зупинити президента Росії Володимира Путіна. Про це заявив віцепрем'єр-міністр України з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков виданню Atlantic Council.

1 червня 2020

Просто неба біля Жовтневого палацу у Києві 1 червня відбулося тренування українських гімнасток зі "Школи Дерюгіних". Через аварійний стан приміщення спортсменок виселяють із Жовтневого палацу.

1 червня 2020

Міністерство інфраструктури не збільшуватиме ціни на залізничні квитки, але слід пам'ятати, що на міські напрямки ціну встановлює місто.

1 червня 2020

Кілька років тому громадські активісти та екологи відновили рекреаційну зону на території колишнього стихійного сміттєзвалища в заказнику "Козинський". Також тут з нуля облаштували прогулянкові зони та поля для професійного заняття гольфом, на яких можна проводити офіційні змагання.

29 травня 2020

Зневоднення анексованого Криму може підштовхнути Росію до силових захоплень джерел прісної води. Про це повідомив голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров, пишуть Крим.Реалії.

29 травня 2020
Вибір редакції

Під КМДА 3 червня пройшла акція зооактивістів, які вимагали відставки в.о. директорки КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" Оксани Кошак. Активісти протестували проти евтаназії бездомних тварин та тварин-інвалідів, а також проти припинення безкоштовної стерилізації.

3 червня 2020

Під КМДА у Києві 3 червня на акцію вийшли зоозахисники, опікуни безпритульних тварин та волонтери, які протестують проти антигуманних методів щодо тварин-інвалідів з боку в.о. директорки Київської ветеринарної медицини Оксани Кошак. З місця події пряму трансляцію вела кореспондентка ASPI news.

3 червня 2020

Під стінами Кабінету міністрів 2 червня київські ресторатори влаштували акцію протесту. Вони вийшли з вимогою зняти карантинні обмеження і дозволити закладам столичного громадського харчування працювати в звичайному режимі.

2 червня 2020

Просто неба біля Жовтневого палацу у Києві 1 червня відбулося тренування українських гімнасток зі "Школи Дерюгіних". Через аварійний стан приміщення спортсменок виселяють із Жовтневого палацу.

1 червня 2020