Навчитись не вбивати: що турбує ветеранів війни

24 серпня 2018
последние новости в Украине останні новини в Україні

Кілька днів тому президент Петро Порошенко повідомив, що в Україні 344 тисячі осіб є учасниками бойових дій. Тільки за 2017 рік посвідчення УБД отримали близько 50 тисяч бійців.

Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачає низку пільг особам, які отримали статус учасника бойових дій. Серед них: безкоштовне одержання ліків, 75% знижка на комунальні послуги, безкоштовний проїзд у транспорті, а з 2018 року учасники бойових дій та їх діти можуть безкоштовно отримати вищу освіту. Але чи виконуються норми закону в реальному житті?

АСПІ поспілкувалось з представниками ветеранських об'єднань, які в різні роки були на передовій. Один з них служив у регулярних військах, інший пішов на війну добровольцем. Вони з різних регіонів та різної вікової категорії. Їх об'єднує те, що вони обидва захищали Україну та повернулись з фронту живими.

Юрій Ломов, йому 41 рік. З листопада 2014 до вересня 2015 року він служив у 80-тій аеромобільній бригаді, 3-го батальйону. Зараз очолює ГО "Асоціація ветеранів АТО України". За словами Юрія, людину, яка навчилася вбивати, треба відівчати це робити у звичайному житті.

"По-перше, ветеран повинен знати, що коли він демобілізується, то йому потрібна велика увага, насамперед, психологічна. Він повертається з війни, де виконав свою роботу, тепер влада повинна виконати свою роботу.

Якщо ветеран повернувся пораненим і отримав інвалідність, то для нього є захищеність. Йому надають житло, він може обслуговуватись у військовому госпіталі. Але ж не всі ветерани повертаються пораненими. Або є ті, хто поранений, але не має інвалідності – і ось для цієї категорії в нас не дуже добрі умови", - зазначив Ломов.

Виявляється, якщо поранення, наприклад, кульове і воно не зачепило якісь важливі органи, то ветерану не надають інвалідність, бо це просто отвір в тілі. Юрій стверджує, що звичайні УБДшники потребують не меншої уваги, аніж інваліди.

З Юрієм погоджується і інший співрозмовник нашого видання, боєць полку "Азов" Максим. Зараз йому 22 роки. У травні 2015-го він пішов добровольцем на війну і лише два місяці тому повернувся в Київ. Зараз займається громадською діяльністю в ГО "Ветеранське братерство".

"Найбільше ветеранів турбує надання військової психологічної допомоги. В медичних закладах переважно надають психологічну допомогу цивільного зразка, а військові травми це інше. Цивільним психологам необхідно пройти курси, щоб адаптуватись саме до військової психореабілітації", - стверджує Максим.

Не менш важливим, за словами бійця, є і надання юридичної допомоги, адже усі пільги, які передбачені законом, потребують цілої низки документів. Ветерани не завжди знають, що, як і де потрібно оформлювати, тому допомога правника завжди стає в нагоді.

Гостро постала проблема і з лікуванням військовослужбовців. Єдина лікувальна процедура, яка за законодавством надається безкоштовно – це зубопротезування. У всьому іншому ветерани мають ті ж самі права, що і пересічні громадяни. А в деяких випадках вони стикаються з відвертою ворожістю.

Згадати хоча б історію з лікаркою національного інституту раку Ганною Губаревою. Вона відмовилась лікувати військовослужбовця, у якого діагностували рак, зі словами "Ти думав, що ти в АТО пішов і тобі все буде безкоштовно? Ніяких тобі пільг, бо ти братській народ вбивав". Після розголосу в засобах масової інформації, лікарку звільнили. Але за деякий час поновили на роботі і навіть підвищили. Щоправда, в ситуацію втрутилась міністр охорони здоров'я Уляна Супрун і Губареву звільнили вдруге.

Ветерани підтверджують те, що від головного лікаря та його громадянської позиції залежить майже все.

"За їхньо (головних лікарів – ред.) ініціативою впроваджують безкоштовні обстеження, інколи бувають і безкоштовні лікування. Є хлопці, у яких знайшли рак. Щоб його вилікувати потрібно дуже багато грошей. На жаль, законодавством не передбачено йому, як учаснику бойових дій, якихось пільг. Якщо головний лікар патріотичний і вважає, що ми воюємо за державу і розуміє, що ми воюємо за те, щоб він міг мирно працювати, тоді він може особисто від себе знаходити якісь джерела фінансування для обстеження і безкоштовного лікування", - розповідає Юрій Ломов.

А ось з пільгами на комунальні послуги все набагато краще. Ветерани війни отримують 75% знижку при оплаті компослуг. Та й з проїздом у громадському транспорті, здебільшого, все гаразд. Бувають поодинокі випадки, коли водії маршрутних таксі відмовляються безкоштовно перевозити ветеранів. Але з ними проводять бесіду самі ветерани і, як правило, після цього водія звільняють, а у самих бійців просять вибачення.

Навіть норма з авіаквитками виконується.

Справа в тому, що раз на два роки, кожен українець, який отримав посвідчення УБД, має право безкоштовно отримати квитки на літак в обидві сторони.

"Так, є таке. В мене один товариш з 30-ї бригади нещодавно телефонував і каже: "Юра, в мене тут талони пропадали. Я на вихідні взяв квитки на літак безкоштовно, прилетів на пляж покупався і повернувся. Дуже задоволений". Це дійсно є і це можливо туди і назад політати. Або раз на рік зі знижкою у 50%", - підтверджує Юрій Ломов.

Молоде покоління ветеранів надзвичайно сильно турбує питання праці. Після того, як боєць повернувся, йому потрібно чимось займатись. За законодавством УБДшник має першочергове право на працевлаштування. Але на практиці виявляється так, що боєць або ще не має необхідного досвіду, або за час перебування в зоні військових дій втратив професійні навички, або ж взагалі вирішив змінити колишню офісну роботу на більш рухому професію.

"Я після демобілізації пішов на біржу праці став. Відвідую там семінари. Коли я ще служив, то заочно здобував юридичну освіту. Але оскільки в мене відсутній досвід, працевлаштуватись досить проблематично за моїм напрямом", - розповідає Максим.

За словами самих ветеранів, в питаннях працевлаштування їх рятують побратими.

"В Україні це побудовано на особистих ініціативах. Є хлопці, які були бізнесменами до війни. Коли повернулись з фронту – продовжили свою діяльність і дають оголошення про роботу іншим хлопцям. Причому зарплати досить пристойні – 10-15 тисяч. Особиста ініціатива працює, а на законодавчому рівні ти така ж сама людина, як і інші. Ти можеш стати на облік в центр зайнятості, я сам там стояв. Але пропонують такі роботи…", - зізнається Юрій.

Та найбільш чуттєвим питанням для військовослужбовців є суспільна підтримка. Українське суспільство звиклось з думкою про те, що в країні йде війна. Однак це набуває таких форм, коли про ветеранів взагалі забувають, або ставляться до них відверто вороже. Один зі співрозмовників АСПІ розповів, що знайомому йому учаснику бойових дій нанесли 10 ножових поранень біля власного будинку на Київщині за те, що він воював на Донбасі.

У засобах масової інформації мало інформації про ветеранів. Здебільшого йдуть новини з фронту та дані про звільнені чи захоплені території. Часто інформаційний ролик сухо підкреслює кількість загиблих на війні. Але, за словами ветеранів, необхідно звертати більше уваги саме на демобілізованих українців, які живі і яким хочеться відчувати, що вони живі.

"Після того, як я повернувся, я побачив, що в суспільстві є нерозуміння тих, хто пройшов війну. Я зрозумів, що потрібно людей інформувати. Мало хто усвідомлює, що в країні йде війна, що вона не закінчена. Я не кажу, що вони повинні кричати на кожному кроці "ой, війна!", але повинні усвідомлювати. До нас звертався ветеран, якого відмовився везти маршрутчик, бо в нього вже були зайняті всі пільгові місця. Маршрутка була переповнена і жоден з тих, хто їхав, не вступилися за бійця", - розповідає боєць полку "Азов" Максим.

"Більшості байдуже, хто ви і де були. Хтось може поспівчувати, сказати "молодці" або, що їм нас шкода. А в більшості людей це не цікавить. Вони займаються своїми справами, не розуміючи, що можуть ними спокійно займатись завдяки хлопцям-ветеранам. Потрібно популяризувати ветерана. Казати, що вони є і що вони заслуговують на повагу суспільства. Це потрібно робити в інформаційному просторі. Про ветерана поки що мало згадують", - наголошує Юрій.

За 4,5 роки російської агресії сотні тисяч українців зіткнулись з жахами, які приносить з собою війна. Мільйони громадян так чи інакше допомагали своєму війську, але є й такі, хто не вважає цю війну "своєю". Ми часто критикуємо державу за її неспроможність забезпечити своїх громадян найнеобхіднішим і ветерани тут не виняток. Але самі часто не помічаємо, що нічого не робимо для тих, хто ризикуючи власним життям, дає нам можливість жити під мирним небом.

 

Сергій Савінцев 

 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Ще 23 лютого на тлі російської загрози на засіданні Верховної Ради України у сесійній залі знаходилося лише сім з сорока нардепів від цієї політичної сили. Куди зникли нардепи проросійської партії та яка їхня доля в майбутньому, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Після визнання Росією терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР" експерти заговорили про кінець Мінських угод. Про наслідки ліквідації цього переговорного майданчика, розповів науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва, професор Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Олексій Гарань.

22 лютого 2022

Депутат із фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко прокоментував визнання Російською Федерацією так званих "Л/ДНР". Він заявив, що Україна має продемонструвати жорстку реакцію. 

22 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

За повідомленнями з Єлисейського палацу, результатом переговорів президентів Росії та Франції Володимира Путіна та Емманюеля Макрона 20 лютого має стати саміт для визначення нової архітектури миру та безпеки в Європі. Як на таку пропозицію фактично нового поділу світу відреагують США та Україна, ASPI news розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

21 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Президент України Володимир Зеленський заявив про запровадження "цифрового народовладдя" через застосунок "Дія". Навіщо це потрібно владі, ASPI news пояснив політолог, нардеп VIII скликання Олександр Черненко.

18 лютого 2022

Спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук відреагував на голосування депутатів російської Держдуми за прийняття звернення до Володимира Путіна щодо можливості визнання так званих "ЛНР" і "ДНР". Він зазначив, що підійматиме на РНБО питання персональних санкцій. 

16 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Рада національної безпеки та оборони України запровадила санкції проти телеканалу "Наш" терміном на п'ять років під час виїзного засідання в Харкові 11 лютого. Наслідки рішення РНБО прокоментував політичний експерт Костянтин Матвієнко.

14 лютого 2022
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022