Нелюстровані посадовці на керівних посадах в українських державних органах

11 вересня 2018
503
последние новости в Украине останні новини в Україні

Одним із найрозповсюдженіших способів уникнути люстрації є затягування справ в судових інстанціях. Таким способом поновлюються на посадах і люстровані судді, і прокурори й інші чиновники. А деякі навіть умудряються "вибити" зарплату, яку не отримували протягом періоду, в який не працювали. Такою можливістю, наприклад, скористалась начальниця Головного управління Державної фіскальної служби Києва Людмила Демченко.

demchenko

У часи Януковича вона очолювала державні податкові інспекції різних районів столиці. У 2014 році проти неї порушили кримінальне провадження за зловживання державної владою та ухиляння від сплати податків. Але сам судовий процес, за словами члена ГО "Люстраційний комітет" Анни Калинчук, був спрямований на те, щоб Демченко не підпала під люстраційні норми.

"Суд першої інстанції дуже швидко розглянув справу по суті і встановив що до неї не повинні бути застосовані заборони. Суд поновив її на посаді. Коли була подана апеляція Міністерством юстиції, суд зупинив розгляд цієї справи до вирішення питання щодо відповідності ЗУ "Про очищення влади" Конституції України. Таким чином вона (Демченко – ред.) зависла у повітрі. Тому що суд, за допомогою цього, усунувся від вирішення питання, хоча по факту задовільнив її інтерес. В розумінні правознавства, остаточного рішення в її справі немає. Водночас це не забороняє їй протягом всього часу обіймати посаду, здійснювати функції і відповідати критеріям люстрації", - резюмувала Калинчук.

Громадські діячі наголошують, що законопроект був прописаний так, що можна було просто не потрапити під його норми. Яскравим прикладом є Віталій Трубаров, який у 2010-2015 роках очолював регіональне відділення Фонду державного майна у Києві. Після Революції Гідності він не тільки не позбувся своєї посади, а ще й пішов на підвищення і зараз обіймає посаду виконуючого обов'язки голови Фонду державного майна України.

trubarov

Посада, яку в часи Януковича обіймав Трубаров, не підпадала під люстрацію. В ЗУ "Про очищення влади" депутати передбачили, що очистку повинен пройти лише голова ФДМУ. Хоча сам Трубаров був тісно пов’язаний з оточення президента-втікача.

Йдеться про незаконну приватизацію частини будівлі Міністерства аграрної політики та продовольства України. У 2011-2012 роках посадові особи ФДМУ та екс-міністр аграрної політики Микола Присяжнюк провели оборудку та, використовуючи підставні фірми, приватизували 516 кв.м. на Хрещатику.

Для цього спочатку будівлю Міністерства передали на баланс державного підприємства "Агроінвест". В жовтні 2011 року "Агроінвест" уклав договір оренди зі спеціально створеним для цієї оборудки ТОВ "КПШ". А через півроку "КПШ" звернулось до РВ ФДМ Києва з проханням приватизації орендованих приміщень.

Згідно з чинним законодавством, нежитлові приміщення, в яких розташовані органи державної влади, не підлягають приватизації. Тим не менше 22 жовтня 2012 року Київське регіональне відділення ФДМ, яке усі ці роки очолював Трубаров, спрямувало до ФДМУ подання №30-03\9935 щодо приватизації частини міністерської будівлі. А вже через 2 дні, 24 жовтня, ФДМУ видав наказ, яким дозволив провести приватизацію. Відповідальність за виконання цього наказу було покладено особисто на Віталія Трубарова.

Nakaz FDMU

Надалі будівлю ще декілька разів перепродавали, щоб замести усі сліди. Після Євромайдану прокуратура дізналась про злочинну схему та відкрила кримінальне провадження. Більшість фігурантів цієї справи вже давно покинули територію України. Наприклад, екс-очільник Мінагро Микола Присяжнюк, маюче подвійне громадянство, живе в Угорщині, а його заступник Ігор Якубович ще з 2015 року перебуває в базі розшуку "Інтерполу".

У листопаді 2017 року генеральний прокурор України Юрій Луценко звинуватив Трубарова в незаконному підписанні договору приватизації. Йому повинні були оголосити підозру, але спочатку справу передали в Національне антикорупційне бюро України, яке повернуло її назад в прокуратуру.

З офіційної відповіді Генеральної прокуратури стало відомо, що досудове розслідування щодо Віталія Трубарова триває досі, його звинувачують в зловживанні службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки. Проте підозру Трубарову досі не оголосили.

Prokuratyra

Тобто чиновник, проти якого порушено кримінальне провадження продовжує очолювати один з головних органів державної влади.

Народний депутат України Валерій Карпунцов пов'язує цю ситуацію з недосконалістю самого процесу очищення влади.

"Метою люстрації було не звільнення осіб, які дійсно узурпували владу разом з Януковичем, а звільнення посад. Звільнили посади під зручних собі людей. Прийшли на посади люди, які, в своїй більшості, не поділяли бачення вимог Революції Гідності. А були навіть такі, які, можливо, не перебували на посадах, але морально були на зовсім іншому боці – Януковича. Вони прийшли і, природньо, вони почали своїми можливостями підтягувати людей тої команди і, в тому числі, людей, які були на посадах. Вони йшли різними шляхами: де судовим рішенням, де іншим чином отримали висновок, що ця посада нелюстраційна", - зазначив Карпунцов.

Але не лише минуле Трубарова викликає питання. У декларації чиновника за 2017 рік, окрім кількох земельних ділянок загальною площею понад 21 тис. кв.м. та нещодавно придбаної квартири у Києві, зазначено 27 тис дол., 10 тис євро та 197 000 грн готівкою. А в 2016 році мати подарувала Віталію Трубарову 250 000 грн і винаймала у нього ж квартиру за 70 тис гривень. Тобто мати принесла синові суму, що дорівнює його річному заробітку. Також родина Трубарових у 2016 році придбала два автомобілі вартістю понад півмільйона гривень.

deklaratsiia

Зрештою, несподіваним є призначення Віталія Трубарова на посаду виконуючого обов'язки голови ФДМУ. Відповідно до ст.8 ЗУ "Про Фонд державного майна України", у разі відсутності голови ФДМУ, виконувати обов'язки голови може тільки один із його заступників. 6 вересня 2017 року Кабмін на цю посаду призначив Трубарова, який перебував на посаді керівника апарату ФДМУ. Тобто було грубо порушено норми законодавства.

Звільнення Трубарова вимагали Федерація незалежних профспілок на чолі з Сергієм Павленком, а експерт з питань приватизації Громадської ради при ФДМУ Качур Дмитро навіть подав позов до суду. У коментарі журналісту АСПІ Дмитро повідомив, що суд відмовив у задоволенні позову.

"Формулювання було таким, що мої права як громадянина України не порушені, тому суд відмовляє у задоволенні позову", - прокоментував ситуацію Качур.

Він також додав, що визнати незаконним призначення Трубарова на посаду означає визнати незаконною приватизацію усіх об'єктів, починаючи з вересня 2017 року.

"Трубаров навіть перелік об'єктів, що підлягають приватизації видав з порушенням. Згідно з законодавством, спочатку всі 140 органів управління повинні подати пропозиції по включенню тих підприємств, які пропонуються приватизувати. ФДМУ розіслав усім органам управління повідомлення, що до 20 березня усі ці пропозиції повинні бути надані. Але тільки 11 органів управління вклалось у строки, всі інші подали пропозиції 28 березня і їх все рівно внесли до переліку на приватизацію, чим порушили закон", - розповів Качур.

На думку експерта, ці порушення створюють небезпеку для економічної ситуації в державі. Адже незаконна приватизація відштовхує потенційних інвесторів, які бояться, що після зміни влади, придбані ними підприємства держава захоче повернути собі.

"За порушення законодавства в Україні вже повернуто понад 400 об'єктів приватизації. Інвестори навіть не дивляться на малу приватизацію. Я розмовляв з юристами іноземних компаній, то вони мені кажуть "ну ось тут порушення, ось тут порушення. Ми через закон не переступаємо" і просто не вкладають сюди гроші, бо законослухняні", - підсумував Качур.

Чому чиновник часів Януковича, який фігурує у справі про незаконну приватизацію будівлі у центрі столиці та який всупереч законодавству призначається на посаду, досі розпоряджається майном українських платників податків?

На думку народного депутата Валерія Карпунцова, це може бути пов'язано з тим, що комусь потрібні такі люди на відповідальних посадах.

"Він не простий чоловік. Видно, зручний в статусі, в якому він зараз є. Нещодавно був скандал щодо оціночної діяльності. До мене звертались нотаріуси з тим, що працює одна оціночна платформа, що заснована людиною, яка дотична до сепаратистського руху і гроші переводились на непідконтрольну територію. Це пов'язано з особою Трубарова, як людини, яка мала відношення до тієї влади і до тієї системи координат? На мою думку, пов'язано, і цьому повинні дати оцінку правоохоронні органи. Трубаров в цьому процесуальному статусі вже перебуває давно", - зазначив Карпунцов.

Виходить, що чиновник, який ще 4 роки тому повинен був бути люстрованим, досі залишається визначною особою української приватизації. А від його роботи залежить наповнення державного бюджету.

АСПІ направило звернення до українських державних органів з проханням перевірити діяльність Віталія Трубарова та надати копії підтверджуючих документів щодо законності перебування чиновника на посаді.

Однак не лише таким чином чиновники часів Януковича залишаються при владі й грошах. Ще один з таких способів – служба у зоні збройного конфлікту на Донбасі. Так, наприклад, за даними Громадського люстраційного комітету, зробило багато чиновників з силових структур. Із 78 представників керівного складу Київського та районних управлінь в м. Києві міліції, які працювали чи працюють на відповідних посадах починаючи з 2010 року, 33 особи мають статус учасника бойових дій. 14 столичних правоохоронців отримали в один день – 15 травня 2015 року.

Так зробив і заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України Віталій Зубрій. Згідно із законодавством, під люстрацію не підпадали ті чиновники, які брали участь в Антитерористичній операції на Донбасі. У червні 2015 року посвідчення учасника АТО отримав і Зубрій. А Петро Порошенко навіть залучив його в спецгрупу, яка займалась поверненням вкрадених чиновниками коштів в українську казну.

zubrii

Це виглядає повним абсурдом, адже походження статків Віталія Зубрія часто викликало питання в громадськості, а на фронті він жодного дня не перебував. Тим не менш Зубрій продовжує перебувати у кріслі, в яке посів ще у 2011 році.

Закон "Про очищення влади" повинен був звільнити чиновницькій апарат України від неефективних менеджерів з заплямованою репутацією. Натомість держава отримала десятки судових позовів від осіб, які були звільнені лише за те, що виконували свої професійні обов'язки. А ті, хто справді був залучений в кримінальні схеми режиму Януковича, не лише змогли залишитись непокараними, а й продовжують обіймати керівні пости в українських державних органах.

 

Савінцев Сергій

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Як це було: багатопланова навмисна акція сталінського тоталітарного режиму щодо депортація сотень тисяч кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Кримського півострова.

18 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Адвокат Трампа знайшов ворогів Америки в Україні, Луценко звинуватив Лещенка у втручанні в вибори США, САП порушило проти Лещенко кримінальне провадження через повідомлення в ЗМІ, Україну використовують в своїх цілях інші держави, Лещенко все заперечує. Коротко і по суті про конфлікт між Лещенком і Луценком.

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Народний фронт поклав край усім розмовам щодо ймовірності розпуску Ради і показав Зеленському, що у депутатів є інструменти, щоб завадити новообраному президенту проводити свою політику.  

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Володимир Зеленський почав говорити з парламентом мовою ультиматумів -  парламент відповів тим же, призначивши іншу дату інавгурації, ніж того просив Зеленський. Через чотири дні він стане повноправним президентом, що про це думають під куполом Верховної Ради, і як зміниться формат їх стосунків запитували у народних депутатів.  

16 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Як це було: багатопланова навмисна акція сталінського тоталітарного режиму щодо депортація сотень тисяч кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Кримського півострова.

18 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналітика

Адвокат Трампа знайшов ворогів Америки в Україні, Луценко звинуватив Лещенка у втручанні в вибори США, САП порушило проти Лещенко кримінальне провадження через повідомлення в ЗМІ, Україну використовують в своїх цілях інші держави, Лещенко все заперечує. Коротко і по суті про конфлікт між Лещенком і Луценком.

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Народний фронт поклав край усім розмовам щодо ймовірності розпуску Ради і показав Зеленському, що у депутатів є інструменти, щоб завадити новообраному президенту проводити свою політику.  

17 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Володимир Зеленський почав говорити з парламентом мовою ультиматумів -  парламент відповів тим же, призначивши іншу дату інавгурації, ніж того просив Зеленський. Через чотири дні він стане повноправним президентом, що про це думають під куполом Верховної Ради, і як зміниться формат їх стосунків запитували у народних депутатів.  

16 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Реформа ДФС традиційно вперлась у бюрократичну тяганину, проте, схоже, має цілком штучне походження і створена тими, хто роками є бенефіціарами існуючої тіньової системи в межах фіскальної служби.  

14 травня 2019

Доки сам Зеленський стверджує, що від нього ховають булаву, журналісти АСПІ вирішили дізнатися безпосередньо у депутатів, що заважає їм призначити інавгурацію на 19 травня, та чи бояться вони розпуску.  

14 травня 2019

Хтось знає Реву як автора неоднозначних висловлювань про раціон українців, а хтось завдяки йому отримав реальну соціальну допомогу - розбираємось, чи дійсно міністр має бути звільнений.

13 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Повернувшись з фронту, вони відкривають заклади харчування, створюють унікальні сувеніри, виготовляють екологічно чисті іграшки тощо. Для них це реабілітація на мирній території.

10 травня 2019

Про 79-річного ветерана Другої світової, чому українців привітали з новим 2012 роком та за що "Інтер" отримав  "чорну мітку" читайте у нашому репортажі.

9 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Зеленський жодного дня не був у політиці і досі майже всі його заяви лунають лише від його команди. І досі невідомо, чи не виникне протиріччя та конфронтація між самим Зеленським та його командою і як це відзначиться на громадянах.  

8 травня 2019
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Розслідування

Вивчивши декларації українських губернаторів, стає відомо, що деякі з них мають не більше грошей, ніж звичайні українці, а ось їхні дружини – справа інша. Весь сімейний бізнес тримається саме них, щоб їхні чоловіки змогли справно виконувати свої державні обов’язки.

15 травня 2019

Доки сам Зеленський стверджує, що від нього ховають булаву, журналісти АСПІ вирішили дізнатися безпосередньо у депутатів, що заважає їм призначити інавгурацію на 19 травня, та чи бояться вони розпуску.  

14 травня 2019

Хтось знає Реву як автора неоднозначних висловлювань про раціон українців, а хтось завдяки йому отримав реальну соціальну допомогу - розбираємось, чи дійсно міністр має бути звільнений.

13 травня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Повернувшись з фронту, вони відкривають заклади харчування, створюють унікальні сувеніри, виготовляють екологічно чисті іграшки тощо. Для них це реабілітація на мирній території.

10 травня 2019