Нелюстровані посадовці на керівних посадах в українських державних органах

11 сентября 2018
504
последние новости в Украине останні новини в Україні

Одним із найрозповсюдженіших способів уникнути люстрації є затягування справ в судових інстанціях. Таким способом поновлюються на посадах і люстровані судді, і прокурори й інші чиновники. А деякі навіть умудряються "вибити" зарплату, яку не отримували протягом періоду, в який не працювали. Такою можливістю, наприклад, скористалась начальниця Головного управління Державної фіскальної служби Києва Людмила Демченко.

demchenko

У часи Януковича вона очолювала державні податкові інспекції різних районів столиці. У 2014 році проти неї порушили кримінальне провадження за зловживання державної владою та ухиляння від сплати податків. Але сам судовий процес, за словами члена ГО "Люстраційний комітет" Анни Калинчук, був спрямований на те, щоб Демченко не підпала під люстраційні норми.

"Суд першої інстанції дуже швидко розглянув справу по суті і встановив що до неї не повинні бути застосовані заборони. Суд поновив її на посаді. Коли була подана апеляція Міністерством юстиції, суд зупинив розгляд цієї справи до вирішення питання щодо відповідності ЗУ "Про очищення влади" Конституції України. Таким чином вона (Демченко – ред.) зависла у повітрі. Тому що суд, за допомогою цього, усунувся від вирішення питання, хоча по факту задовільнив її інтерес. В розумінні правознавства, остаточного рішення в її справі немає. Водночас це не забороняє їй протягом всього часу обіймати посаду, здійснювати функції і відповідати критеріям люстрації", - резюмувала Калинчук.

Громадські діячі наголошують, що законопроект був прописаний так, що можна було просто не потрапити під його норми. Яскравим прикладом є Віталій Трубаров, який у 2010-2015 роках очолював регіональне відділення Фонду державного майна у Києві. Після Революції Гідності він не тільки не позбувся своєї посади, а ще й пішов на підвищення і зараз обіймає посаду виконуючого обов'язки голови Фонду державного майна України.

trubarov

Посада, яку в часи Януковича обіймав Трубаров, не підпадала під люстрацію. В ЗУ "Про очищення влади" депутати передбачили, що очистку повинен пройти лише голова ФДМУ. Хоча сам Трубаров був тісно пов’язаний з оточення президента-втікача.

Йдеться про незаконну приватизацію частини будівлі Міністерства аграрної політики та продовольства України. У 2011-2012 роках посадові особи ФДМУ та екс-міністр аграрної політики Микола Присяжнюк провели оборудку та, використовуючи підставні фірми, приватизували 516 кв.м. на Хрещатику.

Для цього спочатку будівлю Міністерства передали на баланс державного підприємства "Агроінвест". В жовтні 2011 року "Агроінвест" уклав договір оренди зі спеціально створеним для цієї оборудки ТОВ "КПШ". А через півроку "КПШ" звернулось до РВ ФДМ Києва з проханням приватизації орендованих приміщень.

Згідно з чинним законодавством, нежитлові приміщення, в яких розташовані органи державної влади, не підлягають приватизації. Тим не менше 22 жовтня 2012 року Київське регіональне відділення ФДМ, яке усі ці роки очолював Трубаров, спрямувало до ФДМУ подання №30-03\9935 щодо приватизації частини міністерської будівлі. А вже через 2 дні, 24 жовтня, ФДМУ видав наказ, яким дозволив провести приватизацію. Відповідальність за виконання цього наказу було покладено особисто на Віталія Трубарова.

Nakaz FDMU

Надалі будівлю ще декілька разів перепродавали, щоб замести усі сліди. Після Євромайдану прокуратура дізналась про злочинну схему та відкрила кримінальне провадження. Більшість фігурантів цієї справи вже давно покинули територію України. Наприклад, екс-очільник Мінагро Микола Присяжнюк, маюче подвійне громадянство, живе в Угорщині, а його заступник Ігор Якубович ще з 2015 року перебуває в базі розшуку "Інтерполу".

У листопаді 2017 року генеральний прокурор України Юрій Луценко звинуватив Трубарова в незаконному підписанні договору приватизації. Йому повинні були оголосити підозру, але спочатку справу передали в Національне антикорупційне бюро України, яке повернуло її назад в прокуратуру.

З офіційної відповіді Генеральної прокуратури стало відомо, що досудове розслідування щодо Віталія Трубарова триває досі, його звинувачують в зловживанні службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки. Проте підозру Трубарову досі не оголосили.

Prokuratyra

Тобто чиновник, проти якого порушено кримінальне провадження продовжує очолювати один з головних органів державної влади.

Народний депутат України Валерій Карпунцов пов'язує цю ситуацію з недосконалістю самого процесу очищення влади.

"Метою люстрації було не звільнення осіб, які дійсно узурпували владу разом з Януковичем, а звільнення посад. Звільнили посади під зручних собі людей. Прийшли на посади люди, які, в своїй більшості, не поділяли бачення вимог Революції Гідності. А були навіть такі, які, можливо, не перебували на посадах, але морально були на зовсім іншому боці – Януковича. Вони прийшли і, природньо, вони почали своїми можливостями підтягувати людей тої команди і, в тому числі, людей, які були на посадах. Вони йшли різними шляхами: де судовим рішенням, де іншим чином отримали висновок, що ця посада нелюстраційна", - зазначив Карпунцов.

Але не лише минуле Трубарова викликає питання. У декларації чиновника за 2017 рік, окрім кількох земельних ділянок загальною площею понад 21 тис. кв.м. та нещодавно придбаної квартири у Києві, зазначено 27 тис дол., 10 тис євро та 197 000 грн готівкою. А в 2016 році мати подарувала Віталію Трубарову 250 000 грн і винаймала у нього ж квартиру за 70 тис гривень. Тобто мати принесла синові суму, що дорівнює його річному заробітку. Також родина Трубарових у 2016 році придбала два автомобілі вартістю понад півмільйона гривень.

deklaratsiia

Зрештою, несподіваним є призначення Віталія Трубарова на посаду виконуючого обов'язки голови ФДМУ. Відповідно до ст.8 ЗУ "Про Фонд державного майна України", у разі відсутності голови ФДМУ, виконувати обов'язки голови може тільки один із його заступників. 6 вересня 2017 року Кабмін на цю посаду призначив Трубарова, який перебував на посаді керівника апарату ФДМУ. Тобто було грубо порушено норми законодавства.

Звільнення Трубарова вимагали Федерація незалежних профспілок на чолі з Сергієм Павленком, а експерт з питань приватизації Громадської ради при ФДМУ Качур Дмитро навіть подав позов до суду. У коментарі журналісту АСПІ Дмитро повідомив, що суд відмовив у задоволенні позову.

"Формулювання було таким, що мої права як громадянина України не порушені, тому суд відмовляє у задоволенні позову", - прокоментував ситуацію Качур.

Він також додав, що визнати незаконним призначення Трубарова на посаду означає визнати незаконною приватизацію усіх об'єктів, починаючи з вересня 2017 року.

"Трубаров навіть перелік об'єктів, що підлягають приватизації видав з порушенням. Згідно з законодавством, спочатку всі 140 органів управління повинні подати пропозиції по включенню тих підприємств, які пропонуються приватизувати. ФДМУ розіслав усім органам управління повідомлення, що до 20 березня усі ці пропозиції повинні бути надані. Але тільки 11 органів управління вклалось у строки, всі інші подали пропозиції 28 березня і їх все рівно внесли до переліку на приватизацію, чим порушили закон", - розповів Качур.

На думку експерта, ці порушення створюють небезпеку для економічної ситуації в державі. Адже незаконна приватизація відштовхує потенційних інвесторів, які бояться, що після зміни влади, придбані ними підприємства держава захоче повернути собі.

"За порушення законодавства в Україні вже повернуто понад 400 об'єктів приватизації. Інвестори навіть не дивляться на малу приватизацію. Я розмовляв з юристами іноземних компаній, то вони мені кажуть "ну ось тут порушення, ось тут порушення. Ми через закон не переступаємо" і просто не вкладають сюди гроші, бо законослухняні", - підсумував Качур.

Чому чиновник часів Януковича, який фігурує у справі про незаконну приватизацію будівлі у центрі столиці та який всупереч законодавству призначається на посаду, досі розпоряджається майном українських платників податків?

На думку народного депутата Валерія Карпунцова, це може бути пов'язано з тим, що комусь потрібні такі люди на відповідальних посадах.

"Він не простий чоловік. Видно, зручний в статусі, в якому він зараз є. Нещодавно був скандал щодо оціночної діяльності. До мене звертались нотаріуси з тим, що працює одна оціночна платформа, що заснована людиною, яка дотична до сепаратистського руху і гроші переводились на непідконтрольну територію. Це пов'язано з особою Трубарова, як людини, яка мала відношення до тієї влади і до тієї системи координат? На мою думку, пов'язано, і цьому повинні дати оцінку правоохоронні органи. Трубаров в цьому процесуальному статусі вже перебуває давно", - зазначив Карпунцов.

Виходить, що чиновник, який ще 4 роки тому повинен був бути люстрованим, досі залишається визначною особою української приватизації. А від його роботи залежить наповнення державного бюджету.

АСПІ направило звернення до українських державних органів з проханням перевірити діяльність Віталія Трубарова та надати копії підтверджуючих документів щодо законності перебування чиновника на посаді.

Однак не лише таким чином чиновники часів Януковича залишаються при владі й грошах. Ще один з таких способів – служба у зоні збройного конфлікту на Донбасі. Так, наприклад, за даними Громадського люстраційного комітету, зробило багато чиновників з силових структур. Із 78 представників керівного складу Київського та районних управлінь в м. Києві міліції, які працювали чи працюють на відповідних посадах починаючи з 2010 року, 33 особи мають статус учасника бойових дій. 14 столичних правоохоронців отримали в один день – 15 травня 2015 року.

Так зробив і заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України Віталій Зубрій. Згідно із законодавством, під люстрацію не підпадали ті чиновники, які брали участь в Антитерористичній операції на Донбасі. У червні 2015 року посвідчення учасника АТО отримав і Зубрій. А Петро Порошенко навіть залучив його в спецгрупу, яка займалась поверненням вкрадених чиновниками коштів в українську казну.

zubrii

Це виглядає повним абсурдом, адже походження статків Віталія Зубрія часто викликало питання в громадськості, а на фронті він жодного дня не перебував. Тим не менш Зубрій продовжує перебувати у кріслі, в яке посів ще у 2011 році.

Закон "Про очищення влади" повинен був звільнити чиновницькій апарат України від неефективних менеджерів з заплямованою репутацією. Натомість держава отримала десятки судових позовів від осіб, які були звільнені лише за те, що виконували свої професійні обов'язки. А ті, хто справді був залучений в кримінальні схеми режиму Януковича, не лише змогли залишитись непокараними, а й продовжують обіймати керівні пости в українських державних органах.

 

Савінцев Сергій

Все главные новости с доставкой в Ваш мессенджер Телеграм
2
Материалы по теме
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Шестого июня на съезде новосформированной партии "Оппозиционная платформа - За жизнь" представили первую десятку кандидатов на досрочные парламентские выборы в Украине. АСПИ собрало "выдающиеся" достижения первой пятерки кандидатов.

19 июня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Одни выборы закончились, другие начались. Предвыборные штабы кандидатов в президенты стали штабами парламентских партий. Новые люди, пришедшие в политику на президентских выборах, запустили тренд и моду на новых людей. И теперь, чтобы понять, чего стоит будущий политик, который в первых номерах списка проходной партии, и какая у него репутация приходится часами искать в интернете всю необходимую информацию.  

18 июня 2019

"За прошедшее время чернобыльская эпопея породила много разных мифов и легенд", - именно так ликвидатор Алексей Ананенко сегодня говорит о событиях 33-летней давности. В истории с катастрофой на АЭС не является исключением и сам господин Ананенко - в известном сериале от HBO "Чернобыль" решили сюжетно обыграть его "гибель".

5 июня 2019

Обычно в кулуарах Верховной Рады накануне важных голосований кипит жизнь: председатели фракций по очереди делают сенсационные заявления, журналисты и операторы, сбивая друг друга с ног, пытаются записать как можно больше эксклюзивных комментариев, а в самом здании витает дух неопределенности, ведь украинский парламент всегда был непрогнозируемым , особенно в кадровых вопросах.

31 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Шестого июня на съезде новосформированной партии "Оппозиционная платформа - За жизнь" представили первую десятку кандидатов на досрочные парламентские выборы в Украине. АСПИ собрало "выдающиеся" достижения первой пятерки кандидатов.

19 июня 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Одни выборы закончились, другие начались. Предвыборные штабы кандидатов в президенты стали штабами парламентских партий. Новые люди, пришедшие в политику на президентских выборах, запустили тренд и моду на новых людей. И теперь, чтобы понять, чего стоит будущий политик, который в первых номерах списка проходной партии, и какая у него репутация приходится часами искать в интернете всю необходимую информацию.  

18 июня 2019

"За прошедшее время чернобыльская эпопея породила много разных мифов и легенд", - именно так ликвидатор Алексей Ананенко сегодня говорит о событиях 33-летней давности. В истории с катастрофой на АЭС не является исключением и сам господин Ананенко - в известном сериале от HBO "Чернобыль" решили сюжетно обыграть его "гибель".

5 июня 2019

Обычно в кулуарах Верховной Рады накануне важных голосований кипит жизнь: председатели фракций по очереди делают сенсационные заявления, журналисты и операторы, сбивая друг друга с ног, пытаются записать как можно больше эксклюзивных комментариев, а в самом здании витает дух неопределенности, ведь украинский парламент всегда был непрогнозируемым , особенно в кадровых вопросах.

31 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Статья

Украинская церковь получила Томос об автокефалии, о которой мечтала все годы независимости. Однако как только это произошло, перед финальным завершением всех процедур, помешали внутренние противоречия духовных лидеров.

27 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Архитектурное состояние Киева - это трухлявые здания, запущенное культурное наследие и совершенно не интегрированные в окружающее пространство новостройки. Приоритеты застройщиков и городской власти в сторону обогащения за счет отсутствия архитектурной идеи приводят к непоправимым последствиям.

26 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Статья

Политическая турбулентность в Украине набирает обороты и раскачивается со все большим масштабом. Новый президент, понимая доверие большинства населения, начал маховик изменений, в который втянул законодательный орган власти. В парламентско-президентской республике президент, опираясь на народную поддержку, решил подчинить себе орган, который по Конституции влиятельнее его.  

21 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

День за 20 мая должен был стать простой формальностью, но стал генератором грандиозных перемен в политической жизни страны с неизвестными последствиями.  

20 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Адвокат Трампа нашел врагов Америки в Украине, Луценко обвинил Лещенко во вмешательстве в выборы США, САП возбудила против Лещенко уголовное производство из-за сообщения в СМИ, Украину используют в своих целях другие государства, Лещенко все отрицает. Коротко и по сути о конфликте между Лещенко и Луценко.

17 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Статья

Народный фронт положил конец всем разговорам о вероятности роспуска Рады и показал Зеленскому, что у депутатов есть инструменты, чтобы помешать новому президенту проводить свою политику.  

17 мая 2019
Выбор редакции
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Шестого июня на съезде новосформированной партии "Оппозиционная платформа - За жизнь" представили первую десятку кандидатов на досрочные парламентские выборы в Украине. АСПИ собрало "выдающиеся" достижения первой пятерки кандидатов.

19 июня 2019

Обычно в кулуарах Верховной Рады накануне важных голосований кипит жизнь: председатели фракций по очереди делают сенсационные заявления, журналисты и операторы, сбивая друг друга с ног, пытаются записать как можно больше эксклюзивных комментариев, а в самом здании витает дух неопределенности, ведь украинский парламент всегда был непрогнозируемым , особенно в кадровых вопросах.

31 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Статья

Украинская церковь получила Томос об автокефалии, о которой мечтала все годы независимости. Однако как только это произошло, перед финальным завершением всех процедур, помешали внутренние противоречия духовных лидеров.

27 мая 2019
последние новости в Украине останні новини в Україні Статья

Политическая турбулентность в Украине набирает обороты и раскачивается со все большим масштабом. Новый президент, понимая доверие большинства населения, начал маховик изменений, в который втянул законодательный орган власти. В парламентско-президентской республике президент, опираясь на народную поддержку, решил подчинить себе орган, который по Конституции влиятельнее его.  

21 мая 2019