Парламент випередив Зеленського, — депутати про вихід НФ з коаліції

последние новости в Украине останні новини в Україні

Народний фронт поклав край усім розмовам щодо ймовірності розпуску Ради і показав Зеленському, що у депутатів є інструменти, щоб завадити новообраному президенту проводити свою політику.

17 травня фракція "Народний фронт" вийшла із коаліції "Європейська Україна". Ця коаліція існувала лиш формально, адже фракція "Радикальна партія Олега Ляшка" вийшла ще 2016 році, однак це не завадило парламенту досі функціонувати. Більше того, за крайньої необхідності, більшість у парламенті зібрати було досить реально.

Сьогоднішні соціологічні рейтинги дають "Народному Фронту" підтримку всього 0,7% населення, а це означає, що у разі виборів через два місяці їх шанси перетнути відсотковий бар'єр - близькі до нуля. Якщо ж вибори будуть через шість місяців, у такому разі можливі і інші варіанти.

Володимир Зеленський ще не ставши президентом вже поставлений перед фактом, що коаліції немає. Тепер у парламента є 30 днів для формування нової коаліції. Таким чином, якщо нова коаліція не буде сформована, Зеленський потрапив у юридичну колізію, оскільки у нього будуть явні підстави для розпуску Ради, але водночас Конституція заборонятиме це робити, оскільки до закінчення повноважень Ради залишиться менше шести місяців і розпуск неможливий.

У такому разі йому доведеться порушувати або одну, або іншу норму Конституції.
В самому парламенті лунали різні думки на цей рахунок.


Блок Петра Порошенка іменем голови фракції Артура Герасимова говорить, що колеги народофронтівці на це мали повне право і нічого тут шукати якісь додаткові сенси.

"Головне – все має відбуватись у чіткій відповідності до законів України та до Конституції України", - говорить Герасимов, натякаючи на те, щоб Зеленський, якщо не вийде сформувати нову коаліцію, не порушувавзакон, розпускаючи парламент.

Не погоджується з ним Олег Березюк з "Самопомічі" і однозначно говорить, що дія “НФ” – це інструмент олігархів, які "при кориті", для того, щоб лишитись біля нього ще на півроку.Зокрема, каже нардеп, це стосується уряду.

Він стверджує, що ці півроку представники уряду будуть розказувати про любов до України для того, щоб зберігати доступ до ресурсів.

Березюк переконаний, що навіть при тому, що нова коаліція не сформується, президент не зможе порушити Конституцію і розпустити парламент без коаліції.

Він також зазначив, що питання про нарощення рейтингу за шість місяців, що лишились до чергових виборів, не стоїть на порядку денному.

"Олігархи, які стоять за "Народним Фронтом" не думають про рейтинг", - вважає Березюк.

"Вони використали "Народний Фронт", щоб мати доступ протягом п'яти років до корита (державного бюджету – ред.), і тепер викидають (НФ — ред.)", - додає нардеп.

Його соратниця по партії Тетяна Острікова погоджується з ним і стверджує, що ці події чітко лежать у логіці подій минулих тижнів.

"Протягом минулих тижнів у парламенті торгувались за дату інавгурації, оскільки вважали, що якщо інавгурація відбудеться до 28 травня, це означатиме, що новообраний президент може розпустити парламент, оскільки немає піврічного імунітету", - каже Острікова.

Квапливість "Народного фронту" і його виходу з коаліції Острікова пояснює тим, що вчора, 16 травня з'явилась інформація про те, що Зеленський був невдоволений датою інавгурації 20 травня і підготував проект Указу про розпуск парламенту.

"Цій політичній силі вкрай не вигідно щоб вибори відбулися через два місці, тобто в липні, адже у них низький рейтинг і за цей час вони не встигнуть привести парламентську кампанію", - додає Острікова.

Вона також переконана, що нова коаліція сформована не буде, адже, наприклад, їхній політсилі, нема з ким вступати в коаліцію. Крім того, додає депутатка, якби така можливість існувала, коаліція вже давно була б сформована.

Отже, резюмує Острікова, така дія направлена не на результат роботи парламенту, а на процес, який передбачає унеможливлення розпуску парламенту.

Але, зазначає депутатка, що все ж Зеленський зможе розпустити парламент навіть попри всі вищеописані обставини, якщо піде політико-правовим шляхом і заявить про розпуск парламенту 20 травня, мотивуючи це тим, що в парламенті немає порозуміння і підпише відповідний указ.

Цікава деталь у тому, що жоден суд не зможе оскаржити такий указ і Центральна виборча комісія муситиме видати постанову і призначити позачергові вибори, говорить Острікова.

Свободівець Андрій Іллєнко стверджує, що це технічний трюк для сковування дій новообраному президенту, адже в останні шість місяців права розпуску не буде.

Але попри це, говорить Іллєнко, юридично ситуація виглядає неоднозначно, оскільки якщо абстрагуватись від політики, у Зеленського є всі підстави говорити про розпуск парламенту, оскільки даний склад неефективний.

"Я особисто вважаю, що якщо Зеленський захоче розпускати Раду, то він її розпустить, але це буде не зовсім юридично коректне рішення, але саме в такій ситуації важко зважати лише на юридичні норми", - говорить депутат.

Також додає, що він особисто не проти розпуску діючого парламенту та позачергових виборів, і його партія ВО "Свобода" готова до виборів.

Головна проблема, зауважує Іллєнко, не в тому, коли саме будуть вибори до парламенту, а за якими правилами, отже головне – змінити виборче законодавство.

Єгор Соболєв погоджується з колегами про політичній трюк проти новообраного президента.

Що стосується того, чи можливо сформувати нову коаліцію за 30 днів, Соболєв говорить:

"У корупціонерів коаліція під 300 голосів, чи захочуть вони її формалізувати – це питання до них".

Щодо того, чи зможе НФ наростити рейтинг за шість місяців – це можливо, стверджує Соболєв, адже у них достатньо грошей, щоб зробити ребрендинг або інші політтехнологічні дії для нарощення електорального поля.

А от один із учасників виходу з коаліції народофронтівець Андрій Тетерук вважає такий крок абсолютно раціональним і розумним та відкидає будь-які розмови про технічність такого рішення.

Головна причина, чому особисто він саме зараз проголосував про вихід з коаліції, це вчорашнє провальне голосування за Закон про конкурентність в космосі (Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо демонополізації та розвитку космічної діяльності" – ред.).

"Для мене це було останньої каплею, яка показує, що в такому форматі ухвалювати державні рішення для покращення ситуації в країні неможливо", - каже Тетерук.

Він також додає, що вихід з коаліції був викликаний виключно бажанням стримати баланс в країні, не дозволяючи погіршити ситуацію.

Більше того, Тетерук вважає, що ситуація яка склалася, дозволяє посилити роботу парламенту і об'єднати народних депутатів для спільної роботи.

На питання, чи не боїться НФ перевиборів, зазначив, що це не так, адже у фракції багато депутатів, які брали участь у війні і були на Майдані, а отже їм боятись нічого.
До чого тут участь у воєнних діях до перевиборів, він не уточнив.

Єдине чого вони бояться, так це того, що країна може втратити контроль та припинити своє існування, якщо ворог скористається цим, каже Тетерук.


Для новообраного президента Володимира Зеленського існує ще досить велика база юридичних аспектів, аби стримати його роботу, або унеможливити певні його починання. 

Зараз єдине, на що він може спертися, це народну підтримку, однак форму цієї підтримки доведеться вигадувати, зважаючи на існуючу політико-правову парадигму, яка еволюціонувала протягом 28 років незалежності та передбачила механізми стримування контрсистемних сил.

Наразі існуюча ситуація змушуватиме Зеленського проявляти свій креатив не лише в медійному, а і політичному просторі, а для цього креативу необхідна команда, і командою «Кварталу 95" тут не обійдешся. А це означає, що ефективність кадрової політики Зеленського визначить на чийому боці буде м'яч, принаймні наступні шість місяців.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Матеріали по темі
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Законопроєкт №2285-д, який готують до другого читання, викликав ажіотаж серед народних обранців. У профільному парламентському комітеті розглянули майже 3500 правок, із них 1840 - врахували. Чим "пахнуть" нові зміни? 

26 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Під МВС 28 травня пройшла акція на підтримку підозрюваних у справі вбивства білоруського журналіста Павла Шеремета "Aвакoff, надай докази". На події була присутня Яна Дугарь, яка до недавнього часу знаходилась під нічним домашнім арештом.

28 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

З чого почалася історія Революції гідності? У 2013-му році Путін "звабив" Януковича 3 мільярдами доларів за відмову від Європи на користь проросійського курсу. Такий персональний кредит був "приємним подарунком" Януковичу після перемоги на виборах, який не давав йому жодних шансів потім змінити проросійський вектор та повернення України до "материнського лона" Росії.

25 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

ASPI news 9 жовтня 2019 року на знаменитому пресмарафоні Володимира Зеленського передали йому документи про корупційні схеми судді Київського районного суду міста Одеси Сергія Чванкіна. 20 травня 2020 року на пресконференції з нагоди річниці інавгурації президента кореспонденти хотіли дізнатися у Зеленського, як просувається справа щодо Чванкіна.

21 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Законопроєкт №2285-д, який готують до другого читання, викликав ажіотаж серед народних обранців. У профільному парламентському комітеті розглянули майже 3500 правок, із них 1840 - врахували. Чим "пахнуть" нові зміни? 

26 червня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Під МВС 28 травня пройшла акція на підтримку підозрюваних у справі вбивства білоруського журналіста Павла Шеремета "Aвакoff, надай докази". На події була присутня Яна Дугарь, яка до недавнього часу знаходилась під нічним домашнім арештом.

28 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

З чого почалася історія Революції гідності? У 2013-му році Путін "звабив" Януковича 3 мільярдами доларів за відмову від Європи на користь проросійського курсу. Такий персональний кредит був "приємним подарунком" Януковичу після перемоги на виборах, який не давав йому жодних шансів потім змінити проросійський вектор та повернення України до "материнського лона" Росії.

25 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

ASPI news 9 жовтня 2019 року на знаменитому пресмарафоні Володимира Зеленського передали йому документи про корупційні схеми судді Київського районного суду міста Одеси Сергія Чванкіна. 20 травня 2020 року на пресконференції з нагоди річниці інавгурації президента кореспонденти хотіли дізнатися у Зеленського, як просувається справа щодо Чванкіна.

21 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Відомий український журналіст Дмитро Гордон 11 травня випустив інтерв'ю з колишнім "прокурором Криму" Наталею Поклонською. Але на цьому медійник не зупинився – 18 травня Гордон оприлюднив запис розмови з колишнім так званим "міністром оборони ДНР" Ігорем Гіркіним-Стрєлковим.

19 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

В березні поточного року силовиками окупаційної адміністрації в Донецьку був заарештований Леонід Харченко – ключовий фігурант справи про катастрофу малайзійського "Боїнга" МН17, збитого в небі Донбасу в 2014 році. Він – один з чотирьох обвинувачуваних у справі, яку зараз розглядає суд в Нідерландах. 

14 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Відомий український бізнесмен Павло Фукс навів дані про те, що хороша освіта не захищає від споживання дезінформації. Про це Фукс написав у своєму Телеграм-каналі.

13 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

В Україні через пандемію COVID-19 індустрія краси потрапила під удар. Власники салонів перукарень спрогнозували - приблизно 20-40% не зможуть відкритися, не дивлячись на послаблення карантину.

7 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

В Україні нині вартість вітчизняних ранніх овочів нижча ніж минулого року. Економісти розповіли, що вливає на вартість городини.

 
7 травня 2020
последние новости в Украине останні новини в Україні Стаття

Камбін через послаблення карантинних обмежень, після ретельних перевірок Держпродсподивслужби дозволив роботу столичним ринкам на особливих умовах. Кореспондент ASPI news з'ясував, як 6 травня торгував "Печерський" ринок.

6 травня 2020
Вибір редакції

Якщо плануєте з'їздити цього літа на Азовське море, вам варто звернути увагу на курорт Кирилівку, адже тут можна якісно відпочити за розумну ціну. ASPI news дізналося про ціни та сервіс на цьому пляжному курорті.

3 липня 2020

Громадська організація "Вакцинація: вільний вибір" 3 липня провела пікет під Міністерством охорони здоров'я України. Основна мета акції – заборона медичного примусу вакцинації дітей.

3 липня 2020

Першого липня відновилася робота одного з найкращих східноєвропейських СПА-курортів - Трускавця. ASPI news дізналося, чому туди варто їхати улітку, та почім відпочинок.

2 липня 2020

У Києві 1 липня вимушено змінили умови надання пільгового проїзду в громадському транспорті для пасажирів, включаючи іногородніх та учасників бойових дій. Причини, через які влада пішла на цей крок, пояснив мер столиці Віталій Кличко.

2 липня 2020