Термін за виконання наказу - 13 років, за невиконання - до 7 років позбавлення волі
І так, давайте розберемося по суті ...
2 листопада 2017 року, Вищий спеціалізований суд України розглядав касацію по одному з найбільш значущих, але, в той же час, найбільш маловідомих кримінальних процесів за останній час - справі солдата Держприкордонслужби Сергія Колмогорова, якого звинувачують у вбивстві пасажира автомобіля, обстріляного нарядом прикордонників на блокпосту під Маріуполем 9 вересня 2014 року.
Цю справа важко пояснити поза контекстом подій. Маріуполь є ключовим населеним пунктом для економіки Донбасу, і захист міста був важливою ланкою в війні. 5 липня диверсійна група російських найманців висадилася з моря біля села Сєдове під Маріуполем і знищила пост технічного спостереження Держприкордонслужби України. При обстрілі загинув прапорщик Олександр Ковальов. 24 серпня російська армія почала наступ в Україні великими силами і оточила угруповання українських військ під Іловайськом. 27 серпня регулярні російські частини захопили Новоазовськ на підступах до Маріуполя. Місто захищали невеликі і слабо озброєні підрозділи прикордонників, міліції, Нацгвардії і ВСУ. З 5 вересня почалися бої безпосередньо під Маріуполем і не припинилися після оголошення перемир'я. Таким чином, обстановка на фронті була критичною, існувала реальна загроза атаки росіян на місто, в Маріуполь спішно перекидалися боєготові підрозділу. І ось, увечері 9 вересня, прикордонники на блокпосту в Маріуполі на вулиці Горській, де знаходився Колмогоров, помітили на березі моря машину, яка, за їхніми словами, подавала фарами якісь світлові сигнали в море.
Приблизно о 21.30 машина від'їхала з берега і попрямувала по дорозі до блокпосту. Прикордонники подали сигнал зупинитися до підозрілої машини, проте машина лише збільшила швидкість і пішла на прорив. Командир блокпоста офіцер А.Нагорний віддав наказ відкрити вогонь на поразку. Дев'ять прикордонників, які перебували на блокпості, відкрили вогонь на поразку по автомобілю-порушнику. У машині перебувало двоє пасажирів, чоловік і жінка. Водій, житель Донецька якийсь Євген Рожков не постраждав, а жінка (за матеріалами справи - його дружина) отримала кулю в голову і від отриманих травм померла. Водій, після затримання і допиту, де він перебував в якості свідка, втік до Росії і на зв'язок зі слідством більше не виходив. Зі свідчень Рожкова виходить, що він не чув окриків і наказу зупинитися, і не бачив пострілів. Почав тікати через те що злякався військових, які в наслідку почали стріляти по його автомобілю. Слід зауважити, що якби Рожков не втік, його статус цілком міг би змінитися зі свідка «злочину» на підозрюваного у справі про сепаратизм. Але в даному випадку, нам важливо підкреслити наступне - командир Колмогорова віддав наказ і підтвердив це в судовому засіданні. При цьому навіть через 3 роки, до командира немає ніяких претензій, його наказ ніхто не називає незаконним і т.д. Виконали наказ всі 9 осіб і всі відкрили вогонь. Це не один Колмогоров діяв. Це все вони сприйняли машину як законну мету. І куля, що потрапила в жінку, могла належати будь-кому. До речі, експертиза не встановила, що постріл був зроблений саме зі зброї Колмогорова.
У підсумку, цивільний суд міста Маріуполь засудив прикордонника Колмогорова до 13 років позбавлення волі.
За словами народного депутата України Оксани Сироід, яка прийшла на суд у справі Колмогорова: «Цей процес дуже показовий, оскільки кожен українець, який став на захист Батьківщини, може опинитися в подібній ситуації».
Її підтримав ще один депутат ВР, який також прибув до суду, Борислав Береза: «Сьогодні справу перенесли на понеділок, 6 листопада. У мене в понеділок має бути засідання ради, де я повинен відстоювати свій законопроект, але я буду тут, захищати українського воїна ».
За словами захисників засудженого прикордонника, військова прокуратура просто «повісила» справу на Колмогорова, оскільки навіть первинні слідчі процедури були проведені з порушеннями (або не проведені зовсім), а труп потрібно було на когось «повісити».
Сьогоднішні події в суді показали, що суспільний резонанс, який викликала ця справа, не на жарт налякав представників прокуратури, які так і не з'явилися в суд.
«Неявка прокурора - повна неповага до суду. Думаю, вони просто бояться », - сказав Колмогоров.
Представники захисту хоч і не підтвердили версію свого підопічного, відмовившись коментувати неявку прокурора на суд, але запевнили присутніх, що їм є про що поспілкуватися з прокурором.
У підсумку, суд перенесено на понеділок, 6 листопада.
Рейдерське захоплення військової частини в Одесі.
29 жовтня 2017 року, в Одесі стався кричущий випадок рейдерської атаки на військову частину.
За словами правоохоронців, які розслідують цю справу, інцидент на військовому об'єкті в Одесі - це рейдерське захоплення власності Міноборони (за фактом), але за документами - це не зовсім так. В Україні 75% земель Міноборони не мають документів і кадастрових номерів. І хоч ця земля знаходиться в розпорядженні відомства, але за паперами це не зовсім так. Щоб оформити один пакет документів на одну ділянку землі, армія повинна заплатити в бюджет сотні тисяч гривень. І при цьому отримати дозвіл місцевої влади. Але армія не може самостійно оформляти документацію, що в підсумку призводить до подібних інцидентів.
Як би там не було, військовослужбовці та офіцери, які перебувають на посаді і в розташуванні військової частини, мають чіткі формули дій в подібних ситуаціях, запропоновані статутом.
За словами Головного військового прокурора Анатолія Матіоса, який звернув увагу на цю справу, військовослужбовці були зобов'язані відреагувати на вторгнення, але не зробили це належним чином. Рейдери зламали паркан військової частини і вивезли частину обладнання в невідомому напрямку.
Анатолій Матіос заявив, що після спроби захоплення військової частини в Одесі 29 жовтня 2017 року затриманий виконуючий обов'язки на "Вчора був затриманий тимчасово виконуючий обов'язки начальника частини, яка нічого не зробила, щоб протидіяти цим особам. Пред'явлено підозру щодо невиконання обов'язків", - зазначив прокурор .
Крім того, затримано чергового військовослужбовця, який не вжив ніяких дій. "Часовий прийшов без зброї, робив дії, які соромлять українську армію. Часовий повинен був попередити " стій, тому ", а потім застосувати зброю. Він повинен був стріляти на поразку ... На місці був капітан військової частини, який був п'яний, йому загрожує адмінарешт - 10 діб гауптвахти ", - підкреслив Матіос.
У повідомленні зазначено, що часовому загрожує до 7 років позбавлення волі, а командиру, яке здійснило службову недбалість - до 5 років. Зараз підозрювані затримані, суд Одеси обере їм запобіжний захід.
Ось і виходить, що військовослужбовці потрапили в правову «розвилку», оскільки в чинному законодавстві - величезні діри і військовослужбовці, які беруть участь в т.зв. "АТО", ніяк юридично не звільнені від відповідальності, в разі заподіяння шкоди третім особам. Іронія долі в тому, що дивлячись на наслідки виконання наказів, багато військовослужбовців замислюються, а чи варто цей наказ виконувати, адже це може привести їх за ґрати.
По теме
Национальная полиция Украины провела спецоперацию, в результате которой удалось раскрыть наркогруппировку, занимавшуюся контрабандой каннабиса на сумму более 23 миллионов гривен.
Инцидент в гостинице Sky Loft в Киеве, где от рук преступной группы пострадал украинский военнослужащий Дмитрий Рашевский, вызвал волну возмущения среди общественности. Известный украинский блогер публично высказал свое мнение об этом резонансном деле, поставив под сомнение задержание Дмитрия Рашевского, несмотря на очевидные обстоятельства самообороны.
В суд направлено дело преступной организации, причинившей ущерб территориальной общине Одессы на общую сумму 689 млн грн. Среди обвиняемых – действующий городской голова Одессы, чиновники Одесского городского совета, руководитель предприятия и еще несколько человек.
Детективы Главного подразделения детективов Бюро экономической безопасности (БЭБ) разоблачили преступную организацию, которая создала сеть кол-центров для мошеннического завладения средствами граждан Украины.
Детективы Территориального управления Бюро экономической безопасности в Киевской области завершили досудебное расследование по факту приобретения, хранения и сбыта незаконно произведенного топлива.
В сети появилось новое видео, которое указывает на обстоятельства конфликта в отеле Sky Loft в Киеве, во время которого военный Дмитрий Рашевский был вынужден применить оружие для самообороны.
Детективы Территориального управления Бюро экономической безопасности в Полтавской области разоблачили преступную группу, которая организовала схему приобретения, хранения и сбыта незаконно изготовленной подакцизной продукции.
Главные новости БЭБ за неделю:
НАБУ и Специализированная антикоррупционная прокуратура (САП) завершили расследование масштабного дела в отношении преступной группы, возглавляемой бывшим народным депутатом Украины, экс-главой аграрного комитета Верховной Рады. Участников группы подозревают в незаконном завладении государственными землями в Сумской области.
Начальник полиции Полтавщины Евгений Рогачёв сообщил, что за прошлые сутки на территории области сотрудники полиции оперативно раскрыли 53 преступления.
Новости «События»
Национальная полиция Украины провела спецоперацию, в результате которой удалось раскрыть наркогруппировку, занимавшуюся контрабандой каннабиса на сумму более 23 миллионов гривен.
Инцидент в гостинице Sky Loft в Киеве, где от рук преступной группы пострадал украинский военнослужащий Дмитрий Рашевский, вызвал волну возмущения среди общественности. Известный украинский блогер публично высказал свое мнение об этом резонансном деле, поставив под сомнение задержание Дмитрия Рашевского, несмотря на очевидные обстоятельства самообороны.
В суд направлено дело преступной организации, причинившей ущерб территориальной общине Одессы на общую сумму 689 млн грн. Среди обвиняемых – действующий городской голова Одессы, чиновники Одесского городского совета, руководитель предприятия и еще несколько человек.
Детективы Главного подразделения детективов Бюро экономической безопасности (БЭБ) разоблачили преступную организацию, которая создала сеть кол-центров для мошеннического завладения средствами граждан Украины.