З 10 серпня 2017 року в Києві будуть скасовані готівкові розрахунки за паркування

4 августа 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

Мер зазначив, що вже два роки у Верховній Раді на розгляді законопроект про впорядкування паркування, але на сьогодні його прийнято тільки в першому читанні.

"Ми не маємо права оштрафувати безвідповідального водія, який залишив свою машину, або евакуювати авто. Попри це, лад потрібно навести. Тому з 10 серпня обігу готівкових коштів у сфері паркування столиці не буде взагалі. І паркувальників не буде. Водії можуть оплатити парковку через паркомати, sms або місячні талони на оплату паркування, які можна купити в кіосках продажу преси або інформаційних кіосках", - підкреслив Кличко.

У свою чергу, громадські активісти з програми «Чесна паркова» розповіли про проблематику питання, переваги та недоліки введення безготівкового паркування і найголовніші кроки, які потрібно зробити владі для наведення порядку у цій галузі.

Наприклад, результати проекту "Чесна парковка" за три останні тижні показали, що нові паркувальники та інформаційна робота із водіями можуть підвищити надходження в міський бюджет від оплати паркування у 2-5 разів (залежно від місця). Перші результати проекту представники проекту оголосили під час прес-брифінгу, який пройшов у Києві 4 серпня.

Хоча сам проект триває з травня, безпосередньо моніторинг розпочався 6 червня. До цього монітори пройшли тренінгове навчання, було визначено пріоритетні паркувальні майданчики, домовлялися з комунальниками. Для реалізації проекту координаторами було досягнуто усного погодження міським головою проведення проекту та підтримки профільного КП "Київтранспарксервіс" у залученні нових паркувальників на майданчики, що беруть участь у проекті. До речі в цьому проекті на початку нам зголосилися допомогти в КП "Київтранспарксервіс".

Однак по мірі виконання моніторингу комунальники ставали все більше схожими на генератори нових проблем, ніж на партнера в дослідженні. Водночас, в перший тиждень моніторингу на паркувальних майданчиках монітори працювали в умовах саботажу своєї роботи діючими ("старими") паркувальниками. Всупереч домовленості із керівництвом КП про підготовку та залучення до проекту нових контролерів паркувального простору (без попереднього досвіду роботи в КП), 6 червня на всіх парковках працювали старі паркувальники. Хоча слово "працювали" тут недоречно. Так наприклад на пл. Івана Франка (паркувальний майданчик навпроти театру) "старий" паркувальник не хотів спочатку інформувати монітора про кількість отриманих грошей від водіїв в якості оплати паркування, а потім взагалі зник із майданчика. Схожі ситуації спостерігались на інших майданчиках. Через це впродовж першого тижня моніторингу показники надходжень від оплати паркування впали в порівнянні із аналогічним періодом минулого року на 10%.

На цьому етапі команда проекту "Чесна парковка", для того, щоб врятувати моніторинг та реалізувати задумку проекту, долучились до пошуків нових паркувальників. Головних вимог до претендентів було кілька: відсутність досвіду роботи паркувальником, високі комунікативні якості та мотивація працювати чесно.

Із новими паркувальниками результати роботи майданчиків стали кардинально інші.

В порівняні із аналогічним минулорічним періодом середні надходження з п’яти паркувальних майданчиків зросли в 2,2 рази. У цифрах: в порівняні із 10 716 грн в 2016 році, у 2017, коли почав працювати моніторинг та нові паркувальники, місто отримало за той самий період і з тих самих майданчиків вже 23 565 грн. Рекордсменами стали культурні парковки (культурні в плані розташування, а не, на превеликий жаль, поведінки водіїв) – навпроти Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка парковка за 3 тижні принесла грошей в 3,9 разів більше ніж за аналогічний період минулого року. Трохи менше, у 3,8 разів, зросли надходження з майданчика на вул. Володимирський 50, що навпроти Національної опери України.

Не менш показовим стала ситуація із паркувальним майданчиком на вул. Басейна, 23-52/11. Ця локація стала єдиною, на якій надходження не зросли, а навпаки впали на 20% в порівняні з минулим роком. Невже старий паркувальник працював краще нового? Однак розібратися нам допомогли громадські монітори. По–перше, на цій локації "старий" паркувальник на 23 паркувальні місця (визначенні схемою організації дорожнього руху) примудрявся паркувати по 60 авто. Ця перевантаженість майданчику ставала причиною заторів та обмежувала рух дорогою. Більше того, коли "старий" паркувальник зрозумів, що "Чесна парковка" позбавляє його можливості привласнювати готівку були задіяні й інші методи: паркувальник приходив на майданчик за годину до початку моніторингу та старту роботи нового контролера і збирав із водіїв гроші "наперед". Водії, які звикли бачити на майданчику цього паркувальника, спокійно віддавали йому свої гроші. Дехто навіть платив на місяць вперед. Така схема призвела до того, що міський бюджет недоотримав тисячі гривень.

Крім моніторингу надходжень, учасники проекту впродовж місяця вивчали ставлення водіїв щодо необхідності паркуватись у відповідності до правил та поширювали серед водіїв інформацію про безготівкові способи оплати паркування.

Виявляється, що майже половина водіїв не платить за паркування. Серед великого переліку мотивів несплати, водії найчастіше наводять на своє виправдання:

- наявність службового посвідчення.

- місцева прописка.

- наявність особливого статусу, який на думку водіїв позбавляє їх від обв’язку оплати паркування ("я народний/місцевий депутат", "я маю знайомих в КМДА" і т.д.)

- просте небажання платити, бо "ви корупціонери", "ви рейдери", "ви – несправжні працівники "Київтранспарксервіс".

Варто зазначити, що відповідно до діючих правил паркування транспортних засобів у місті Києві (додаток до рішення Київської міської ради від 26 вересня 2002 року № 47/207).

"10.1. Правом безкоштовного паркування користуються:

— спеціальний автотранспорт із службовими державними номерними знаками під час виконання прямих службових обов’язків у зоні місць для платного паркування (МВС, СБУ, пожежної охорони, швидкої допомоги, аварійний спецтранспорт міських комунальних служб тощо);

— інваліди війни, інваліди з дитинства та інваліди внаслідок загального захворювання — у разі особистого керування автотранспортом з ручним управлінням".

Громадські монітори "Чесної парковки" намагалися пояснювати водіям про необхідність сплачувати за паркування, поширювали спеціальні інформаційні листівки із роз’ясненнями та способами оплати. Цікаво, що на третій тиждень моніторингу, з майданчиків від моніторів почали надходити повідомлення про те, що все більше водіїв самостійно сплачують за паркування. Було кілька випадків, коли на "Чесну парковку" приїжджали водії для того, щоб спеціально подивитися на роботу нових паркувальників та оплатити за паркування.

Перший місяць дав дуже багато інформації про те, як працюють паркувальні майданчикі, та чому вони хронічно збиткові.

Проте, введення безготівкового паркування – це один з кроків, за допомогою чкого можна спробувати вивести тіньовий паркувальний бізнес на світло та значно поповнити міський бюджет.

Досліджуючи корупційну складову у сфері паркування, головне –  не заплутатися у нагромадженні приватних інтересів, кримінальних зав’язків та політичної кон’юнктури. Корупція має по своїй суті фрактальну природу, тобто змінюючи масштаб (і місце "кришувальника" в ієрархічній системі влади), отримуєш ту саму структуру із набором тих самих інструментів, лише на іншому рівні.

Якщо простіше, готівка, що кладеться в кишеню паркувальника на нижчому рівні, так само кладеться в кишеню управлінця рівнем вище, тільки суми та дизайнерська бірка на кишені корупціонера змінюються. Коли ми розпочинали проект моніторингу п’яти паркувальних майданчиків в центрі Києва, то розуміли, що парковки – родюче поле корупції, а паркувальники – її дбайливі служителі та посередники.

Все главные новости с доставкой в Ваш мессенджер Телеграм
2
Материалы по теме
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Еще 23 февраля на фоне российской угрозы на заседании Верховной Рады Украины в сессионном зале находилось всего семь из сорока нардепов от этой политической силы. Куда исчезли нардепы пророссийской партии и какова их судьба в будущем, рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова к переговорам с Киевом в случае если украинская армия сложит оружие. О целях Кремля в войне с Украиной ASPI news рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022

Депутаты Верховной Рады Украины работают над законопроектами по усилению кибербезопасности в Украине. Об этом сообщила глава партии "Голос" Кира Рудык.

23 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

После признания Россией террористических организаций "ДНР" и "ЛНР" эксперты заговорили о конце Минских соглашений. О последствиях ликвидации этой переговорной площадки рассказал научный директор Фонда "Демократические инициативы" им. Илька Кучерива, профессор Национального университета "Киево-Могилянская Академия" Алексей Гарань.

22 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Еще 23 февраля на фоне российской угрозы на заседании Верховной Рады Украины в сессионном зале находилось всего семь из сорока нардепов от этой политической силы. Куда исчезли нардепы пророссийской партии и какова их судьба в будущем, рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова к переговорам с Киевом в случае если украинская армия сложит оружие. О целях Кремля в войне с Украиной ASPI news рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022

Депутаты Верховной Рады Украины работают над законопроектами по усилению кибербезопасности в Украине. Об этом сообщила глава партии "Голос" Кира Рудык.

23 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

После признания Россией террористических организаций "ДНР" и "ЛНР" эксперты заговорили о конце Минских соглашений. О последствиях ликвидации этой переговорной площадки рассказал научный директор Фонда "Демократические инициативы" им. Илька Кучерива, профессор Национального университета "Киево-Могилянская Академия" Алексей Гарань.

22 февраля 2022

Депутат из фракции "Европейская солидарность" Алексей Гончаренко прокомментировал признание Российской Федерацией так называемых "Л/ДНР". Он заявил, что Украина должна продемонстрировать жесткую реакцию.

22 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

По сообщениям из Елисейского дворца, результатом переговоров президентов России и Франции Владимира Путина и Эммануэля Макрона 20 февраля должен стать саммит по определению новой архитектуры мира и безопасности в Европе. Как на такое предложение фактически нового передела мира отреагируют США и Украина, ASPI news рассказал заместитель директора Агентства моделирования ситуаций Алексей Голобуцкий.

21 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Аналитика

Президент Украины Владимир Зеленский заявил о введении "цифрового народовластия" через приложение "Дия". Зачем это нужно властям, ASPI news объяснил политолог, нардеп VIII созыва Александр Черненко.

18 февраля 2022

Спикер Верховной Рады Украины Руслан Стефанчук отреагировал на голосование депутатов российской Госдумы за принятие обращения к Владимиру Путину о возможности признания так называемых "ЛНР" и "ДНР". Он отметил, что будет поднимать на СНБО вопросы персональных санкций.

16 февраля 2022

Нардеп из фракции "Европейская солидарность" Владимир Вятрович считает, что слова украинского дипломата Вадима Пристайко о возможности Украины отказаться от вступления в НАТО могут быть не случайными. Об этом он заявил в комментарии ASPI news.

16 февраля 2022
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Совет национальной безопасности и обороны Украины ввел санкции против телеканала "Наш" сроком пять лет во время выездного заседания в Харькове 11 февраля. Последствия решения СНБО прокомментировал политический эксперт Константин Матвиенко.

14 февраля 2022
Выбор редакции
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова к переговорам с Киевом в случае если украинская армия сложит оружие. О целях Кремля в войне с Украиной ASPI news рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022

Депутаты Верховной Рады Украины работают над законопроектами по усилению кибербезопасности в Украине. Об этом сообщила глава партии "Голос" Кира Рудык.

23 февраля 2022

Нардеп из фракции "Европейская солидарность" Владимир Вятрович считает, что слова украинского дипломата Вадима Пристайко о возможности Украины отказаться от вступления в НАТО могут быть не случайными. Об этом он заявил в комментарии ASPI news.

16 февраля 2022

Родители военных, погибших при прохождении службы, провели под Офисом президента "Митинг Справедливости". Они подчеркнули, что не верят в самоубийства своих детей и требуют наказания военного руководства.

3 февраля 2022