ШНОБЕЛЬ 2017: рідкі коти, дудка від хропіння і лікування ігроманії за допомогою крокодилів

последние новости в Украине останні новини в Україні

Вручали нагороди лауреати Нобелівської премії Ерік Маскін (економіка, 2007), Олівер Харт (економіка, 2016) і Рой Глаубер (фізика, 2005). На промову кожному лауреату Шнобелівської премії було відведено всього 60 секунд.

Премії з фізики удостоївся Марк-Антуан Фардін, що довів, що кішки - це рідина.

«У рідкому стані речовина займає певний обсяг і приймає форму ємності, в якій знаходиться», - пояснює вчений в своєму дослідженні «Про реологію кішок», супроводжуючи свої слова наочними ілюстраціями. Також він зазначає, що більш дорослі кішки розтікаються швидше, ніж кошенята.

Премія миру дісталася команді, з'ясувалося, що гра на діджеріду допомагає впоратися з синдромом обструктивного апное уві сні - частих зупинках дихання під час сну, а також дозволяє позбутися від хропіння.

Діджеріду - це музичний духовий інструмент австралійських аборигенів. 25 добровольців, які страждали від апное, що супроводжувався хропінням, протягом чотирьох місяців грали на ньому 25 хвилин 5-6 днів в тиждень. Коли досліджували - оцінили стан випробовуваних, виявилося, що частота нападів апное значно знизилася, стало рідше з'являтися хропіння і сон став менш неспокійним. Автори роботи пов'язують такий ефект з тренуванням верхніх дихальних шляхів.

Дослідники порівняли результати гри на діджеріду з результатами лікування за допомогою штучної вентиляції легенів постійним позитивним тиском - найбільш популярним способом боротьби з апное. Вправи з музичним інструментом, як виявилося, давали не набагато гірший ефект. Втім, це тому, що випробовувані грали на діджеріду лише нетривалий час, вважають автори роботи. Більш інтенсивна терапія з діджеріду, на їхню думку, повинна дати кращі результати.

Премію з економіки отримали дослідники, що вивчили, як контакт з живим крокодилом впливає на тягу людини до азартних ігор. Учасники, 62 чоловіки і 41 жінка, повинні були робити ставки на ігрових автоматах, в яких можна виграти гроші при випаданні певної комбінації символів.

Частині з них перед тим, як робити ставки, пропонувалося потримати на руках метрового крокодила щелепи якого були пов'язані, проте учасників попереджали, що крокодил може їх сильно подряпати.

Вчені відстежили, що, ті добровольці, яким в ході експерименту довелося тримати на руках крокодила і відчували сильні негативні емоції - робили маленькі ставки. А ось ті, кого хижа тварина не дуже налякала, навпаки -вище. Ті гравці, які в минулому мали проблеми з азартними іграми, робили ставки частіше, до п'яти разів за хвилину, в той час, як інші гравці - в середньому 4,3 рази.

Деякі гравці (особливо ті, у кого були проблеми) відчували емоційне збудження, викликане контактом з хижаком, асоціювали це почуття з відчуттями майбутньої перемоги.

«Чому у людей похилого віку великі вуха?», - так називалося дослідження, автор якого отримав премію з анатомії. Дослідження було проведено ще в 1995 році. Проаналізувавши розміри вух двох сотень людей у ​​віці від 30 до 93 років Джеймс Хіткот встановив, що з роками вуха продовжують рости в середньому на 0,2 мм в рік.

Лауреатів премії з біології зацікавило, як у самок печерних комах з'явилися пеніси, а у самців - вагіни.

Пенісовідний відросток (гіносома) у самок комах роду Neotrogla становить до 15% загальної довжини тіла, при спарюванні, яке триває до 70 годин, вона вводить її в тіло самця через фалос - трубковидну вагіну. Це єдиний відомий рід, в якому у самок і самців так сильно змінилася анатомія і статеві ролі.

На гіносомі знаходяться характерні нарости - вони можуть виконувати як стимулюючу роль, так і утримувати самця під час спарування. Як вважають дослідники, основна причина таких змін - необхідність самки отримати якомога більшу кількість еякуляту. За допомогою гіносоми вона може утримувати самця стільки, скільки їй потрібно.

Премію з гідродинаміки отримала команда, яка вирішила перевірити побутове припущення про те, що кава вихлюпується з кухля при спробі перенести її в інше місце виключно через занадто велику кількість рідини.

Наповнивши кавою келих для вина і звичайну кружку, учені піддали обидві ємності коливанню, що імітує неспішну ходьбу. Вона перебувала в келиху кави значно мутнішою, з чашкою таких проблем не спостерігалося. Однак, коли дослідники прискорили темп «кроків» в два рази, рідина поміняла свою поведінку – тепер кава в келиху залишався практично нерухомою, а в гурті раз у раз вихлюпувалася через край. Виявилося важливим і те, як тримати кружку. Поекспериментувавши, вчені встановили, що найбільш підходящий спосіб - обхопити чашку долонею зверху.

Також ефективно виявилося ходити задом наперед. Такий спосіб пересування в достатній мірі гасив коливання рідини в гурті. Але використовувати його вчені не рекомендують - великий ризик впасти, спіткнутися або врізатися в кого-то, хто теж буде йти з кухлем кави спиною вперед.

Премія в галузі харчування дісталася вченим, котрі вперше виявили, що мохноногі вампіри не проти покуштувати людської крові. Ця невелика летюча миша харчується в основному кров'ю птахів, іноді може нападати на худобу.

Вивчивши фекалії мишей, що мешкають в лісах на північному сході Бразилії, дослідники виявили в них ДНК курки і людини. Вчені пов'язують такі зміни в раціоні мишей зі зменшенням кількості диких птахів в регіоні.

Премію в галузі медицини отримала група дослідників, які за допомогою сканування мозку з'ясували, які його ділянки відповідають за нелюбов до сиру.

У дослідженні взяли участь більше 300 чоловіків і жінок. Для початку вони заповнили опитувальники, в яких вказали, які продукти їм подобаються, а які - ні. Всього список містив більше 75 найменувань, розбитих за категоріями. Крім сирів там значилися ковбасні вироби, м'ясо, риба, овочі, фрукти, десерти. Далі учасники пройшли через функціональну МРТ, під час якої дослідники показували їм фотографії продуктів і пропонували понюхати розчини з відповідними запахами.

Вивчивши результати МРТ людей, які вказали в опитувальнику відразу до сиру, дослідники виявили, що коли ті дивилися на сир і відчували його запах, у них були більш активні ділянки мозку, задіяні в системі збудження і беруть участь також і в регуляції почуття відрази.

Премія в області когнітивних наук була присуджена групі дослідників, які з'ясували, що монозиготні близнюки не завжди можуть зрозуміти, хто з них зображений на фото. Вчені припускають, що це може впливати на сприйняття близнюками себе і оточуючих.

І, нарешті, премія в області акушерства дісталася вченим, який довів, що плід більш активно реагує на музику, якщо програвати її в піхву матері, а не у поверхні живота. Щоб з'ясувати це, вони провели експеримент на 106 жінках знаходяться на 14-39 тижнях вагітності. Під час програвання музики вчені відстежували вираз обличчя плода за допомогою УЗД.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Думки президента Туреччини Реджепа Ердогана щодо анексії Криму та конфлікту в Нагірному Карабасі не збігаються з позиціями Росії, проте, це співпраці не заважає. Президент РФ Володимир Путін заявив, що необхідно доводити всім, що позиція Росії є правильною, і він буде її відстоювати.

23 жовтня, 14:00
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

У Росії помер почесний голова Патріаршої комісії у справах сім'ї протоієрей Димитрій Смірнов на 70-му році життя. Смірнов назвав пандемію коронавірусу "надзвичайно корисним явищем".

21 жовтня, 13:21
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Прессекретар президента Росії Владіміра Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи заяву президента України Володимира Зеленського про будівництво двох військово-морських баз для більш ефективного захисту Чорноморського регіону, заявив, що це може "негативно позначитися на атмосфері стабільності".

20 жовтня, 19:14
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Бізнесмен і меценат Павло Фукс розповів, що людство поступово здатне освоїти космічний простір. Компанія Nokia готується "розкинути" стільниковий зв'язок на Місяці, а винахідник Ілон Маск відправив нову порцію супутників на орбіту. У 2028 році NASA планує побудувати базу. На розгортання мережі американське космічне агентство виділило фінській корпорації 14,1 мільйонів доларів.

19 жовтня, 18:32
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

У столиці Австрії Відні затримали 45-річного українця, який перебував у розшуку у зв'язку з розкраданням в Україні 9 мільйонів євро кредитних коштів.  Колишній український банкір переховувався у Відні шість років, на його арешт був виданий міжнародний ордер у зв'язку зі справою про розкрадання в Україні в період з 2012-го по 2014 рік.

16 жовтня, 20:04
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков відповів на ініціативу України щодо повернення до гарантій безпеки, передбаченими Будапештським меморандумом. В Кремлі заявили, що готові вести переговори з Україною тільки в рамках Мінських угод, але не Будапештського меморандуму.

16 жовтня, 19:33
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

У МЗС РФ заявили, що не бачать сенсу далі брати участь у тристоронніх консультаціях з Австралією і Нідерландами про катастрофу літака рейсу МН17 в 2014 році на Донбасі після того, як Нідерланди подали до Європейського суду з прав людини скаргу проти РФ.

15 жовтня, 17:37
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Під санкції через отруєння Олексія Навального потрапили директор ФСБ Олександр Бортніков і перший заступник голови Адміністрації президента Сергій Кирієнко. У Кремлі заявили, що не бачать логіки в цих санкціях.

15 жовтня, 16:33
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Не минуло й трьох місяців після того, як Росія проголосила себе лідером в перегонах за створення вакцини від коронавірусу, як Володимир Путін заявив про створення другого препарату. За його словами, новосибірський центр "Вектор" зареєстрував другу російську вакцину проти коронавірусу - "ЕпіВакКорона".

14 жовтня, 21:51
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Президент Росії Володимир Путін погодився зняти санкції з трьох українських промислових підприємств. Тепер Москва може дозволити поставки товарів трьох українських підприємств до Росії.

14 жовтня, 20:35
Новини «Новини світу»
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Думки президента Туреччини Реджепа Ердогана щодо анексії Криму та конфлікту в Нагірному Карабасі не збігаються з позиціями Росії, проте, це співпраці не заважає. Президент РФ Володимир Путін заявив, що необхідно доводити всім, що позиція Росії є правильною, і він буде її відстоювати.

23 жовтня, 14:00
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

У Росії помер почесний голова Патріаршої комісії у справах сім'ї протоієрей Димитрій Смірнов на 70-му році життя. Смірнов назвав пандемію коронавірусу "надзвичайно корисним явищем".

21 жовтня, 13:21
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Прессекретар президента Росії Владіміра Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи заяву президента України Володимира Зеленського про будівництво двох військово-морських баз для більш ефективного захисту Чорноморського регіону, заявив, що це може "негативно позначитися на атмосфері стабільності".

20 жовтня, 19:14
последние новости в Украине останні новини в Україні Новини світу

Бізнесмен і меценат Павло Фукс розповів, що людство поступово здатне освоїти космічний простір. Компанія Nokia готується "розкинути" стільниковий зв'язок на Місяці, а винахідник Ілон Маск відправив нову порцію супутників на орбіту. У 2028 році NASA планує побудувати базу. На розгортання мережі американське космічне агентство виділило фінській корпорації 14,1 мільйонів доларів.

19 жовтня, 18:32