Команда "реформаторів" Саакашвілі: Сейсембаєв, Боровик, Гайдар та Лорткіпанідзе, – що зробили та чим запам’яталися в Україні
Голова Виконавчого комітету Національної ради реформ Міхеіл Саакашвілі привіз в Україну чергового реформатора. Цього разу з Казахстану проїздом через Москву імпортовано мільйонера Маргулана Сейсембаєва.
Загалом Саакашвілі й раніше привозив до України "реформаторів", проте щоразу їхня діяльність залишала після себе суперечливі результати, а інколи й корупційні скандали.
Маргулан Сейсембаєв
Ще в серпні Маргулан завітав у гості до Саакашвілі, про що повідомив 3-й президент Грузії у Facebook. "Звичайний хлопець з одного з тисяч сіл Казахстану зміг створити величезну бізнес-імперію, стати мультимільйонером і увійти в ТОП-50 списку "Форбс" ... Останні роки Маргулан активно зайнятий громадською діяльністю, зокрема питаннями реформування країн пострадянського простору. Сьогодні я з радістю хочу повідомити, що Маргулан Сейсембаєв стає моїм офіційним партнером в діяльності Офісу простих рішень і результатів", – написав глава виконкому Нацради реформ.
А 22 вересня вже сам Маргулан також у Facebook повідомив про зустріч з президентом Володимиром Зеленським. "Поговорили з ним і його командою близько години. Я представив йому свою пропозицію щодо підвищення ефективності процесу реформ і законодавства. Йому все дуже сподобалося ", – написав Сейсембаєв.
Зазначимо, казахський мільйонер – фігурант декількох кримінальних справ у себе на батьківщині. З цим вони трохи схожі з Саакашвілі, бо останній вже встиг навіть отримати вдома термін ув’язнення. Нагадаємо, 5 січня 2018 року Тбіліський міський суд оголосив вирок, за яким Саакашвілі призначено три роки позбавлення волі.
Сейсембаєв створив первинний капітал, коли почав займатися агробізнесом в Казахстані у буремні 1990-ті роки. Пізніше брав участь у венчурній діяльності, банківській справі, телекомунікаційному бізнесі.
У 2007 році Сейсембаєв вивів свій "Альянс Банк" на IPO на Лондонській фондовій біржі. Невдовзі у бізнесмена почалися перші проблеми з правоохоронцями. Протягом літа-осені 2009 року провадження за підозрою у розкраданні та відмиванні грошей банку синхронно відкрили прокуратури Ліхтенштейну та Швейцарії. А 13 жовтня 2009 року щодо Сейсембаєва у Казахстані було порушено кримінальну справу за звинуваченнями в організації і керівництві злочинною групою з метою розкрадання коштів АТ "Альянс Банк". Зрештою голову правління банку Жомарти Ертаєва було звинувачено у зникненні 900 мільйонів доларів, а саму фінустанову націоналізували.
Тоді Сейсембаєв вперше покинув Казахстан. Проте згодом повернувся. У 2017 році його знову викликали на допит. Міжвідомча слідча група у складі фахівців з Комітету нацбезпеки, фінполіції та прокуратури підозрювала бізнесмена у відмиванні грошей. Проте Маргулан замість зустрічі з казахськими правоохоронцями поїхав до Москви. Звідки він знов повернувся додому у 2018 році, бо за його словами, отримав гарантії безпеки "на найвищому рівні".
Казахські колеги в особі таємної покровительки Сейсембаєва бачать Даригу Назарбаєву – старшу доньку першого президента країни. Втім, в березні 2019-го держава отримала нового президента Касим-Жомарт Токаєва, а навесні 2020 року Дарига була звільнена з посади спікера верхньої палати парламенту Казахстану.
За дивним збігом обставин в квітні 2020 року знову почалися проблеми Сейсембаєва. Тоді бізнесмен написав у Facebook, що правоохоронці порушили кримінальну справу з шахрайства та розкрадання коштів з отриманих компанією "Алель Агро" субсидій. "Навколо мого дому ходять 30-40 осіб, ймовірно, з Комітету нацбезпеки", – написав Маргулан. На цій оптимістичній ноті мільйонер залишив країну, а вже вчора позував перед камерами разом з Саакашвілі та Зеленським в головному кабінеті на Банковій.
Олександр Боровик
Колишній юрист Microsoft народився у Львові. Але майже все свідоме життя прожив на Заході. Вчився у вищій школі Комітету держбезпеки СРСР, проте покинув заклад після четвертого курсу. За його словами, він підробив документи, щоб отримати закордонний радянський паспорт, і у 1991 році благополучно втік до Чехії.
В Україні став відомим, коли з лютого 2015 року почав працювати першим заступником міністра економіки Айвараса Абромавичуса. За словами Боровика, у нього не було права підпису і з міністром він не спрацювався. У травні того ж року у нього виник конфлікт вже з тодішнім прем’єром Арсенієм Яценюком, котрий довго не церемонився та звільнив з уряду людину з кадебешним минулим.
Проте невизнаний реформатор довго без діла не сидів, того ж місяця його прихистив на той час голова Одеської облдержадміністрації Саакашвілі, котрий взяв його до себе в команду радником. Також виконував обов’язки голови Агентства з інвестицій та інновацій при ОДА.
Висувався на вибори міського голови Одеси від президентської партії "БПП – Солідарність" і очолював її список на виборах в Одеську облраду. Проте програв перегони Геннадію Труханову. Після цього деякий час трудився позаштатним радником глави ОДА з питань інвестицій. А 29 квітня 2017 року Петро Порошенко підписав указ про припинення українського громадянства Боровика, бо він має ще й громадянство Німеччини.
Наразі Боровик періодично дає інтерв’ю українським медіа, в яких розповідає, що йому ні в уряді, ні в Одесі не вдалося зробити нічого. На його думку, можна говорити лише про те, що вдалося поміняти стиль, показати, що щось може бути інакше.
Марія Гайдар
Донька колишнього заступника глави уряду РФ, правнучка відомого радянського письменника Аркадія Гайдара. Після кількох не зовсім вдалих спроб побудувати політичну кар’єру на батьківщині в Росії відгукнулася на пропозицію Саакашвілі в липні 2015 року переїхати до Одеси та працювати радником глави ОДА. На початку серпня вона отримала українське громадянство. В обладміністрації Гайдар займалася соціальними питаннями та вирішувала певні організаційні завдання.
23 вересня 2015 року обласне відділення партії "БПП – Солідарність" висунуло Марію в депутати Одеської облради. В перегонах вона перемогла, проте у 2018 році написала заяву про звільнення з посади за власним бажанням. У березні 2017 року, ще будучи депутаткою облради, була призначена позаштатним радником президента України.
Цікаво, що після відставки з посади очільника обласної адміністрації у листопаді 2016 року Саакашвілі оголосив про створення нової політичної сили в Україні. Як заявила сама Гайдар, до новоствореної політсили вона долучатися не планувала.
Гіоргі Лорткіпанідзе
Влітку 2015 року очільник Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі представив нового главу ГУ МВС України в Одеській області, яким став старий знайомий глави ОДА, ексзаступник міністра внутрішніх справ Грузії, генерал Гіоргі Лорткіпанідзе. Саакашвілі назвав Лорткіпанідзе "одним з архітекторів реформи грузинської поліції і кришталево чесною людиною, байдужою до корисливих мотивів".
Втім, на батьківщині головного поліцейського Одещини існувала інша думка щодо особистості Лорткіпанідзе. Так, у вересні 2016 року Тбіліський міський суд дозволив заарештувати генерала за звинуваченням у перевищенні службових повноважень під час розгону мітингу грузинської опозиції 26 травня 2011 року.
Ще раніше, у грудні 2015 року, нардеп з фракції БПП Дмитро Голубов повідомив з трибуни парламенту, що Саакашвілі та Лорткіпанідзе здійснили розтрату коштів благодійного фонду для воїнів АТО.
"Грузинське хакерське угруповання "Хінкалі" опублікувало кілька дуже цікавих документів, із яких випливає, що команда Саакашвілі грабує і щодня тринькає гроші благодійного фонду, створеного для реабілітації воїнів АТО, на особисті потреби, – розказав Голубов. – Зокрема, 111 тисяч гривень із цього фонду нібито були витрачені на фуршет у "Брістолі", 3 мільйони гривень – на піар Саакашвілі на одному з українських телеканалів, 4 мільйони гривень – на купівлю шести автомобілів для кортежу Саакашвілі, 300 тисяч гривень – на бензин".
За твердженнями Голубова, коштами фонду також активно користувався Лорткіпанідзе. "Ця людина буде здійснювати чистки в міліції? – обурювався нардеп. – Які реформи? Рекетири, хабарники, злодії в законі! Ця грузинська банда, яка приїхала на гастролі, збирає гроші на осінні вибори в Грузії. І вона звідси виїде, залишивши після себе корупційні скандали, витрати і ганьбу".
Зрештою у листопаді 2016 року слідом за Саакашвілі Лорткіпанідзе подав у відставку.
Володимир Путін поставив завдання витіснити українські сили з Курської області до 20 січня, для нього важливо продемонструвати, що він нібито контролює ситуацію, заявив президент України Володимир Зеленський.
Американські та європейські чиновники запропонували чинному президенту США Джозефу Байдену надати Україні ядерну зброю, яку Київ зміг би використати як миттєвий та потужний стримувальний фактор.
Росія може мати до 10 одиниць нової балістичної ракети, якої було атаковано місто Дніпро 21 листопада. Про це сказав заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони України генерал-майор Вадим Скібіцький, повідомив Укрінформ.
Заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв, який раніше неодноразово погрожував Заходу ядерною зброєю, несподівано змінив риторику. В інтерв'ю телеканалу Al Arabiya він заявив, що Росія не хоче розпочинати ядерну війну.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України знає про підготовлений в Росії документ з так званим "прогнозом" розвитку воєнно-політичної ситуації у світі до 2045 року, де передбачається план "поділу" української території на три частини.
Країна-агресор Росія задіяла у війні проти України майже 580 тисяч військовослужбовців. Такі дані озвучив заступник начальника Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України генерал-майор Вадим Скібіцький.
Начебто "безрозсудні дії" країн Заходу, які постачають ракети Україні, не залишаться без реакції Росії і це – головне у вчорашній заяві Володимира Путіна щодо застосування ракети Орєшнік. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков на брифінгу.
Представники України і НАТО проведуть екстрене засідання через застосування Росією нової балістичної ракети. Про це повідомило AFP.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов каже, що станом на жовтень 2024 року Росія мала виготовити два експериментальні зразки ракети зі складу ракетного комплексу "Кедр", одна з яких прилетіла по Дніпру 21 листопада.
Міністр оборони України Рустем Умєров за завданням президента Володимира Зеленського вже проводить зустрічі з нашими партнерами щодо надання нашим військовим нових систем протиракетної оборони – "саме таких, які здатні захистити життя від нових ризиків".
Володимир Путін поставив завдання витіснити українські сили з Курської області до 20 січня, для нього важливо продемонструвати, що він нібито контролює ситуацію, заявив президент України Володимир Зеленський.
Американські та європейські чиновники запропонували чинному президенту США Джозефу Байдену надати Україні ядерну зброю, яку Київ зміг би використати як миттєвий та потужний стримувальний фактор.
Росія може мати до 10 одиниць нової балістичної ракети, якої було атаковано місто Дніпро 21 листопада. Про це сказав заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони України генерал-майор Вадим Скібіцький, повідомив Укрінформ.
Заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв, який раніше неодноразово погрожував Заходу ядерною зброєю, несподівано змінив риторику. В інтерв'ю телеканалу Al Arabiya він заявив, що Росія не хоче розпочинати ядерну війну.