"Мінських угод не існує", – експерти пояснили заяви Кравчука, Фокіна та Резнікова стосовно війни на Донбасі

последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Член української делегації в ТКГ, віцепрем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков 18 вересня з трибуни парламенту зробив декілька заяв про війну на Донбасі. Чому висловлювання чиновника діаметрально відрізнялись від тверджень його колег по ТКГ Леоніда Кравчука та Вітольда Фокіна, розбиралося ASPI news.

Зокрема, Резніков розповів народним депутатам, що вибори на Донбасі 25 жовтня, як того вимагала Росія, проводити не будуть. Крім того, жодних змін в Основний закон теж вносити не будуть. "Президент дав чітке розуміння того, що ніяких змін до Конституції України про внесення туди якогось особливого статусу не буде, це виключено", - підкреслив він.

Також віцепрем’єр зауважив, що реінтеграція тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей триватиме 25 років або одне покоління. Крім того, Резніков повідомив, що готується законопроєкт про колаборантів. "Нам доведеться визначати, хто такі колаборанти, хто злочинці, а хто заручники. Хто підпадає під амністію, а хто ні в якому разі, і хто повинен нести покарання по повній", – зазначив чиновник.

Зважаючи на протилежні заяви, котрі неодноразово робили голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук та його заступник Вітольд Фокін, здається, що серед колег виникнув плюралізм думок. Тому стає незрозумілою остаточна позиція президента, оскільки ТКГ має транслювати заяви лише узгоджені з головним кабінетом країни на Банковій.

"Позиція Олексія Резнікова більш адекватна, – розказав політолог Олександр Палій. – Бо у Фокіна погляди проросійські, а у Кравчука – приховані проросійські. Водночас віцепрем’єр наголосив, що парламенту потрібно вносити зміни у закон про вибори заради пошуку якогось балансу та створення простору для переговорів з Росією. Проте, ми бачимо, що Україна постійно йде на поступки. Згадаймо лише історію з "вагнерівцями". Фактично керівництво нашої країни випустило з рук три десятки російських терористів, яких можна було б згодом обміняти на українських бранців Кремля. В той час як Росія про будь-які поступки не бажає навіть чути".

Політолог вважає, що оскільки Резнікова відправили звітувати у парламент, то саме його позиція має більшу вагу. Посади, які обіймають Кравчук та Фокін, взагалі не передбачають якоїсь публічної діяльності. "А вони, замість того, щоб вести переговори з росіянами, намагаються українцям нав’язати компроміси. Тобто замість того, щоб діяти на міжнародній арені, вони фактично працюють всередині країни. Це категорично неправильно", – підкреслив Палій.

"Призначення Кравчука і Фокіна в українську делегацію в ТКГ було великою помилкою, бо не можна довіряти майбутнє України людям з минулого, – зазначив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. – Обоє вони давно знаходяться поза владою. Говорити про досвід у цьому разі немає сенсу, бо політична практика кінця 1980-х – початку 1990-х років у 2020-му не згодиться. Ситуація тоді і зараз досить різниться як у міжнародній політиці, так і в економіці та у суспільному житті".

Навіть у цьому випадку ніхто не може виходити за межі директив, що їх надає перемовникам президент, бо саме він відповідає за зовнішню політику згідно з законодавством. "Тому наявність заяв членів ТКГ з різними візіями говорить про те, що таких директив певно немає. Або хтось в Офісі президента проштовхує ідею замирення з агресором на його умовах", – вважає Бала.

Експерт підкреслив, що чинна українська влада кардинально неправильно ставить питання стосовно Мінських угод. "Резніков непоганий юрист, тому він має чітко усвідомлювати, що ніяких угод в Мінську ніхто не укладав. Є протокол та комплекс заходів до цього протоколу, які до того ж прописані так, що кожна зі сторін переговорного процесу може трактувати їх діаметрально протилежно. Крім того, весь цей протокольний комплекс заходів за терміном дії є вже фактично завершеним. Мінський протокол містить у собі питання воєнного перемир’я, а Україні треба внести в порядок денний проблематику миру. Мінський процес має бути присвячений виключно обміну полоненими", – пояснив він.

Бала переконаний, що у новому форматі переговорів обов’язково потрібно питання Донбасу прив’язати до деокупації Криму. "Мене дивує, з огляду на традиційно дружні стосунки між Парижем, Берліном та Москвою, існування "нормандської четвірки". Вважаю, що потрібно вводити в переговори представників США, Великої Британії та Туреччини. Навіть якщо Росія буде проти, потрібно продовжувати перемовини з новим складом учасників. І це стало б серйозним інструментом примусу Росії до миру. Зрештою, Кремль би приєднався до переговорів, щоби принаймні представляти свою позицію", – радить експерт.

Політолог Тарас Чорновіл вбачає в серії заяв Кравчука, Фокіна та Резнікова своєрідний відволікаючий маневр влади від її справжніх прагнень щодо перемовин з Кремлем. За його словами, українська делегація в ТКГ – орган, створений виключно президентом для допомоги йому у виконанні певних функцій. Тому ухвалення будь-яких рішень з зовнішньополітичних або безпекових питань є прерогативою президента. Він може доручити іншим людям озвучити свою позицію, відстоювати її на переговорах.

"Тому заяви Фокіна, Кравчука та Резнікова, що звучать врізнобіч, є яскравим доказом політичного шахрайства. Фокін запускає найжорсткіші заяви, які громадськість повністю відкидає. На їх тлі не менш капітулянтські дії та заяви Кравчука виглядають не так вже й погано. У Резнікова трохи інше завдання – виправдатися. І він це виконує. Віцепрем’єр сказав гарну фразу стосовно створення законопроєкту про колаборантів, але я маю великий сумнів, що такий документ взагалі коли-небудь ухвалять. Резнікову треба було якось заспокоїти народ та депутатів. А коли потрібно уткнути якусь гидоту, то виходить Фокін. І так по колу", – зазначив політолог.

"І поки всі ми обговорюємо висловлювання членів української делегації ТКГ, парламент збирається ухвалити проєкт постанови авторства нардепа від "Слуги народу" Олександра Качури, який ще донедавна керував "Українським вибором" Віктора Медведчука. А після виступів з трибуни Верховної Ради Резнікова та очільника Офісу президента Андрія Єрмака вже 70% фракції "слуг" готові проголосувати за проєкт Качури. Так, документ не передбачає жодних виборів на Донбасі 25 жовтня, проте у ньому відсутня й будь-яка згадка про те, що Росія є країною-агресором. Для Кремля дуже важливо, щоб подібних офіційних документів було більше", – підсумовує Чорновіл.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Глава виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїл Саакашвілі схвалив кандидатуру призначеного урядом тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної митної служби (ДМС) Євгенія Єнтіса замість звільненого Андрія Павловського.

14:10, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков вважає, що поки рано говорити про якийсь конкретний план, який би передбачав повернення Криму під суверенітет України. Він підкреслив, що для цього потрібно консолідувати міжнародних партнерів.

11:22, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчіновіч-Бурич.  Він підкреслив, що безумовне повернення делегації Російської Федерації в сесійний зал ПАРЄ підірвало довіру до Асамблеї як з боку України, так і з боку Європи.

10:55, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Україна зробила все можливе, щоб запобігти анексії Криму у 2014 році, але мала обмежені можливості та сили. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, коментуючи заяву Президента України Володимира Зеленського про відповідальність винних в "здачі Криму без бою".

23 жовтня, 20:42
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Керманич партії "Європейська Солідарність", п’ятий президент України Петро Порошенко розповів, як Україні вдалось добитись постачання озброєння від західних партнерів. Він зазначив, що на час його вступу на посаду президента 7 червня 2014 року, проти України діяло офіційне ембарго західних країн на постачання будь-якої зброї, навіть нелетальної.

23 жовтня, 19:44
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Росія вже сьомий рік існує із міжнародними санкціями. Українська влада вважає, що обмежувальні заходи проти росіян варто посилювати.

23 жовтня, 19:14
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Кандидат в мери Києва від партії "Голос" Сергій Притула не підбираючи виразів посварився в прямому ефірі з народним депутатом від "Слуги народу" Олександром Дубинським.  Притула назвав нардепа "абсолютно мерзенною людиною" і "покидьком, який за гроші створював фейки про Майдан", той, своєю чергою, обізвав кандидата в мери "тупою твариною".

23 жовтня, 18:21
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Жителю Івано-Франківської області відмовили у визнанні всенародного опитування незаконним. Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) розглянув позов.

23 жовтня, 18:11
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Обстріли із боку російських окупантів на Донбасі є регулярними. Нардеп від "Слуги народу" Олексій Леонов побував на лінії фронту.

23 жовтня, 17:39
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Загарбники у Криму не отримують воду з Великої України. Російські військові бази залишилися без водних ресурсів.

23 жовтня, 17:04
Новини «Політика»
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Глава виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеїл Саакашвілі схвалив кандидатуру призначеного урядом тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної митної служби (ДМС) Євгенія Єнтіса замість звільненого Андрія Павловського.

14:10, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков вважає, що поки рано говорити про якийсь конкретний план, який би передбачав повернення Криму під суверенітет України. Він підкреслив, що для цього потрібно консолідувати міжнародних партнерів.

11:22, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчіновіч-Бурич.  Він підкреслив, що безумовне повернення делегації Російської Федерації в сесійний зал ПАРЄ підірвало довіру до Асамблеї як з боку України, так і з боку Європи.

10:55, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Україна зробила все можливе, щоб запобігти анексії Криму у 2014 році, але мала обмежені можливості та сили. Про це заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, коментуючи заяву Президента України Володимира Зеленського про відповідальність винних в "здачі Криму без бою".

23 жовтня, 20:42