"Під Єрмаком хитається крісло", – нардепи пояснили звільнення Фокіна Зеленським

последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел

Заступник голови української делегації в ТКГ Вітольд Фокін вперто не помічає російсько-української війни на Донбасі. ASPI news з'ясувало, чому президент вирішив його звільнити лише зараз?

29 вересня на засідання парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування для пояснення своїх резонансних заяв було запрошено Вітольда Фокіна. За словами нардепа від "Слуги народу" заступника голови комітету Олександра Качури, Вітольд Павлович мав чітко розмежувати свою особисту позицію з позицією представника держави в Мінську. "Тому що росіяни на прикладі Фокіна розповідають всім, що у українців немає єдності та єдиного підходу до вирішення проблем Донбасу", – зазначив Качура.

"Іх там нєт"

Втім, експрем’єр перед депутатами підтвердив свої раніше сказані слова. Він вважає, що на окупованих територіях потрібно провести місцеві вибори, оголосити загальну амністію. Навіть більше, Фокін заявив: "Щодо війни. Я не політик. Зробити якесь визначення цього я не можу. Бо жодного підтвердження того, що там ведеться війна між Україною та Росією, поки що я не бачу". Він підкреслив, що на Донбасі проти ЗСУ воюють найманці з 30 країн світу, зокрема, і з Росії.

В результаті парламентський комітет вирішив звернутися до президента з рекомендацією звільнити першого заступника голови української делегації у ТКГ. Документ виклав 29 вересня у Facebook нардеп від "Голосу" Роман Лозинський. У тексті пропонується Зеленському: "Засудити висловлювання та дії заступника голови делегації України у Тристоронній контактній групі Вітольда Фокіна та припинити його перебування у складі відповідної делегації".

Вже вночі у Facebook з'явилося одразу два гучних дописи. Очільник Офісу президента Андрій Єрмак заявив: " І найголовніше. Все це не виправдовує сьогоднішні слова пана Фокіна. Моя особиста позиція – пан Фокін має піти з ТКГ". Більш різкішим були висловлювання міністра внутрішніх справ Арсена Авакова: "Фокін, на війні, якої, як ви говорите, немає – загинули тисячі наших солдатів і цивільних. Скажіть це сім'ям загиблих від російських градів під Саур-Могилою і Іловайськом... Мерзотник. "Їх там немає" - це слова Путіна, а не представника України. Слова Фокіна за останні тижні завдають колосального збитку країні і приносять біль і гнів в серця українців. Махрового ідіота не можна ховати за старістю. Негайно гнати, як мінімум, знову на пенсію".

Нарешті вранці 30 вересня з'явилася й офіційна заява Зеленського. "Неприємно вражені особистими оцінками та коментарями, які дав перший заступник глави української делегації в Тристоронній контактній групі Вітольд Фокін у Верховній Раді України на засіданні Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, – йдеться у повідомленні на сайті президента. – Безумовно, заявам Вітольда Фокіна, які категорично розходяться з офіційними позиціями держави, вже надана належна оцінка. Перш за все – суспільством, яке заплатило велику ціну за свої ідеали. Цього не можна не розуміти".

А ближче до обіду того ж дня Зеленський підписав указ про звільнення Фокіна від обов’язків заступника голови української делегації в ТКГ.

Реакція нардепів

"Дуже цікаво читати обурення Офісу президента і особисто Єрмака з приводу заяв Фокіна про те, що доказів війни Росії проти України немає, – написав у своєму Telegram-каналі нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко. – Перед тим, як призначати Фокіна заступником (!) нашої делегації в ТКГ, можна було поцікавитися його позицією? А позицією Сивохо дещо раніше? Проблема не в Фокіні, а в Зеленському і в його системі підбору кадрів. Це або свідома диверсія, або повне дилетантство. Обидва варіанти призводять до катастрофічних наслідків для України".

"Фокін висловив повну неповагу до людей, які загинули, обороняючи Україну на Сході, – сказав нардеп від "Голос" Ярослав Юрчишин. – Подібні заяви від людини, котра представляє Україну на переговорах, неприйнятні. Такі слова взагалі можна трактувати як державну зраду, бо ця людина обіймає офіційну посаду. Реакція влади – це імітація, бо хто ж тоді запросив Фокіна до контактної групи? Особисто пан Єрмак відповідає за те, що в український делегації в ТКГ сидить російська агентура".

"Вагнергейт"

Зрештою, 29 вересня Фокін не сказав нічого нового. Подібна риторика була притаманна йому весь час перебування у складі української делегації в ТКГ. Кому не ліньки, ознайомтеся з колумністикою експрем’єра. Його погляди на конфлікт на Донбасі були такими самими й до призначення в ТКГ. Зрештою, варто було розуміти, що Фокін – це не Кравчук, який може легко маніпулювати своїми поглядами та багато говорити ні про що. Тому експерти вважають, що призначення Вітольда Павловича заступником голови делегації мало конкретну мету – загострювати проблематику, щоб відвернути увагу від якихось інших політичних процесів.

"Це відомий прийом, який давно широко використовується, – пояснив політолог Тарас Чорновіл. – Вкидається надто загрозливий і небезпечний меседж. Якщо суспільство на нього не реагує або реагує мляво, значить цю тезу можна впроваджувати у життя. Якщо громадяни виступають активно проти, то на сцені з'являється вже справжня офіційна особа, котра спокійно повідомляє про "особисту думку", а також про те, що "патріотична" влада так не думає".

Звичайно, дивно чути таку реакцію на висловлювання Фокіна збоку глави ОП, зважаючи на те, що за словами онуки Фокіна, саме Єрмак сприяв призначенню експрем’єра до ТКГ. "Ви знаєте, я сама особисто познайомила мого дідуся з Андрієм Єрмаком. Бо це мій друг. І це було наше особисте рішення, щоб дідусь почав займатися цим", – заявила Марія Фокіна в етері програми "Світське життя" в середині вересня.

Тому зміну лексики Єрмака експерти пояснюють певним охолодженням відносин між президентом та главою його офісу. "Під паном Єрмаком активно захиталося крісло, – вважає Юрчишин. – Наразі він намагається замітати сліди, хоча вже напрацював на державну зраду. Я дуже сподіваюся, що в парламенті таки буде створено Тимчасову слідчу комісію по розслідуванню справи "вагнерівців".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Олексій Арестович, радник української делегації у ТКГ, пояснив, чому погодився на пропозицію роботи на посаді. Він пішов на компроміс із нинішньою владою.

13:23, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

В Євросоюзі можуть запустити механізм призупинення дії безвіза в зв'язку з рішенням Конституційного суду України, який скасовує ключові повноваження Національного агентства з запобігання корупції. Для припинення безвізу країні, яка оформила угоду з ЄС про безвіз, необхідно відійти від одного з трьох параметрів, згідно з якими ця угода може діяти.

12:48, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Мартін Сайдік, колишній спеціальний представник голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі (ТКГ), заявив, що Росія і Україна є сторонами конфлікту на Донбасі. Саме ці країни задіяні у війні.

12:37, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Аналітик фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський 29 жовтня представив результати експертного опитування "Політичний квартал: осінь 2020", котре проводилося протягом 18-23 жовтня 2020 року. В опитуванні брали участь 68 фахівців.

11:34, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Структури, що покликані боротися з корупцією, потрібно постійно підтримувати. Мелінда Сіммонс, посол Великої Британії в Україні, звернулася до президента Володимира Зеленського.

10:14, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Україна нібито зобов'язалася представити дорожню карту вирішення конфлікту на Донбасі. Москва оголосила Києву нові вимоги.

09:54, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Український дипломат Маркіян Лубківський відмовився від посади радника в українській делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі. За його словами, він бачить свою діяльність в інших дипломатичних площинах.

09:39, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Олексія Арестовича, військового експерта, було призначено речником української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ). Військовий експерт зазначив, що українська сторона запропонувала створити "План дій" під егідою ОБСЄ.

09:04, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Український блогер і військовий експерт Олексій Арестович призначений офіційним спікером української делегації в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі. Рішення про його призначення було прийнято головою української делегації в ТКГ Леонідом Кравчуком.

08:00, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що зараз немає доцільності змінювати переговорний "Нормандський формат" (Україна, Німеччина, Франція, РФ), оскільки він функціонує. Але це не означає, що Україна не залучає інші країни для того, щоб домогтись виконання хоча б частини цих домовленостей.

19:18, Вчора
Новини «Політика»
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Олексій Арестович, радник української делегації у ТКГ, пояснив, чому погодився на пропозицію роботи на посаді. Він пішов на компроміс із нинішньою владою.

13:23, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

В Євросоюзі можуть запустити механізм призупинення дії безвіза в зв'язку з рішенням Конституційного суду України, який скасовує ключові повноваження Національного агентства з запобігання корупції. Для припинення безвізу країні, яка оформила угоду з ЄС про безвіз, необхідно відійти від одного з трьох параметрів, згідно з якими ця угода може діяти.

12:48, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Мартін Сайдік, колишній спеціальний представник голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі (ТКГ), заявив, що Росія і Україна є сторонами конфлікту на Донбасі. Саме ці країни задіяні у війні.

12:37, Сьогодні
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Аналітик фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський 29 жовтня представив результати експертного опитування "Політичний квартал: осінь 2020", котре проводилося протягом 18-23 жовтня 2020 року. В опитуванні брали участь 68 фахівців.

11:34, Сьогодні