Показав інтерв’ю Сивохо чи Фокіна – закривай телеканал, – законопроєкт "Слуги народу"
Депутат від фракції "Слуга народу" Олег Дунда зареєстрував у парламенті законопроєкт. Згідно з документом, за заперечення російської воєнної агресії в етері телерадіокомпаній мовників будуть на перший раз штрафувати, на другий – анулювати ліцензії.
Відповідний законопроєкт № 4188 "Про внесення змін до закону "Про телебачення і радіомовлення" про протидію інформаційній війні" днями зареєстрований у Верховній Раді.
Які санкції за порушення заборони?
Законопроєкт забороняє телерадіоорганізаціям використовувати трансляцію висловлювань, які містять заперечення факту воєнної агресії РФ до України, окупації Росією частини територій України та проведення РФ гібридної війни проти України.
Передбачається, що за виконанням цієї норми буде слідкувати Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (НРТР), якій нададуть повноваження штрафувати порушників закону. Якщо порушення не були усунені впродовж місяця після застосування штрафу, а також у разі повторного штрафу за порушення цієї норми, Нацрада має звернутися до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення телерадіоорганізації або анулювання ліцензії провайдера програмної послуги.
Втім, якщо висловлювання, котрі містять заперечення факту воєнної агресії РФ проти України, транслювалися і поширювалися без попереднього запису, й містилися у виступах, репліках особи, яка не є працівником телерадіоорганізації, то телерадіоорганізація не несе відповідальності за ці порушення.
"Україна перебуває у стані гібридної війни з Російською Федерацією з 2014 року. В той же час, того інструментарію для боротьби з російськими впливами на український медійний та інформаційний простір, що існує на сьогодні, не вистачає для ефективної протидії російській пропаганді та трансляції її повідомлень українськими медіа. В умовах, коли гібридизація інформаційного простору загрожує суверенітету держави, необхідно приймати рішення для його захисту", – зазначив Дунда.
Чи має цей законопроєкт шанс на ухвалення в парламенті?
Ініціатором закону виступив нардеп Дунда одноосібно. Наразі невідомо, скільки людей в Раді поділяють його думку з цього приводу. Верховна Рада на карантині і збереться лише 20 жовтня для ухвалення Держбюджету-2021. Чисто гіпотетично проєкт можуть підтримати фракції "Європейська солідарність" (27 депутатів) та "Голос" (19). Невідомо, як поведе себе "Батьківщина" (24) та "Довіра" (20).
Навряд зголосяться на підтримку депутати з фракції "Партія "За майбутнє", котру пов'язують з Ігорем Коломойським. Олігарх останнім часом прагне не псувати стосунків з РФ, до того ж володіє медіаімперією. Однозначно виступить проти проросійська фракція ОПЗЖ (44).
А отже, чи набере законопроєкт необхідну кількість голосів, залежатиме від позиції монобільшості. І тут можуть бути варіанти. Фракція "Слуга народу" вкрай неоднорідна і патріотичний осередок всередині її існує, про що свідчить хоча б особа ініціатора даного документу.
В разі ухвалення законопроєкту, його норми до когось застосують?
Міжнародні правозахисні організації вкрай ревно слідкують за дотриманням свободи слова в Україні. Наприклад, "Репортери без кордонів" (Reporters Without Borders) у 2017 році, на третій рік війни України з Росією, висловлювали занепокоєння тим фактом, що в нашій країні утискають російські медіа. "Інформаційна війна з Росією теж призвела до негативних наслідків, зокрема заборони російських ЗМІ та російських соціальних мереж, а також створення чорних списків іноземних журналістів", – йшлося в одному зі звітів організації.
В умовах економічної кризи українська влада не наважиться дратувати демократичні організації, до думки яких дослухаються міжнародні фінансові донори нашої держави.
Навіть за часів антиросійської влади в Україні 2014-2019 років керівництво держави не наважилося утискати відверто проросійські телеканали. Наприклад, у 2018 року виник гучний скандал навколо трансляції концерту до 9 травня "Перемога. Одна на всіх". Тоді НРПР призначила позапланову перевірку телеканалу "Інтер" на підставі того, що передача "принижує гідність громадян країни, розпалює ворожнечу і закликає до підриву цілісності держави". Тоді було повідомлено, якщо "Інтер" не змінить свою редакційну політику, його можуть позбавити ліцензії. Телеканал політику не змінив, ліцензію у нього не забрали.
З іншого боку, відоме вкрай обережне ставлення президента Зеленського до будь-яких висловлювань щодо РФ. Так, лише на другий рік каденції Володимир Олександрович вперше публічно використав словосполучення "російська агресія на Донбасі".
Тому у 2020 році Нацрада проводила позапланову перевірку лише телеканалів, які пов’язані з опозиційними чинній владі політиками. Наприклад, у січні був перевірений телеканал "Прямий" за скаргою громадянки Касьяненко на ведучого Сергія Пояркова, який, на думку позивачки, ображав в ефірі президента Володимира Зеленського.
Президент України Володимир Зеленський провів розмову зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Вони обговорили оборонну підтримку України. Про це Зеленський розповів під час звернення.
Україні доведеться вирішувати питання щодо зменшення віку мобілізації громадян. Про це в інтерв’ю Bloomberg заявив радник чинного президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван та повідомив, що обговорив цю проблему з представниками команди Дональда Трампа.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував повідомлення у ЗМІ щодо блокування нової військової допомоги Україні.
Президент Володимир Зеленський запровадив нові санкції проти фінансового сектору Росії, які стосуються 140 суб'єктів. Про це йшлося у зверненні Зеленського.
Команда обраного президента США Дональда Трампа вважає, що для стабілізації фронту в Україні потрібно знизити мобілізаційний вік. Це дозволило б призвати до армії "сотні тисяч нових солдатів".
Генсек НАТО Марк Рютте вважає, що майбутнє світової безпеки залежить від результату російсько-української війни. Аби досягти стійкого миру, необхідно збільшити військову допомогу Україні. Про це йдеться у його заяві в Європейському парламенті.
Президент Володимир Зеленський запросив прем'єра-міністра Словаччини Роберта Фіцо відвідати Київ у п'ятницю. Про це глава держави повідомив на платформі X.
Обраний президент США Дональд Трамп планує зустрітися з російським диктатором Володимиром Путіним "дуже швидко" після того, як він вступить на посаду президента США, що станеться вже наступного тижня. Про це повідомило Reuters.
Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден виступив із зовнішньополітичною промовою про роботу своєї адміністрації у зовнішній політиці "для зміцнення Америки та лідерства у світі".
Україна розглядає президентство обраного президентом США Дональда Трампа, який увійде до Білого дому наступного тижня, як "додаткову можливість". Про це сказав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в інтерв'ю телеканалу ARD.
Президент України Володимир Зеленський провів розмову зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном. Вони обговорили оборонну підтримку України. Про це Зеленський розповів під час звернення.
Україні доведеться вирішувати питання щодо зменшення віку мобілізації громадян. Про це в інтерв’ю Bloomberg заявив радник чинного президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван та повідомив, що обговорив цю проблему з представниками команди Дональда Трампа.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус спростував повідомлення у ЗМІ щодо блокування нової військової допомоги Україні.
Президент Володимир Зеленський запровадив нові санкції проти фінансового сектору Росії, які стосуються 140 суб'єктів. Про це йшлося у зверненні Зеленського.