Поки Байден "виховує" Путіна, Зеленський поїхав до Катару, – експерти про напруження на українсько-російському кордоні

Після омріяної телефонної розмови між президентами України й США, Володимир Зеленський відбув до Катару "з офіційним візитом". Що означають останні зовнішньополітичні події навколо України, розбиралося ASPI news.
Від моменту інавгурації чинного президента США вже минуло майже два місяці. За цей час Джо Байден встиг поспілкуватися з низкою лідерів країн світу, зокрема, навіть з президентом Росії Володимиром Путіним. Втім серед співбесідників американського президента досі не було його українського колеги Володимира Зеленського. Експерти пояснювали ігнорування Зеленського певним тиском США, які намагалися таким чином змусити українську владу жвавіше впроваджувати реформи, зокрема, судової системи та розпочати реальну боротьбу з олігархами насамперед з Ігорем Коломойським.
Протягом минулого тижня на тлі активізації руху російських військ вздовж кордонів України за ініціативи американської сторони відбулося кілька важливих контактів. Так, держсекретар Ентоні Блінкен вже вдруге зателефонував міністру зовнішніх справ Дмитру Кулебі. Один раз радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван говорив з главою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Міністр оборони США Ллойд Остін та міністр оборони Великої Британії Бен Воллес спілкувалися зі своїм українським колегою Андрієм Тараном. Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі поспілкувався з головою Генерального штабу України генерал-лейтенантом Русланом Хомчаком.
Зрештою, така переговорна активність увінчалася довгоочікуваною телефонною розмовою між президентами США та України 2 квітня. Під час бесіди Байден висловив повну підтримку України перед загрозою російської агресії.
"Розмова нарешті відбулася – це однозначно позитивний факт. Втім, головне, які зобов'язання взяв на себе Зеленський і чи він збирається їх виконувати, – пояснив заступник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. – Оцінити, чи виконує Зеленський умови США, зможемо дуже просто і швидко. Якщо буквально найближчими днями ми дізнаємось, що інтересам олігарха Ігоря Коломойського завдано реальних ударів, значить, Зеленський налаштований на максимально результативну співпрацю зі США. Якщо Коломойський й надалі почуватиметься впевнено, значить, Зеленський не наважився зробити вибір на користь союзника України. Невиконання умов Білого дому загрожує помітним охолодженням стосунків суто з нинішньою українською владою. Бо зрозуміло, що Америка не викреслить Україну із зони своїх інтересів за жодних умов".
Хай там як, всі ці телефонні дзвінки були показовими – вони підкреслили намагання західного світу підтримати Україну у випадку російської агресії. Можливо Байден ще довго б не телефонував Зеленському, втім маневри збройних сил РФ біля українських кордонів, пряму розмову прискорили.
"Головний висновок після розмови Байдена з Зеленським: Вашингтон вперше у практичній площині й за своєю ініціативою втручається в тему Донбасу на пару з Лондоном. Тому Берлін й Париж будуть відсунуті на задній план. Це, без перебільшення, прорив", – зазначив політичний блогер Олег Шарп.
Вже сьогодні, 5 квітня 2021 року, очільник українського МЗС Дмитро Кулеба та високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель під час телефонної розмови обговорили дестабілізаційні дії Росії на Донбасі й в Криму. Крім того, Боррель запросив Кулебу взяти участь у засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС 19 квітня цього року. Також з'явилася інформація про можливі тристоронні переговори лідерів Франції, Німеччини та України.
"Деякі медіа пишуть, що Макрон з Меркель хочуть провести відеоконференцію з Зеленським без Путіна. Цілком допускаю такий хід. Бо Вашингтон на пару з Лондоном почав активно витісняти Париж та Берлін з питання безпеки в Східній Європі - зокрема, на українсько-російському напрямку. Тут і обіцяна допомога по військово-технічного співробітництва, і пакет санкцій, і великомасштабні британсько-українські маневри, і обіцянку натиснути на європейських партнерів по НАТО з метою активізації їх ролі. Тому наші європейські партнери й заворушилися. Тут присутні не лише політичні ревнощі, але й побоювання, що Білий дім сильно згорне співпрацю в окремих сферах вже з Німеччиною та Францією", – вважає Шарп.
А трохи згодом Офіс президента офіційно повідомив дивну новину: "Президент України Володимир Зеленський і пані Олена Зеленська 5 квітня відвідають з офіційним візитом Державу Катар. Володимир Зеленський проведе переговори з Еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані та Прем’єр-міністром, міністром внутрішніх справ Держави Катар Халідом бін Халіфою Аль Тані".
Зазвичай, коли країна знаходиться на порозі великої війни, президенти держав переривають свої закордонні візити, а не відряджаються на них. Тим більше в Україні й без військових загроз вистачає критичних проблем, насамперед – стрімке поширення COVID-19 на тлі проваленої вакцинації населення від коронавірусу.
"Про що свідчить така поведінка Зеленського з точки зору західної дипломатії й громадської думки? Про те, що ніякої реальної небезпеки немає. Що все це була українська вигадка, а російські чиновники, які стверджували, що маневри їхніх збройних сил нікому не загрожують, говорили правду. І це те, що вже сьогодні будуть говорити російські дипломати своїм співрозмовникам у всіх країнах світу: якщо українці дійсно вважали б, що на них нападуть, хіба президент України, як ні в чому не бувало, відправився б з візитом? Звичайно, ні! Київ вас обманює, тому що не хоче виконувати Мінські угоди. Тому що у Зеленського та його покровителів-олігархів свої особисті рахунки з Медведчуком. Тому що Зеленському дуже потрібно було, щоб йому подзвонив Байден – ось вони й використовували цю уявну загрозу і домоглися свого. І що на це скажуть західні співрозмовники російських дипломатів? Російські війська біля кордонів України? Біля кордонів. Президент України в Катарі? У Катарі. Загроза є? Є сумніви", – підкреслив український журналіст Віталій Портников.
Від так званого "перемир'я" начебто залежать подальші кроки Росії щодо завершення війни в Україні. Про це сказав помічник Володимира Путіна Юрій Ушаков у коментарі російським пропагандистам .
Україна сьогодні розглядає усі формати шляхів до встановлення миру, але Російська Федерація блокує базову пропозицію - припинення вогню на 30 днів.
Намір президента США Дональда Трампа домогтися якнайшвидшого закінчення війни в Україні призвів до ситуації, коли президент України Володимир Зеленський і російський лідер Володимир Путін щосили змагаються, щоб зробити один одного головним об'єктом його гніву.
Президент України Володимир Зеленський закликає європейські країни створити суворий трибунал для покарання Росії за злочин агресії та притягнути усіх воєнних злочинців до відповідальності.
Міністерство закордонних справ України закликало світ не дати країні-агресору Росії зруйнувати світовий порядок, який заснований на повазі до міжнародного права та склався завдяки спільній перемозі над нацизмом у Другій світовій війні.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що провів розмову з президентом США Дональдом Трампом, основною темою якої було припинення російської агресії та економічне партнерство між двома країнами. Про це глава держави написав у Facebook.
Міністри закордонних справ Європейського Союзу 9 травня під час візиту до України планують остаточно схвалити створення міжнародного трибуналу за злочин агресії проти України (так званий трибунал для Путіна та інших високопосадовців Росії).
Президент Володимир Зеленський під час розмови з американським лідером Дональдом Трампом обговорив подальші кроки заради досягнення миру, зокрема, тиск на Росію та підтримку України. Про це у зверненні розповів Зеленський.
Президент США Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни в Україні. Однак він цьому не радий. Про це він заявив під час спілкування з журналістами у Білому домі.
Українцям і росіянам дуже важливо почати спілкуватися між собою. Про це у заявив віцепрезидент Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венс.
Від так званого "перемир'я" начебто залежать подальші кроки Росії щодо завершення війни в Україні. Про це сказав помічник Володимира Путіна Юрій Ушаков у коментарі російським пропагандистам .
Україна сьогодні розглядає усі формати шляхів до встановлення миру, але Російська Федерація блокує базову пропозицію - припинення вогню на 30 днів.
Намір президента США Дональда Трампа домогтися якнайшвидшого закінчення війни в Україні призвів до ситуації, коли президент України Володимир Зеленський і російський лідер Володимир Путін щосили змагаються, щоб зробити один одного головним об'єктом його гніву.
Президент України Володимир Зеленський закликає європейські країни створити суворий трибунал для покарання Росії за злочин агресії та притягнути усіх воєнних злочинців до відповідальності.