Артур Прузовський про законодавчі нововведення для українців, які працюють за кордоном

Згідно даних МЗС сьогодні за кордоном працює 5 мільйонів українців. Тільки в Польщі офіційно працевлаштовано 270 тисяч наших громадян.
Працівники з України, які законно оформлені у іноземного роботодавця і які виконують роботу легально, можуть розраховувати на нарахування трудового стажу і навіть на отримання пенсії від іноземної держави. Польський музикант і проукраїнський активіст Артур Прузовський з'ясував за яких умов українці зможуть отримувати пенсійні виплати після повернення із заробітків додому.
Читайте також: Артур Прузовський про українських пенсіонерів в Польщі
«Найважливішим аспектом в питанні отримання українцями пенсійних виплат від іноземної держави є пенсійний стаж для виходу на пенсію за віком. На даний момент пенсійний стаж становить 15 років, але з 1 січня 2018 року він зросте до 25 років, а з 2028-го - до 35 років», - розповідає Прузовський.
Він також зазначає, що українські працівники, яким не вистачає страхового стажу, можуть його купити у іноземної держави: «особливо це стосується працівників, які працюють і за кордоном, і в Україні, але зі своїх заробітків нічого в Пенсійний фонд не платять».
"Особи, які мали стаж згідно з українським законодавством, хто платив відповідні внески до Пенсійного фонду, матимуть право на отримання пенсії в Україні. В тому числі і ті, хто працював за кордоном. Основним нововведенням в законі є те, що людина, яка працювала за кордоном, має можливість оплатити ці періоди (2004-2010 роки) і відновити право на отримання пенсії. За всі роки платити не потрібно, а тільки за ті, коли людина працювала за кордоном, щоб оновити свій страховий стаж. Мінімальний внесок становить 1400 гривень на місяць", - розповів польський активіст.
Відзначимо, що згідно з даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", серед українських громадян, які працювали за кордоном протягом останніх п'яти років, більшість виїжджали на роботу в Польщу - 36%, на другому місці - Росія (25%), 5% працювали в Чехії та Німеччини, 3% - в Італії, решта - в інших країнах, в основному, Західної Європи.
Що стосується сусідньої Польщі, де працювало більшість українських мігрантів, Прузовський нагадав, що в 2014 році Польща підписала з Україною спеціальну угоду про соціальне забезпечення легально працюючих (застрахованих у Фонді соцстрахування Польщі) громадян України. І з тих пір право на отримання польської пенсії практично на тих же умовах, що і поляки, мають легально працюючі українці. При нарахуванні пенсії також буде враховуватися їх стаж роботи в Україні.
Відзначимо, що положення угоди "Про соціальне забезпечення" поширюється як на громадян України, так і на громадян Польщі, а також на осіб, які не мають громадянства країн, які є сторонами угоди. В Україні офісом, що займається реалізацією польсько-української угоди, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області. З боку Польщі аналогічне установа - відділення ZUS в Жешуві. Людина, яка живе в Україні, і має страховий стаж в Польщі, може звернутися до польської або до до української установи.
12 квітня 2025 року Одеська обласна вірменська громада провела урочистий захід на честь 71-ї річниці з дня народження Фелікса Петросяна — видатного вірменина Одещини, українського політика та громадського діяча, який залишив значний слід в історії регіону.
Президент України Володимир Зеленський присвоїв звання Герой України посмертно 26-річному пілоту Павлу Іванову. Військовий загинув 12 квітня під час виконання бойового завдання на винищувачі F-16.
Із перших днів повномасштабного вторгнення група компаній Autostrada стала надійною опорою для української армії. Допомога оборонному сектору надається системно, у широкому спектрі напрямів — від фінансової підтримки до технічного та логістичного забезпечення підрозділів.
На війні немає стабільності. Єдина константа — віра, що має залишатись незламною. Саме вона надає сили там, де все інше падає під натиском обставин.
З початку процесу декларування мешканці Полтавської області задекларували у підрозділах поліції 190 одиниць вогнепальної зброї та понад 43 тисячі набоїв різного калібру. Про це повідомив начальник Головного управління Національної поліції в Полтавській області, генерал поліції третього рангу Євген Рогачов.
Голова Національної поліції України Іван Вигівський офіційно представив новопризначених керівників поліції двох регіонів — Кіровоградської та Херсонської областей. Посаду начальника поліції Кіровоградщини обійняв Андрій Дуброва, який до цього очолював Печерське управління поліції Києва. Натомість поліцію Херсонщини очолив Роман Козьяков, який раніше керував поліцією Кіровоградської області.
7 квітня у Бородянці на Київщині офіційно відкрили нове сучасне відділення поліції. Стару будівлю було знищено внаслідок російських обстрілів у березні 2022 року. Нове приміщення зведено з нуля за підтримки Фонду американського мецената Говарда Баффета.
Село Ягідне на Чернігівщині, що лише за 15 км від обласного центру, стало одним із трагічних символів весни 2022 року. Окуповане російськими військами, воно пережило страшні випробування: сотні мешканців були замкнені в підвалах школи без світла, тепла, води та зв’язку із зовнішнім світом. Вулиці й будинки перетворились на руїни.
В Україні створюються тимчасові центри підтримки родин військовополонених та зниклих безвісти у Миколаєві, Харкові, Вінниці та Львові. Про це повідомив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в ексклюзивному коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».
Порядок бронювання військовозобов’язаних від мобілізації зазнав чергових змін. Ці зміни стосуються як окремих секторів, так і загальних процедур бронювання. Про це мовиться у постанові Кабміну від 28 березня 2025 року № 360.
12 квітня 2025 року Одеська обласна вірменська громада провела урочистий захід на честь 71-ї річниці з дня народження Фелікса Петросяна — видатного вірменина Одещини, українського політика та громадського діяча, який залишив значний слід в історії регіону.
Президент України Володимир Зеленський присвоїв звання Герой України посмертно 26-річному пілоту Павлу Іванову. Військовий загинув 12 квітня під час виконання бойового завдання на винищувачі F-16.
Із перших днів повномасштабного вторгнення група компаній Autostrada стала надійною опорою для української армії. Допомога оборонному сектору надається системно, у широкому спектрі напрямів — від фінансової підтримки до технічного та логістичного забезпечення підрозділів.
На війні немає стабільності. Єдина константа — віра, що має залишатись незламною. Саме вона надає сили там, де все інше падає під натиском обставин.