Накопичувальні пенсії - гарантія добробуту чи лобі страхувальників: думки експертів розділилися
В уряді триває робота над законопроєктом про накопичувальні пенсії. ASPI news розбиралося, до чого слід готуватися роботодавцям і самим пенсіонерам.
Про те, що накопичувальну пенсійну систему можуть запровадити вже з 2021 року, заявляв ще наприкінці травня прем'єр-міністр Денис Шмигаль. В нещодавньому інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" він заявив, що "це цілком реально". Тим більше, в Мінсоцполітики законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи" вже узгодили.
Накопичувальна система впроваджується не замість, а на додачу до традиційної солідарної. Роботодавці будуть перераховувати певний відсоток податку і "брудної" зарплати працівника на рахунок обраного працівником недержавного пенсійного фонду (страхової компанії). На думку влади, після виходу на пенсію працівник зможе отримувати і обов'язкову пенсію від держави, і розпоряджатися накопиченими в недержавному фонді коштами.
Однак сприймають цю законодавчу ініціативу неоднозначно. Так, економічний експерт Віктор Скаршевський в ефірі 24 телеканалу заявив, що пенсіонери будуть боятися довірити свої гроші недержавним пенсійним фондам. За словами експерта, запровадження накопичувальної системи пенсій з точки зору звичайних громадян означає, що з їхньої зарплати відраховуватимуть гроші, а гарантії, що вони у старості отримають ці гроші назад, немає. Українці боятимуться, що їхній недержавний фонд раптом зникне, як мильна бульбашка, - додав Скаршевський.
Економіст Юрій Нетесаний заявив "Уніан", що додаткові відрахування впадуть тяжким тягарем на роботодавців. За його оцінками, вони становитимуть близько 100 мільярдів гривень на рік і зменшуватимуть рентабельність бізнесу. Він застеріг, що це може підштовхнути компанії проводити перереєстрацію бізнесу, але вже в інших державах.
В уряді, утім, запевняють, що бізнес не втікатиме в тінь через новацію. Відрахування на для роботодавців, ні для самих громадян не зростуть, кажуть там. За словами прем'єра, 2% від 22-відсоткового єдиного соціального внеску будуть виділяти в накопичення, а ще 2% забиратимуть з 18% сплаченого людиною податку на доходи фізичних осіб.
Та й міністр соцполітики Марина Лабезна, виступаючи 12 червня на 112-му каналі, не відповіла чітко, як гроші майбутніх пенсіонерів захищатимуть від негараздів ринку. Вона лише заявила, що в Мінекономіки та Мінфін "мають створити умови для захищеності цих коштів". А самі кошти людина зможе забирати трьома способами: з досягненням пенсійного віку зняти всю суму (як з депозиту), домовитися, що її виплачуватимуть упродовж декількох років, або отримувати "надбавкою" до основної пенсії все життя.
Категорично не згоден з безпечністю цієї системи для пенсіонерів колишній міністр соціальної політики Андрій Рева. Виступаючи в ефірі 24 каналу, він назвав накопичувальну систему "державною фінансовою пірамідою", а пояснювальну записку авторів законопроєкту аргументацією Льоні Голубкова про довіру до МММ.
Частину грошей, які нині підтримують солідарну систему, просто віддаватимуть "у накопичення" приватним страхувальникам. І це буде вигідно лише самим страхувальникам. Новація не призведе до збільшення пенсій і створює ризики втрати пенсіонерами і "другого рівня" обов'язкових накопичень, і навіть третього, який уже 15 років мляво "животіє" в Україні через недовіру пенсіонерів до фінансових установ і відсутність самої змоги накопичувати, - заявив Андрій Рева.
Нагадаємо, раніше ASPI news повідомляло, що пенсії в Україні призначатимуть автоматично на основі даних, завчасно поданих майбутніми пенсіонерами. Також стало відомо, що Мінфін анонсував індексацію пенсій у 2021 році.
Начальник поліції Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 430 транспортних засобів та 907 осіб.
Непомітні тіні посеред густого лісу, який співає свою прадавню пісню. Народжені не для війни, а для захисту - життя, миру, майбутнього.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 550 транспортних засобів та 1106 осіб.
На особистій сторінці у Facebook Максим Шкіль розповів про корупцію на будівництві водогону в Миколаєві та як держава втрачає 1,7 млрд грн.
У Вінниці пройшов Всеукраїнський турнір із таїландського боксу Муей Тай на честь Героїв «Артану», як символ вдячності, визнання, сили і віри в те, за що стоїмо усі разом. Такі змагання проводяться вже втретє, цього разу у них взяли участь понад 200 учасників з усієї України та команда з Литви.
Помер молодший брат військового Дмитра "Да Вінчі" Коцюбайла. Йому було 27 років. Про це йдеться в дописі міськради Івано-Франківської області в Facebook.
1 листопада виповнилося б 29 років Герою України Дмитру Коцюбайлу, військовому з позивним "Да Вінчі", командиру 1-ї ОМБ "Вовки Да Вінчі" ЗСУ. Він загинув 7 березня 2023 року під час боїв поблизу Бахмута на Донеччині — один із уламків мінометної міни, що розірвалася поруч, влучив йому в шию.
У Києві 1 листопада о 15:00 на Аскольдовій могилі відбудеться вшанування Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі» на місці його поховання.
Командир спецпідрозділу ГУР МО «Артан» Титан продовжує знищувати ворога разом із бійцями на найзапекліших напрямках. «Зло - буде покарано», - стверджує Титан.
Максим Шкіль повідомив, що Autostrada повністю завершила будівництво мостового комплексу на річці Десна біля Чернігова, який є один з найбільших інфраструктурних проектів країни.
Начальник поліції Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 430 транспортних засобів та 907 осіб.
Непомітні тіні посеред густого лісу, який співає свою прадавню пісню. Народжені не для війни, а для захисту - життя, миру, майбутнього.
Начальник поліції Полтавщини Євген Рогачов повідомляє, що працівники районних органів поліції Полтавщини минулої доби перевірили близько 550 транспортних засобів та 1106 осіб.
На особистій сторінці у Facebook Максим Шкіль розповів про корупцію на будівництві водогону в Миколаєві та як держава втрачає 1,7 млрд грн.