Чому не вдається схуднути? Аналізи зайвої ваги (Відео)

пн, 08/28/2023 - 11:20
последние новости в Украине останні новини в Україні

Кореспонденти ASPI з'ясували, які обстеження потрібно пройти, якщо схуднути не вдається ані за дієт, ані за допомогою спорту.

Для багатьох людей позбутися зайвої ваги стає важкою проблемою - не допомагають ані дієти, ані спорт. І так буває досить часто. Щоб розібратися з питанням, чому не виходить схуднути і які обстеження варто зробити, щоб зрозуміти причину зайвої ваги, ми звернулися до лікаря-терапевта-ендокринолога, дієтолога Олени Давиденко.

Дуже часто проблема надмірної ваги пов'язана не з харчовою розбещеністю або, коректніше сказати, не тільки внаслідок незбалансованого харчування та малої фізичної активності, а з системними збіями та системними дефіцитами, без усунення яких позбутися зайвих кілограмів лише за допомогою дієт та фізичного навантаження неможливо.

Перше, з чого варто розпочинати пошук причин зайвої ваги, це пройти обстеження та здати аналізи. Згідно з рекомендаціями лікаря, для початку достатньо здати такі аналізи:

1. Для діагностики роботи щитовидної залози здаємо аналізи на гормони щитовидної залози тироксин (Т3) та трийодтиронін (Т4) вільні, тиреотропний гормон (ТТГ) та аналіз на антитіла до тиреопероксидази. Гормони щитовидної залози беруть безпосередню участь в обмінних процесах, регулюють їхню інтенсивність та швидкість. Зрозуміло, якщо є якісь збої в роботі органу, то ніякі дієти не допоможуть скинути вагу, поки ви з цим не розберетеся.

2. Аналізи на репродуктивні гормони.

Жінкам їх треба здавати строго по днях циклу (1 день менструації - 1 день циклу). На 3-5 день циклу здаються такі гормони: естрадіол, пролактин, тестостерон, фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони (ФСГ та ЛГ). Прогестерон має сенс здавати лише в середині другої фази менструального циклу (на 19-23 день циклу).

Чоловікам: естрадіол, тестостерон (загальний, вільний), ГСПГ (статевий стероїдзв'язуючий глобулін), лютеонізуючий гормон (ЛГ) та пролактин.

Естрадіол - це найсильніший, домінуючий в людському організмі вид естрогену, важливо дивитися саме його, а не естрогени взагалі. Збільшення рівня естрогену сприяє більшому запасанню жирів, а також одночасному зменшенню кількості іншого гормону – тестостерону, що призводить до зниження м'язової маси. Аналогічно на вагу впливає і нестача естрогену. Особливо помітно це у жінок у менопаузу, коли яєчники перестають нормально функціонувати та втрачають до 95% естрадіолу та понад 50% тестостерону.

Нагадаємо, тестостерон у нашому організмі відповідальний не лише за лібідо, він стимулює нарощування м'язової маси та для цього використовує жир. Відповідно, він активізує спалювання підшкірних жирів. Але з тестостероном не все так просто – його надлишок в організмі жінки теж може спричинити збільшення маси тіла, безпліддя, надмірне зростання волосся на обличчі, появу прищів. Наприклад, при синдромі полікістозних яєчників втрачається рівновага між прогестероном та естрогеном, а рівень тестостерону зростає. Такі жінки часто страждають надмірною вагою та інсулінорезистентністю.

Прогестерон дивимося однозначно, він має важливий вплив на показники вуглеводного, ліпідного та білкового обміну. Не менш важливий рівень пролактину, оскільки він впливає на бета-клітини підшлункової залози, його підвищені рівні сприяють гіперінсуліномії та інсулінорезистентності. Ну і, в принципі, за високого пролактину складно схуднути. Зазвичай, при гіперпролактенемії призначають медикаментозну терапію (наприклад, препаратом Достинекс).

Для повноти картини дивимося на рівні фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормону. Якщо у жінки набір зайвої ваги відбувається паралельно з порушеннями менструального циклу, це може говорити про дисбаланс ФСГ та ЛГ у крові.

3. Крім цього, дивимося гормони надниркових залоз: дегідро-епіандростерон сульфат (ДГЕА-С) і кортизол.

ДГЕА – це гормон, попередник статевих гормонів. Як підвищений, і знижений його зміст негативно позначається як у всьому гормональному фоні, і безпосередньо на зовнішності і самопочутті.

Кортизол дивимося не по крові (це не дуже достовірний метод), а в слині (заздалегідь купуєте пробірочку і ввечері перед ранком здачі, в 22 години змочує слиною спеціальний тампон з пробірочки, і в ній потім транспортуєте в лабораторію).

4. Обов'язково дивимося показники вуглеводного обміну: глюкозу, глікований гемоглобін, інсулін, С-пептид.

Індекс HOMA для оцінки інсулінорезистентності замовляти в лабораторії не обов'язково, його можна вирахувати самостійно, для цього треба інсулін помножити на глюкозу тощакову і добуток ділити розділити на 22,5.

5. Також при надмірній вазі рекомендую перевірити роботу внутрішніх органів і особливо печінки. Печінка страждає від неправильного харчування та способу життя найбільше. До того ж, при схудненні всі токсини, що накопичилися в жировій тканині, проходитимуть саме через неї. Тому здаємо печінкові проби (до них входять показники: аланіна-міно-трансферази (АЛТ), аспартат-аміно-трансферази (АСТ), лужної фосфатази, гамма-глутамат-трансферази (ГГТ), загальний білок, білірубін - загальний, прямий і непрямий, і альбумін).

6. Аналізи на холестерин та ліпіди в крові (ліпідограма) – теж обов'язковий пункт у лабораторній діагностиці зайвої ваги. При надмірній вазі часто змінюється високоякісний та кількісний склад ліпопротеїдів високої, низької та дуже низької щільності, що може призвести до розвитку атеросклерозу та серцево-судинних захворювань. І це треба враховувати при схудненні, інакше можна створити ще більші проблеми зі здоров'ям, ніж зайва вага.

7. Загальний аналіз крові відображає загальний стан усієї системи кровотворення, дозволяє оцінити основні функції крові, наявність та активність патологічного процесу в організмі, визначити вид анемії. Наприклад, низький рівень гемоглобіну, білка, який міститься в еритроцитах і транспортує кисень від легень до всіх клітин нашого організму, може не дозволити вашому організму налаштуватися на схуднення.

8. Важливо також оцінити феритин та сироваткове залізо, вітамін Д.

Справа в тому, що від заліза залежить тканинне дихання. Якщо воно недостатнє, то, відповідно, є енергетичне голодування та організм компенсує його накопиченням жирів.

Вітамін Д – хоч як це банально звучить, але від нього залежить і вуглеводний, і жировий обмін, і рівень гормонів (цей вітамін вважається прогормоном). При постійній нестачі даного елемента відбувається набір ваги, причому регулярні спортивні навантаження та корекція раціону харчування не дають позитивного результату. Звичайно, прийом вітаміну D не спричинить різкого позбавлення від кілограмів, але наявність його адекватної кількості допоможе уникнути ускладнень зайвої ваги, взяти під контроль апетит, збільшити чутливість до інсуліну та знизити рівень холестерину.

Лікар запевнила, що цих аналізів цілком достатньо для первинної діагностики та порадила не здавати зайвих аналізів (типу аналізи на гормони лептин та грелін).

«Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням, зверніться за допомогою до компетентного лікаря (ендокринолога, дієтолога) – так ви заощадите і час, і кошти, і не зашкодите своєму здоров'ю» - порадила лікар терапевт-ендокринолог, дієтолог Олена Давиденко.

Будьте здорові!

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко пояснює, як зміни гормонального фону під час менструального циклу впливають на тренування, апетит та енергетичний рівень у жінок, які займаються спортом та прагнуть схуднути.

8 січня, 10:01
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко з багаторічним досвідом розповіла, що пацієнти часто звертаються до неї з проблемами зайвої ваги.

7 січня, 16:06
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко розповіла, що Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) у п’ятницю схвалило препарат Zepbound, створений компанією Eli Lilly. Цей медикамент став першим затвердженим для певних груп пацієнтів із апное сну, а також ефективним засобом для зниження ваги.

23 грудня, 12:19
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко розповіла, що Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) у п’ятницю схвалило препарат Zepbound, створений компанією Eli Lilly. Цей медикамент став першим затвердженим для певних груп пацієнтів із апное сну, а також ефективним засобом для зниження ваги.

21 грудня, 12:16
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Вечірнє переїдання та нічні походи до холодильника — це поширена проблема багатьох, хто прагне схуднути. Зміщення основного прийому їжі на вечірній час негативно впливає на здоров’я, знижує ефективність дієт та призводить до набору ваги.

4 грудня, 10:46
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Досвідчений лікар-ендокринолог, нутриціолог, терапевт, дієтолог Олена Давиденко розповіла про добавки колагену та при яких випадках його можна приймати. 

23 жовтня, 10:08
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Досвідчений лікар-ендокринолог, нутриціолог, терапевт, дієтолог Олена Давиденко розповіла про добавки колагену та при яких випадках його можна приймати. 

22 жовтня, 11:22
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог, нутриціолог, дієтолог, терапевт Олена Давиденко розповіла навіщо та як знижувати рівень інсуліну в крові. Як вказує лікар, інсулін не є діагностичним параметром з точки зору цукрового діабету і метаболічного синдрому, але він важливий для ендокринологів, як маркер вуглеводного обміну.

18 жовтня, 11:57
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Кваліфікований лікар-ендокринолог, дієтолог, нутриціолог з багаторічним досвідом, Олена Давиденко розповіла про найпоширеніші причини підвищеного апетиту.

15 жовтня, 11:14
Новини «Здоров'я»
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко пояснює, як зміни гормонального фону під час менструального циклу впливають на тренування, апетит та енергетичний рівень у жінок, які займаються спортом та прагнуть схуднути.

8 січня, 10:01
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко з багаторічним досвідом розповіла, що пацієнти часто звертаються до неї з проблемами зайвої ваги.

7 січня, 16:06
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко розповіла, що Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) у п’ятницю схвалило препарат Zepbound, створений компанією Eli Lilly. Цей медикамент став першим затвердженим для певних груп пацієнтів із апное сну, а також ефективним засобом для зниження ваги.

23 грудня, 12:19
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Лікар-ендокринолог Олена Давиденко розповіла, що Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) у п’ятницю схвалило препарат Zepbound, створений компанією Eli Lilly. Цей медикамент став першим затвердженим для певних груп пацієнтів із апное сну, а також ефективним засобом для зниження ваги.

21 грудня, 12:16