Віртуальні ліки і реальні загрози: що скаже закон про інтернет-аптеки

чт, 07/02/2020 - 13:19
последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з вільних джерел

Незважаючи на відсутність правового регулювання, в Україні процвітає ринок електронної торгівлі лікарськими засобами. Чи зможуть народні обранці вирішити цю проблему на законодавчому рівні?

З поправкою на Директиву ЄС

Через відсутність державного контролю у сфері інтернет-аптек, вітчизняні споживачі опинилися під загрозою отримання фальсифікованих і зіпсованих ліків. Такий невтішний висновок зробили у парламентському комітеті з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Щоб вирішити цю проблему, у профільному комітеті готують до розгляду два законопроєкти - № 3615 і № 3615-1. Обидва документи передбачають здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Законотворці пропонують надати дозволи на віртуальний продаж медпрепаратів (за виключенням окремих категорій ліків) через інтернет, здійснюючи їх доставку безпосередньо споживачам, у тому числі - із залученням операторів поштового зв’язку.

Як показує аналіз, у законопроєкті № 3615 пропонується надати право на онлайн-продаж всім без виключення суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на роздрібну торгівлю ліками. При цьому забороняється продавати рецептурні медпрепарати (сильнодіючі, отруйні, наркотичні та психотропні). Перелік ліків для віртуальних продаж має визначити Міністерство охорони здоров’я. Проте в даному проєкті немає застережень і запобіжників щодо ідентифікації місця (звідки здійснюється доставка ліків), перевірки легітимності веб-сайту (через який здійснюється замовлення) та інших вимог, передбачених розділом VIIА Директиви 2001/83/ЄС Європарламенту та Ради ЄС "Про звід законів Співтовариства щодо лікарських засобів для людини".

По суті, автори пропонують лише врегулювати електронну торгівлю для ліцензіатів, не поширюючи на них державний контроль. За таких умов положення Директиви залишаться декларативними, що може призвести до поширення обігу неякісних і фальсифікованих ліків.

Натомість у законопроєкті № 3615-1 передбачено можливості державного контролю: 1) на сайті держоргану має бути перелік суб’єктів, які здійснюють електронну торгівлю ліками; 2) споживачі зможуть перевірити достовірність інформації про ліцензіата через наявність офіційного веб-сайту у суб’єкта господарювання; 3) перевірку легітимності можна буде здійснювати через гіперпосилання на сайт органу державного контролю. Ще одна важлива деталь – ліки доставлятимуть не лише оператори поштового зв’язку, а й навіть кур’єрські служби, яких залучатимуть суб'єкти господарювання на договірних засадах.

Останнє слово - за парламентом

Який із двох проєктів отримає підтримку Верховної Ради? У профільному комітеті вже висловили свої позиції:

"Законопроєкт № 3615-1 у порівнянні із № 3615 доповнено положеннями, що включають в себе додаткові чіткі вимоги, які  застосовуються в країнах ЄС. У ньому також містяться положення, запропоновані до імплементації наявними операторами ринку, включно із контролюючими органами для покращення роботи процесу, належної регуляції, чіткого розподілення прав і зобов’язань між усіма учасниками цього процесу. Даний законопроєкт надає наступні переваги для українців і операторів фармацевтичного ринку: захищає споживача від можливих ризиків (пов’язаних із розповсюдженням ліків неналежної якості та порушеннями процесу транспортування, зберігання і випуску); надає можливість отримати належне забезпечення лікарськими засобами у зручному та новітньому форматі; створює легальні умови для забезпечення ліками тяжкохворих, мало мобільних пацієнтів, пацієнтів похилого віку, а також пацієнтів у найвіддаленіших куточках країни", - вважає народний депутат Сергій Кузьміних.

За словами нардепа, впровадження механізму використання Е-рецепту для дистанційної торгівлі має цілу низку переваг: збільшить конкуренцію на ринку лікарських засобів, стимулюватиме пацієнтів звертатись до лікаря і не займатися самолікуванням, а також сприятиме впровадженню нових технологій у сфері дистанційної торгівлі. При цьому будуть врегульовані відносини та відповідальність між органами виконавчої влади, фармацевтами та логістичними операторами. Зважаючи на всі "плюси та мінуси", члени комітету виступають за те, щоб у сесійній залі ВРУ підтримали законопроєкт № 3615-1.

"Сьогодні інтернет-торгівля медичними препаратами існує, але законодавчо вона й досі не врегульована. Замовляючи товари, покупець може отримати фальсифікований препарат або ліки з порушенням умов зберігання. Ми пропонуємо ухвалити законопроєкт № 3615-1, щоб ввести чіткі та зрозумілі правила для цієї галузі. Необхідно контролювати компанії, які офіційно, за ліцензією, займаються продажем ліків онлайн. Наше завдання – максимально стимулювати офіційну торгівлю лікарськими засобами через інтернет. Така торгівля, завдячуючи конкуренції, зробить препарати дешевшими та більш доступними для населення. Продавців зобов'яжуть розміщувати ліцензію на сайті, через який торгуватимуть медпрепаратами. Споживач зможе сам вирішувати: купувати ліки на офіційному сайті чи ризикувати через сумнівні онлайн-платформи, у яких немає ліцензії. Впевнений, що українці зроблять вибір на користь офіційних, ліцензованих компаній", - підсумував голова комітету Михайло Радуцький.

Проблема довіри до постачальника

Підтриманий у комітеті законопроєкт №3615-1 відкриває двері для електронної торгівлі рецептурними ліками (за умови надання самого рецепту), а також сильнодіючими, отруйними, радіоактивними та імунобіологічними лікарськими засобами, які не заборонені Міністерством охорони здоров’я. На думку авторів документу, суб’єкти господарювання повинні дотримуватися зобов’язання - здійснювати доставку лікарського засобу виключно з аптечних закладів, які мають дозвіл на онлайн-продаж ліків. Очевидно, депутатські "ноу-хау" отримають своє (логічне) продовження у середовищі не лише аптекарів, а й лікарів.

"Купівля ліків через інтернет потенційно дозволяє здобути препарати, яких немає у відповідному регіоні або навіть у всій країні. Процедура надання лікарських засобів та виробів медичного призначення досить суворо регулюється на багатьох етапах. Споживач вимушений довіряти постачальнику, але у випадку ліцензованого аптечного закладу для цієї довіри - більше підстав. В інтернеті треба перевіряти джерело, через яке можна придбати ліки. При цьому варто скористатися бюлетенем Всесвітньої організації здоров'я "Некондиционная и фальсифицированная медицинская продукция" (від 31.01.2018р.). У ньому йдеться про те, що придбання медпрепаратів у нерегульованих постачальників значно збільшує ризики для споживачів, а також надаються поради щодо перевірки постачальника. Якщо ж хтось хоче придбати рецептурний засіб, не маючи самого рецепту, то всю відповідальність за наслідки він бере на себе, незалежно від того, як це зроблено - реально чи віртуально", - розповів науковий співробітник "Інституту медицини праці імені Ю.І. Кундієва НАМН", лікар Дмитро Зайцев.

Наразі онлайн-торгівля ліками заборонена урядовою постановою №929. Проте через епідемію коронавірусу, згідно з рішенням Кабміну, ще в березні-2020 внесли зміни до ліцензійних умов, за якими дозволяється здійснювати дистанційну торгівлю ліками. Цей дозвіл діє тимчасово – на період карантину (за Законом "Про захист населення від інфекційних хвороб"). Користуючись аптечними послугами через інтернет, не варто забувати про найголовніше: лікарські засоби є особливими товарами, за які можна розплатитись не лише грошима, а й навіть життям…

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

В Україні триває кампанія з вакцинації проти коронавірусної інфекції. Українців вакцинують препаратами, які потребують двох щеплень.

30 листопада, 18:03
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Українців закликають утриматися від поїздок до країн, де було виявлено новий штам. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

29 листопада, 20:52
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Італійським вченим вдалося зробити фотографію нового штаму коронавірусу COVID-19 "Омікрон". Світлину зробили у дитячому госпіталі Bambino Gesu у Римі.

28 листопада, 15:44
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Усі державні службовці та працівники апарату Міністерства оборони, включаючи керевника відомства Олексія Резнікова, щеплені від коронавірусної хвороби. Не отримали вакцину лише ті співробітники, які мають протипоказання.

24 листопада, 18:16
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Ситуація з коронавірусом у Києві стабілізувалася, спостерігається зменшення госпіталізацій, важких випадків та навантаження на медичну галузь. Але про вихід з "червоної" зони, у яку столиця увійшла лише 1 листопада, говорити ще зарано.

22 листопада, 18:35
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Україні вдалося пройти пік захворюваності на коронавірусну інфекцію без введення загального локдауну. Однак загроза спалаху захворюваності ще не минула.

22 листопада, 16:38
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

В Україні нині 67,1 тисячі освітян не отримали жодного щеплення проти COVID-19. Повний курс вакцинації пройшли 960,1 тисячі працівників закладів освіти.

19 листопада, 21:54
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) рекомендувало застосування пігулок від коронавірусу компанії Merck. Водночас, агентство почало тестування таблеток від компанії Pfizer.

19 листопада, 20:12
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Міністерство цифрової трансформації запустило сайт, який розповідає усе, що потрібно знати українцям про COVID-сертифікати. Зазначений ресурс реалізувала Мінцифра спільно з МОЗ України, НСЗУ та за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, проекту EU4DigitalUA і Програми EGAP.

19 листопада, 19:07
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Правоохоронці отримали 210 тисяч повідомлень про підробку COVID-сертифікатів. Про це запевняють у МОЗ.

18 листопада, 15:49
Новини «Здоров'я»
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

В Україні триває кампанія з вакцинації проти коронавірусної інфекції. Українців вакцинують препаратами, які потребують двох щеплень.

30 листопада, 18:03
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Українців закликають утриматися від поїздок до країн, де було виявлено новий штам. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

29 листопада, 20:52
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Італійським вченим вдалося зробити фотографію нового штаму коронавірусу COVID-19 "Омікрон". Світлину зробили у дитячому госпіталі Bambino Gesu у Римі.

28 листопада, 15:44
последние новости в Украине останні новини в Україні Здоров'я

Усі державні службовці та працівники апарату Міністерства оборони, включаючи керевника відомства Олексія Резнікова, щеплені від коронавірусної хвороби. Не отримали вакцину лише ті співробітники, які мають протипоказання.

24 листопада, 18:16