"Зеленський втручався у передвиборчі перегони та створював переваги для "Слуги народу", – міжнародна місія спостерігачів ENEMO

Західні фахівці дипломатично похвалили українську владу за організацію місцевих виборів. Проте підкреслили використання адмінресурсу президентом та закликали до жорсткішого покарання упереджених ЗМІ.
Міжнародна місія зі спостереження за виборами ENEMO (Європейська мережа організацій з моніторингу виборів), що фінансово підтримується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), оголосила перші висновки про результати місцевих виборів в Україні. Це перша з трьох доповідей місії стосовно українських виборів. А повний звіт організація оприлюднить через 60 днів після публікації остаточних результатів виборів на сайті ЦВК.
Робота ЦВК
Голова ENEMO Златко Вуйовіч зазначив, що головним викликом виборів стала епідемія COVID-19 в Україні. Загалом, вважає він, з організацією виборів в таких умовах держава впоралася. Також Вуйовіч підкреслив, що вплинула також певна складність нової виборчої системи.
"Голосування організовані після реформи виборчої системи. Нормативно-правова база, яка наразі існує в Україні, забезпечує належні підстави для проведення виборів у відповідності з міжнародними стандартами, – розповів голова ENEMO. – Проте не всі рекомендації міжнародних спостерігачів були взяті до уваги. Ми вважаємо, що поєднання пропорційної та мажоритарної систем на місцевих виборах, є обґрунтованим проте створює певні складності для всіх. Таким чином ще більший наголос потрібно було зробити на підготовці як офіційних осіб, так і просвіті виборців".
За словами Вуйовіча, особлива увага спостерігачів була прикута до роботи ЦВК. На його думку, комісія в основному спрацювала професійно й неупереджено, працюючи з дотриманням всіх виборчих термінів. Проте ЦВК не надала онлайн-реєстр скарг на рівні виборчої адміністрації і таким чином обмежила прозорість процесу розгляду справ.
"Роботу ЦВК було обтяжено необхідністю вживати заходи щодо запобігання поширенню COVID-19 через невчасного виконання цієї задачі Верховною Радою. Додаткові виклики були спричинені невизначеністю щодо фінансування цих заходів через несвоєчасне рішення уряду, – підкреслив Вуйовіч. – Також діяльність ЦВК було ускладнено через часті прохання про заміну членів територіальних виборчих комісій. Втім, загалом роботу ТВК можна охарактеризувати з позитивного боку, бо вони з честю вийшли з проблемних ситуацій. Хоча рівень професійної підготовки членів ТВК був різним через часті зміни складу комісій".
Міжнародна місія схвалила систему відкритих партійних списків в районах, де нараховується понад 10 тисяч виборів, через те, що вона підвищує прозорість та підзвітність кандидатів. Також позитивним кроком було названо ухвалення гендерних квот у виборчих списках партій.
"5 питань президента" та адмінресурс
Не менш дипломатичним, проте більш відвертим був заступник голови ENEMO Пьєр Пейтьє, котрий вказав на основні порушення під час чинних місцевих виборів в Україні. Так, фахівець зазначив велику кількість скарг на використання адміністративного ресурсу та посадові зловживання під час виборів. Незважаючи на посилення відповідальності за підкуп виборів, були повідомлення про такі випадки. Декілька кандидатів не відкрили рахунків, що створювало нерівні умови та обмежувало прозорість політичних фінансів. Також зафіксовані випадки фізичного насильства та "чорного піару" щодо кандидатів.
"Ми схвалюємо нові полегшені правила реєстрації виборців, котрі спрощують участь у виборах для внутрішньо переміщених осіб. Проте цією можливістю скористалися мало людей, – сказав Пейтьє. – З іншого боку ми зареєстрували певну кількість зловживань цією процедурою. Були випадки примусової реєстрації виборців. А також реєстрація багатьох виборців за однією адресою".
Процес реєстрації кандидатів був загалом інклюзивним, незважаючи на те, що кандидатам не давали можливість виправити помилки, зокрема, технічні, що призводило до судових звернень. Частина випадків у відмові у реєстрації стосувалася недотримання гендерної квоти серед кандидатів. Спостерігачі зафіксували невідповідність застосування гендерних вимог ТВК, що відповідає за реєстрацію списків кандидатів, та судами.
Протягом цих виборів кандидати та партії мали змогу вільно проводити агітаційні кампанії, незважаючи на карантинні обмеження щодо громадських зборів. Внаслідок пандемії спостерігались використання багатьма суб’єктами виборчого процесу засобів електронної агітації.
Попри широту думок та поглядів у ЗМІ, спостерігачі зазначили упереджене ставлення до певних кандидатів, в залежності від того, хто володіє медіа. Зустрічалася й прихована реклама – т.зв. "джинса". "У зв’язку з цим, зазначимо, набір санкцій, що є у розпорядженні Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, є недостатнім", – підкреслив заступник голови ENEMO.
Міжнародні фахівці особливо підкреслили, що Володимир Зеленський зіграв активну роль у виборчий кампанії, взявши участь у просуванні кандидатів від партії "Слуга народу". За кілька днів до виборів президент оголосив про проведення опитування громадської думки поруч з дільницями в день голосування. Це надало несправедливу політичну перевагу "слугам" та вплинуло на принцип рівних можливостей всіх учасників перегонів.
Представники ENEMO кілька разів підкреслили, що через пандемію кількість міжнародних спостерігачів на міських виборах в Україні була вкрай обмеженою. Ймовірно, це натяк на той факт, що за більшого представництва вони б побачили набагато більше порушень.
В підсумковому резюме було зазначено, що вибори відбулися у спокійній атмосфері, а ЦВК та ТВК робили все можливе, щоб забезпечити цей процес. Певні порушення були, їх розслідує поліція, проте вони не вплинули на виборчий процес в цілому, хоча на певних дільницях процес подання скарг ще буде тривати.
"Порушень на місцевих виборах-2020 на порядок більше, ніж на місцевих виборах-2015, – прокоментував заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. – Тоді йшлось про сотні заяв, сьогодні – про тисячі. Провал партії влади в усіх регіонах не є наслідком аж надто поганою організацією виборів, а ще один з симптомів некомпетентності чинної влади. Нонсенс, але партія "Слуга народу" з монобільшістю у Верховній Раді за підсумками виборів не буде представлена в місцевій владі кількох регіонів. З іншого боку, "попередники", яких звинувачує у кожному власному провалі "Зе-команда", будуть представлені в кожній місцевій раді".
Президент США Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни в Україні. Однак він цьому не радий. Про це він заявив під час спілкування з журналістами у Білому домі.
Українцям і росіянам дуже важливо почати спілкуватися між собою. Про це у заявив віцепрезидент Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венс.
Лідер Християнсько-демократичного союзу та новообраний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що президент України Володимир Зеленський може на нього розраховувати. Німецький політик мав на увазі поставку Україні далекобійних ракет Taurus.
Після чергової нічної атаки російських військ на Київ та інші українські міста, міністр закордонних справ Андрій Сибіга різко відреагував на дії Кремля. Він наголосив, що жорстокі удари, завдані по цивільній інфраструктурі, є демонстративною зневагою до міжнародних зусиль щодо миру.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала зробити все можливе, аби зміцнити позицію України для досягнення справедливого й тривалого миру. Про це вона заявила під час виступу на пленарному засіданні Європейського парламенту у Страсбурзі.
Україна погодилася на перемир'я з Росією, яке запропонували США. Зараз перешкодою до припинення вогню є глава Кремля Володимир Путін. Про це сказав спецпредставник США з питань України і Росії Кіт Келлог в етері Fox News.
Експрезидент США Джо Байден назвав підхід чинного лідера Штатів Дональда Трампа щодо війни Росії проти України "сучасною політикою умиротворення". Про це він сказав в інтерв'ю BBC.
Володимир Путін дійсно обговорював зі спеціальним посланником президента США Стівом Віткоффом "питання територій" у межах досягнення миру в Україні. Про це сказав помічник Путіна Юрій Ушаков у коментарі російським пропагандистам.
Володимир Путін відверто насміхається над Дональдом Трампом, ігноруючи усі заклики до мирного врегулювання війни та лише посилюючи атаки на Україну.
У перший тиждень після інавгурації президента США Дональда Трампа американські військові отримали наказ зупинити рейси з артилерійськими снарядами та іншою зброєю, які прямували в Україну.
Президент США Дональд Трамп заявив, що настав час ухвалювати рішення щодо війни в Україні. Однак він цьому не радий. Про це він заявив під час спілкування з журналістами у Білому домі.
Українцям і росіянам дуже важливо почати спілкуватися між собою. Про це у заявив віцепрезидент Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венс.
Лідер Християнсько-демократичного союзу та новообраний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що президент України Володимир Зеленський може на нього розраховувати. Німецький політик мав на увазі поставку Україні далекобійних ракет Taurus.
Після чергової нічної атаки російських військ на Київ та інші українські міста, міністр закордонних справ Андрій Сибіга різко відреагував на дії Кремля. Він наголосив, що жорстокі удари, завдані по цивільній інфраструктурі, є демонстративною зневагою до міжнародних зусиль щодо миру.