Що змінилось у 2018 році завдяки медичній реформі

24 грудня 2018, 14:52
160
последние новости в Украине останні новини в Україні

Про це свідчать результати дослідження, проведеного у жовтні 2018 року, передає Український медичний часопис.
 
Наразі декларації з сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами підписали понад 23 млн українців — більш ніж половина громадян. Ця цифра є значно більшою, ніж очікували українські та закордонні експерти, і свідчить про потужний запит на зміни, які є в суспільстві.
 
Цього року українські пацієнти та лікарі отримали чіткий список послуг первинної медичної допомоги, які для кожного пацієнта є безоплатними. Сімейний лікар, терапевт чи педіатр діагностує захворювання, призначає лікування та виписує рецепти, за якими у тому числі можна отримати препарати за програмою "Доступні ліки", виписує лікарняні, видає довідки. Також лікарі первинної ланки мають у своєму арсеналі 8 базових лабораторних та інструментальних досліджень.
 
У 2019 р. гарантований пакет послуг не зміниться. Крім того, з другої половини 2019 р. працюватиме програма "Безкоштовна діагностика". За направленням сімейного лікаря пацієнт зможе проходити декілька видів діагностичних процедур, аналізів та інших досліджень у будь-якому закладі охорони здоров’я за власним вибором, але обрана медична установа має брати участь у програмі. При цьому оплачуватиме послуги цієї програми Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

Підвищення заробітних плат у лікарнях, що долучилися до реформи
 
Медичні заклади, що вже уклали договори з НСЗУ, почали отримувати оплату за принципом "гроші йдуть за пацієнтом". Ефективні комунальні заклади первинної медичної допомоги отримали оплати від НСЗУ до двох разів більше, ніж це було за старої моделі фінансування. Лише у грудні НСЗУ оплатила медичним установам за договорами 923 млн грн за надані пацієнтам послуги первинної допомоги.
Передусім зміна у фінансуванні позначилася на зарплатах медичних працівників. Проте важливо розуміти, що рівень виплат визначається згідно з колективним договором. За умови, що керівник закладу відповідним чином виставляє пріоритети, лікарі та медичні сестри отримують високі зарплати. Наприклад, лікарям Хмельницького центру первинної медичної допомоги № 1 у грудні нараховано заробітну платню близько 25 тис. грн., найбільше — 30 тис. за умови 1800 підписаних декларацій для сімейного лікаря та 900 — для педіатра. А в усіх Вінницьких центрах первинної медичної допомоги лікарям нараховують до 25–29 тис. грн. У Центрі первинної медико-санітарної допомоги Нової Каховки на Херсонщині зарплата лікарів становить 15–16 тис. грн., а зарплата медичних сестер зросла до 10 тис. грн.

Як справи з хабарами?
 
За даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, українці рідше дають хабарі: у жовтні цього року 7% «віддячували» у кишеню лікарю, за чотири місяці до того, у червні, — 15%, а у серпні 2017 р. — 20%. Так само сходить нанівець культура віддяки подарунком: якщо у червні 27% респондентів «дякували» лікарям та медсестрам подарунками, то в жовтні — 14%. Про це також свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного у жовтні 2018 р.
Зазначається, що будь-які примусові збори коштів — неприпустиме явище в медичних закладах. Так само обов’язковими для сплати не можуть бути благодійні внески. Крім того, на сайті кожного обласного департаменту в обов’язковому порядку має бути вичерпна інформація про наявність та вартість лікарських засобів та медичних виробів, закуплених за кошти Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел у закладах охорони здоров’я України. Тобто кожен українець зможе перевірити, чи є у закладі охорони здоров’я потрібний і безоплатний для пацієнтів препарат, і побачити, за якою вартістю конкретні ліки закупили. Це можна буде легко зробити в онлайн-режимі, навіть не виходячи з дому. Регіональні департаменти також повинні здійснювати моніторинг залишків ліків і вакцин у кожному медичному закладі області та за потреби оперативно перерозподіляти їх між закладами.
МОЗ України продовжує системну боротьбу з корупцією в охороні здоров’я. Мета — створити нову екосистему, в якій стануть неможливими самі причини корупції завдяки зрозумілим, прозорим, чітким і чесним новим правилам і процедурам, однаковим для всіх.

Вакцинація в Україні
 
Вакцини за Національним календарем профілактичних щеплень — це єдиний надійний захист від 10 інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і ХІБ-інфекції. Вакцини якісні та ефективні, мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я — гарантію якості найавторитетнішої організації у галузі охорони здоров’я у світі. Наголошується, що вакцини для України за кошти Державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Якщо у закладі охорони здоров’я немає вакцини, пацієнт має звернутися до головного лікаря цієї установи для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, слід звертатися в обласний департамент/управління охорони здоров’я. Саме обласні департаменти є відповідальними, щоб у кожному кабінеті щеплення області були наявні вакцини від усіх хвороб за календарем.

Закупівлі для тяжких хвороб
 
Україна закупить вдвічі більше ліків, ніж планувалося на початку 2018 р. для дорослих хворих з онкологічними захворюваннями. Це стало можливим завдяки високій ефективності державних закупівель. До передбачених за цим напрямом на початку року 709 млн грн вдалося додати ще 910 млн грн, тобто збільшити фінансування більше ніж удвічі. Закупівлі на загальну суму близько 1,6 млрд грн дозволяють забезпечити 80% від потреби в препаратах, що наявні в державних закупівлях. Це означає, що у два рази більше пацієнтів отримають ліки для лікування раку безоплатно.
За деякими програмами вдалося повністю забезпечити пацієнтів дороговартісними ліками. Наприклад, вперше на 100% забезпечені хворі із раком крові, які приймають препарат іматиніб. Закупівлі ліків через міжнародні організації майже вдвічі збільшили покриття лікуванням дорослих пацієнтів з онкологічною патологією. Від двох до п’яти разів більше стало препаратів для хіміотерапії: доцетакселу, золедронової кислоти, бікалутаміду. Їх пацієнти отримують безоплатно в лікарнях. Цього року Україна також отримала безпрецедентну ціну закупівель ліків від гепатиту С, що дозволить пролікувати 100% пацієнтів, які перебувають на обліку.
У затверджених планах на 2019 р. також вдалося ще на 10% збільшити фінансування дорослої онкології, гемофілії, розсіяного склерозу, а також низки дитячих програм (муковісцидоз, нанізм, дитячий церебральний параліч, гепатит та ін.), закупівель ліків для громадян з орфанними захворюваннями (хвороба Гоше, легенева артеріальна гіпертензія, бульозний епідермоліз, муковісцидоз дорослих). Окрім того, у 2019 р. вперше закладено кошти для дорослих з ювенільним ревматоїдним артритом (ЮРА) і первинними імунодефіцитами, оскільки раніше пацієнти із цими діагнозами після 18 років не отримували від держави життєво важливих ліків. Загалом за 40 напрямами державної програми закуповуються близько 500 препаратів та понад 700 медичних виробів.

Зменшення кількості викликів "швидкої"
 
Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом 2-го типу і бронхіальною астмою уже понад рік отримують ліки безоплатно чи з незначною доплатою за програмою «Доступні ліки». За 11 міс 2018 р. пацієнти отримали ліки за 17 млн рецептами на суму майже 900 млн грн, а з початку роботи програми (з квітня 2017 р.) — за понад 31 млн рецептів на суму близько 1,5 млрд грн. Урядова програма спонукає українців систематично відвідувати лікарів. Це дає можливість терапевтам контролювати перебіг хронічних захворювань, вчасно коригувати лікування та запобігати можливим ускладненням.
 
Регулярний прийом ліків та відвідування лікаря суттєво вплинули на зменшення кількості критичних станів у пацієнтів. Так, результати дослідження у травні показали, що за рік роботи програми "Доступні ліки" кількість пацієнтів з нормалізованим рівнем глюкози у крові при цукровому діабеті 2-го типу збільшилася на 6,5%. Кількість викликів швидкої допомоги з підозрою на інсульт чи інфаркт зменшилася на 4,2%. Майже на 6% менше українці викликали "швидку" через напади бронхіальної астми. Загалом — на 17 тис. викликів "швидкої" менше.

Зміни в системі освіти
 
Цього року вперше вступити на спеціальності "Стоматологія", "Медицина" і "Педіатрія" змогли лише ті абітурієнти, які набрали понад 150 балів за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з конкурсних предметів — біології, хімії або математики. Встановлення порогового балу дозволило відібрати найкращих абітурієнтів. Наприклад, середній бал зовнішнього незалежного оцінювання з біології цьогорічних абітурієнтів на контракті спеціальності "Медицина" становить 170, а на "Стоматології" — 177. Також високу мотивацію першокурсників вже відзначили викладачі медичних університетів.Встановлення порогу для вступу до закладів вищої освіти є частиною стратегії розвитку медичної освіти. Це дозволить підвищити якість медичних послуг, яка залежить від освіти лікаря.
Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Новини «Суспільство»
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Патрульні поліцейські затримали співробітника Служби безпеки України (СБУ), який в стані алкогольного сп'яніння знаходився за кермом.

22:28, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Найчастіше претенденти на соціальну допомогу приховують інформацію про отримані доходи, володіння нерухомістю або автомобілем.

17:21, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Під час інтерв’ю ASPI заступник начальника превентивної комунікації головного управління національної поліції у м. Києві Тимур Брикульський повідомив про плани відомства збільшити кількість працівників підрозділу "Поліції діалогу".  

16:41, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Суспільство

Від 11 грудня рух тролейбусів №25 і №28 спрямують через вулицю Мостицьку.

 

14:57, Вчора

Помічник Зеленського спростував свідоцтва американського дипломата про події, що призвели до Трамп-гейту

11 грудня 2019, 00:08
43
последние новости в Украине останні новини в Україні

4 грудня в інтерв'ю американському тижневику Time помічник президента України Андрій Єрмак розповів, що має власний погляд на події, які призвели до початку слухань щодо імпічменту президента США Дональда Трампа.
«Звичайно, тепер, коли я дивлюся слухання по телевізору, я бачу людей, яких впізнаю.  Вони озвучують власне бачення під присягою.  Але у мене своя правда. Я знаю те, що знаю, - сказав він.
Найбільш важливий момент, в якому спогади Єрмака розходяться з показаннями свідків розслідування, стосується зустрічі в Варшаві 1 вересня, під час якої президент України Володимир Зеленський перетнувся з віце-президентом США Майком Пенсом.  Зустріч проходила в рамках заходів, спрямованих на поліпшення зв'язків з адміністрацією Трампа.
Один з американських дипломатів, який був присутній на цій зустрічі, Гордон Сондленд, посол США в Європейському союзі, перед початком розслідування минулого місяця свідчив, що після варшавської зустрічі він відвів Єрмака в сторону і передав важливе послання: допомога США Україні, ймовірно, не відновиться,  поки уряд Зеленського не оголосить про два розслідування щодо політичних конкурентів президента Трампа.  Зокрема, мова йшла про розслідування щодо української допомоги кампанії Хілларі Клінтон на президентських виборах 2016 року, і про послуги, які Хантер Байден, син кандидата в президенти Джо Байдена, надавав українським газівникам з компанії Burisma Holdings, в той час як його батько був  віце-президентом США.
«Ми з Гордоном ніколи не залишалися наодинці», – заперечує цю інформацію Андрій Єрмак в інтерв'ю Time.
«Ми зіткнулися один з одним в коридорі поруч з ескалатором», - згадує Єрмак.  За його словами, неподалік знаходилися кілька членів американської та української делегацій, а також охоронці та персонал готелю.  «І я пам'ятаю – з моєю пам'яттю все гаразд – що ми обговорювали те, як добре пройшла зустріч. Це все, про що ми говорили», – сказав помічник президента України.
Ці коментарі ставлять під сумнів важливий момент в розслідуванні щодо імпічменту президента Трампа, єдиний, коли американський чиновник прямо повідомляє українцям про зв'язок між американською допомогою і оголошенням про конкретні розслідування, – зазначає Time.
 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Новини «Політика»
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Державне бюро розслідувань відкрило справу за фактом можливої державної зради Президента України Петра Порошенка під час підписання Мінських угод у 2015 році.

21:42, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Колишня голова Національного агентства з питань запобігання корупції Наталія Корчак пов'язує з помстою з боку голови НАБУ Артема Ситника звинувачення і відкриття проти неї кримінального провадження за недекларування автомобіля, що належить свекрусі, яким користувалася в особистих цілях в 2016 році.

18:49, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Прокурор спеціалізованої антикорупційної прокуратури Василь Кравченко заявив, що колишня голова Національного агентства з протидії корупції Наталія Корчак звинувачується в незаконному використанні в особистих цілях автомобіля, що належить її родичам, що вилилося в приховування від декларування даної обставини.

18:22, Вчора
последние новости в Украине останні новини в Україні Політика

Процес врегулювання на Донбасі не буде швидким, зберігається висока ймовірність зриву домовленостей на будь-якому етапі.

16:12, Вчора