Вулики на балконі та здача в оренду кімнати власній матері: що приховують декларації головного приватизатора?
Україна стоїть на порозі великої приватизації. Уже обрані радники для більшості державних підприємств, що будуть реалізовуватись. Тобто ось-ось і народне майно буде передане до приватних рук. Прозорість цього процесу викликає великі сумніви. А, як відомо - риба гниє з голови. Тож журналістам стало цікаво, що представляє собою людина, яка керує таким важливим для країни і всіх громадян процесом - в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров.
Проаналізувавши декларації Віталія Миколайовича за 2016-2017 роки, стало зрозуміло, що непрозорий не лише процес приватизації, а і прибутки керівника цього процесу.
У 2016 році Трубаров подав дві декларації - щорічну як посадовець категорії В - головний спеціаліст відділу координації діяльності структурних підрозділів ФДМ, і декларацію кандидата на посаду керівника апарату ФДМУ.
Як стало відомо із декларації кандидата, у 2015 році Трубаров придбав квартиру в житловому комплексі бізнес-класу площею 106,5 кв.м за 1,9 млн гривень.
Хоча, згідно з інформацією, розміщеною на сайті оголошень, квартира в цьому ЖК площею в два рази менше - 50 кв. м коштує 2,1 млн гривень.
Тобто цілком імовірно, що Трубаров у своїй декларації занизив реальну вартість свого житла.
Крім того, Трубаров задекларував паркомісце площею 15,4 кв. м вартістю 129 тисяч гривень. А яке ж паркомісце без автомобіля, хоча судячи з квадратури, припаркувати там можна цілий танк. Тож сім’я Трубарових володіє двома авто - пан Віталій пересувається Хюндаєм Гранд Старекс 2014 року випуску (на фото нижче), а його дружина Оксана Ніссаном Ікс Труйлом того ж року. Коштують машини 300 тисяч гривень і 240 тисяч гривень відповідно.
Якщо з витратами Трубарова все більш менш зрозуміло, то до його прибутків виникає низка питань. Отже, на держслужбі за 2016 рік Трубаров заробив 90,6 тисяч гривень, тобто його заробітна плата становила лише 7,5 тисяч на місяць. Досить скромно, як для людини, яка має квартиру бізнес-класу.
Але далі - цікавіше. По-перше, 70 тисяч гривень він заробив здаючи майно в оренду власній матері. Навіть якщо опустити моральний аспект цього вчинку, виникає питання, що саме здавав Трубаров матері, адже окрім квартири та паркомісця, він не задекларував жодного нерухомого майна. Можна припустити, що власна матір орендує у Трубарова кімнату в квартирі за 5,8 тисяч гривень на місяць. Також, мабуть, щоб віддячити синові за порівняно невисоку орендну плату, матір подарувала йому в 2016 році 250 тисяч гривень.
Звідки такі кошти у матері чиновника - також цікаве питання. До 2006 року Людмила Трубарова сумісно з чоловіком Миколою володіли бізнесом на території Донецької області. А саме - ТОВ “Керама", основний вид діяльності якого - виробництво технічних керамічних виробів. У 2006 року діяльність підприємства була припинена і, наскільки відомо з відкритих реєстрів, більше підприємництвом мати Трубарова не займалась. Невже 250 тисяч гривень на подарунок для сина вона тримала під подушкою ще з тих часів?
Але і це не всі прибутки посадовця. Подружжя Трубарових у вільний від приватизаційних справ час займається єднанням з природою, яке ще й гроші у сім’ю приносить. Так, Віталій Трубаров задекларував доходи від бджолярства розміром 137,5 тисяч гривень, а Оксана Трубарова заробила на садівництві. Правда, лише 20 тисяч гривень.
І в принципі, можна було б повірити, що Трубаров неабиякий пасічник і взагалі хазяйновита людина, проте відповідно до його ж декларації він не має ані дачі, ані якоїсь земельної ділянки. Знову ж таки питання, де ці вулики - на балконі, на паркомісці, а може і в самому автомобілі - відкрите.
Проте наступна декларація за той же рік, подана Трубаровим за місяць після першої, привідкриває завісу і водночас викликає ще більше запитань. Як зазначається в його щорічній декларації за 2016 рік, окрім усіх вищенаведених фактів, Трубаров володіє двома земельними ділянками в Рівненській області - одна площею майже 4,5 тисячі квадратних метрів, інша - 15,2 тисяч. Що цікаво, ділянки дуже різняться в ціні. Перша коштувала трохи більше ніж 1600 гривень, а інша, втричі більша - 73,6 тисяч гривень. Обидві ділянки в селі Дермань Друга і обидві ж були придбані його дружиною наприкінці 2016 року. А саме - 28 грудня. Це вже якісь ділянки-самобранки, якщо за три (зимові!) дні до кінця року дали можливість їх власникам отримувати прибутки від садівництва та бджолярства.
Акцентуємо увагу на тому, що обидві декларації за 2016 рік, подані були з різницею в місяць, але в одній земельні ділянки указані, в іншій - ні. Невже під час заповнення першої декларації Трубаров просто забув, що його дружина придбала землю?
На завершення, подружжя Трубарових тримає вдома готівкою 27 тисяч доларів, 10 тисяч євро та 77 тисяч гривень на двох. Водночас, жодних рахунків у банках ніхто із Трубарових не має.
Уже наступного року фінансовий стан сім’ї Трубарових дещо покращився. По-перше, в рази зросла заробітна плата Віталія Миколайовича, який згідно з декларацією, обіймав на той час посаду заступника голови Фонду держмайна. Проте відповідно до біографії Трубарова на сайті ФМУ, на цю посаду він був призначений лише 28 грудня 2017 року, а до того - з 12 вересня того ж року він обіймав посаду в.о. голови Фонду держмайна.
Читайте також: Сумнівне керівництво ФДМУ Віталієм Трубаровим матиме катастрофічні наслідки, - експерт
Але вирішення цього питання залишимо правоохороцям. Тож на новій посаді Трубаров заробив за рік 380,5 тисяч гривень. Крім того, в 2017 році дружина Трубарова придбала уже в Дермані Другій ще одну земельну ділянку площею 1,2 тисячі кв. м за 60 тисяч гривень та будинок площею 77 кв. м за 50 тисяч гривень.
Станом на вересень цього року старий будинок площею лише 50 кв. м, правда з земельною ділянкою 2 тисячі кв. м коштує 84,2 тисячі гривень.
Тепер у подружжя хоч з’явилося місце, де вони можуть займатись і садівництвом, і бджолярством. Проте садівництво виявилось не найприбутковішим хобі - Оксана Трубарова заробила на цьому лише 25 тисяч гривень. Та і справи Віталія Миколайовича в бджолярстві зазнали не найкращі часи. Заробив він 2017 року на цьому лише 35 тисяч гривень, мабуть, переїзд за місто все-таки не пішов бджолам на користь.
І хоч 2017 року Трубаров більше не отримував щедрих подарунків від матері та не здавав їй кімнату в оренду, проте готівкою він задекларував 27 тисяч доларів, 10 тисяч євро та 197 тисяч гривень на двох з дружиною. А це на 120 тисяч гривень більше, ніж минулого року. Складається враження, ніби гроші вони не витрачають, а лише набивають готівкою матраци.
Наостанок зазначимо, що подружжя має двох дітей. І 2016, і 2017 року Трубаров декларував доходи від виплат по народженню дітей - 17,2 тисячі гривень і 20,6 тисяч гривень відповідно. Виходячи з цього, можна припустити, що Оксана Трубарова, якщо вона, звичайно, працює, перебуває в декретній відпустці. Жодного бізнесу на неї також не зареєстровано. Тож звідки у неї і купа готівки, і гроші на купівлю землі та будинку?
Додамо, що у квітні цього року у зв’язку з виявленими під час планової перевірки порушеннями антикорупцийного законодавста НАЗК внесло Віталію Трубарову припис. Крім того, агентство у тому ж квітні розпочало повну перевірку його декларації за 2017 рік. Перевірка мала тривати 60 діб. Але наприкінці червня НАЗК ухвалило рішення щодо продовження перевірки декларації Трубарова. Результати перевірки до цих пір не оприлюднені.
Тож лишається лише чекати чи зацікавить антикорупціонерів е-декларація Трубарова, чи надприбутки від бджолярства, не говорячи вже про все інше, у топ-посадовців - для них звична справа.
Катерина Ейхман
Найближчі родичі начальника головного управління Державної фіскальної служби у Києві замішані в корупційних схемах.
Вивчивши декларації українських губернаторів, стає відомо, що деякі з них мають не більше грошей, ніж звичайні українці, а ось їхні дружини – справа інша. Весь сімейний бізнес тримається саме них, щоб їхні чоловіки змогли справно виконувати свої державні обов’язки.
З року в рік депутати продовжують багатіти, а їх багатомільйонні статки вже нікого не дивують. Ми склали рейтинг з десяти народних депутатів, які задекларували найбільші статки за 2018 рік.
Їхні заяви на виділення земельних ділянок дивним чином зникають, вільної землі для них нібито немає, а та, яка є, може бути в заболоченій місцевості. Процеси оформлення землі учасниками бойових дій тривають по декілька років і розвиток подій набуває неочікуваних обертів.
Одеська митниця ДФС не встигла оговтатись від мітингів та розбірок через тиск на експортерів, як з'явився черговий скандал - нові схеми заступника глави Одеської митниці ДФС Володимира Передерія привернули увагу правозахисників та журналістів.
За останні 4 роки Одеська область стала пляжною меккою для українців. Найкращим місцем відпочинку вважають узбережжя від Кароліно-Бугаза до Затоки. Але вже скоро ці пляжі можуть істотно змінити свій вигляд, як і право власності. Жителі власними силами намагаються боротися з незаконним захопленням громадських земель. Влаштовують акції протесту, перекривають дороги, залізничну колію. А тим часом чиновники продовжують провертати свої злочинні схеми. Про те як забирають пляжі у людей - в розслідуванні журналістів АСПІ.
Боротьба з корупцією та радянською системою управління у вищих навчальних закладах може зробити з людини безхатька з зіпсованою репутацією. Принаймні, такою намагається зробити екс-викладачку Лідію Макаренко керівництво Кременецької академії. Ректор цього навчального закладу Афанасій Ломакович не зважає ні на двох неповнолітніх дітей, ні на чоловіка, який з 2014 року захищає український кордон на Донбасі, ні на те, що іншого житла в родини немає.
Власниця ювелірного дому Zarina Наталія Нетовкіна розповіла нові факти, які наштовхнули журналістів на розслідування її афер.
Американські ЗМІ вважають, що Олександр Онищенко не чужа Росії людина. Зв'язки в ФСБ Росії зі служби у військах СРСР в НДР, де він був завербований і де познайомився з Володимиром Путіним, забезпечили йому паспорт РФ.
Активісти громадських організацій Одеси закликають до відповіді та хочуть вигнати з міста відомого в медіа просторі лідера ГО «Рада громадської безпеки» (РГБ) Марка Гордієнко. Про це вони повідомили в інтерв'ю видавництву Багнет .