Венедіктова Ірина
Стала першою жінкою на посаді генерального прокурора України. У команді Зеленського була фронтменом його президентської кампанії та експертом з питань реформи судової системи. Пройшла до Верховної Ради під № 3 у списку «Слуги народу».
1. Ім'я / прізвище
Венедіктова Ірина Валентинівна
2. Анкетні дані
- Доктор юридичних наук, професор, завідувачка кафедри цивільно-правових дисциплін юридичного факультету Харківського університету ім. Каразіна.
- Член науково-консультативної ради при Верховному Суді України.
- Спеціалізується на конституціоналізмі, розбудові громадянського суспільства, приватному та міжнародному праві.
3. Біографія і кар'єра
Ірина Венедіктова народилася 21 вересня 1978 року в Харкові. Громадянка України, постійно проживає в смт Високий Харківського району Харківської області.
Як зазначається у її автобіографії, оприлюдненій телеграм-каналом "Правда Качури", у 2000 році Венедіктова закінчила факультет управління та інформатики Харківського національного університету внутрішніх справ за спеціальностями "Правознавство" і "Менеджмент". Отримала диплом з відзнакою. Пройшла курс міжнародного комерційного арбітражу в Chartered Institute of Arbitrators.
У 2001-2004 роках працювала викладачем кафедри правознавства у Харківському гуманітарному інституті.
У квітні 2004-го отримала диплом кандидата юридичних наук в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого.
Наука і практика
Із 2004 року до серпня 2019-го вона працювала в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна. Спочатку доцентом, завідувачем кафедри, а затим - професором кафедри цивільно-правових дисциплін.
Атестат доцента вона отримала 2006 року.
Із 2010 до 2019 року була членом Фундації медичного права і біоетики України.
З 2012 по 2013 рр. - експертом з ліцензування та акредитації вузів Міністерства освіти і науки України.
У 2013 році отримала звання доктора юридичних наук. А з 2016 року – посаду професора кафедри цивільно-правових дисциплін.
До 2018 року Венедіктова була членом асоціації правників України.
З 2016 до 2019 року - член науково-консультативної ради при Верховному суді України, арбітр Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України; віце-президент Фундації медичного права і біоетики України, віце-президент і член правління Всеукраїнської громадської організації "Асоціація косметологів і аромологів", радник юридичної фірми "Peregrin Capital Group".
До 2019 року Венедіктова входила до редакційних колегій журналу "Право України", очолювала спеціалізовані вчені ради у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Національній академії прокуратури України, Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна. Готувала докторів філософії. Під її керівництвом захищено 1 дисертацію доктора юридичних наук, 10 - кандидата юридичних наук. Напрацювала більше 100 наукових і навчально-методичних праць, з них - 8 монографій.
У владі
У команду Зеленського Венедіктова потрапила завдяки Руслану Стефанчуку, з яким, за її власними словами, знайома вже 10 років. Входження її в команду Зеленського відбулося ще до початку президентської виборчої кампанії.
У 2019 році пройшла до парламенту по списку "Слуги народу" (йшла під № 3). Стала головою комітету з питань правової політики.
28 грудня 2019 року Венедіктову призначили т. в. о. директора Державного бюро розслідувань замість звільненого Романа Труби.
17 березня 2020 року Верховна Рада проголосувала за призначення Венедиктової на посаду генерального прокурора України.
"Обіцяю не продавати справи, не зливати. Обіцяю стояти на засадах верховенства права", - заявила вона з трибуни перед голосуванням.
"За" проголосували 269 депутатів. Проти кандидатури Венедіктової голосували фракції "Голос" і "Європейська солідарність".
4. Політична позиція
Формально безпартійна.
Венедіктова виступає за:
- скасування закону про амністію учасників Майдану;
- кадровий аудит в офісі генпрокурора;
- продовження реформи прокуратури.
5. Бізнес, активи, доходи
Ірині Венедіктовій, згідно з декларацією за 2019 рік, належить офісне приміщення у Харкові (150 м2), машиномісце (теж у Харкові) площею 15,7 м2, земельна ділянка (1500м2) у Високому (Харківська область).
У користуванні Венедіктової ще одна ділянка (1500м2) у Високому, яка належить її синові та доньці.
У спільній власності родини - житловий будинок 387,5м2 у Високому.
Є і машина - Porsche Cayenne 2013 року випуску.
Із нематеріальних активів вона задекларувала "Знак для товарів та послуг. Консультування щодо інтелектуальної власності, медіація, правниче досліджування".
За 2019 рік Венедіктова отримала 324 508 грн заробітної плати, 32 640 грн доходу від надання майна в оренду, 71 616 грн гонорарів, а також 22 300 грн виплат від політичної партії "Слуга народу". На рахунках у неї 79 022 грн та 5 341 євро. Готівкою - 20 000 доларів та 500 000 грн.
Її чоловік, Денис Колесник, задекларував 312 737 грн зарплати. Заявив про 20 000 доларів та 200 000 грн готівки та 78 912 грн на рахунку в банку.
Син Данило з вересня 2019 року зареєстрований у харківському студентському гуртожитку, отримав за 2019 рік 6 640 грн стипендії. На рахунку в нього 3 226 грн.
Чоловік Венедіктової станом на 17 березня 2020 року декларації за 2019 рік не подавав.
Декларацію Ірини Венедіктової можна подивитися тут.
6. Компромат
Провалений іспит
У 2015 році Венедіктова "провалила" конкурс на посаду судді касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду. На іспиті вона отримала бал, менший за мінімально допустимий. Цей факт пригадали під час обговорення кандидатури на посаду генпрокурора у парламенті. Більше того, як заявляють деякі експерти, кримінальна юстиція не є спеціалізацією Венедіктової, тож припускають, що "гучних посадок як не було, так і не буде".
За інформацією BBC, юристка написала тест добре, але не впоралася з практичним завданням за спеціалізацією "цивільне право та процес".
Бизнес
Як стверджують деякі ЗМІ, Венедіктова була засновником компаній "Чугуїські аграрні інвестиції" та "Старсет". Перша справді згадується у декларації за 2015 рік, однак у декларації за 2019 рік й автобіографії жодної згадки про бізнес немає.
Розбіжності в деклараціях
Чоловік Венедіктової Денис Колесник, працівник кіберполіції, не вказав у своїй декларації за 2015 рік автівок, що були зазначені в декларації його дружини. Не потрапили в його декларацію ВАЗ 21213 (2003 року випуску) і Hyundai Accent (2011 року), що належали Ірині.
Помилилася?
У 2019 році ЗМІ повідомили, що під час поїздки представників штабу кандидата у президенти Зеленського до Брюсселю Венедіктова зробила неоднозначну заяву про відсутність в Україні закону про референдум з 2012 року і намір встановити в країні "пряме народовладдя".
Скандал навколо зама
Перебуваючи на посаді т. в. о. директора ДБР, Ірина Венедіктова призначила своїм заступником Олександра Бабікова, який, за заявами деяких ЗМІ, можливо, представляв в суді інтереси Віктора Януковича. Сам Бабіков це заперечував і пояснив, що тільки підписав "технічний документ" замість відсутнього на той час юриста, який безпосередньо здійснював захист Януковича.
"В адвокатських об’єднаннях працюють декілька адвокатів. Як правило, в кожному провадженні є адвокат, який безпосередньо здійснює захист клієнта [...] Проте оскільки адвокати часто беруть участь у судових засіданнях, а законодавство вимагає подачі процесуальних документів в обмежені терміни, інколи виникає необхідність підписати технічний документ у того адвоката, який перебуває в той час в об'єднанні", - заявив тоді Бабіков.
Політичні переслідування?
У деяких ЗМІ також висловили занепокоєння, чи не стане основним завданням нової генпрокурорки переслідувати невгодних нинішній владі.
При цьому згадують скандальні виклики на допити Петра Порошенка а також підозру депутатці Софії Федині в погрозі вбивством президента Зеленського.
ТОП публікацій компромату в мережі:
Венедиктова Ирина Валентиновна: досье, образование, семья, карьера, компромат и декларации
(Politeka)
"Венедіктова і "подарований" офіс зі справи Добкіна": Чорновол заявила про компромат на нову чільницю ДБР
(5 канал - 13.02.2020)
Ирина Венедиктова
(Без табу)
7. Особисте життя
Одружена, має сина Данила й дочку Аделіну.
8. Хобі та інтереси
Судячи з постів на публічній частині Facebook-сторінки Венедіктової, їй подобаються деякі пісні Леді Гага, вона вміє їздити на велосипеді і любить собак.
9. Сайти та профілі в соцмережах
Профіль у Facebook @Irina Venediktova
10. Медіасканер
Ирина Венедиктова в Раде: Я обещаю не продавать дела и не сливать их
(Факти ICTV - 17.03.2020)
Що зміниться в українських судах: пояснення радниці Зеленського, Честь і НЕчесть
(24 Канал - 16.05.2019)
Ключові текстові інтерв'ю в мережі
Роковая женщина. Ирина Венедиктова о должности генпрокурора, репутации ГБР и работе с Зеленским
(Фокус - 17.03.2020)
Ірина Венедіктова: "Не красти, не брехати, не відступати". Ось - завдання. Ми його й виконуємо"
(LB.UA - 20.02.2020)
Голова комітету ВР з питань правової політики Ірина Венедіктова: "Не можна ліквідовувати кожен суд, який нам не подобається. Краще караймо суддів, які виносять неправосудні рішення"
(Цензор.Нет - 19.11.2019)
11. Крилаті вислови Ірини Венедіктової
"Я зроблю все для того, щоб ви ніколи не подумали, що це рішення було помилкою. Я обіцяю народу України виконувати свої обов’язки сумлінно, чесно і сумлінно. Я обіцяю не продавати справи, не зливати їх. Я обіцяю прокурорам відновити потужну державну інституцію, щоб вони відчували себе незалежними"
(Рада призначила генпрокурором Ірину Венедіктову: хто вона така? - Громадське, 17.03.2020)
"Есть прекрасная фраза: политиков и подгузники надо менять с определённой частотой. Если ты не профессионал, тебя надо менять. Владимира Зеленского обвинять в давлении на генпрокурора нельзя. Рябошапка — человек из его команды. Дело в другом: за шесть месяцев тот не справился с поставленной задачей".
(Роковая женщина. Ирина Венедиктова о должности генпрокурора, репутации ГБР и работе с Зеленским - Фокус - 17.03.2020)
Не было бы истории с Бабиковым, продолжали бы рассказывать о кроссовках моего мужа или придумали что-то ещё. Это ожидаемый планомерный процесс дискредитации руководителя ГБР".(Роковая женщина. Ирина Венедиктова о должности генпрокурора, репутации ГБР и работе с Зеленским - Фокус - 17.03.2020)