Чернишов Олексій
Ставши головою Київської ОДА, Олексій Чернишов заявив, що він - управлінець, а не політик. Коли йому запропонували очолити міністерство розвитку громад і територій, рішення прийняв швидко. Оцінити його результативність на попередньому посту складно - Київську ОДА він очолював всього чотири місяці. До цього Чернишов заробляв на інвестиціях і розвитку великої комерційної нерухомості.
1. Ім'я / прізвище
Чернишов Олексій Михайлович
2. Анкетні дані
- Бізнесмен - інвестор у комерційну нерухомість
- Бенефіціар кількох компаній, у тому числі в офшорних зонах
- Меценат і громадський діяч
- Прийшов на посаду міністра розвитку громад та територій України з поста голови Київської облдержадміністрації
3. Біографія і кар'єра
Олексій Чернишов народився 4 вересня 1997 року в Харкові. Там провів все дитинство, здобув шкільну і вищу освіту.
Студент
З 1994 року по 1999-й навчався в приватному вузі - Харківському гуманітарному університеті "Народна українська академія". Отримав спеціальність "економіка підприємства".
На третьому курсі паралельно вступив до Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого і 2002 року отримав диплом за спеціальністю "правознавство".
Крім того, 1999 року пройшов професійний курс за стандартами міжнародного Project Management Institute (програма "Управління проєктами" на базі американської компанії Westinghouse).
Топ-менеджер
Ще до закінчення НУА - у 1998 році - розпочав кар'єру в ІТ-компанії Telesens (українська "дочка" німецької Telesens AG), яка розробляла програмне забезпечення для телекомунікаційної галузі. Вже 2002 року разом з партнерами викупив її у німецьких власників.
Цікавився комерційною нерухомістю і девелопментом. Реалізував на початку 2000-х років кілька успішних проєктів у цій сфері в Харкові.
2004 року Чернишова призначають віцепрезидентом з розвитку ПрАТ "Концерн АВЕК і Ко", що займалося розвитком проектів комерційної нерухомості.
З листопада 2005-го - став президентом, а У 2008-2013 рр. - очолив наглядову раду концерну та групи АВЕК. Співпрацював з крупними закордонними компаніями "UNIQA Real Estate AG", "New Century Holdings[ro]" (NCH), "ECE" тощо. Забігаючи вперед, зауважимо, що у 2017 році Чернишов викупив частку Олексія Фельдмана в концерні АВЕК і став у ньому керуючим партнером і акціонером.
Бізнесмен-інвестор
012 року Чернишов заснував інвестиційно-девелоперську компанію Eastgate Development і зайнявся масштабними проєктами комерційної нерухомості та залученням закордонних інвестицій.
2014 року Чернишов створив інвестиційну компанію VI2 Partners з головним офісом у Відні. Фірма займається прямими інвестиціями, формуванням та управлінням портфелів активів, а також інвестиційним банкінгом, працює з міжнародними фінансовими установами. Наприклад, у 2017 році VI2 Partners придбала в "Ашан Україна" 20% акцій мережі супермаркетів "Фуршет".
Меценат і громадський діяч
2014 року Чернишов заснував організацію Kyiv Vision Foundation - для підтримки і популяризації в ЄС українських культурних проектів, спонсорування виставок , видань книжок і т.д.
2017 року Олексія Чернишова обирають головою Наглядової ради URE Club - українського клубу нерухомості, який об'єднав місцевих і зарубіжних експертів у цій галузі та мав на меті сприяти залученню в Україну інвестицій.
Наступного року бізнесмен ініціював створення спільно з URE Club та Міжнародним інститутом менеджменту "Школи управління комерційною нерухомістю".
У березні 2019 року Чернишов приєднався до Всеукраїнської Мережі Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC), яка просуває ідеї етичного та відповідального ведення бізнесу.
Чиновник
У жовтні 2019 року президентським указом Олексія Чернишова призначено головою Київської обласної державної адміністрації.
За власними словами Чернишова, на цю роботу його запросив перший заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов "як ефективного управлінця".
Досвіду держслужби Чернишов не мав, якщо не рахувати роботи на громадських засадах помічником-консультантом депутата Верховної ради V, VI і VII скликань Олександра Фельдмана.
4 березня 2020 року Чернишов отримав посаду міністра розвитку громад і територій України в уряді Шмигаля.
4. Політична позиція
Політикою не займався аж до призначення на посаду голови Київської ОДА. Після призначення в інтерв'ю ЗМІ наголошував, що він управлінець, а не політик.
Олексій Чернишов за:
- продовження реформи децентралізації;
- реформування Державної архітектурно-будівельної служби;
- реалізацію національного проєкту "Велике будівництво";
- ухвалення законів про примусовий викуп ділянок для потреб держави, відповідальність мерів за будівництво у нових житлових масивах шкіл і лікарень, фінансування будівництва сміттєпереробних заводів;
- вдосконалення антирейдерського законодавства і боротьбу з корупцією у будівельній галузі.
Висловлювався проти запровадження касових апаратів для всіх категорій фізосіб-підприємців і вважає, що малому бізнесу слід допомагати, а не створювати додатковий тиск.
5. Бізнес, активи, доходи
Згідно з декларацією за 2019 рік, Олексію Чернишову належить квартира у Києві площею 208,7 м2, земельна ділянка (1412 м2) та будинок (321,5 м2) у селі Романків на Київщині.
Задекларував міністр наручні годинники: Rolex, Patek Philippe та Patek Philippe Nautilus, Ulysse Nardin, Panerai та два A.Lange & Sohne, а також золоті запонки Patek Philippe; підлоговий годинник Howard Miller, настінний годинник Erwin Sattler, колекція з 30 картин, а також колекція книг.
В автопарку Чернишова: Land Rover Range Rover Autobiography 2018 року випуску і Mercedes-Benz S 500 4MATIC 2010 року.
Йому належить 100% кіпрської компанії Cornicularius Limited (корпоративні права на управління він передав). Чиновник також є бенефеціаром ТОВ "МСБ Фінанс".
Його дружині Світлані належать чотири квартири: одна у Нікополі Дніпропетровської області (45,9 м2) і три в Києві (41,9 м2, 42 м2, 47,1 м2); наручні годинники Rolex, Cartier, Ulysse Nardin, браслети, сережки, каблучки і підвіска Cartier, ювелірні набори Tiffany, Van Cleef & Arpels, три шуби і сумка Hermes Kelly.
Крім того, Світлані Чернишовій належать автівки Skoda Octavia A5 2010 року випуску та Land Rover Range Rover 2010 року.
Їй також належить 50% загального капіталу ТОВ "Блум Девелопмент", 100% ТОВ "АМ Проперті Груп" і 100% Fashion Retail LTD (компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах). Світлана Чернишова є також бенефіціаром компанії Standing Assets S.A. (країна реєстрації - теж Британські Віргінські острови), VI2 Partners GmbH (зареєстрована в Австрії), Gialenger Investments Limited (Маршаллові Острови).
Олексій Чернишов зареєстрував 313 132 грн іноземного доходу від діяльності VI2 Partners GmbH, 37 268 грн зарплати в Київській ОДА, 28 000 грн від надання в оренду майна, 96 968 грн страхових виплат.
Його дружина заробила за 2019 рік 207 345 грн зарплати в Національному університеті ім. Т.Г.Шевченка, 149 841 грн від надання в оренду майна й отримала подарунок вартістю 4 838 642 грн.
На банківських рахунках у Олексія Чернишова 23 685 грн, 1 886 доларів, 46 284 швейцарських франків та 54 484 євро. Готівкових коштів він задекларував 500 000 доларів. Крім того, він позичив третім особам загалом 7 405 000 грн.
У Світлани на рахунках 19 423 грн, 41 долар, 20 955 євро. А ще - 115 000 готівкою.
Декларацію можна подивитися тут.
6. Компромат
Зв'язки?
21 жовтня екснардеп Сергій Лещенко в своєму Telegram заявив: мовляв, за призначенням Олексія Чернишова на посаду голови Київської ОДА стоїть олігарх Ігор Коломойський.
Сам Чернишов цю інформацію заперечив. В інтерв'ю "Главкому" він сказав, що не знайомий з Коломойським.
"Те, що пише Лещенко – це повна нісенітниця, коментувати це не бачу сенсу… Ні, ми не знайомі".
"Бізнес-гавань"
2013 року бізнесмен ініціював крупний інфраструктурний проект "Київська Бізнес Гавань".
Відомо, що інвесторів він шукав, зокрема, у Росії, але завадила війна. У 2017 році проект реанімували, а вже у січні 2020-го КМДА оприлюднила генплан Києва-2040, який передбачає будівництво індустріального парку "Київська Бізнес Гавань" на Троєщині.
Деякі ЗМІ висловлювали припущення, що проект може бути аферою.
Сам Чернишов в одному з інтерв'ю відповів на це припущення так: "Це – необхідний інфраструктурний проект, який повинен бути реалізований в Києві чи області. Там, де це буде прийнятно. В ньому є очевидні соціальні вигоди. Аферою його назвати неможливо, бо там немає бізнесу як такого. Це – соціально-інфраструктурний проект. [...] Ідея полягала в тому, щоб створити територію, інженерно підготовлену для промислових підприємств, для їх переносу з інших частин міста і створення нових виробництв. Це створило б додаткові робочі місця для мешканців лівого берега, Деснянського району й розвантажило інфраструктуру і транспорт міста".
"Це проект міста Києва і він був ініційований за моєї участі кілька років тому. На даний момент він не реалізується", - сказав він.
ТОП публікацій компромату в мережі:
Олексій Чернишов: біографія і компромат
(Znaj.ua)
Совладелец Фуршета, связан с другом Богдана. Что известно о новом киевском губернаторе Алексее Чернышеве
(28.10.2019)
Досье: Чернышов Алексей Михайлович
(КиевVласть, 28.10.2019)
7. Особисте життя
Одружений. Дружина Світлана - доцент Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка.
Має двох синів (2006 і 2014 року народження).
8. Хобі та інтереси
ASPI станом на 13 березня 2020 року не знайшло в соцмережах такої інформації.
9. Сайти та профілі в соцмережах
Офіційна сторінка в Facebook @oleksiy.chernyshov
10. Медіасканер
Звіт Олексія Чернишова за перші 100 днів
(Київська ОДА, 16.02.2020)
Інтерв'ю з Олексієм Чернишовим
(Espreso.TV, 22.11.2014)
Ключові текстові інтерв'ю в мережі
Олексій Чернишов: “Пропозицію стати міністром одержав від Президента”
(КиевVласть, 10.03.2020)
Олексій Чернишов: Київська область має стати інвестиційною вітриною України
(РБК-Україна, 05.02.2020)
Губернатор Київщини Олексій Чернишов: На 2020 рік плануємо розробити інвестиційних проектів на 1 мільярд доларів
(УНІАН, 22.01.2020)
«Я не помітив, як заробив перший мільйон». Перше інтерв’ю голови Київської ОДА Олексія Чернишова
(Главком, 22.11.2019)
11. Крилаті вислови Олексія Чернишова
"У владу я прийшов свідомо, із бізнесу, де все якщо не чітко і зрозуміло, то принаймні більш структуровано. В державному управлінні перше, з чим стикаєшся - це застаріла система, а також борги".
(Олексій Чернишов: Київська область має стати інвестиційною вітриною України - РБК-Україна, 05.02.2020)
"Найбільші складності викликає не скромне фінансування, не надмірна забюрократизованість процесів та навіть не корумпованість у суспільстві. Найбільша складність - це кадровий голод та відсутність віри серед порядних людей у відкритість та прозорість нової влади".
(Губернатор Київщини Олексій Чернишов: На 2020 рік плануємо розробити інвестиційних проектів на 1 мільярд доларів - УНІАН, 22.01.2020)
"Не хотів би бути політичною фігурою, не хотів би шукати компроміси, які я вважаю шкідливими для громадян. Бо найчастіше інтереси людей й так званої еліти діаметрально протилежні".
(«Я не помітив, як заробив перший мільйон». Перше інтерв’ю голови Київської ОДА Олексія Чернишова - Главком, 22.11.2019)