Ризики пенсійної реформи Гройсмана для пересічного українця

17 июня 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

1. Уряд пропонує провести перерахунок раніше призначених пенсій. І при розрахунках задіяти для всіх без винятку показник середньої зарплати 3764,4 грн, але зменьшити показник вартості року страхового стажу  з 1,35% до 1%.

Наразі цей показник середньої заробітної плати коливається залежно від року виходу на пенсію (від 1197,91 грн у 2007 році до 3764,4 грн за останні три роки). Таким чином, існує дискримінація пенсіонерів, які мали тотожні заробітки та однаковий стаж, залежно від року виходу на пенсію, наголошує уряд.

diskrim

Але що несе за собою зменьшення вартості року стажу?

Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: “Ви платите рік внески до Пенсійного фонду. І вартість цього року залежить від суми, яку ви сплатили. Вартість одного року повинна відповідати тій сумі, яку ви платите (мається на увазі сума ЄСВ, яку сплачує роботодавець за найманого працівника або підприємець – за себе – ред.). Коефіцієнт штучно підняли в 2008 році, залишивши зарплату без змін. Це була спроба загравати з людьми, бо під це не було ресурсів. Зараз ми повертаємо коефіцієнт 1 за кожен рік, як це було, але зарплата за кожен рік буде рости, і ми будемо за рахунок абсолютно правильних економічних методів стимулювання піднімати людям пенсії.”

Ризики нововведення: Від нововведення втратять працівники малого бізнесу, які офіційно працюють на мінімалку. Тобто, якщо отримував мінімальну зарплату, більше мінімальної пенсії не матимеш, великий стаж не компенсує низьку зарплату. В уряді не приховують: таким чином хочуть вивести бізнес із тіні, а працівникам самим дають право вирішувати: чи варто працювати на роботодавців, які мінімізують зарплату.

Ще один нюанс: новопризначені пенсії фактично не зростуть. Покажемо це на прикладах. 

Осучаснення пенсій на прикладах:

2. Мінімальний страховий стаж поступово збільшать з 15 до 35 років

Наразі мінімальний страховий стаж для призначення пенсії за віком складає 15 років. Але цей стаж не дає права на пенсію навіть у розмірі прожиткового мінімуму. І до цього мінімуму держава не доплачує, якщо розрахунковий розмір пенсії нижчий за мінімальну (доплачує лише до 949 грн).

Щоб гарантовано мати прожитковий мінімум, жінкам потрібно 30 років стажу, а чоловікам – 35. Проте уряд хоче збільшити мінімальний страховий стаж до 25 років, а поступово (до 2028 року – до 35 років).

Автори пенсійної реформи вважають, що це цілком справедливо: ті, кому до пенсії залишилося зовсім трохи, здебільшого мають 25 років стажу. А молодші встигнуть заробити й 35 років, розуміючи, що слід працювати легально.

Ризики нововведення: Головний ризик – це втрата офіційного працевлаштування тими, кому залишилося років 10 до пенсії. Враховуючи ситуацію на ринку праці України, немає жодної гарантії, що навіть працелюбні та чесні (перед державою) українці зароблять необхідний страховий стаж.  

3. Пенсійний вік не підвищать, але не всі зможуть вийти на пенсію у 60 років

Урядовий проект пенсійної реформи не передбачає тотального підвищення пенсійного віку. Про це, як про досягнення заявив Володимир Гройсман. Разом із тим, якщо не маєш необхідного страхового стажу (див. пункт 2), то про пенсію в 60 років можеш не мріяти. Запроваджується так званий «гнучкий коридор» для виходу на пенсію.

Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив, якщо людина не матиме необхідного страхового стажу, доведеться йти на пенсію пізніше:

Якщо у вас стаж буде «в коридорі» від 25 до 35 років, то ви матимете право на пенсію в 63 роки. Якщо від 15 до 25 років, то в 65 років. Якщо у вас не буде й 15 років, то ви не матимете права на пенсію, а отримуватимете державну соціальну допомогу (так, як і зараз).”

Ризик нововведення: Фактично йдеться про опосередковане підвищення пенсійного віку. У зоні ризику ті, хто не встигає заробити необхідний стаж, а також приватні підприємці-спрощенці 1-ї групи. Офіційно вони мають право сплачувати половину ЄСВ (нині це 352 грн замість 704), але й стажу йде половина: півроку за рік. Хочеш повний рік – плати 704 грн.  

4. Скасують право на призначення пенсій за вислугу років

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснювати лише для військовослужбовців. З 1 січня 2018 року планується скасувати право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, медицини, соціального захисту та інших. Втім для шкідливих професій уряд планує замінити пільгові пенсії на сплату роботодавцями підвищеної ставки ЄСВ. (Тобто за рахунок цього пенсії в людей важких професій будуть вищими).

Ризик нововведення: Знизиться престижність праці низки професій за рахунок скасування пільг. Запропонований інструмент це ще один спосіб, яким уряд намагається зменшити кількість пенсіонерів.

5. Скасовується обмеження пенсій для працюючих пенсіонерів

Пропонується скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам, яке існує на даний час (85% від розміру пенсії, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Безумовний плюс, ризиків немає, але держава лише повертає пенсіонерам те, що забрала в них раніше. Але ризикує державний бюджет. Раніше в уряді відзначали, що скасування оподаткування пенсій коштуватиме державному бюджету 1 млрд грн.

В статті викорисіані матеріали видання «ТелеграфЪ».

Все главные новости с доставкой в Ваш мессенджер Телеграм
2
Актуально
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Генеральный прокурор Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр внутренних дел Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр развития общин и территорий

Руководство телеканала планирует использовать нейтральную терминологию.

29 февраля 2020автор: vish

Когда люди без юридического образования призывают за что-то новое наказывать, то есть за криминализации определенного действия, они совершенно не представляют, что уголовное право - это наука точная, как математика. Неточной ее делают неуки в парламенте.

8 ноября 2019автор: Андрей Лысенко

Бывает, возникает необходимость текстом отреагировать на события, происходящие в стране и в мире, но никак не можешь найти это одно, самое важное событие – событие дня. Сложно бывает определиться. Вот и в среду, 13 августа, такая же история произошла.

13 августа 2019автор: Андрей Лысенко

Столкнувшись с проблемой невозможности отказаться от процесса курения в принципе, после печального личного опыта использования аналогов традиционных сигарет, вооружившись Google я провела анализ, что же курить, если не получается избавиться от этой привычки. 

8 августа 2019автор: Олена Давиденко

По мнению волонтера и бывшего морпеха Тараса Чмута, надводные силы ВМС Украины не способны эффективно противодействовать агрессии РФ. Поэтому интересным мог бы стать вариант наращивания потенциала морской авиации как с помощью современных самолетов, так и многоцелевых вертолетов.

6 августа 2019автор: Адмін

Эксперты прогнозируют полную перезагрузку российского государства.

6 августа 2019автор: Олена Давиденко

Приняли закон от РПЛ (6449), который наоборот теперь навредит жертвам сексуального насилия, и который грубо нарушает фундаментальные права человека.

11 июля 2019автор: Анна Маляр

В оправдании Труханова в первой инстанции виноват и президент Порошенко, который очень хотел "ручную" судебную реформу, и судьи Малиновского районного суда Одессы, и прокуроры САП и детективы НАБУ, считает юрист.

10 июля 2019автор: Євген Крапівін

Медведчук использует именно примитивную технологию - провокации, которую в раздраженной стране очень даже легко использовать - брось в повестку оскорбительную инициативу и собирай дивиденды.

8 июля 2019автор: Михайло Подоляк

Шашлык из свинины подорожал за последний год на 9%, с 247,5 грн до 270 грн. Если в прошлом году порция на одного человека обходилась в 41,2 грн, то в мае 2019 года - в 45 грн.

25 июня 2019автор: Олексій Дорошенко
Выбор редакции
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова к переговорам с Киевом в случае если украинская армия сложит оружие. О целях Кремля в войне с Украиной ASPI news рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022

Депутаты Верховной Рады Украины работают над законопроектами по усилению кибербезопасности в Украине. Об этом сообщила глава партии "Голос" Кира Рудык.

23 февраля 2022

Нардеп из фракции "Европейская солидарность" Владимир Вятрович считает, что слова украинского дипломата Вадима Пристайко о возможности Украины отказаться от вступления в НАТО могут быть не случайными. Об этом он заявил в комментарии ASPI news.

16 февраля 2022

Родители военных, погибших при прохождении службы, провели под Офисом президента "Митинг Справедливости". Они подчеркнули, что не верят в самоубийства своих детей и требуют наказания военного руководства.

3 февраля 2022