Польська пенсійна реформа: корисний досвід для України

31 липня 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

Пенсійна реформа в Україні – як стара пісня. Про неї говорять давно, начебто збираються вдосконалити та привести у відповідність до європейських норм, але все ніяк до кінця не доведуть. Реформувати пенсійне забезпечення в Україні хочуть ще з 2003 року але у кожного уряду, який приходить до влади, до цього питання не доходять руки.

Український уряд у рамках впровадження пенсійної реформи розробив дорожню карту, яка здійснюватиметься у два кроки. Крім того, за словами прем'ра Гройсмана, Кабмін працював весь рік над питанням відновлення соціальної справедливості пенсійного забезпечення та над підняттям пенсії.

Запрацювати нова українська пенсійна система має з 1 січня 2018 року. Тобто з цього часу мають запрацювати накопичувальні пенсійні рахунки, а виходити на пенсію дозволять при наявності трудового стажу незалежно від віку (зараз – 35 років стажу для чоловіків, 30 років для жінок). Відтак хочуть збільшити єдиний соцвнесок до Пенсійного фонду з роботодавця для представників шкідливих професій (шахтарів, металургів тощо), щоб виплачувати за його рахунок пенсії за стажем.

Варто зауважити, що український Уряд поспішає прийняти нову пенсійну систему не тільки тому, що це надважливо для економіки країни але й через вимоги з боку МВФ. Міжнародний валютний фонд пропонує, щоб середній ефективний вік виходу на пенсію в Україні становив 58,5 року для чоловіків і 55,9 року для жінок. Для порівняння: у ЄС цей вік становить в середньому 63,5 і 62,5року для чоловіків та жінок відповідно.

Зважаючи на вимоги міжнародної фінансової організації, яка підштовхує українську пенсійну систему до європейського зразка, варто було б розглянути аналогічний досвід сусідніх країн, які вже пройшли цей шлях, наприклад Польщі.

До відома: польські пенсії поступаються за своєю величиною німецьким або англійським, але вони значно вищі за українські, білоруські і російські. Для отримання пенсійного забезпечення в Польщі необхідно мати трудовий стаж. Для чоловіків він повинен становити не менше 20 років і для жінок -15. Середня пенсія у Польщі сягає 1800 злотих (12 600 грн).

Люди, які не мають достатнього стажу до нарахування пенсії, можуть розраховувати тільки на соціальну допомогу. Її величина нижче мінімального розміру пенсії. Максимальний розмір пенсії в країні отримує не більше 5% літніх громадян країни. Він становить в даний час 2500 злотих (17 500грн). Середній показник виплат в країні встановився на позначки 1200 злотих (8 400 грн).

На початку 1999 р. Польща здійснила найголовніші заходи з реформування своєї пенсійної програми. Девізом польської трирівневої пенсійної системи є: "Безпека через диверсифікацію", що означає прагнення максимально розширити асортимент послуг та зменшити різні типи ризиків (демографічний, політичний, ринків праці та капіталу).

Перше, що зробили поляки – заснували компанію з управління пенсійним фондом (КУПФ), яка діє як організація, націлена на отримання прибутку. Але вона не тільки намагається отримувати прибуток, вона відповідає за всі види діяльності - залучення учасників, складення інвестиційних планів для активів, контроль за коштами на індивідуальних рахунках і забезпечення учасників періодичною звітністю. КУПФ виступає засновником другої юридичної особи - Пенсійного фонду (ПФ). ПФ має спеціальний статус юридичної особи, але не має власного капіталу і штату працівників, а отже ніколи не зможе збанкрутувати. Проте, ПФ відповідає за облік та зберігання внесків всіх учасників, а також інвестиційних дохід, отриманий від цих внесків.

З технічної точки зору платник внеску укладає контракт з пенсійним фондом, а не з компанією з управління пенсійного фонду. Після цього пенсійний фонд наймає КУПФ для надання послуг з управління активами, маркетингу і адміністрування. За ці послуги пенсійний фонд сплачує КУПФ комісійну винагороду. Останньою ланкою є банківський депозитарій (БД), який забезпечує безпеку всієї системи шляхом фізич-ного володіння коштами учасників, а також всіма активами, придбаними за рахунок цих коштів.

Україні варто перейняти цей досвід, адже надійність пенсійної системи – запорука довіри від громадян, які покладуть свої кошти на накопичувальні рахунки і не будуть перейматися за їхню безпеку.

Це один приклад, який українцям варто було б взяти до уваги, польська законодавча структура забезпечує фізичне і юридичне розмежування активів учасників і активів КУПФ. Ця структура гарантує захист внесків від розкрадання, а також втрати у разі визнання КУПФ банкрутом. Вона також гарантує, що тільки депозитарій фізично володіє грошима учасників і активами, придбаними за їх рахунок.

Наскільки нам відомо, існуючий сьогодні в Україні проект Закону "Про недержавні пенсійні фонди" не забезпечує аналогічні умови. Незважаючи на вимогу створення незалежної депозитарної установи, цей законопроект дозволяє компанії з управління активами мати фізичний доступ до внесків учасників недержавного пенсійного фонду, які зберігаються на банківському депозитному рахунку пенсійного фонду. Це дає чудову можливість для можливого розкрадання коштів і фальсифікації обліку.

Тож, кажучи образно, перед тим, як будувати стіни та дах нової будівлі, потрібно закласти надійний фундамент, щоб ті стіни не впали.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Актуально
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Генеральний прокурор України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр внутрішніх справ України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку громад та територій

Коли люди без юридичної освіти закликають за щось нове карати, тобто за криміналізацію певної дії, вони абсолютно не уявляють, що кримінальне право - це наука точна, як математика. Неточною її роблять неуки в парламенті.  

8 листопада 2019автор: Андрей Лысенко

Буває, виникає необхідність текстом відреагувати на події, що відбуваються в країні і в світі, але ніяк не можеш знайти цю одну, найважливішу подію - подію доби. Складно буває визначитися. Ось і в середу, 13 серпня, така історія сталася.

13 серпня 2019автор: Андрей Лысенко

Зіткнувшись з проблемою неможливості відмовитися від куріння в принципі, після сумного особистого досвіду використання аналогів традиційних сигарет, я озброївшись Google провела аналіз, що ж палити, якщо не виходить позбутися цієї звички.

8 серпня 2019автор: Олена Давиденко

На думку волонтера та колишнього морпіха Тараса Чмута, надводні сили ВМС не здатні ефективно протидіяти агресії РФ. Тому цікавим міг би стати варіант нарощування потенціалу морської авіації як за рахунок сучасних літаків, так і багатоцільових вертольотів.

6 серпня 2019автор: Адмін

Експерти прогнозують повне перезавантаження російської держави. 

6 серпня 2019автор: Олена Давиденко

Ухвалили закон від РПЛ (6449), який навпаки тепер зашкодить жертвам сексуального насильства, та який грубо порушує фундаментальні права людини, вважає юристка.

11 липня 2019автор: Анна Маляр

У виправданні Труханова в першій інстанції  винуватий і президент Порошенко, який дуже хотів "ручну" судову реформу, і судді Малиновського районного суду Одеси, і прокурори САП та детективи НАБУ, вважає юрист.

10 липня 2019автор: Євген Крапівін

Медведчук використовує саме примітивну технологію - провокацію, що у роздратованій країні дуже навіть легко використовувати - вкинь до порядку образливу ініціативу і збирай дивіденди.

8 липня 2019автор: Михайло Подоляк

Шашлик зі свинини подорожчав за останній рік на 9%, із 247,5 грн до 270 грн. Якщо минулого року порція на одну людину обходилася в 41,2 грн, то в травні 2018 року – у 45 грн.

25 червня 2019автор: Олексій Дорошенко

Уся ситуація навколо прайду - це ненависть проти любові, насильство проти волі і поваги, вважає Сергій Фурса.

24 червня 2019автор: Сергій Фурса
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022