Застава в судах: хто може вийти під заставу і яка доля заставних грошей?

21 марта 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

Забігаючи трохи вперед, можемо відразу сказати, що застава йде в державний актив лише в тому випадку, якщо підслідний не виконує вимоги суду (не ходить на допити за першим викликом, порушує режимні обмеження, не виконує інші вказівки суддів). У разі навіть мінімальних порушень заставних умов (не кажучи вже про втечу) - кошти переходять у розпорядження держави. З одного боку, застава дозволяє розраховувати на співпрацю з боку обвинувачених (інакше - позбудешся грошей), з іншого боку, випустивши підозрюваного з-під варти, суд істотно розширює арсенал «можливостей» арештанта. До того ж, в законодавстві немає норми, за якою особа після внесення застави в подальшому звільнялася від покарання.

Наприклад, одиниці не чули про факт гучного арешту екс-глави ДФС Романа Насірова та його подальшого звільнення під заставу в 100 млн. грн. Про це говорили практично всі, навіть ті, хто не цікавиться політикою. Але, що станеться з заставними засобами в подальшому, як визначається заставна сума і кого взагалі можна випускати під заставу?

На ці та інші актуальні питання ми постаралися знайти відповіді і доступно викласти нашим читачам.

Читайте також: Нова адміністрація США займеться корупційними справами української влади

Слід зауважити, що Насіров - не перший (та й не останній, швидше за все) український чиновник, який скористався правом внесення застави. Але багато громадян не до кінця розуміють процедуру цього процесу і долю заставних коштів.

Читайте також: Застава за Насірова

Як пояснюють юристи, згідно 182 статті КПК України, правом внесення застави можуть скористатися громадяни України (в тому числі і міністри), проти яких проводяться процесуальні дії. Але існують і обмеження.

Наприклад, вийти під заставу не можуть особи, що зазіхнули на основи національної безпеки України, причетні до вчинення терористичного акту або публічних закликів до їх вчинення. Громадяни, які сприяли теракту або його фінансування. Також права на вихід під заставу позбавляються особи, причетні до створення терористичної групи чи вчинення терористичного акту, за створення незаконних воєнізованих формувань, напад на об'єкти, на яких є предмети, які можуть створити підвищену небезпеку для оточуючих.

Читайте також: Очільник горіхової мафії очолив ДФС

Яскравим прикладом дії цього закону є Олександр Єфремов, заарештований ще в лютому 2015 року. Спочатку його звинувачували у зловживанні службовим становищем за обтяжуючих обставинах і службовій підробці, що дозволило йому розраховувати на вихід під заставу. Що і сталося 16 лютого 2015 року. За Єфремова була внесена застава в розмірі 3,6 млн. гривень. Але за два дні 18 лютого 2015 року у справі з'явилися нові факти, і Єфремова було повторно взято під варту, оскільки його звинуватили у фінансуванні тероризму та за підозрою в посяганні на територіальну цілісність України. На сьогоднішній день, Єфремов знаходиться під вартою і під заставу вийти не може (якщо, звичайно, кримінальна справа не буде перекваліфікована під «правильну» статтю).

У будь-якому випадку, відповідно до закону, розмір застави не може бути меншим за розмір позову, розміру майнової шкоди, заподіяної злочином, або розміру отриманого внаслідок вчинення злочину доходу, обгрунтованого достатніми доказами.

Кінцеву суму застави визначає суддя, за наданими прокуратурою даними. Тому, в питанні з тим же Насіровим, можна ставити запитання судді, який визначив суму застави в 100 млн. грн. З одного боку - ця сума перевищує задекларований стан підслідного, який заявив, що у нього немає таких грошей, і він вносити заставу не збирається. З іншого боку, в справі Насирова фігурує інформація про розкрадання 2 млрд. грн, а це вже зовсім інші обставини... Відзначимо, що прокуратура вимагала внесення застави як раз в розмірі 2 млрд. грн, але суддя Солом'янського райсуду Києва Олександр Бобровник вирішив інакше ...

Правила внесення застави

Застава вноситься у національній валюті на спеціальний казначейський рахунок. Відразу слід зауважити, що заставні кошти, тому і називаються заставними - їх повертають особі, що внесла заставу, у разі виконання підслідним норм і постанов суду. Але внесення застави не скасовує відповідальності перед законом. Швидше, він дає можливість уникнути досудової відсидки в камері. Якщо ж підслідний порушив правила виходу під заставу - кошти йдуть до державного бюджету.

Застава може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншими фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Наприклад, за Насірова внесла заставу його дружина. Звідки у неї з'явилися такі кошти - це вже питання до правоохоронних та антикорупційних органів, але факт - є фактом.

Відповідно до закону, розмір застави визначається наступним чином:

1) Для підозрюваного або обвинуваченого у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості - запорука буде розраховуватися від одного до двадцяти розмірів мінімальної заробітної плати (3,2 - 64 тис. грн.);

2) Що стосується особи, підозрюваного або обвинуваченого у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів мінімальної заробітної плати (64 тис. - 256 тис. грн);

3) Для особливо тяжких злочинів, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів мінімальної заробітної плати (256 тис. - 960 тис. грн).

У більшості випадків, пов'язаних з арештом українських чиновників, судді мають право приймати значно більшу суму застави, оскільки корупційні злочини або банальні крадіжки грошей обчислюються обсягами, які суттєво перевищують 80 і навіть 300 мінімальних зарплат.

Наприклад, коли людину підозрюють в крадіжці мільйонних сум, їй призначають відповідну заставу, яка може мати вплив на поведінку підслідного.

З безлічі гучних справ, коли підслідні виходили під заставу, ми виділили 5 найбільш скандальних.

24252636

 

Все главные новости с доставкой в Ваш мессенджер Телеграм
2
Актуально
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Генеральный прокурор Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр внутренних дел Украины
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Министр развития общин и территорий

Руководство телеканала планирует использовать нейтральную терминологию.

29 февраля 2020автор: vish

Когда люди без юридического образования призывают за что-то новое наказывать, то есть за криминализации определенного действия, они совершенно не представляют, что уголовное право - это наука точная, как математика. Неточной ее делают неуки в парламенте.

8 ноября 2019автор: Андрей Лысенко

Бывает, возникает необходимость текстом отреагировать на события, происходящие в стране и в мире, но никак не можешь найти это одно, самое важное событие – событие дня. Сложно бывает определиться. Вот и в среду, 13 августа, такая же история произошла.

13 августа 2019автор: Андрей Лысенко

Столкнувшись с проблемой невозможности отказаться от процесса курения в принципе, после печального личного опыта использования аналогов традиционных сигарет, вооружившись Google я провела анализ, что же курить, если не получается избавиться от этой привычки. 

8 августа 2019автор: Олена Давиденко

По мнению волонтера и бывшего морпеха Тараса Чмута, надводные силы ВМС Украины не способны эффективно противодействовать агрессии РФ. Поэтому интересным мог бы стать вариант наращивания потенциала морской авиации как с помощью современных самолетов, так и многоцелевых вертолетов.

6 августа 2019автор: Адмін

Эксперты прогнозируют полную перезагрузку российского государства.

6 августа 2019автор: Олена Давиденко

Приняли закон от РПЛ (6449), который наоборот теперь навредит жертвам сексуального насилия, и который грубо нарушает фундаментальные права человека.

11 июля 2019автор: Анна Маляр

В оправдании Труханова в первой инстанции виноват и президент Порошенко, который очень хотел "ручную" судебную реформу, и судьи Малиновского районного суда Одессы, и прокуроры САП и детективы НАБУ, считает юрист.

10 июля 2019автор: Євген Крапівін

Медведчук использует именно примитивную технологию - провокации, которую в раздраженной стране очень даже легко использовать - брось в повестку оскорбительную инициативу и собирай дивиденды.

8 июля 2019автор: Михайло Подоляк

Шашлык из свинины подорожал за последний год на 9%, с 247,5 грн до 270 грн. Если в прошлом году порция на одного человека обходилась в 41,2 грн, то в мае 2019 года - в 45 грн.

25 июня 2019автор: Олексій Дорошенко
Выбор редакции
последние новости в Украине останні новини в Україні Интервью

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова к переговорам с Киевом в случае если украинская армия сложит оружие. О целях Кремля в войне с Украиной ASPI news рассказал директор Центра исследований проблем гражданского общества Виталий Кулик.

25 февраля 2022

Депутаты Верховной Рады Украины работают над законопроектами по усилению кибербезопасности в Украине. Об этом сообщила глава партии "Голос" Кира Рудык.

23 февраля 2022

Нардеп из фракции "Европейская солидарность" Владимир Вятрович считает, что слова украинского дипломата Вадима Пристайко о возможности Украины отказаться от вступления в НАТО могут быть не случайными. Об этом он заявил в комментарии ASPI news.

16 февраля 2022

Родители военных, погибших при прохождении службы, провели под Офисом президента "Митинг Справедливости". Они подчеркнули, что не верят в самоубийства своих детей и требуют наказания военного руководства.

3 февраля 2022