Чи потрібна Україні Антарктида

28 березня 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

Заснована британцями в 30 році минулого століття і продана Україні за 1 фунт стерлінгів (свого часу британський уряд за таку символічну плату передав станцію «Фарадей» українській державі, її перейменували на станцію «Академік Вернадський»), що є найбільш «теплою» дослідною станцією і єдиною, яка належить Україні.

Усі інші зимівельних станції знаходяться ближче до Південного полюса, але «Академік Вернадський» славиться не тільки цим. Завдяки вдалому розташуванню, вона прекрасно підходить для вивчення озонової діри, розташованої над Антарктидою. Вивчаючи тенденцію  глобального потепління, біологи на станції мають можливість досліджувати не тільки саму озонову діру та пов'язані з нею ефекти, але і те, як все це позначається на біорізноманітті регіону, зміні трофічних ланцюгів.

VERNADSKYОкрім цього, на «Вернадському» здійснюють надзвичайно цікавий прикладний напрямок досліджень. Це, по-перше, аналіз біоресурсів. Дуже важливо знати, які там біоресурси та наскільки їх вистачить. Наприклад, ще два десятки років тому мало хто знав, що таке біотехнологія, а сьогодні нові штами мікроорганізмів використовуються, в тому числі, для виготовлення нових ліків, у фармацевтичній промисловості, косметології. Наприклад, українські біологи на основі унікальних мікроорганізмів Nadsoniella nigra (чорних дріжджів), що відрізняються від усіх інших відомих мікроорганізмів, винайшли препарат з протипухлинною дією, що, в подальшому, буде обов'язково використано при розробці протиракових препаратів.

Крім цього, українська присутність в Антарктиці носить стратегічне значення. Оскільки до 2041 р. діє заборона на розробку будь-яких копалин в цьому регіоні, і Україні дуже важливо зберегти станцію за собою до цього часу. І, коли настане час - розподіл зон відповідальності буде відбуватися відповідно до присутності. У разі збереження станції, в нас збережеться високий консультативний статус. Тільки 28 з 197 держав - членів ООН володіють правом голосу і правом вето щодо Антарктиди. І втратити цю можливість не можна.

Нагадаємо, в Антарктиді виявлено багато корисних копалин: кам'яне вугілля, залізну руду, слюду, мідь, свинець, цинк, графіт, платину, золото і т.п. На континенті розташовано близько 40 міжнародних станцій, на яких регулярно перебувають до 2-3 тис. людей. В Антарктиді близько 90% світових запасів льоду і 70% запасів прісної води. І Україна - одна з країн, що претендують на контроль антарктичних територій.

Кожна з 20 українських експедицій перебували під загрозою зриву через недостатнє фінансування, і кожен раз ситуацію вдавалося вирішити (ледь не в останній момент) на користь експедиції, оскільки очевидність вигоди від збереження станції - переважує всі негативні моменти.

У 2017 році також запланована експедиція. Державний оператор антарктичної станції «Академік Вернадський» НАН України оголосив, що 30 березня поточного року на станцію Вернадського попрямує 21 українська експедиція. З цією метою з бюджету України виділено найбільш значущу за останні роки суму - 59 млн. грн. Але, з урахуванням девальвації національної валюти, (полярники закуповують більшу частину припасів закордоном і сплачують усі витрати, пов'язані з транспортуванням команди і вантажів, у валюті), бюджет експедиції виявився нижчим, ніж в минулому році на 1 млн. доларів (в 2016 році він становив 3 млн. доларів). І це гроші тільки на забезпечення, а не на розвиток. Станція існує багато років. Усе обладнання вже старе, його потрібно потроху міняти. Навіть транспортування до місця зимівлі вчені змушені замовляти через іноземних посередників (в України немає кораблів відповідного класу).

Але, як би там не було - експедиція відбудеться.

Маршрут полярників такий: літаком з Києва до Німеччини, звідти так само небом - до столиці Аргентини Буенос-Айрес, а далі - знову літаком до міста Ушуайя на архіпелазі Вогняна Земля. Цей порт вважається одним з найбільш південних в світі.

Далі експедиція з усіма вантажами пересідає на судно, направляється через протоку Дрейка до острова Галіндез. Це - найбільш проблемна ділянка, адже кінець березня в таких південних широтах - це вже початок суворої антарктичної зими.

Відправитися раніше, на початку березня, української експедиції не дозволили фінанси. Основна мета антарктичної експедиції - наукові дослідження, у тому числі 80 відсотків - біологічні.

Слід нагадати, що за весь час роботи станції, українські вчені відкрили шість нових біологічних об'єктів. При цьому слід враховувати, що полярникам складно як психологічно, так і фізично. Зокрема, в Антарктиді доводиться звикати до складного клімату, сильним вітрів, штормів і швидкій зміні погоди. Саме через кліматичні умови на станцію не беруть жінок. Але це ніщо, в порівнянні з результатами, які отримують українські вчені, проводячи ці експедиції в серці Антарктики.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2
Актуально
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Генеральний прокурор України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр внутрішніх справ України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку громад та територій

Коли люди без юридичної освіти закликають за щось нове карати, тобто за криміналізацію певної дії, вони абсолютно не уявляють, що кримінальне право - це наука точна, як математика. Неточною її роблять неуки в парламенті.  

8 листопада 2019автор: Андрей Лысенко

Буває, виникає необхідність текстом відреагувати на події, що відбуваються в країні і в світі, але ніяк не можеш знайти цю одну, найважливішу подію - подію доби. Складно буває визначитися. Ось і в середу, 13 серпня, така історія сталася.

13 серпня 2019автор: Андрей Лысенко

Зіткнувшись з проблемою неможливості відмовитися від куріння в принципі, після сумного особистого досвіду використання аналогів традиційних сигарет, я озброївшись Google провела аналіз, що ж палити, якщо не виходить позбутися цієї звички.

8 серпня 2019автор: Олена Давиденко

На думку волонтера та колишнього морпіха Тараса Чмута, надводні сили ВМС не здатні ефективно протидіяти агресії РФ. Тому цікавим міг би стати варіант нарощування потенціалу морської авіації як за рахунок сучасних літаків, так і багатоцільових вертольотів.

6 серпня 2019автор: Адмін

Експерти прогнозують повне перезавантаження російської держави. 

6 серпня 2019автор: Олена Давиденко

Ухвалили закон від РПЛ (6449), який навпаки тепер зашкодить жертвам сексуального насильства, та який грубо порушує фундаментальні права людини, вважає юристка.

11 липня 2019автор: Анна Маляр

У виправданні Труханова в першій інстанції  винуватий і президент Порошенко, який дуже хотів "ручну" судову реформу, і судді Малиновського районного суду Одеси, і прокурори САП та детективи НАБУ, вважає юрист.

10 липня 2019автор: Євген Крапівін

Медведчук використовує саме примітивну технологію - провокацію, що у роздратованій країні дуже навіть легко використовувати - вкинь до порядку образливу ініціативу і збирай дивіденди.

8 липня 2019автор: Михайло Подоляк

Шашлик зі свинини подорожчав за останній рік на 9%, із 247,5 грн до 270 грн. Якщо минулого року порція на одну людину обходилася в 41,2 грн, то в травні 2018 року – у 45 грн.

25 червня 2019автор: Олексій Дорошенко

Уся ситуація навколо прайду - це ненависть проти любові, насильство проти волі і поваги, вважає Сергій Фурса.

24 червня 2019автор: Сергій Фурса
Вибір редакції
последние новости в Украине останні новини в Україні Інтерв'ю

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова до переговорів з Києвом у разі, якщо українська армія складе зброю. Про мету Кремля у війні з Україною, ASPI news розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

25 лютого 2022

Депутати Верховної Ради України працюють над законопроєктами щодо посилення кібербезпеки в Україні. Про це повідомила голова партії "Голос" Кіра Рудик. 

23 лютого 2022

Нардеп із фракції "Європейська солідарність" Володимир В'ятрович вважає, що слова українського дипломата Вадима Пристайка щодо можливості України відмовитись від вступу в НАТО можуть бути не випадковими. Про це він заявив у коментарі журналістці ASPI news.

16 лютого 2022

Батьки військових, що загинули під час проходження служби, провели під Офісом президента "Мітинг Справедливості". Вони наголосили, що не вірять у самогубства своїх дітей та вимагають покарання військового керівництва.

3 лютого 2022