Стіна на кордоні - черговий факт корупції

15 серпня 2017
последние новости в Украине останні новини в Україні

 У 2014-му уряд проголосив: на кордоні з Росією з'явиться "Стіна". В уяві українців це мало бути щось схоже на лінію Маннергейма або ізраїльську "Стіну безпеки". Однак вітчизняний варіант виявився з місцевими особливостями.

"Особливості" озвучили правоохоронці.

100 мільйонів гривень з проекту "Стіна" було привласнено посадовцями-прикордонниками та підрядниками, повідомила місяць тому Генпрокуратура.

Національне антикорупційне бюро розкрило схему розтрати державних грошей і затримало перших фігурантів справи.

Фактор прибиральниці у розкраданні мільйонів

"Велика, бетонна і міцна", – віджартовувався 8 серпня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький на запитання журналістів, як мала б виглядати "Стіна".

Натомість борці з корупцією побачили, що "Стіна" має різний вигляд на різних ділянках кордону. Більше року слідчі вивчали документи та проводили експертизи. У підсумку днями оголосили про перші епізоди зловживання на загальну суму більше 16 мільйонів гривень.

З них близько 6 мільйонів замість будівництва фортифікаційних споруд були спрямовані на реконструкцію колишнього гуртожитку і будівництво Будинку офіцерів у Харкові.

"Частину коштів було використано за нецільовим призначенням, іншу частину – розкрадено. Наприклад, будівництво рокадної дороги шириною 3 метри, щоб техніка могла безперешкодно у два боки їздити. Акти виконаних робіт підписані, що там 3 метри. Фактично дорога в одному місці була завширшки 2 метри, в іншому – 1,8 метри, ще в одному 2,2 метри. Тобто техніка не може роз'їхатися у випадку надзвичайної ситуації", – розповів Холодницький журналістам.

За цими епізодами НАБУ оголосило підозру 7 особам: трьом працівникам управління капітального будівництва Державної прикордонної служби, трьом керівникам фірм-генпідрядників – ТОВ "Агентство захисту інформації", ДП "Чернігівський облавтодор" та ТОВ "Будцентр Вітязь", і одному посереднику. Усіх підозрюваних було заарештовано з можливістю внесення застави від 500 тисяч до 8,2 мільйонів гривень.

"Найтяжча" стаття, яка інкримінується усім підозрюваним, – 5-та частина 191-ї статті Кримінального кодексу "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою" – з позбавленням волі від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Помічник Голови Держприкордонслужби Олег Слободян заявив, що відомство не прикриватиме своїх співробітників. При цьому за день до затримання прикордонників в ефірі "5 каналу" він запевняв, що до можливих порушень прикордонники стосунку не мають.

"ДПС не реалізовує проект. Реалізовують генпідрядники. Є проблеми між генпідрядниками та підрядниками. Посадові особи тут ні до чого", – коментував Слободян інформацію про розслідування Генпрокуратурою факту розтрати коштів на проекті "Стіна".

З тексту ухвали Солом'янського суду Києва щодо арешту майна у цій справі випливає наступне: НАБУ підозрює, що три фірми-генпідрядники робіт по проекту "Стіна" використовували для відмивання коштів субпідрядника – ТОВ "Кіт-Трейд".При цьому 4 мільйони гривень з рахунку цього ТОВ у банку "Глобус" зняв директор фірми, а ще частину грошей перевели на три інші рахунки у "Сбербанку" з призначенням платежу: "Поповнення власного поточного рахунку".

"Згідно з інформацією, наданій ДФС України, будь-яких працівників, окрім директора, ТОВ "Кіт-Трейд" не має, у зв'язку з чим об'єктивно виконати роботи з інженерно-технічного облаштування держкордону воно не могло, що дає підстави вважати, що ТОВ "Кіт-Трейд" є фіктивним підприємством, та будь-яких робіт з облаштування державного кордону не виконувало", – йдеться в рішенні суду.

Під час допиту перший директор ТОВ "Кіт-Трейд" повідомила, що працює прибиральницею, а за 500 гривень видала довіреність незнайомцю на здійснення дій від свого імені.

Нині офіційним керівником ТОВ "Кіт-Трейд" значиться Сергієнко Сергій Едуардович.

Утаємничене паралельне розслідування ГПУ.

13 липня 2017 року Генпрокуратура повідомила про виявлення злочинної схеми розтрати 100 мільйонів гривень на проекті "Стіна" та протиправну діяльність посадовців ДПС та бізнесменів. Без жодних додаткових подробиць.

Щодо суті паралельного розслідування Генпрокуратури нічого не відомо й директору НАБУ Артему Ситнику.

"Я не знаю про розслідування ГПУ. Там інформація прозвучала, але підозр вони не оголосили, тому мені важко сказати. Нічого не знаю", – прокоментував ситуацію Ситник.

Не зміг пролити світло на це питання і Слободян: "Що стосується слідчих Генпрокуратури, то мені важко сказати про алгоритм їхній дій. Я з ним не ознайомлений. Знаю, що нещодавно вони проводили певні слідчі дії у Києві в підрозділах прикордонників, але в рамках якого кримінального провадження, не знаю".

Інформація Генпрокуратури про виявлені масштабні розкрадання коштів на проекті "Стіна" могла бути елементом гри у політичному протистоянні команд Петра Порошенка та Арсена Авакова – адже повідомлення ГПУ з'явилося за тиждень до зміни керівника Держприкордонслужби.

У той час якраз просувалося питання про можливе призначення на цей пост близького до Авакова заступника міністра внутрішніх справ Вадима Трояна. Це не входило у плани Банкової. Тож руками підконтрольної прокуратури Банкова натякнула на можливі проблеми у прикордонників та причетних до проекту "Стіна".

У підсумку ДПС очолила більш вигідна Адміністрації президента особа – Петро Цигикал.

Судячи з нещодавнього повідомлення ГПУ про обшуки в помешканні Вадима Трояна з вилученням 60 тисяч гривень під час проведення слідчих дій за підозрою у вимаганні хабара, протистояння по лінії "БПП-НФ" триває.

І те, що за повідомленнями ГПУ, "процесуальний статус заступника міністра наразі не визначений", лише підтверджує припущення, що Банкова й надалі прагнутиме контролю над усіма силовими структурами.

До чого тут Яценюк?

Восени 2014-го фронтменом проекту "Стіна" став прем'єр Арсеній Яценюк.

"Це питання не просто кордону – це питання національної безпеки держави і нашої гідності", – казав Яценюк напередодні парламентських виборів. Тоді ж прем'єр переконував, що без облаштованого кордону не буде безвізу з ЄС та членства в НАТО.

Того ж року на надважливий та необхідний "вже сьогодні" проект уряд виділив перші кошти. Спочатку – 100 мільйонів гривень, за два тижні цифра зросла до 235 мільйонів. Тоді ж повідомлялося, що роботи з будівництва інженерних споруд вже розпочалися, і перший етап робіт планується завершити 30 вересня 2014 року.

Нині офіційною відправною точкою реалізації проекту з облаштування кордону вважається травень 2015-го – коли уряд затвердив план заходів інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону. З того часу ведеться і облік коштів, спрямованих на будівництво.

При цьому гроші, які були офіційно витрачені у 2014-му, у кошторисі проекту залишилися неврахованими. Сума складає 164 мільйони гривень, дізналася нардеп від "Самопомочі" Олена Сотник з відповіді кабміну на її запит.

Далі, у рамках власного розслідування, Сотник побачила перші нестиковки в звітах різних відомств.

"МВС вказує, що гроші освоєні в рамках проекту "Стіна" та виконано роботи по укріпленню кордону за даним проектом, а ДПС вказує, що роботи було виконано в рамках плану заходів інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону – що між собою суперечить", – йшлося у депутатському зверненні Сотник до правоохоронців.

Цікавився, як витрачаються гроші на проект "Стіна", і нардеп Борислав Береза. За його словами, навіть візуально видно, що зведені об'єкти не відповідають фінансовому кошторису, а проект "Стіна" – закопані у землю кошти.

"Хотілося б, щоб НАБУ дало відповідь: хто створював ці схеми? Я вважаю, що усіх причетних до цього процесу мають допитати, інакше ми не дізнаємося, хто до цього причетний. А як відомо, Яценюк на той момент був прем'єром і має знати, хто за що відповідав", – заявив Береза.

Чи планують слідчі допитати екс-прем'єра, автор намагався дізнатися в Артема Ситника одразу по закінченні звіту про роботу НАБУ. Після недовгої штовханини з охоронцем Ситника, директор Бюро неохоче вступив у короткий діалог.

– А до чого тут Яценюк взагалі? – перепитав Ситник.

– Він був ініціатором цього проекту.

– Було питання по високопосадовцям. Ми їх відпрацьовуємо. Виключати нових підозрюваних не можу.

– Так, а допитувати Яценюка?

– Ми ж не повинні погоджувати з вами допити. Не виключаю.

У свою чергу, Арсеній Яценюк запевняє, що підтримує і всіляко зацікавлений у розслідувані ГПУ та НАБУ фактів розкрадань будь яких коштів.

"Політичні аферисти перетворили проект національної безпеки України в політичний проект, оперуючи відвертою брехнею. Москва та п'ята колона зацікавлені зірвати та дискредитувати проект, скомпрометувати організаторів. Цілеспрямована і тривала дискредитація лідерів "Народного фронту" свідчить, що зміцнення кордону – надважливий проект", – заявив Яценюка.

Що з себе представляє "Стіна"

0046b31

Обнести Росію величезним парканом – давній український анекдот.

У 2014-му до щойно обраного президента зі своїм проектом звернувся Ігор Коломойський. "Паркан Коломойського" мав коштувати 150 мільйонів євро з терміном зведення 5-6 місяців.

"Стіна Яценюка" при загальній схожості мала суттєві відмінності.

565af92

По-перше, вартість реалізації спочатку оцінили у 8,5 мільярдів гривень (500 мільйонів євро за курсом на 1 вересня 2014 року), яку згодом зменшили удвічі. По-друге, термін реалізації – до 2018 року.

Нині терміном реалізації проекту називають 2020-й рік. Кошторис не змінювали, але з урахуванням інфляції вартість робіт може збільшитися.

Прикордонники нарікають на щорічне недофінансування проекту. У липні під час внесення змін до бюджету Верховна Рада додатково виділила на проект 300 мільйонів гривень.

Проте кардинально ця сума стан речей не змінить.

Навіть на фоні критичного недофінансування виникають запитання доцільності реалізації проекту. Нардеп від "Самопомочі" Олена Сотник скептично ставиться до того, чи дійсно він несе важливу оборонну функцію.

"Міноборони повідомило, що про оборонний функціонал їм нічого не відомо, бо документів по цьому проекту їм не надавали. Фактично ми маємо просте облаштування кордону", – каже Сотник.

Дмитро Тимчук з "Народного фронту" пояснює, що облаштований кордон – це лише частина оборони територіальної цілісності країни. Він нагадує, що навесні 2014-го проблеми створювали так звані "туристи Путіна", які безперешкодно потрапляли в українські міста, блокували та захоплювали адмінбудівлі.

"Якщо Росія поведе великі сили, то прикордонники вже повинні будуть взаємодіяти зі Збройними силами і Нацгвардією. За сучасного озброєння будувати стіну і очікувати, що вона допоможе запобігти широкій агресії – це нонсенс", – розповів Тимчук.

Соратник Яценюка також нарікає на дискредитацію проекту. Він зауважує, що навіть встановлені факти зловживання не мають стати на заваді реалізації самої ідеї відгородження від Росії.

Речник ДПС Олег Слободян переконує, що на вже облаштованих дільницях прикордонники фіксують значне зменшення кількості нелегального перетину кордону.

Влітку 2014-го українці зрозуміли, що таке необлаштований кордон з Росією.

Тоді вся країна хвилювалася за прикордонників, які залишилися майже беззахисними перед російською агресією. Транскордонні артилерійські обстріли забрали життя 40 прикордонників – такою стала сплата за попередні роки недбалості.

Три роки тому необхідність облаштування кордону з агресором сумніву не викликала.

Запит суспільства підхопили політики – і використали його на виборах. Реальних же захисних споруд будувати не поспішали. Натомість з часом виявились такі проблемі, як недофінансування проекту, прокладки та відкати.

Затримані НАБУ фігуранти справи є лише маленьким елементом злочинної схеми. Складно повірити, що зловживання на такому проекті могли контролювати дрібні посадовці рівня керівника відділу Держприкордонслужби.

Єдине питання: посадовець якого рівня настільки могутній та зухвалий, що готовий красти на життєво необхідних для країни та українців речах?

За матеріалами УП.http://www.pravda.com.ua/articles/2017/08/15/7152154/

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2

Найближчі родичі начальника головного управління Державної фіскальної служби у Києві замішані в корупційних схемах. 

7 жовтня 2019

Вивчивши декларації українських губернаторів, стає відомо, що деякі з них мають не більше грошей, ніж звичайні українці, а ось їхні дружини – справа інша. Весь сімейний бізнес тримається саме них, щоб їхні чоловіки змогли справно виконувати свої державні обов’язки.

15 травня 2019

З року в рік депутати продовжують багатіти, а їх багатомільйонні статки вже нікого не дивують. Ми склали рейтинг з десяти народних депутатів, які задекларували найбільші статки за 2018 рік. 

6 травня 2019

Їхні заяви на виділення земельних ділянок дивним чином зникають, вільної землі для них нібито немає, а та, яка є, може бути в заболоченій місцевості. Процеси оформлення землі учасниками бойових дій тривають по декілька років і  розвиток подій набуває неочікуваних обертів.

1 лютого 2019

Одеська митниця ДФС не встигла оговтатись від мітингів та розбірок через тиск на експортерів, як з'явився черговий скандал - нові схеми заступника глави Одеської митниці ДФС Володимира Передерія привернули увагу правозахисників та журналістів.

29 січня 2019

За останні 4 роки Одеська область стала пляжною меккою для українців. Найкращим місцем відпочинку вважають узбережжя від Кароліно-Бугаза до Затоки. Але вже скоро ці пляжі можуть істотно змінити свій вигляд, як і право власності. Жителі власними силами намагаються боротися з незаконним захопленням громадських земель. Влаштовують акції протесту, перекривають дороги, залізничну колію. А тим часом чиновники продовжують провертати свої злочинні схеми. Про те як забирають пляжі у людей - в розслідуванні журналістів АСПІ.

17 жовтня 2018

Україна стоїть на порозі великої приватизації. Уже обрані радники для більшості державних підприємств, що будуть реалізовуватись. Тобто ось-ось і народне майно буде передане до приватних рук. Прозорість цього процесу викликає великі сумніви. А, як відомо - риба гниє з голови. Тож журналістам стало цікаво, що представляє собою людина, яка керує таким важливим для країни і всіх громадян процесом - в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров.

25 вересня 2018

Боротьба з корупцією та радянською системою управління у вищих навчальних закладах може зробити з людини безхатька з зіпсованою репутацією. Принаймні, такою намагається зробити екс-викладачку Лідію Макаренко керівництво Кременецької академії. Ректор цього навчального закладу Афанасій Ломакович не зважає ні на двох неповнолітніх дітей, ні на чоловіка, який з 2014 року захищає український кордон на Донбасі, ні на те, що іншого житла в родини немає.

13 серпня 2018

Власниця ювелірного дому Zarina Наталія Нетовкіна розповіла нові факти, які наштовхнули журналістів на розслідування її афер.

3 серпня 2018

Американські ЗМІ вважають, що Олександр Онищенко не чужа Росії людина. Зв'язки в ФСБ Росії зі служби у військах СРСР в НДР, де він був завербований і де познайомився з Володимиром Путіним, забезпечили йому паспорт РФ.

23 травня 2018
Актуально
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Генеральний прокурор України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр внутрішніх справ України
последние новости в Украине останні новини в Україні Компромат
Міністр розвитку громад та територій