последние новости в Украине останні новини в Україні

Вітренко Юрій

В.о. міністра енергетики 

1. Ім'я / прізвище

Юрій Юрійович Вітренко

2. Анкетні дані

  • один з претендентів на крісло глави майбутнього уряду
  • в.о. міністра енергетики в Кабміні Шмигаля
  • топ-менеджер НАК "Нафтогаз України"

3. Біографія і кар'єра

Біографія:

Юрій Юрійович Вітренко народився 17 вересня 1976 року в Києві, в родині відомого політика і чиновника. Його батько, Вітренко Юрій Миколайович, кандидат економічних наук, доцент, за період прем'єрства Юлії Тимошенко керував департаментом закупівель в Мінекономіки, а з приходом до влади "Партії Регіонів" був заступником міністра економіки в Кабміні Миколи Азарова.

Мати, Вітренко Наталія Михайлівна, український політик, лідер "Прогресивної соціалістичної партії України", доктор економічних наук. Двічі балотувалася в президенти України (в 1999 і 2004 роках), до слова, стала першою в історії Україні жінкою-кандидатом в президенти країни. З сином має діаметрально протилежні політичні позиції - все життя критикувала Захід, НАТО і Євросоюз, не підтримала жодної революції (ні в 2004-му "Помаранчеву", ні в 2014-му "Гідності"), прихильниця дружніх відносин з Росією.

Освіта:

У 5 років Юрій Вітренко пішов вчитися в столичну школу №172, а в 14 років, після 8 класу, вступив в економічний клас гімназії №153. Паралельно навчався в Київській школі менеджменту для старшокласників КРОК (зараз - Київський ліцей бізнесу). Після закінчення пішов на практику в комерційний "Укрінбанк", де працював помічником бухгалтера.

У 16 років Вітренко вступив до ВИШу, де навчалися його батьки - в Київський економічний університет, на спеціальність "міжнародна економіка". Закінчив університет в 1997 році з двома червоними дипломами - бакалавра і магістра. Поки вчився в КНЕУ, паралельно проходив практику в Університеті науки і техніки штату Айова (Iowa State University of Science and Technology) брав участь в міжнародних студентських конференціях.

Після університету навчався з 1997 по 2000 рік в аспірантурі Інституту міжнародних відносин, на кафедрі "міжнародні економічні відносини". У 2002 році склав іспити і став членом Асоціації присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА), а після п'ятирічної практики, в 2007 році, став її почесним членом. Крім цього, в 2004 році закінчив навчання за програмою MBA в міжнародній бізнес-школі INSEAD (Франція, Сінгапур), пройшов практику в інвестиційному банку Merrill Lynch.

У 2005 році став асоційованим членом (ASI) Лондонського інституту цінних паперів та інвестицій (Securities & Investment Institute). Має сертифікат 3-го рівня - цінні папери, похідні фінансові інструменти (Certificate in Investments, Securities & Financial Derivatives).

Кар'єра:

Працювати почав у 14 років - потрапивши за розподілом, як учень Київської школи менеджменту для старшокласників КРОК, до "Укрінбанку". Був практикантом-помічником бухгалтера в "Укрінбанку". Навчаючись на першому курсі Київського економічного університету, в 1992 році пішов працювати аналітиком в інвесткомпанію "Українська фінансова група". Кілька років він займався перекладами, збирав дайджести зарубіжної преси, готував нескладну аналітику, поки його назад не покликав в 1995 році перший його працедавець - ПАТ "Укрінбанк" - в управління зовнішньоекономічної діяльності міжнародних розрахунків на посаду спеціаліста 2-ї категорії.

У 1998 році Вітренко побачив в газеті Kyivpost оголошення про роботу в міжнародній аудиторській та консалтинговій компанії PricewaterhouseCoopers (PwC), відправив резюме і пройшов співбесіду.
За чотири роки роботи в компанії він обіймав різні посади в підрозділі менеджмент-консалтингу і дослужився до старшого консультанта з питань фінансового управління, і керував фінансовими стратегіями вітчизняних і міжнародних компаній.

Поки працював, завів корисні зв'язки і знайомства - подружився з заступником голови правління компанії "Нафтогаз" Олександром Ковалко і з Андрієм Коболевим (майбутнім главою правління НАК "Нафтогаз України").

Ковалко оцінив можливості Вітренко і помітив, працюючи з ним на проекті в компанії PwC, і запросив Юрія Юрійовича в 2002 році взяти участь у проекті з розробки стратегії компанії НАК "Нафтогаз України" в якості помічника заступника голови правління. До слова, тоді ж в компанію на посаду головного спеціаліста департаменту корпоративних фінансів та цінової політики прийшов і Коболев (теперішній глава "Нафтогазу"). Так почалася історія співпраці Вітренко з "Нафтогазом", звідки за останні 18 років він чотири рази йшов і тричі повертався назад.

Після року роботи в компанії Юрій Вітренко з подачі тодішнього глави Юрія Бойко поїхав вчитися до Європи, отримувати MBA за рахунок компанії, але за навчання в "Нафтогаз" так і не сплатив, зіславшись на "обмеження законодавства", і Вітренко довелося вирішувати питання з оплатою за власні кошти. Після навчання в відомої європейської бізнес-школі INSEAD, Вітренко пройшов стажування в інвестиційному банку Merrill Lynch в Лондоні, і навіть був запрошений британцями на постійну роботу, але він відмовився і повернувся в "Нафтогаз" - очолив управління департаменту економіки і цінової політики.

Все складалося добре, поки в листопаді 2004 року не почалася "Помаранчева революція", яка дуже зіпсувала всі плани синові Наталії Вітренко, яка на президентських виборах відкрито підтримала Віктора Януковича і разом з ним стала символом старої корумпованої проросійської влади. Кажуть, що Віктор Ющенко особисто попросив керівництво НАК прибрати Вітренко з держструктури.

У 2005 Вітренко покинув пост в "Нафтогазі", забрав сім'ю і виїхав працювати в Лондон в банк Merrill Lynch, де його по старій пам'яті із задоволенням взяли. Там він займався операціями по злиттю і поглинанню компаній, банками і інвестфондами. В Україні його команда продавала іноземним інвесторам банки "Аваль" і "Укрсоцбанк".

Через рік, у 2006-му, Вітренко з сім'єю повернувся в Україну, відгукнувшись на запрошення нового глави правління "Нафтогазу" Володимира Шелудченко стати його радником. У 2007 році через конфлікт з керівництвом "Нафтогазу" по темі вартості транзиту газу з Росії (Вітренко наполягав, що українська ставка транзиту повинна бути набагато більше, а ціна газу повинна бути набагато нижче) він пішов з компанії і пішов працювати старшим віцепрезидентом і головним операційним директором в американський інвестиційний фонд "Амстар Європа" (міжнародна група фондів Амстар зі штаб-квартирою в Денвері, США). Був фактично старшим керівником фонду, який інвестував в Україну.

У період успішної кар'єри в приватному секторі, в 2008, коли почалася фінансова криза, його знову запросили в компанію як позаштатного радника голови правління НАК "Нафтогаз України" Олега Дубини. Тоді Вітренко був одним з організаторів реструктуризації міжнародних боргів НАК "Нафтогаз України" (шляхом обміну на єврооблігації). Але пропрацював недовго - замість себе порадив на посаду радника Коболева. Після відходу з НАК Дубини, в 2010 році, компанію покинув і Коболев.

У 2010 році Вітренко і його двоє товаришів Андрій Коболев і Олександр Романюк заснували інвестиційну компанію "ЕйВайЕй Кепітал" (AYA Capital). Назва компанії - це перші літери імен партнерів. Так як на момент створення Вітренко працював в американському фонді приватних інвестицій, директором AYA став Коболев.

"У цьому проекті у Коболева була роль формального і неформального директора, Романюк відповідав за операційне управління, а я був інвестором проекту", - так описав ті події Вітренко. Завдяки хорошим зв'язкам і авторитету партнерів у компанії не було проблем з клієнтами. Крім реструктуризації боргів, "АYА Capital" займалася економічної аналітикою, інвестиціями та реорганізацією корпоративної структури великих підприємств і холдингів.

Після "Революції гідності" і формування нового Кабміну Арсенія Яценюка Коболев в 2014 році очолив НАК, а Вітренко залишився керувати "АYА Capital". Але з часом він знову повернувся в НАК на чверть ставки, пізніше став директором з розвитку бізнесу "Нафтогазу", а потім, 13 листопада 2018 року, був призначений виконавчим директором компанії.

Після розбіжностей з Коболевим і змін в структурі НАК Вітренко сконцентрувався на диверсифікації поставок і головної битви з "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі. "Ми розробили вісім ліній захисту. Спрацювала тільки остання", - розповідав Вітренко. В результаті тривалої боротьби НАК виграв суд. Арбітраж назвали найбільшим в історії за сумою компенсації.

До слова, в грудні 2019 року "Газпром" перерахував "Нафтогазу" $ 2,9 мільярда в рамках програного Стокгольмського арбітражу. І за умовами контракту Вітренко належали 94 мільйони гривень в якості премії. У січні проти багатомільйонних премій різко виступив президент. Вітренко і правління "Нафтогазу" встигли отримати лише 50% затвердженої премії. Через суд Вітренко спробував оскаржити і попросити виплату залишку, але справа застрягла, рішення не з'явилося ні до, ні після звільнення Вітренко з НАКу.

У квітні 2019 р Вітренко обрали головою наглядової ради ПАТ "Укрнафта". Протягом трьох місяців, з жовтня 2019 по січень 2020-го, він входив до наглядової ради державного концерну "Укроборонпром". Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського в квітні 2019 року Вітренко частіше можна було зустріти на нарадах у новообраного президента, аніж в коридорах "Нафтогазу". У травні 2020 року Вітренко звільнився з "Нафтогазу" і всерйоз почав подумувати про діяльність в "великій політиці" - у нього з'явився шанс зайняти крісло першого віце-прем'єрміністра і міністра енергетики. Тим більше, що його кандидатуру підтримали впливові союзники - президент Зеленський і його "права рука" - глава Офісу президента Андрій Єрмак. Відзначимо, що Рада і вдруге провалила голосування за Вітренко: він так і залишився в.о.

4. Особисте життя

Сімейний стан:

Одружений на Ірині Шафрановій. Разом навчалися в КНЕУ. Працювала в міжнародних корпораціях на керівних посадах в Україні, Польщі та Великобританії.

Мають трьох дітей: Христину (2004 р.н.), Григорія (2007 р.н.) і Маргариту (2015 р.н.).

5. Хобі

З 6 років Вітренко активно займався футболом. У столичному "Динамо" він тренувався разом з майбутнім тренером української збірної Андрієм Шевченко. Захоплення: спорт, футбол, гірські лижі, гольф, кайт-серфінг.

6. Сайти та профілі в соцмережах

Профіль в Facebook

Сайт

7. Медіасканер

Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК "Нафтогаз", в програмі Face2Face з Тетяною Даниленко

Юрій Вітренко про тарифи на газ і електрику, реакції МВФ і про "Північний потік-2" | DW Ukrainian
 
Юрій Вітренко про прем'єрські амбіції, олігархів і конфлікті з Коболєва | Питання тут задаємо ми
 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2