последние новости в Украине останні новини в Україні

Рябікін Павло

Голова Державної митної служби

1. Ім'я/прізвище

Павло Борисович Рябікін

2. Анкетні дані

  • ексгендиректор аеропорту "Бориспіль",
  • народний депутат України VII скликання,
  • член Парламентської асамблеї Ради Європи (з 2012 року),
  • перший номер партії "УДАР" на виборах-2020 у Київраду.

3. Біографія і кар'єра

Місце народження, освіта:

Киянин, народився 6 червня 1965 року.

Освіта:

У 1989 році закінчив факультет міжнародних відносин і міжнародного права в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка (КНУ) і отримав диплом юриста-міжнародника. Був однокурсником п'ятого президента Петра Порошенка, Міхеїла Саакашвілі і багатьох інших політиків.

За програмою обміну студентів у 1987 році їздив на стажування в НДР у Лейпцизький університет. У 1992 році в КНУ закінчив аспірантуру.

У 2000 році навчався в аспірантурі в Інституті міжнародного права Кільського університету (ФРН) за фахом "Міжнародне та приватне право". Спеціалізувався на питаннях створення організацій і корпоративних структур.

Кар'єра:

У 18 років пішов на строкову службу в армію. Два роки відслужив, повернувся і зайнявся подальшою освітою. Після закінчення університету, в 1989 році пішов працювати юристом-консультантом в "Юрзовнішсервіс".
 
З 1992 року був адвокатом Київської міської колегії адвокатів. З 2002 року був юрисконсультом ТОВ "Василь Кісіль і партнери". Тричі обирався народним депутатом – ІІІ скликання з 6 липня 2000 року до 14 травня 2002 року, виборчий округ № 130, Миколаївська область. IV скликання з 14 травня 2002 року до 7 липня 2005 року, виборчий округ №131, Миколаївська область, VII скликання з 12 грудня 2012 року за списком партії "УДАР".

У 2004 році на чергових виборах президента України був довіреною особою кандидата на цей пост України Віктора Ющенка, після перемоги якого, в березні 2005 року, вступив у партію його прихильників "Наша Україна".
 
З березня 2005 по серпень 2006 року працював заступником міністра транспорту і зв'язку України (за віцепрем'єр-міністра Кінаха і міністра Червоненка). Тоді ж почав курувати профільну діяльність аеропорту "Бориспіль". В цей же період входив до наглядової ради авіакомпанії "Аеросвіт" і очолював наглядову раду авіакомпанії МАУ. На той момент акціонерами там були держава, ЄБРР, Swissair, Austrian Airlines.

У липні 2009 року президент Віктор Ющенко призначив Павла Рябікіна послом України в Королівстві Данія, на посаді він був до 2010 року. З 2012 року – Член Парламентської асамблеї Ради Європи. В кінці 2012 року був обраний за списками партії "УДАР" у народні депутати VII скликання, став членом комітету з питань транспорту і зв'язку.

6 червня 2014 року був призначений на посаду радника мера Києва Віталія Кличка, а 22 липня цього ж року ще й заступником голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) з питань будівництва (курував земельний і архітектурний департаменти, а також Департамент житлового забезпечення). Після призначення, нібито, написав заяву про складання повноважень нардепа. Однак на сайті Верховної Ради дата припинення депутатських повноважень вказана 27 листопада 2014 року.

Пропрацював на посаді заступника голови КМДА рік (до 15 вересня 2015 року) і був звільнений мером Кличком. Рябикін каже, що "покинув пост з особистих причин", а ЗМІ пишуть, що через корупційний скандал – виписав самому собі дозвіл на отримання земельної ділянки в столиці. Це спливло і спричинило скандал, відставку, а другу-меру серйозно зіпсувало репутацію.

Після звільнення Рябікін все одно залишився при Кличку в статусі радника з питань будівництва. "Грубо кажучи, він як курував забудовників і вирішував з ними питання, так і продовжив це робити", - повідомило джерело в мерії.

У грудні 2015 року у Кабміні звільнилося крісло міністра інфраструктури, і Павла Рябікіна розглядали як "технічного кандидата" – на випадок, якщо більш прохідні з тих чи інших причин відмовляться. Його кандидатуру навіть погодили з президентом Петром Порошенком. Але призначення не відбулося – депутати з партії БПП "викотили" проти Рябікіна компромат, зокрема, викривши його в зв'язках з людьми, що замішані у великих корупційних махінаціях.

Спроби обійняти важливу посаду на цьому не закінчилися – 1 грудня 2016 року він переміг у повторному конкурсі на посаду директора аеропорту "Бориспіль". Зазначимо, що в першому конкурсі номінаційний комітет Кабміну відібрав на цю посаду Юрія Солончука. Однак факт проведення конкурсу був оскаржений у суді виконуючим обов'язки директора "Борисполя" Євгеном Дихне, також проти кандидатури Солончука виступили і багато незалежних експертів. Тоді було ухвалено рішення провести конкурс за новою процедурою, в результаті обрали Павла Рябікіна. До своїх обов'язків він приступив 1 березня 2017 року, після призначення його Кабінетом міністрів України.

На місцевих виборах, які відбулися 25 жовтня 2020 року, невдало балотувався до Київради за №16 за списками партії мера Києва Віталія Кличка "УДАР". 28 жовтня 2020 року Кабінет міністрів України ухвалив рішення про призначення вже колишнього генерального директора аеропорту "Бориспіль" Павла Рябікіна на посаду голови Державної митної служби (він вже п'ятий голова митниці за пів року). Контракт з ним підписано до закінчення карантину.

4. Скандали/компромат

Павло Рябікін – герой багатьох скандальних публікацій у пресі, починаючи з 90-х років. За даними ЗМІ, починаючи з 1993 року і протягом багатьох років, Рябікін був власником юридичної контори з офісом у Швейцарії, яка займалася обслуговуванням українських фірм, що нелегально розміщують кошти на рахунках зарубіжних, головним чином, швейцарських банків. У ті часи за ним закріпилася слава розробника і реалізатора схем з безкарного виведення грошових коштів з України до інших держав.

На цей шлях він нібито встав ще за часів прем'єра Юхима Звягільського, але особливо активно Рябікін діяв за часів прем'єрства Павла Лазаренка. Пишуть, що Павло Рябікін безпосередньо обслуговував фінансові потоки Юхима Звягільського, Костянтина Жеваго, тісно співпрацював з Олександром Волковим, а пізніше став особистим юристом керівника-втікача Держуправління справами Ігоря Бакая. З Бакаєм його познайомили брати Клички, з якими він дружить з 1995 року, до речі, вони в 2002-му році щосили агітували за Ігоря Бакая на виборах у парламент по одному з округів у Рівненській області.

Ставши заступником міністра транспорту і зв'язку України в 2005 році, Рябікін розвинув бурхливу діяльність. ЗМІ приписували йому участь в низці корупційних схем. Наприклад, у контролі за видобутком піску в Євпаторії, а також організації протиправного бізнесу в Миколаївському порту.

Ставши заступником голови КМДА і взявши на себе обов'язки за погодженням виділення столичних земельних ділянок, Рябікін вирішив виділити сам собі невеликий наділ у центрі Києва. Рябікіна звільнили, відкрили справу і навіть направили її в суд, але все закінчилося нічим.

Гучний скандал розгорівся в лютому 2015 року, коли мер Кличко попросив прем'єр-міністра Арсенія Яценюка преміювати свого зама і мільйонера Рябікіна "за особливий характер роботи та інтенсивність праці у розмірі 90% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг держслужбовця" при тому, що в Україні до завершення АТО взагалі було заборонено преміювати чиновників, але Рябікін завдяки другу-меру вищевказану премію отримав.

Як писали ЗМІ, час роботи в Київській міськдержадміністрації для Павла Рябікіна був "надприбутковим", адже саме він почав воювати з власниками тимчасових споруд (ТС, МАФи, ларьки, кіоски, пересувні кав'ярні і т.д.) – очолив комісію, яка вирішувала, які підприємці мають право на оформлення та продовження документів на розміщення і роботу своїх ТС, а які – ні. Одним з перших гучних скандалів цього органу під керівництвом заступника голови КМДА Рябікіна було знесення кіоску інваліда, який поїхав допомагати в АТО.

Приписують Рябікіну й участь в розробці локальних детальних планів територій (ДПТ) столиці, замовлення на розробку яких, завдяки Рябікіну, були монополізовані фірмою ексзаступника директора містобудівного департаменту КМДА Андрія Вавриша ТОВ "Терра Проджект". Пишуть, що перед звільненням зі столичної виконавчої влади Андрій Вавриш та ексзаступник голови КМДА з будівництва Павло Рябікін отримали солідне джерело доходу і контроль над ходом забудови Києва. Джерела в КМДА стверджували, що після того, як заступник голови КМДА Рябікін залишив пост, він продовжував "супроводжувати" окремі містобудівні проєкти, тільки вже в офіційному статусі радника мера.

У травні 2015 року Рябікін потрапив у черговий скандал із землею на Жуковому острові. Десять років тому київські депутати здали земельну ділянку на київському Жуковому острові в оренду фірмі "Зелений порт", 50% якої належать Павлу Рябікіну. Але він за цей час на цій землі освоївся – на частині орендованої ділянки розмістив яхтклуб і ресторан дружини "Маячок", а іншу частину наділу передав за договором фірмі житлово-будівельного кооперативу "Совські ставки", а та передала "Квентал сервіс", які під заставу землі в банку взяли кредит. Як стверджують ЗМІ, фірма Рябікіна фактично стала "прокладкою" в схемі вилучення з комунальної власності 9 га елітної київської землі на користь сім'ї Сергія Льовочкіна.

Схеми і теми Рябікіна, можливо, мали б у подальшому продовження, але в справу втрутилися міжнародні партери. У липні 2015 року американський консультант Віталія Кличка Пол Манафорт (колишній головний політтехнолог – автор перемоги Віктора Януковича на президентських виборах і звільнений Трампом політтехнолог його президентських виборів) дуже наполегливо рекомендував меру столиці звільнити свого заступника Павла Рябікіна. Політконсультант мотивував своє "побажання" просто: заступник Кличка своїми сумнівними, якщо не сказати корупційними діями, опускав рейтинг мера "нижче плінтуса".

У лютому 2017 року Рябікін і Кличко знову потрапили в скандальну історію. Стало відомо, що компанія радника мера Києва Павла Рябікіна ТОВ "Асіменія" проводила надзвичайно дорогі фуршети для адміністрації Кличка і освоювала сотні тисяч бюджетних гривень. Відбувалися ці банкети в підконтрольному сім'ї Рябікіна ресторані "Sanpaolo", що в Музейному провулку. В оточенні столичного градоначальника прийнято вважати, що "у Паші безпечно і не пишеться".

У липні 2017 року з'явився скандал, коли аеропорт "Бориспіль" попросив в ірландського лоукостера Ryanair 360 мільйонів гривень за вихід на український ринок. Рябікін тоді говорив, що кілька вимог перевізника не відповідають українському законодавству, і аеропорт не може встановлювати однаковий для всіх авіакомпаній аеропортівський збір, як того вимагав Ryanair, тому що він змінювався в залежності від того, наскільки заповнений літак.

Зрештою європейський лоукостер скасував свій вихід на український ринок. За словами тодішнього міністра інфраструктури Володимира Омеляна, це сталося через вплив авіакомпанії МАУ.

5. Бізнес, активи, доходи

Декларація

Згідно з декларацією, в 2019 році Рябікін отримав 12,68 млн. грн. доходу, у тому числі 4,757 млн. грн. заробітної плати, 2,13 млн. грн. доходу від надання майна в оренду Посольству Ізраїлю в Україні, 4,349 млн. грн. повернення позики Сергієм Вишневецьким, 212 218 грн. штрафних санкцій з виплати цієї позики і 43,8 тис. грн. відсотків від цього ж громадянина. Ще 244 954 грн. він отримав від надання майна в оренду ТОВ "Діліженс Консалтинг", 24 000 грн. і 12 000 грн. доходу від здачі в оренду майна двом фізособам 24 702 грн. відсотків від вкладу в банку "Кліринговий дім", 9 105 грн. відсотків від Приватбанку, 880 626 грн. кредиту від "ОТП Банку".

Також у нього є 1 000 облігацій внутрішніх державних позик номінальною вартістю 1 000 грн. кожна, 472 900 грн. на рахунку в "Кліринговому Домі", 890 000 грн, $8 000 і 1300 євро – у Приватбанку, $920 000 доларів і 30 000 євро готівкою. При цьому станом на 2019 рік у Рябікіна відкрито кредит на 1,82 млн. гривень у "Кліринговому Домі". На рахунках у дружини Рябікіна 1,39 млн. грн. у "Кліринговому Домі", 33 600 грн. – у  "Райффайзен банку Аваль", а також $20 000 готівкою. Також у Рябікіна 4,3 млн. грн. боргів.

У власності Рябікіна – шість паркомісць і два гаража в Києві і Козині Київської області, а також нежитлові приміщення 1357,8 кв. м. у столиці. Крім того, у власності Рябікіна з дружиною - п'ять квартир у Києві, дача в Обухівському районі з земельною ділянкою площею 798 кв. м., а також ще 571 кв. м. землі у столиці.

Згідно з декларацією, Рябікін володіє сімома одиницями водного транспорту, а також шістьма автомобілями, серед яких Audi Q8 (2019), Jaguar I-PACE (2018), Audi Q7 (2016), пікап Dodge (2006), Mercedes Benz (1997), BMW (2017). Також у декларацію внесена колекція годинників, предметів мистецтва та книг.

Майже весь бізнес Рябікіна, сказано в декларації, переданий в управління: Компанії ТОВ "Спорттовари С", ТОВ "Хілстар", ТОВ "РК Партнери", ТОВ "РОЦ "Зелений порт". Дружина Рябікіна Галина володієте шістьма компаніями: ТОВ "Ліонгрупп" , ТОВ "Софія Арт", ТОВ "Верона-Арт", ТОВ "Асіменія", ТОВ "Крассула Нова", ТОВ "Видавництво "Ритми життя". Також дружина Рябікіна задекларувала право на три товарні знаки.

6. Особисте життя

Родина:

Павло Рябікін одружений на Рябікіній Галині Миколаївні. Дружина займається ресторанним бізнесом – їй належать ресторани "Маячок", "Sanpaolo", а також кафе "Імбир". Виховують доньку Анну.

7. Сайти та профілі в соцмережах

Профіль у Facebook  

Сайт  

8. Медіасканер

Останні текстові інтерв'ю:

Для Бізнес Цензор

Для Ліга Бізнес

Для Центру Стратегічних Стратегій
 
Останні відеоінтерв'ю:

"Бориспіль" продовжує обмінюватися кореспонденцією з Ryanair – директор аеропорту
 
ДокаZ з Олексієм Шевчуком. Павло Рябікін, гендиректор міжнародного аеропорту "Бориспіль"
 
 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2