последние новости в Украине останні новини в Україні

Ілля Ємець

Ексміністр охорони здоров’я України


У ЗМІ його називають кардіохірургом-"зіркою", визнають авторитет як науковця і навіть громадського діяча. Однак від прогнозів, чи буде Ємець успішним міністром охорони здоров'я, утримуються. Адже в 2011 році він протримався на цій посаді лише 5 місяців.

1. Ім'я / прізвище

Ємець Ілля Миколайович

2. Анкетні дані

  • Видатний дитячий кардіохірург.
  • Започаткував в Україні школу кардіології та кардіохірургії новонароджених.
  • Доктор медичних наук, заслужений лікар України
  • Автор більш як 250 наукових праць.
  • Кавалер ордену "За заслуги" І, ІІ і ІІІ ступенів. Почесний громадянин міст Києва і Фастова. Лауреат державної премії з науки і техніки 2017 року.
  • Міністр охорони здоров'я України - вдруге.

3. Біографія і кар'єра

Народився 21 лютого 1956 р. у Воркуті (Російська Федерація) в багатодітній українській родині.

Лікарем Ілля Ємець вирішив стати в дитинстві, коли у його брата виявили рак.

У 1979 році закінчив Київський медичний інститут за спеціальністю "педіатрія". Затим до 1985 року проходив клінічну ординатуру в Інституті серцево-судинної хірургії АМН України - за спеціальністю "серцево-судинна хірургія".

Професійне зростання

1992 року Ілля Ємець першим у країнах колишнього СРСР почав успішно робити складні операції на серці немовлятам, зокрема у перші години життя.

Цього ж року хірург заснував у Києві клуб Rotary International, де очолив медичну програму.

Вже наступного року він заснував і став президентом Міжнародного добродійного фонду "Дитяче серце", метою якого стало надання допомоги українським дітям з вродженими вадами серця.

Кілька років Ємець поспіль оперував у закордонних дитячих клініках. У 1993 році працював кардіохірургом у Сіднейській дитячій лікарні, 1994 року - у дитячій лікарні Торонто (Канада), а 1996 року - в Королівській дитячій лікарні Мельбурна (Австралія).

У 1996 році Ємець повернувся в Україну і очолив відділення дитячої реанімації та кардіохірургії Інституту серцево-судинної хірургії АМН України.

У 1997 році захистив кандидатську дисертацію. Її темою стала "Паліативна хірургія вроджених вад серця у дітей раннього віку".

1998 року він знову виїхав - цього разу до Франції. У Парижі працював кардіохірургом у Hospital J. Cartier.

2002 року Ємець захистив докторську дисертацію на тему "Хірургічне лікування транспозиції магістральних судин".

У 2003 році очолив Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України.

2006-го Ємець заснував Державну програму запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2006–2010 роки.

Член Європейської асоціації кардіоторакальної хірургії (EACTS) та Європейської асоціації дитячих кардіохірургів (ECHSA).

Велика політика

Наприкінці 2010 року став міністром охорони здоров'я в уряді Миколи Азарова, проте пішов у відставку вже у травні 2011-го і повернувся до Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії, де пропрацював директором до березня 2020 року.

На виборах до Верховної Ради 2012 року Ілля Ємець балотувався під №5 по списку партії "Україна Вперед". Однак партія Наталії Королевської до парламенту не потрапила, набравши лише 1,57%.

У лютому 2020 року хірург ввійшов до складу тимчасової робочої групи з питань реформування системи охорони здоров'я, створеної указом президента Володимира Зеленського.

4 березня 2020 року Ємця призначили міністром охорони здоров'я вдруге - в уряді Дениса Шмигаля. На цій посаді Ємець замінив Зоряну Скалецьку.

30 березня 2020 року народні депутати відправили Іллю Ємця у відставку з посади міністра охорони здоров'я.

4. Політична позиція

Ілля Ємець за:

5. Бізнес, активи, доходи

У декларації, поданій 4 березня 2020 року кандидатом на посаду міністра Ємцем Іллею Миколайовичем, зазначена така нерухомість: земельна ділянка (1003 м2) і будинок (375 м2) у Києві, квартира (44,6 м2) - теж у столиці, а ще земельна ділянка в місті Острог Рівненської області площею 1890 м2.

Ємець - співвласник ТОВ "Парацельс". На момент подачі декларації він ще не передав свою частку компанії в управління.

За 2019 рік хірург отримав 712 631 грн зарплати, 144 787 грн пенсії та 1 684 грн процентів з банківського вкладу.

На банківських рахунках у Ємця 485218 грн, 3741 доларів та 25346 євро.

Крім того, він задекларував 670 000 грн, 74 000 доларів та 57 000 євро готівки, а також наручний годинник Patek Philippe.

Декларацію можна подивитися тут.

6. Компромат

Не впорався чи не домовився?

13 травня 2011 року Ілля Ємець написав заяву про відставку з посади міністра охорони здоров'я. Напередодні президент Янукович заявив, що "досі не побачив у Міністерства охорони здоров'я чіткого і цілісного розуміння реформи, як кажуть: від А до Я".

Пізніше Янукович пояснив ЗМІ, що  звільнив Ємця, бо йому "не вдалося налагодити роботу міністерства, щоб воно працювало на належному рівні".

Однак тоді ходили чутки, що Ємець не зміг налагодити стосунки з прем'єром Азаровим, адміністрацією президента Януковича і з профільним комітетом Ради.

Більше того, новоспечений міністр був проти медичної реформи, запропонованої Комітетом економічних реформ. Окремі чиновники МОЗ відгукувалися про Ємця як про людину категоричну, що не зважала на чужу думку.

Оскільки Ємець перебував на посаді міністра менш як 5 місяців, то під люстрацію не потрапив.

"Два в одному"

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Ємець суміщатиме посаду міністра охорони здоров'я з практикою кардіохірурга.

"Ми домовилися, що Ілля Миколайович продовжить медичну практику, буде оперувати, суміщаючи посади. Закон це дозволяє, медична етика це дозволяє", - сказав Шмигаль.

Як Ємець усе встигатиме, і чи не постраждає один з двох напрямів діяльності, а то й обидва  - питання залишається відкритим. За словами народної депутатки Ольги Стефанишиної, "в МОЗ сьогодні потрібен суперменеджер, антикризовий фахівець, який в першу секунду призначення підхопить роботу і буде, пробачте, фігачити", а Ємець "любить свою лікарську справу і не хоче занурюватися в системні речі".

ТОП-3 публікацій компромату в мережі:

Ілля Ємець – новий міністр: перспективи системи охорони здоров’я
(Хвиля, 07.03.2020)

Ілля Ємець очолив МОЗ: міністр Януковича і зірковий хірург
(BBC Україна, 04.03.2020)

Міністром охорони здоров'я став Ємець, якого навіть Янукович звільняв за неефективність
(Главком, 05.03.2020)

7. Особисте життя

Одружений, має двох дітей.

8. Хобі та інтереси

Ілля Ємець мав хист до музики. Батьки примусили сина відвідувати музичну школу - мріяли, щоб він став скрипалем. У 1972 році хлопець навіть здобув премію на музичному конкурсі, проте бути професійним музикантом не захотів.

9. Сайти та профілі в соцмережах

Профіль міністра Іллі Ємця в Instagram: @yemets.moz

10. Медіасканер

Новий уряд планує довести реформу української медицини до логічного завершення
(ТСН, 05.03.2020
)


США досліджують український досвід дитячої кардіохірургії - Інтерв'ю Іллі Ємця
(Голос Америки. Українською, 18.05.2016)

Ілля Ємець - Про головне - медична реформа
(UkrainaVpered2012, 11.10.2012)

Ключові текстові інтерв'ю в мережі

Ілля Ємець, кардіохірург, директор Центру дитячої кардіології та кардіохірургії: У Мельбурні, аби ми встигли на забір органів для трансплантації, закрили на 15 хвилин міжнародний аеропорт
(Укрінформ, 07.11.2019)

В современном мире без госфинансирования медицины невозможно, слишком дорогие технологии - Илья Емец
(Інтерфакс, 05.08.2019)

11. Крилаті вислови Іллі Ємця

"Для осуществления любых реформ необходимо несколько подходов. Есть эволюционный, консервативный, за который я, собственно, и выступаю, и есть революционный подход. Я против революций в медицине и вообще. Принцип консерватизма основан на том, чтобы сохранить то хорошее, чтобы было.
В сфере здравоохранения нам не нужна революция, нам нужна модернизация. Мы можем внедрять лучшие зарубежные практики в вопросах организации здравоохранения, я об этом говорил лет пять назад, но при этом мы должны принимать знания и опыт, который наработаны у нас в вопросах медицины".
(В современном мире без госфинансирования медицины невозможно, слишком дорогие технологии - Илья Емец - Інтерфакс, 05.08.2019)

"Система Семашко в свое время была признана мировыми экспертами одной из наиболее действенных систем здравоохранения, но она может работать только в тоталитарном режиме, но не может работать в демократическом обществе. Современные условия и реалии диктуют новые инструменты и правила организации системы здравоохранения, ее принципов".
(В современном мире без госфинансирования медицины невозможно, слишком дорогие технологии - Илья Емец - Інтерфакс, 05.08.2019)

"Посада міністра вимагає дуже багато сил, здоров’я, часу, принципових речей. І ця сфера вимагає, звичайно, не менше уваги, ніж хірургія, але я волію займатися саме останньою, бо бачу свою ефективність. [...] А ви хочете, щоб я повернувся і шашкою знову махав"
(Ілля Ємець, кардіохірург, директор Центру дитячої кардіології та кардіохірургії: У Мельбурні, аби ми встигли на забір органів для трансплантації, закрили на 15 хвилин міжнародний аеропорт - Укрінформ, 07.11.2019)

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2