Арахамія Давид
Нинішній голова парламентської фракції "Слуга народу" прийшов у політику (за його власним твердженням - дуже неохоче) з IT-бізнесу і волонтерства. Відомий неформальним іміджем і неоднозначними висловлюваннями.
1. Ім'я / прізвище, актуальне титулування
Давид Арахамія
• Український політик, підприємець, громадський діяч і волонтер.
• Секретар Національної інвестиційної ради з 21 червня 2019 року.
• Народний депутат від партії "Слуга народу" на парламентських виборах 2019 року, голова парламентської фракції "Слуга народу".
• Співзасновник кількох IT-компаній.
• Засновник волонтерської організації «Народний проект», яка допомагає українським військовим у зоні АТО.
2. Анкетні дані
Арахамія Давид Георгійович
Відомий також під псевдонімом David Braun (Девід Браун). Під цим псевдонімом вів американський і британський бізнеси, а нині використовує як основне ім'я на своїй офіційній сторінці в Facebook.
Сам Арахамія пояснює наявність псевдоніма тим, що при написанні по-англійськи в його прізвища "занадто багато літер", тому він, приїхавши в США, придумав "професійне ім'я".
Народився 23 травня 1979 року в Сочі (РРФСР, нині Російська Федерація). Родом із Грузії, отримав українське громадянство після Революції Гідності.
Постійно проживає в м. Миколаєві. Освіта вища (Європейський університет).
2014 року отримав орден "За заслуги" ІІІ ступеня - за волонтерську діяльність.
3. Біографія і кар'єра
До 1992 року разом з родиною деякий час жив у Гаграх (Грузія). Після початку війни в Абхазії разом з батьками переїхав до України - до м. Миколаєва. Там він виріс, закінчив загальноосвітню школу №36. Вивчав економіку в Європейському університеті, отримав диплом магістра. Також пройшов магістерську програму "Професійний менеджмент" (Professional Management) в Open University London.
До обрання в Верховну Раду займався IT-бізнесом. Поворотним для нього став 2014 рік. У березні 2014 року разом з партнерами по бізнесу і знайомими відкрив краудфандінгову платформу «Народний проект» (People's Project), призначену для збору коштів на потреби бійців АТО (зброя, екіпірування, медичне обладнання тощо).
Платформа, яка виявилася дуже ефективною для збору коштів, відрізняється, за твердженням Арахамії, граничною відкритістю - за процесом збору коштів на кожну ініціативу можна спостерігати в реальному часі. Тільки за перший рік проект зібрав більш як 100 млн грн.
Ця ініціатива дала змогу волонтеру-айтішнику налагодити зв'язки з приватними українськими виробниками екіпіровки й техніки для військових потреб, здобути популярність і "набрати" суспільну вагу.
Успіх Арахамії щодо збору коштів на потреби АТО був оцінений на рівні президента України. У серпні 2014 року бізнесмен-активіст отримав орден "За заслуги" ІІІ ступеня і став радником в Миколаївській ОДА з питань волонтерської діяльності.
Але на цьому кар'єрне зростання Давида Арахамії не зупинилося. Вже у вересні його призначили уповноваженим міністра оборони з питань закупівель. У листопаді 2014 року він ініціював заснування Асоціації народних волонтерів України, а також став куратором "волонтерського десанту" - групи волонтерів у Міноборони на чолі з відомим Юрієм Бірюковим.
За рік роботи цю групу не раз критикували і волонтери, які не увійшли до неї, і народні депутати за те, що "десантники" імовірно включилися в корупційні схеми, які мали викорінювати. Було навіть кілька перевірок з боку правоохоронних органів, які, втім, не закінчилися нічим.
"Я займався бізнесом, а тут цей дзвінок"
Нові зв'язки відкрили нові можливості. Арахамія кілька разів заявляв, що не збирається йти у політику, коли в 2019 році йому подзвонив Андрій Богдан і познайомив з президентом України Володимиром Зеленським.
І вже на парламентських виборах Арахамія, ще безпартійний, став номером 4 у списку "Слуг народу" (в партію його прийняли лише в листопаді 2019 г.).
Станом на 2 березня 2020 р. Арахамія бере участь у діяльності кількох парламентських груп і комісій, а головне - очолює фракцію "Слуга народу".
4. Політична позиція
Давид Арахамія виступає за:
- земельну реформу: введення ринку землі. Мріє про "мільйон фермерів в Україні";
- спрощення законодавства на користь бізнесу. Наприклад, вважає Трудовий кодекс "скоріше навіть комуністичним";
- надання британським судам повноважень вирішувати внутрішні українські комерційні суперечки.
5. Бізнес, активи, доход
Окрім двох міжнародних платформ - конструкторів сайтів (Template Monster, "прописаний" в Нью-Йорку, і Weblium - c головним офісом в Лондоні), Арахамія заснував такі українські компанії та організації: ТОВ «МВА - ЦЕНТР», ТОВ «Українське агентство експорту та інвестицій», Громадська організація «Міжнародний центр стратегій безпеки та оборони».
Стверджує, що частку в Template Monster він продав кілька років тому.
При цьому юрист з договірних питань у People's Project Костянтин Ксенжік, за дивним збігом, є і юристом в Template Monster Ukraine.
А що в декларації, поданій 28 грудня 2019 року? Згідно з інтерв'ю в "Страна.UA", Арахамія витрачає на місяць 7-8 тисяч доларів: "Як раніше, тільки без бензину, тому що водій є".
"Депутатську зарплату на благодійність віддаю. Я живу на свої заощадження. Подивіться мою декларацію. Я продав свою фірму за 100 мільйонів доларів, а моя частка склала близько 25%", - заявив Арахамія в одному з недавніх інтерв'ю.
При цьому в декларації він не вказав НІЧОГО, крім доходу від продажу рухомого майна в розмірі 870 тисяч гривень. Ні нерухомості, ні машини, ні банківських рахунків, ані готівки не задекларовано. Ні в нього, ні у сім'ї.
6. Компромат
Арахамія не надто уважно стежить за тим, що він говорить публічно. Через це у пресі регулярно розгораються скандали. Після цього або він, або представник фракції намагаються зам'яти скандал і якось пояснити "обмовку".
Анна Скороход, ображена на главу фракції за виключення її з лав "Слуг", навіть заявила: "Будь ласка, забороніть йому з'являтися і щось коментувати. Тому що, коли він наговорить тих дурниць, що він говорить, то потім ніхто не знає, як їх розгрібати".
Так, перебуваючи в Давосі, Арахамія заявив: Україна має припинити синхронізацію законів з ЄС. Потім він виправдовувався "труднощами перекладу" з англійської та заявляв, що "моя позиція - підтримка євроінтеграції, і я це завжди декларував".
На запитання, чому не позбавили мандатів двох кнопкодавів Сергія Литвиненка і Олену Копанчук, Арахамія відповів: тому що це... невигідно: "Тебе за це кнопкодавство сечею тиждень пообливали, але зате партія матиме два голоси і буде реалізувати програму важливих для держави реформ. Або вигнати їх, але потім ці два відсутніх голоси ікнуться десять разів. Я вже не хочу виганяти людей, тому що ми втратимо голоси. Потім їх шукати по інших фракціях, а це ж не за просто так, вони вимагають багато ".
11 лютого в ефірі одного з українських телеканалів голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що погодився би на компроміс щодо поставок води до окупованого Криму.
"Якщо дати воду в Крим, але мати велику перевагу у переговорах по Донбасу - моя особиста позиція, я буду вважати це достатнім компромісом. Я на таке б пішов, бо в Криму водою будуть користуватись громадяни України. Якщо це буде обмін, що вони відходять до Ростова, ми встановлюємо контроль над кордоном, я б на таке пішов", - заявив політик.
Потім він виправдовувався, що його слова "були вирвані з контексту", але при цьому вибачився і пояснив: "Наша позиція була і залишається незмінною - Автономна Республіка Крим є незаконно анексованою частиною України, відновлення суверенітету над якою ми будемо домагатися всіма законними способами" , - наголосив Арахамія.
Він також не вбачає нічого неетичного у поведінці глави митниці Нефьодова: "Знаєте, все, що було в Вегасі, залишається у Вегасі. Я що, ханжа, чи що?.. Я взагалі за те, щоб це все легалізувати. Нефьодов молодий хлопець, і що він робив в тому клубі - це його особиста ситуація з дружиною ".
ТОП-3 публікацій компромату в мережі:
"Зарплаты" в конвертах "слугам" выдают заместители Арахамии – Скороход
Давид Арахамия: "Я – как лев в мультике "Мадагаскар". У него все стейки, а у меня все – кнопочки"
Давид Арахамия нарушил закон и сказал, что будет продолжать его нарушать
7. Особисте життя
Одружений удруге. У нього - шестеро дітей.
8. Сайти та профілі у соцмережах
David Braun (Давид Арахамія) в Facebook
9. Медіасканер
Арахамія власним коштом забезпечить перевірку на детекторі брехні
Лідер фракції "Слуга народу" Арахамія коментує блокування трибуни опозицією
Давид Арахамія розповів про переписку із пранкером Джокером
Публікації у ЗМІ:
Арахамия рассказал как попал на Битву экстрасенсов (Видео)
"Я буду и дальше так делать", – Арахамия прямо под Радой нарушил ПДД
Арахамия спрогнозировал принятие закона о рынке земли весной
10. Крилаті вислови Давида Арахамії
"Якщо дати воду в Крим, але мати велику перевагу у переговорах по Донбасу - моя особиста позиція, я буду вважати це достатнім компромісом. Я на таке б пішов, бо в Криму водою будуть користуватися громадяни України. Якщо це буде обмін, що вони відходять до Ростова, ми встановлюємо контроль над кордоном, я б на таке пішов".
(Ток-шоу "Ситуація", ефір телеканалу "Прямий", 11 лютого 2020 р.)
"Лучший друг волонтера – контрабандист, а не власть"
(Давид Арахамия: "Я – как лев в мультике "Мадагаскар". У него все стейки, а у меня все – кнопочки" - Страна.UA, 12 лютого, 2020 р.)
"Я не поважаю Коломойського. Бо коли я прилетів у Дніпро і побачив, у якому стані Дніпровський аеропорт, якщо це рідне місто такої заможної людини, то я вважаю, що йому просто «по фігу». Якщо йому «по фігу» на своє місто, то як йому може бути не «по фігу» на свою країну?"
(Арахамія про Зеленського, Коломойського і те, як став четвертим номером «Слуги народу». - Радіо Свобода, 15 червня 2019 р.)