последние новости в Украине останні новини в Україні

Данилюк Олександр

Екс-міністр фінансів України (14.04.2016-07.06.2018)

Дата народження: 22.07.1975.

Місце народження: м Григоріополь, Молдова. Після народження Олександра Данилюка сім'я повернулася в м. Киев. Батько Олександр Петрович Данилюк працював директором Інституту Академпроект Академії наук України, а мати Людмила Володимирівна Данилюк - викладала кібернетику в Київському політехнічному інституті.

Освіта:

У 1998 р - закінчив Національний технічний університет (КПІ) за спеціальністю інженер-електрик і паралельно здобув освіту в галузі фінансів в Київському інституті інвестицій.

1999 - 2001 рр. - навчався в Бізнес школі (MBA) Індіанського університету (США).

Володіє п'ятьма мовами: українською, російською, англійською, іспанською та французькою.

Сімейний стан:

Одружений, двоє дітей. Як повідомляє «Ліга», дружина, Ольга Володимирівна Данилюк, уродженка Львова, отримала освіту в британському коледжі Saint Martin's College of Art and Design в Лондоні, а також захистила докторську дисертацію в Royal School of Speech and Drama. Працювала театральним дизайнером в Нью-Йорку і Москві. Зараз працює театральним режисером в Лондоні.

Старшому синові Річарду - 15 років. Народився в Києві. Захоплюється фізикою, хімією та іншими точними науками. Зараз навчається в одному з найстаріших коледжів у Великобританії - Winchester College. Молодший син Володимир - 8 років. Народився в Лондоні. Любить шахи і футбол.

23 травня 2016 року Олександра Данилюк заявив про свою відмову від громадянства Великобританії через бажання побудувати політичну кар'єру в Україні. Також Данилюк повідомив, що його дружина і діти є громадянами Великобританії.

Кар'єра:

Працювати О. Данилюк почав студентом.

З 1995 року працював брокером. Потім два роки був начальником відділу в ЗАТ «Альфа Капітал», поки не пішов в держпідприємство «Академпроект».

У 1998 році деякий час Данилюк попрацював в «Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд» в Україні, після чого поїхав вчитися в США. Повернувшись в 2001 році в Україну, отримав посаду віце-президента в компанії «Авечурс». Потім протягом трьох років Данилюк працював над проектами компанії «МакКінзі і Компанія» в Лондоні і Москві, ще чотири роки очолював один з Інвестиційних фондів Лондона.

З вересня 2010 року очолював Координаційний центр з упровадження економічних реформ. Координаційний центр безпосередньо перебував під патронатом глави АП Сергія Льовочкіна. Був навіть радником президента Януковича, поки не був звільнений з посади Турчиновим.

17 липня 2014 року президент України Петро Порошенко указом №598 / 2014 призначив Олександра Данилюка представником президента України в Кабінеті міністрів. Данилюк розглядався Петром Порошенко на посаду заступника голови АП, покликаного курирувати реформи, однак це місце було віддано гендиректору Microsoft Україна Дмитру Шимківу.

Замість цього Порошенко 25 вересня 2015 року призначила Данилюка заступником глави Адміністрації президента України з питань судової реформи.

14 квітня 2016 рік - Данилюк став міністром фінансів в уряді Володимира Гройсмана. Призначення Данилюка в Кабмін - це пропозиція президента.

Однак мирно співпрацювати йому не вдалось.

Конфлікт в Кабінеті Міністрів між міністром фінансів Олександром Данилком та прем'єром Володимиром Гройсманом почав чи не з самого призначення.

Міністр фінансів Олександр Данилюк з ким у владі тільки не сварився. І з оточенням президента Петра Порошенка, і з Генеральним прокурором Юрієм Луценком, і з представниками Народного Фронту.

З прем'єр-міністром Гройсманом у Данилюка перманентне протистояння. Одна з причин - боротьба за контроль над Державною фіскальною службою. Гройсман туди поставив свою людину Мирослава Продана, після того як попередній керівник УКРІНФОРМ Роман Насиров став клієнтом НАБУ. Але у Данилюка були свої види на ДФС. Він виступав за радикальну реформу.

На засіданні уряду 23 травня 2018 року Данилюк безуспішно намагався добитися призначення свого радника Яни Бугримової на посаду заступника міністра, якраз з питань фіскальної політики. Публічна трансляція засідання була припинена, проте присутні на ньому повідомили, що після короткої перепалки з Гройсманом міністру було відмовлено в його проханні. В ході обміну думками Данилюк навіть допустив підготовку заяви про його відставку.

При цьому Гройсман, коментуючи ситуацію з Данилюком, допустив, що той вирішив змінити місце роботи і хоче це зробити так, щоб виглядати жертвою в ситуації, що склалася.
 
У підсумку, Данилюк написав листа представникам G7 з наміром "уникнути двозначності і маніпуляцій" в його конфлікті з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

Данилюк описує конфлікт з прем'єром і небажання останнього призначити його заступником Яну Бугримова.

За його словами, президент намагався призначити на цю посаду людину, яку лобіювали Кононенко/Южаніна, - спочатку це був Уманський, пізніше Воробей. Через те, що Данилюк ці кандидатури на посаду не погоджував, більше 2 роки він працював без заступника.

Данилюк також зазначав, що чинна влада заважала реформуванню УКРІНФОРМ.

"Він (прем'єр) також заблокував призначення постійного голови УКРІНФОРМ і його заступників. Ви знаєте, що виконуючий обов'язки голови дуже близький і лояльний до прем'єр-міністра. Він вже більше року перебуває на посаді в протиріччі з законом", - зазначив Данилюк.

"Для мене не прийнятно, коли призначення на посаду моїх заступників має узгоджуватися з президентом або прем'єр-міністром", - зазначив він.

Данилюк також зазначив, що запропонував Гройсману подати в парламент прохання про його відставку.

Пізніше міністр фінансів пояснив, що написав листа, тому що вичерпав всі інші механізми.

За словами міністра, посли дуже стурбовані. "Вся підтримка від міжнародних фінансових інститутів, яку Україна отримала і продовжує отримувати, насправді тримається на тому, що в складі уряду є професійний фінансовий блок", - підкреслив Данилюк.
 
Лист послам Данилюк відправив перед офіційним візитом голови уряду до Брюсселя.

"Прем'єр їде з політичним діалогом в ЄС, є цілий ряд політичних питань ... Ми приїжджаємо, а нам кажуть, що ваш міністр написав листа, мовляв, у вас і там погано, і тут, і корупція ...", - розповів міністр Кабінету міністрів України Олександр Саєнко.
Після цього, за словами міністра, було зібрано нараду міністрів.

"На цій нараді Данилюк визнав напрямки цього листа як свою помилку тому, що він сказав, що діяв емоційно з цим листом, і, мабуть, він, скажімо так, зопалу це зробив. Тому зараз після цієї розмови прем'єр-міністр визначається, чи сумісні такі дії Данилюка з його перебуванням в уряді як міністр фінансів. І я думаю, що зараз прем'єр-міністр буде визначатися з цього питання ", - сказав Саєнко.

В кінцевому результаті, 7 червня 2018 року Верховна рада проголосувала за відставку Данилюка, яку підтримав Гройсман.

Декларації:

- За 2017 рік Міністр фінансів України Олександр Данилюк задекларував 579 923 грн доходів.

Зокрема, зарплата міністра склала 579 812 грн і 111 грн - відсотки на банківський вклад, а його дружина задекларувала 36 335 грн доходів.

Данилюк також повідомив, що на його рахунках в банках розміщені $ 3 589 і 88 714 грн, а також міністр має у своєму розпорядженні готівкою в розмірі $ 115 тис.

Дружина міністра володіє готівкою в розмірі GBP12 тис. Крім того, в е-декларації міністра вказується, що треті особи позичили у нього $ 35 тис., $ 12 тис. І $ 6 тис. відповідно.

Згідно з декларацією Данилюк спільно з дружиною володіє земельною ділянкою 984 кв.м і будинком 290 кв.м в Київській області, а дружина також орендує частину будинку в Києві. У його е-декларації також зазначено автомобіль BMW Х5 2008 року випуску, антикварні срібний годинник, афонська ікона Святого Миколая.

- 18 грудень 2018 року Королівська служба доходів і зборів опублікувала лист, що показує, що міністр фінансів Олександр Данилюк не заплатив податки ні у Великобританії, ні в Україні

Про це журналіст Сергій Лямець написав в блозі для "Бізнес Цензора". Зокрема, британська служба на запит міністра фінансів про сплачені податки повідомила, що у її немає ніякої інформації про доходи міністра.

Після чого журналіст викладає і лист від Державної фіскальної служби України, інформує, що Данилюк повинен доплатити до бюджету податки з доходів, отриманих у Великобританії.

"Інтрига. Намагаємося розмотати клубок подій ... Що стосується податків, то колишній консультант, представник президента в парламенті, заступник голови АП і міністр фінансів з моменту приходу до влади в 2010 році був на держслужбі. І відповідно до цього зобов'язаний був декларувати доходи", - пише Лямець.

За його словами, з 2015 року Данилюк почав декларувати в Україні доходи, отримані в Британії.

"Українська податкова запитала: податки сплачені? Міністр написав в поясненні:" так, але там ". Ніяких проблем. Між двома нашими країнами діє угода про уникнення подвійного оподаткування. Якщо сплатив податки в Британії, то в Україні їх платити не потрібно. Достатньо лише повідомити ", - зазначив журналіст.

Після цього українська податкова запросила підтвердження, що Данилюк заплатив податки в Британії, але підтвердження він не дав.

В результаті ДФС виписала міністру припис - сплатити кілька сотень тисяч гривень податків.

- 17 січня 2018 року в розслідуванні "Обозревателя" говориться, що Міністр фінансів України Олександр Данилюк отримав в якості громадянина (резидента) Великобританії понад 450 тисяч фунтів кредиту для свого підприємства Rurik, що не вніс в декларацію.

"Влітку 2010 року в Адміністрації президента Януковича задумалися про створення Координаційного центру, який повинен був контролювати процес впровадження реформ в Україні та забезпечити взаємодію між різними відомствами. На посаду керівника покликали вихідця з відомої британської консалтингової компанії McKinsey Олександра Данилюка. З цього і почалася його кар'єра чиновника в Україні ", - зазначається в розслідуванні. Данилюк не залишив свій бізнес, а також зберіг британський паспорт мінімум до 2015 року. Крім цього існують документи, які доводять, що компанії міністра фінансів активно функціонували все той час, коли він будував кар'єру держслужбовця.

"У 2014 році його підприємство Rurik привернуло річний кредит у розмірі понад 450 тис. фунтів для операційної діяльності. Згідно з документами, це єдиний дохід компанії за всі роки її існування. При цьому в декларації про доходи за 2014 рік Данилюк не вказував інформації про отримані з-за кордону засоби, що теж є порушенням закону і приводом для люстрації ", - сказано в матеріалі.

Скандали і конфлікти:

- 22 квітень 2018 року в сюжеті телепрограми "ТСН. Тиждень" була показана квартира в Лондоні, яку, за словами журналістів, Данилюк нібито придбав в минулому році за 766 тис. фунтів стерлінгів, але не вказав цього в своїй декларації. А. Данилюк цю інформацію спростував. На своїй сторінці в Facebook він написав: "Щодо замовного сюжету в ефірі телеканалу, який належить Коломойському і Суркісам, хочу повідомити наступне: 1. власної квартири в Лондоні не маю; 2. в оренді квартири в Лондоні теж не маю; 3 . а ось конфлікт з Коломойським - маю ".

- 18 грудня 2018 року міністр фінансів Олександр Данилюк подав до Кабінету міністрів подання на звільнення голови Державної фіскальної служби Романа Насирова. Р. Насіров вважає незаконною ініціативу міністра фінансів Олександра Данилюка про його звільнення і подав на нього заяву про вчинення злочину в Генеральну прокуратуру України.

- 21 грудня 2017 року міністр фінансів України Олександр Данилюк звинуватив Генеральну прокуратуру в затягуванні розслідування справ щодо дій колишніх керівників і власників Приватбанку. Також Данилюк зажадав відставки генерального прокурора Юрія Луценка. "Випадкова зустріч Юрія Луценка з Ігорем Коломойським саме напередодні суду в Англії викликає багато питань. Крім того, генпрокурор дискредитував себе атакою на нові антикорупційні органи і нездатністю довести важливі справи до суду. Таким чином, він дискредитує перед міжнародними партнерами Президента і парламент, який довірив йому таку важливу роль і функцію, а також влада в цілому. Тому він повинен піти у відставку. Я вимагаю його відставки ", - сказав Данилюк. У відповідь на вимогу міністра фінансів Олександра Данилюка в ГПУ нагадали про те, що глава Мінфіну нібито не сплатив податки на більш ніж 700 тис. грн. Про це на своїй сторінці в Facebook написав прес-секретар Генпрокуратури Андрій Лисенко.

 - 23 листопада 2017 року, відсторонений глава Державної фіскальної служби України Роман Насиров, після довгого мовчання дав прес-конференцію. Зокрема, його адвокати заявили, що в кримінальній справі проти глави ДФС зацікавлений особисто Міністр фінансів Олександр Данилюк. У той же час відомо, що Роман Насиров і Олександр Данилюк гуляли разом на весіллі у першого заступника Міністра юстиції Наталії Сеовстьянової і її обранця з юрфірми "Integrites" Руслана Бернацького. Так, відсторонений чиновник прийшов на торжество в компанії своєї дружини Катерини Глімбовської. Що стосується Міністра фінансів, він, по весільній традииції, "вкрав" наречену і носив її перед усіма на руках, на підтвердження чого в Інтернеті було опубліковано відео.

- Після того як 19 червня 2017 року група депутатів з комітету з питань податкової та митної політики на чолі з нардепом від БПП Ніною Южаніною направила прем'єр-міністру Володимиру Гройсману лист з вимогою відставки Данилюка і цей факт став надбанням гласності, міністр не став мовчати і опублікував свою відповідь комітету, в якому назвав лист "упередженим і маніпулятивним", звинувативши комітет в блокуванні ініційованих ним реформ. При цьому Данилюк окремо відзначив, що не з усіма членами комітету у нього "незаладілісь відносини": "З тими, хто налаштований на конструктив, спільну мову знайдемо. Решта - нехай пишуть листи ..." Загалом, конфлікт з Данилюком, який і раніше був помітний, знайшов цілком чіткі обриси. Причини цього конфлікту нібито в тому, що Ніна Южаніна свого часу вважалася однією з головних претенденток на крісло міністра фінансів.

- 22 квітень 2016 року Гройсман доручив Нацагентству розібратися з офшорами Данилюка. «Я вважаю, що за все, що було зроблено в попередні періоди (до призначення на посаду), міністр повинен дати пояснення. Якщо ця відповідь буде порушувати закон, міністр візьме своє рішення. Але я б хотів, щоб НАЗК (Нацагентство з питань запобігання корупції) предметно розібралося. Адже питання не у відставці, а в тому, що якщо були порушення, то за це треба нести відповідальність», - сказав Гройсман.

 21 квітня 2016 року Данилюк розповів, що досі є директором трьох офшорних компаній - на Кіпрі та Кайманових островах.

У квітні 2016 року у питання нардепа Олега Ляшка, чому Данилюк не декларував свої офшорні компанії, міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що обов'язково це зробить.

Не дивлячись на наявність двох офшорів, в декларації Данилюка про доходи за 2014 рік жодного слова про отримані з-за кордону гроші. У декларації-2015 вже сказано про більш ніж 11 тис фунтів закордонного доходу, який цілком міг бути результатом угоди, укладеної з залученням півмільйонного кредиту.

- У 2015 році стало відомо, що Данилюк є власником двох офшорів. Британський реєстр юридичних осіб вказує, що, незважаючи на роботу в АП, Данилюк надалі числився директором двох зареєстрованих в Великобританії компаній - Rurik Real Estate Investment Limited і CEE Investment & Advisory LLP. Данилюк спростовував наявність у нього цих офшорів.

Раніше Олександр Данилюк був радником президента Віктора Януковича.

Хобі. Альпінізм, скелелазіння, гірський туризм, спортивний велосипед, байдарки.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2