последние новости в Украине останні новини в Україні

Гетманцев Данило

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

1. Ім'я / прізвище

Данило Олександрович Гетманцев

2. Анкетні дані

• Народний депутат Верховної Ради України IX скликання
• Член фракції "Слуга народу"
• Доктор юридичних наук, професор
• Президент Асоціації податкових радників
• Член Європейської асоціації податкових професорів (European Association of Tax Law Professors - EATLP)

3. Біографія і кар'єра

Освіта і наукова діяльність:

Середню освіту здобув в Українському гуманітарному ліцеї при Київському національному університеті імені Шевченка. З 1995 по 2000 рік навчався в університеті ім. Шевченка на юридичному факультеті. Закінчив з відзнакою і залишився працювати при університеті асистентом на юридичному факультеті аж до 2006 року.
У 2004 році захистив дисертацію за спеціальністю "Адміністративне право" та став кандидатом юридичних наук. Цього ж року склав кваліфікаційний іспит кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатів (КДКА) міста Києва та отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

З 2006 по 2013 роки був доцентом фінансово-правової кафедри юридичного факультету університету ім. Шевченка. У 2012 році захистив дисертацію з теми фінансово-правових зобов'язань і отримав науковий ступінь доктора юридичних наук. З 2014 року і до сьогодні входить до складу вченої ради Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України.

У 2016 році став членом Європейської асоціації податкових професорів EATLP (European Association of Tax Law Professors). 2 червня 2016 року в Мюнхені в Інституті податкового права і публічних фінансів Макса Планка відбулася офіційна церемонія прийняття Гетманцева до складу Асоціації. Зазначимо, Гетманцев став першим членом Асоціації від України серед 350 професорів з усього світу. А в 2018 році його запросили вже до складу Академічного комітету EATLP.

Кар'єра:

Почав свою трудову діяльність Данило Гетманцев, ще будучи студентом юридичного факультету – в 1997 році пішов працювати помічником юриста в компанію "М.С.Л." – один з операторів державних лотерей. Після закінчення ВНЗ став їхнім штатним юристом. А після приватизації, як член трудового колективу, отримав частку - 0,02% статутного капіталу. Звільнився з компанії в 2003 році і продовжив з нею співпрацювати як юрист від своєї компанії ТОВ "ЮРІМЕКС" (LLC JURIMEX). Співпраця затягнулася на довгі роки і до 2019 року у Гетманцева була вже частка у розмірі 53% статутного капіталу. Але в травні 2019 року він вийшов зі складу власників – продав свої акції - 3% продав партнеру, 50% - родичу.

Крім роботи на оператора національних лотерей, Гетманцев з 2000 по 2006 роки працював асистентом на юридичному факультеті університету імені Шевченка, а в 2002 році пішов працювати помічником-консультантом на громадських засадах до народного депутата, члена фракції Партії регіонів і першого заступника голови Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимира Сівковича. У 2010 році Гетманцев звільнився, як каже сам політик, "не зійшлися".

Зауважте, Гетманцев завжди працює одночасно в декількох місцях. У 2007 році він з посади асистента в своєму рідному університеті переходить на посаду доцента кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом – фінансового права юридичного факультету КНУ імені Т.Г. Шевченка. Після отримання наукового ступеня доктора юридичних наук у 2012 році став професором кафедри фінансового права на юридичному факультеті.

З початку 2016 року Гетманцев працює і отримує символічну заробітну плату як член вченої ради Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України. У грудні 2016 року був кандидатом на посаду судді Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду, але не пройшов конкурс. До виборів у парламент був почесним президентом Адвокатського об'єднання "Юрімекс" (Jurimex).

Навесні 2019 року на запрошення Руслана Стефанчука (нині віцеспікера Верховної Ради) приєднався до "Зе-команди" в якості експерта в сфері фінансів і оподаткування. У парламент пройшов під №20 у списку "Слуги народу".
 
30 серпня 2019 року очолив комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, а також був призначений співголовою групи з міжпарламентських зв'язків з Ізраїлем. З жовтня 2019 року – член тимчасової слідчої комісії ВР з питань правового статусу ветеранів війни.

4. Політична позиція

• Виступає за відновлення водопостачання Криму з материкової України.

• Виступає проти окремої системи оподаткування ІТ.

• Виступає за пом'якшення правил фіскалізації для малого бізнесу.

5. Бізнес, активи, доходи

Живе голова податкового комітету в селі Велика Мотовилівка Київської області в будинку, який, згідно з декларацією, ні йому, ні членам його сім'ї не належить.
При цьому заслужений юрист зміг заробити і на власні об'єкти нерухомості. Він має земельну ділянку в Броварському районі Київської області площею 2090 м2, земельну ділянку в Переяслав-Хмельницькому районі Київської області площею 2500 м2, в спільній власності з матір'ю Гетманцевою Оленою має столичну квартиру площею 60 м2.

Окремо варто зазначити нерухомість, що належить матері політика. Гетманцева Олена на пенсії активно скуповує столичну нерухомість: в 2012 році купила 2 квартири площею 76,3 м2 і 60 м2, в 2013 році – квартиру площею 32,9 м2, в 2014 – 2 квартири площею 50,8 м2 і 115,7 м2, а в 2016 році – квартиру площею 49,6 м2. Також у період з 2009 по 2016 роки "мама Лєна" стала власницею земельних ділянок у Київській області площею 482 м2, 2500 м2, 4421 м2, 2500 м2, 3251 м2, 820 м2, 210 м2 і 1680 м2. Крім цього, з 2012 року користується шістьма нежитловими приміщеннями, які оформила на фірму, що їй належить (ТОВ "Нью проперти"), і земельною ділянкою в Київській області. Варто зазначити, що приміщення розташовані в різних частинах України (Полтава, Чернігів, Івано-Франківськ).

З цінностей у Данила Олександровича дві пари годинників і колекція з 15 картин 20-21 століть.

З 2009 року має (не факт, що їздить) автомобіль TOYOTA AVALON (2008 року випуску). У мами теж є два авто – одне "стареньке" 2008 року випуску і  TOYOTA LAND CRUISER 2018 року.

На матір Данила Гетмацева оформлені 17 компаній з реєстрацією не тільки в Україні (11 компаній), але і в Білорусі, Кіпрі, Польщі, Греції, Казахстані та Таїланді.

За 2019 рік Данило Гетманцев заробив на основному місці роботи – в КНУ імені Шевченка - 413,3 тисячі гривень, в НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України - 21,3 тисячі гривень, в своїй юридичній фірмі "Юрімекс" - 125,5 тисячі гривень, в Управлінні справами Апарату Верховної Ради - 169,1 тисячі гривень, а також отримав матеріальну допомогу від політичної партії "Слуга народу" у розмірі 22,3 тисячі гривень.

Інша справа його мама: отримала від держави 88,6 тисячі гривень пенсії, на одній з фірм, що їй належить ( "ТРЕВЕЛ ПРОФЕШНЛ ГРУП"), заробила 250 тисяч гривень, на юридичній фірмі "Юрімекс", що належить синові - 10,3 тисячі гривень, ще одна фірма ("Салторо") заробила для мами 1 мільйон 31,4 тисячі гривень.

Дружина Гетманцева Ольга Сергіївна, згідно з декларацією, заробила на маминій фірмі 1,1 тисячі гривень і від цієї ж фірми отримала допомогу в розмірі 55,2 тисячі гривень, також отримала від Управління соціального захисту державну страхову допомогу в розмірі 24 тисяч гривень. З усього видно, що годувальник у сім'ї – мама Данила Геманцева.

Мама політика зберігає в різних банках 1 мільйон 153,4 тисячі гривень, 124,2 тисячі доларів, 34,4 тисячі євро, а також у Ніцці відкрито рахунок на 108 тисяч доларів. Готівкою зберігає 238 тисяч доларів і позичила закордонним друзям 650 тисяч доларів.

Сам Данило Гетманцев зберігає в різних банках 184,2 тисячі гривень і готівкою 278 тисяч гривень, 35,3 тисячі доларів і 40 тисяч євро. Найскромніша дружина – в банку лежать 3,2 тисячі гривень і готівкою має 10 тисяч доларів.

6. Компромат/скандали зв'язку

З ім'ям Данила Олександровича Гетманцева пов'язано досить мало скандалів, в основному, вони були пов'язані з його професійною діяльністю. Перше, що спадає на думку, це зв'язок Данила Олександровича з лотерейним бізнесом, а точніше, з лотерейним оператором – компанією "М.С.Л.". Особливо цей факт згадували голові податкового комітету в період ухвалення закону про ігровий бізнес. І це не просто так – заснована ним юридична фірмі "Jurimex" обслуговує "М.С.Л." з дня свого заснування, а сам Данило Олександрович довгий час був її міноритарним акціонером (до квітня 2019 року) – мав частку в 53% акцій від статутного капіталу. Пізніше він продав свої акції – 3% партнеру, 50% - родичу. Зараз його зв'язок з "М.С.Л." можна відстежити тільки завдяки Олені Полосенко, яка є співвласницею "М.С.Л." і одночасно партнером Гетманцева по юридичній фірмі "Jurimex" (хоча офіційно Гетманцев вже не має відношення до неї).

Говорячи про діяльність компанії "М.С.Л.", Гетманцев, можна сказати, зізнався, що лотерейний оператор протягом довгих років працював у "тіні". "Частково, можливо, в тіні, частково, із застосуванням різних схем, які раніше розробляли юристи. Варто зауважити, що ці схеми абсолютно легальні", - така відповідь від нього пролунала на питання журналіста.

У 2017 році Вища кваліфікаційна комісія суддів відмовила Гетманцеву, що подавав документи на посаду судді Касаційного адміністративного суду, через спроби фальсифікації і приховування даних про себе. По-перше, Громадська рада доброчесності встановила, що Гетманцев був засновником підприємства ТОВ "M.C.Л.", за яким є "висновки правоохоронних органів про сприяння тероризму". СБУ здійснювала досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом фінансування тероризму невстановленими посадовими особами ТОВ "M.C.Л.". По-друге, на підприємстві, співвласником якого був на той момент Гетманцев, були виявлені непрозорі механізми для обходу санкцій і несплати податків.

Після обрання Гетманцева до парламенту у ЗМІ пролунала чутка, що він лобіює закон про дорожнє будівництво "імені братів Дубневичів" (колишнього і нинішнього народних депутатів, провернули не одну схему з розкрадання бюджету, зараз під слідством у НАБУ). Проєкт закону передбачає введення бюджетних зобов'язань на три роки вперед без прив'язки до рамок бюджетного року і діючих Бюджетного і Податкового кодексів. Останні "дорожні корупціонери" хотіли змінити.

Пізніше був ще один скандал, пов'язаний з лобіюванням законопроєкту Гетманцева №2047-1. У жовтні 2019 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом можливого отримання 11 депутатами від "Слуги народу" неправомірної вигоди в розмірі 30 тисяч доларів за голосування проти законопроєкту про ліквідацію корупційних схем при оцінці об'єктів нерухомості. Тоді виник великий скандал, деякі члени податкового комітету пройшли навіть детектор брехні.

У вересні 2019 року на Гетманцева через його ініціативу про внесення змін до податкового законодавства обрушився шквал критики з боку експертів і представників бізнесу. Зокрема, народна депутатка Ніна Южаніна заявила: "Законопроєкт буде мати страшні негативні наслідки для всієї економіки: це тотальне закриття великого і середнього бізнесів вже до кінця цього року". Обурювалися як щодо суті законопроєктів, так і щодо форми їх ухвалення – у "турборежимі" провели їх через податковий комітет, де панує Гетманцев, при цьому тих, хто намагався дискутувати, просто не допустили на засідання.

У 2020 році голова парламентського комітету Данило Гетманцев звинуватив міністра фінансів Сергія Марченка в зриві реформи митниці після звільнення з поста голови відомства Максима Нефьодова. "Схеми процвітають. Реформа зірвана. Ситуація погіршилася", - заявив Гетманцев.

7. Особисте життя

Про батьків політика інформації немає.

Одружений двічі. Перша дружина – Гетманцева Тетяна Сергіївна, юрист, працює в НАЗК. Від першого шлюбу є син Іван, живе з матір'ю.

Друга дружина – Гетманцева (Швачка) Ольга Сергіївна. Про її діяльність інформації немає. Ексдружина прокурора Генеральної прокуратури. Розлучилася зі своїм чоловіком, коли вже жила в цивільному шлюбі з Гетманцевем і виховувала спільного сина Михайла.

8. Регалії і нагороди

• Двічі був визнаний кращим юристом у сфері оподаткування на щорічній церемонії нагородження кращих юристів України - "Юридична премія" в 2012 і 2016 роках.

• Двічі входив у число 100 кращих юристів України за досягнення в сфері банківського, фінансового та податкового права і був визнаний одним з провідних юристів країни в сфері банківського та фінансового права, цінних паперів та фондового ринку – в 2010 і 2018 роках.

• У 2012 році був нагороджений грамотами Верховного Суду України за сумлінну, безперервну роботу в області права і вагомий особистий внесок у розвиток системи судочинства.

• У 2013 році отримав подяку від Київського національного університету імені Тараса Шевченка як кращий викладач юридичного факультету за активну і наполегливу роботу в сфері суддівської освіти.

• У 2014 році був визнаний кращим юристом України з податкового права, на думку Client Choice Awards-2014 і Client Choice Awards-2015.

9. Сайти та профілі в соцмережах

Профіль в Facebook  

Профіль в Instagram

Канал в Telegram  

10. Медіасканер

Текстові інтерв'ю:

Для Ліга.Фінанси  

"Громадян України ми не видаємо". Гетманцев про розслідування США проти ексакціонерів ПриватБанку, податкові новації для IT, ФОП, агробізнесу

Відеоінтерв'ю:

Данило Гетманцев, голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.

Данило Гетманцев | Ток-шоу "19" | 15.09.20

 
 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2