последние новости в Украине останні новини в Україні

Кулеба Дмитро

Міністр закордонних справ України


Професійний дипломат. За словами самого Кулеби, його профіль - управління репутацією і стратегічні комунікації. У 2017 році Дмитра Кулебу, за результатами опитування Інституту світової політики, визнали найкращим українським послом за кордоном. Призначений міністром закордонних справ України за рішенням Верховної Ради 4 березня 2020 року.

1.    Ім'я / прізвище

Кулеба Дмитро Іванович

2. Анкетні дані

  • Потомствений дипломат (батько - Іван Кулеба - був послом у Єгипті, Чехії, Казахстані, станом на березень 2020 року - посол України у Вірменії).
  • Кандидат юридичних наук (міжнародне право).
  • Дипломатичний ранг - радник першого класу.
  • Автор книги про інформаційну війну.

3. Біографія і кар'єра

Дмитро Кулеба народився 19 квітня 1981 року в Сумах.

Закінчив Інститут міжнародних відносин Київського університету ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю "міжнародне право". Кандидат юридичних наук. З іноземних мов володіє англійською.

Після закінчення вузу в 2003 році почав свою кар'єру в якості аташе Служби головного юридичного радника Міністерства закордонних справ України.

Уже через два роки - у 2005-му - закінчив аспірантуру кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського університету ім. Т.Г. Шевченка, і в цьому ж році отримав посаду третього секретаря управління юридичного забезпечення МЗС України. Тоді ж став третім секретарем Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні (з питань ОБСЄ). Пізніше його підвищили - до другого секретаря. У постпреді Кулеба працював до 2009 року.

За три наступні роки (2010-2012 рр.) він встиг попрацювати першим секретарем, радником і начальником відділу департаменту секретаріату міністра закордонних справ України.

У 2013 році став радником віцепрем'єр-міністра України Костянтина Грищенка з гуманітарних питань.

Як потім розповідав сам Кулеба:

“Я дуже не хотів туди, але з морально-етичної точки зору відмовити йому не міг - Костянтин Іванович ввів мене в реальну дипломатію, за що я йому дуже вдячний. У січні 2013 року я опинився в Кабміні і зрозумів, що наша країна - це потяг у вогні. Якщо в МЗС у тебе є свій затишний фронт робіт, яким ти займаєшся, то Кабмін - це справжній гадючник”.

У цьому ж році він звільнився з держслужби і пішов у громадську діяльність - очолив Фонд культурної дипломатії UART (сферою культури Кулеба продовжує займатися досі - він є членом Ради з питань розвитку «Мистецького арсеналу»).

У МЗС Кулеба повернувся вже в червні 2014-го - на запрошення міністра Павла Клімкіна. Він став послом з особливих доручень з питань стратегічних комунікацій. У сферу відповідальності дипломата увійшли створення стратегічних комунікацій МЗС, впровадження в діяльність міністерства сучасних комунікаційних технологій, а також формування публічної дипломатії України.

У квітні 2016 року Кулебу призначили постійним представником України в Раді Європи. Перед ним поставили завдання щодо захисту прав людини в окупованому РФ Криму, залучення Євросоюзу до реформ в Україні і т.д.

29 серпня 2019 року і за станом на 4 березня 2020-го Дмитро Кулеба - віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, а також голова Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції.

4 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила постанову про звільнення прем'єр-міністра Олексія Гончарука, що, згідно із законодавством, спричинило відставку всього уряду. Того ж дня парламент підтримав призначення на пост прем'єр-міністра Дениса Шмигаля і проголосував за новий склад Кабінету міністрів. Дмитро Кулеба став новим міністром закордонних справ України.  

4.    Політична позиція

Дмитро Кулеба виступає за членство України в ЄС і НАТО:

"Червоні лінії: рух до членства в ЄС і НАТО незворотний, жоден окремий регіон не може блокувати рішення національного масштабу".
(Twitter)

Вважає, що позаблоковий статус України неможливий:

"Прошу всіх забути слово «позаблоковість». Простий факт: коли Росія напала на Україну у 2014 році, наша держава була офіційно позаблоковою (відмінили цей статус лише у грудні 2014). Тоді це жодним чином не стримало агресію. Позаблоковість як стратегія повністю себе дискредитувала".
(Twitter)

Україна, на думку Кулеби, має здобути максимум вигоди з торгівлі з ЄС і Китаєм:

"У нас 43% внешней торговли с ЕС. Это феноменальный результат за последние годы. Но диалектически у нас развиваются отношения с Китаем. Нет ни политического диалога с КНР, ни каравая с хлебом... Но при этом бизнес цветет ярким цветом. И за последний год впервые в истории Китай стал торговым партнером Украины №1 как отдельная страна […] Поэтому Украина - место, где “должны “жениться” китайский и европейский капитал”
(biz.liga.net)

Позитивно ставиться до ідеї суміщення посад міністра закордонних справ і віцепрем'єра з євроінтеграції:

"Это будет усилением и украинской дипломатии, и европейской и евроатлантической интеграции"
(ukranews.com)

5. Бізнес, активи, доход

У декларації за 2018 рік Кулеба зазначив:

  • У декларації за 2018 рік Кулеба зазначив:
  • дві квартири площею 52,9 м2 і 125 м2;
  • легковий автомобіль Peugeout 2002 року випуску;
  • зарплата, отримана на основному місці роботи (постпредом) - 255 354 грн;
  • компенсаційні виплати в іноземній валюті працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження - 2 297 472 грн;
  • готівкові гроші - 32000 EUR.

Дружина - Євгенія Анатоліївна Кулеба, є засновницею і керує громадською організацією "Місто-сад". Найвідоміші проекти цієї організації - Сквер Небесної Сотні в Києві і Шовковичній парк в Слов'янську. За 2018 рік Євгенія Кулеба заробила 723 786 грн.

Декларацію можна подивитися тут.

Станом на 4 березня 2020 року декларації за 2019 рік Кулеби Дмитра Івановича на сайті НАЗК ще не було.

6. Компромат

Трудовая династия?

Деякі ЗМІ висловлюють припущення, що успішній кар'єрі Дмитра Кулеби посприяв його батько – Іван Кулеба, відомий український дипломат.

Питання торгівлі з РФ

ЗМІ також не обійшли увагою висловлювання Кулеби про торгівлю з РФ під час війни, яке громадськість сприйняла неоднозначно. У листопаді 2019 року в ефірі "5 каналу" Кулеба заявив:

"Можна заходити у сферу "Ні – торгівлі з Кремлем" – це класно. Але питання: де ми беремо гроші на війну, на те, щоб озброювати армію, щоб вона ставала ще сильнішою і була здатна витримати тиск російської регулярної армії і захищати нашу країну. Є бізнес, який я не пропустив би. Є бізнес, який є неминучим, наприклад, транзит газу. Ми заробляємо на транзиті російського газу. Ніхто ж не кричить: "Давайте закриємо транзит російського газу. Навіщо нам 3 млрд доларів? Хай помре наша ГТС. Ми будемо гордо дивитися на Захід..."

Розмір зарплати

У січні 2020 року Кулебу, як і багатьох його колег по Кабміну, ЗМІ запитали про його реальний заробіток в уряді: чи правда, що він отримав 87 тисяч гривень?
 
"На місяць я в середньому маю 50-52 тисячі гривень. Я був би щасливий отримати ту суму, яку назвали в ЗМІ. Але ні, її в моєму гаманці немає", - відповів віцепрем'єр.

7. Особисте життя

Одружений, має сина і дочку.

8. Хобі та інтереси

Дмитро Кулеба знаходить час для занять літературною діяльністю. У 2019 році він видав книгу "Війна за реальність: як перемагати в світі фейків, правд і спільнот". А на початку березня 2020-го у своєму Twitter натякнув, що, можливо, скоро з'явиться "Війна за реальність-2".

Про особисте життя, як правило, з журналістами не розмовляє. Однак в інтерв'ю "Укрінформу" на запитання, що зробить у разі звільнення з посади віцепрем'єра, відповів: "Може, піду працювати в один київський ресторан — у мене є дружня домовленість з його шефом, що він візьме мене помічником кухаря на пів ставки. Буду нарізати картоплю, салат і вивчати уроки буремного політичного життя".

9. Сайти та профілі в соцмережах

@DmytroKuleba у Twitter

@Dmytro Kuleba у Facebook

10. Медіасканер


Дмитро Кулеба про повернення Криму, вступ до НАТО і чутки про відставку Уряду
"Україна 24" (01.03.2020)


Кулеба: Новорічне привітання Путіна Зеленським – дипломатичний маневр 
(Radio Free Europe/Radio Liberty 25.01.2020)


Дмитро Кулеба: "Я не дивився жодної серій "Слуги народу", мене запросила Новосад"
Телеканал "Прямий" (22.02.2020)

Ключові текстові інтерв'ю в мережі:

Дмитро Кулеба, віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції: Мій “план Б” – робота помічником шеф-кухаря у ресторані
(Укрінформ, 31.01.2020)

Дмитро Кулеба: Я бачу, що потрібно зробити, щоб ЄС погодився на наше членство
(Європейська правда, 27.09.2019)

Дмитро Кулеба: "Ми опинилися в своїх кабінетах завдяки тому, що народ довірив владу президенту Зеленському і його політсилі"
(lb.ua, 26.09.2019)

11. Крилаті вислови Дмитра Кулеби

"Справедливый мир - это победа, когда наши территории деоккупированы, а Россия не является игроком в внутренней политике Украины"
(Дмитро Кулеба: "Наша мета - щоб про Україну писали в газетах не через війну, а через культуру"
(lb.ua, 25.12.2015)

"Володін погрожує виходом областей із складу України. Вимушений його засмутити: ніхто нікуди не вийде. Натомість, готові прийняти пару областей РФ. Для відновлення історичної справедливості, демократичного управління, запровадження європейських стандартів життя"
(Twitter, 01.12.2019)

"Україна не повинна йти куди-небудь в іншому напрямку, крім як до членства в Європейському Союзі й НАТО"
(Україна захотіла новий статус партнера НАТО: з'явилися подробиці - Obozrevatel TV, 27.01.2020)

"У стосунках з НАТО нам насамперед потрібно зміцнити свою безпеку, привівши її у відповідність до стандартів НАТО і досягти взаємосумісності з Альянсом. Ця взаємосумісність має бути глибокою і стосуватися не лише якихось процесів військового управління або стандартів озброєннях […] Умовно кажучи, потрібно, щоби українські офіцери частіше пили віскі зі своїми колегами з країн НАТО, ніж інші алкогольні напої з колегами з країн поза межами Альянсу".
(Дмитро Кулеба: Я бачу, що потрібно зробити, щоб ЄС погодився на наше членство - Європейська правда, 27 вересня 2019 р.)

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2