последние новости в Украине останні новини в Україні

Лерос Гео

Депутат Верховної Ради України ІX скликання

1. Ім'я / прізвище

Лерос Гео Багратович (Курехян Геворг Багратович)

2. Анкетні дані

• Ексрадник президента України Володимира Зеленського;
• Радник міністра інформаційної політики України (2016-2019);
• Радник мера Києва з культурних питань, куратор-волонтер арт-проєктів "Art United Us", "Сіті-арт", "Сестри перемоги";
• Написав першу українську книгу про вуличне мистецтво "Kyiv Street Art".

3. Біографія і кар'єра

Біографія:

Народився в Києві 24 квітня 1989 року в заможній родині відомого бізнесмена Баграта Сократовича Курехяна – власника фірми "Техбудтранс", що займається монтажними роботами в Києві, щоправда, згідно з даними реєстру Youcontrol, підприємство вже кілька років не отримує доходів.

Від народження і аж до 2014 року носив ім'я Курехян Геворг Багратович. Підтвердження цьому – опубліковане ним у соцмережах фото старого посвідчення водія на прізвище Курехян. Але в творчих колах був давно відомий під псевдонімом Гео Лерос – "Гео" – зменшувальне від імені Геворг (Георг), а Лерос – дівоче прізвище матері.

Творчі успіхи:

- Написав першу українську книгу про вуличне мистецтво "Kyiv Street Art".
- Зняв документальний короткометражний фільм про реформу поліції.
- Отримав кілька премій за фільм про героя АТО, вчителя-медика "A lifetime older". Одну – на Міжнародному кінофестивалі в Сан-Франциск  San Francisco International New Concept Film Festival  - нагорода "Чудовий фільм (Excellent movie)" і другу  - "Best short film" – на  Міжнародному фестивалі в Калькутті. Був сценаристом і режисером фільму.
- Знімав відеокліпи для українських артистів.
- Покрив Україну муралами – як  куратор і автор проєкту City-Art і Art United Us створив близько 70 муралів.

Освіта:

За повчанням батька вступив і закінчив престижний факультет міжнародного права в Академії адвокатури України. Після закінчення вишу він за фахом працювати не став і зайнявся розвитком власного бренду одягу – шив дизайнерські трикотажні шапки і продавав їх у столичному магазині для молодих дизайнерів "Пюре". Для Лероса заняття дизайном було більше хобі, ніж заробітком, тоді, як кажуть знайомі Гео тих років, хлопець їздив на дорогій моделі автомобіля Smart, в 23 роки купив трьохсотметрову квартиру в центрі Києва. В інтерв'ю Роману Скрипіну Лерос розповів, що з покупкою допомогли родичі.

Бажання серйозно займатися зйомкою фільмів та відеороликів у Лероса виникло в 2011 році, після спілкування з Пітом Доерті (британський музикант і поет, учасник різних інді- і панк-колективів. Відомий численними порушеннями закону, викликаними наркотичною та алкогольною залежністю), який приїхав до Києва з концертом і залишився тут ще на пару днів, під час яких Гео Лерос встиг поспілкуватися з рок-зіркою. Купивши відеокамеру, він почав експериментувати. Одним з перших комерційних продуктів став ролик для пирогової "Николай".

Для поліпшення своїх навичок і отримання досвіду нинішній нардеп поїхав вчитися в кіношколу в Берліні і через п'ять місяців отримав диплом режисера в Berlin Film Academy. По закінченню навчання залишився ще на рік в Європі, потрапив у тусовку режисерів-аутистів, вони разом проводили багато кіно- і режисерських експериментів.

Кар'єра:

Після двох років життя в Європі поїхав до США, а там хтось із американських друзів порадив Лероса мільярдерові Річарду Бренсону, який на той момент був продюсером кінострічки про торгівлю людьми і йому потрібен був тямущий чоловік, який може бути в одній особі і режисером, і оператором. Гео Лерос пройшов кастинг і поїхав знімати в Лос-Анджелес. Під час зйомок він познайомився і подорожував з Кончітою Сарнофф (відомою американською письменницею, авторкою книги "Trafficking", що присвячена американському фінансисту Джеффрі Епштейну, організатору мережі юних повій. 6 липня 2019 року Епштейн був заарештований за звинуваченням у секс-торгівлі, а 10 серпня він наклав на себе руки).

Відразу після закінчення зйомок, у кінці 2014 року, Гео повернувся в Україну, оскільки йому запропонували зняти кінострічку про патрульну поліцію. У сюжеті документального короткометражного фільму брали участь і тодішній президент Петро Порошенко, і голова МВС Арсен Аваков, і його перша заступниця Ека Згуладзе. Але напередодні презентації фільму, 4 червня 2015 року, стався скандал – Лероас попросили внести правки в монтаж фільму, він відмовився, і фільм "пішов на полицю".

Пізніше, за словами Лероса, до нього звернувся "5 канал" Петра Порошенка з проханням дати дозвіл на його ротацію, і картина пішла в мережу.

Ще будучи в Лос-Анджелесі, у майбутнього нардепа з'явилися амбіції реалізуватися на батьківщині, і навіть з'явилася ідея створити проєкт City-Art – прикрасити обдерті стіни столичних будинків муралами, з чим він по приїзду на батьківщину пішов у мерію. І, попри всі перепони, таки передав свій проєкт меру Кличку. Так Лерос став позаштатним радником київського градоначальника з культури. І паралельно запустив проєкти City-Art і Art United Us, в рамках яких в подальшому створив 70 муралів по Україні.

Працюючи при мері і малюючи мурали по Києву, Гео обзавівся корисними знайомствами: познайомився з тодішнім головою Святошинського району Іллею Сагайдаком (вже будучи депутатом, Лерос спробував проштовхнути свого давнього товариша на посаду заступника міністра інфраструктури, але Єрмак не допустив), познайомився з Андрієм Вавришем, який тоді очолював департамент архітектури при Київміськдержадміністрації і погоджував мурали, а нині є успішним забудовником і другом колишнього голови ОП Андрія Богдана.

У 2016 році слава про мурали Лероса дійшла до Міністерства інформполітики – там саме шукали молодих талановитих людей для створення муралів у Чорнобилі до річниці трагедії на атомній електростанції. Через кілька місяців після закінчення робіт вражений міністр інформаційної політики України Юрій Стець призначив Гео Лероса своїм радником і восени 2016 року відправив його в парі з австралійським автором чорнобильського муралу Гвідо ван Хелтеном творити інформаційну політику через мистецтво в АТО. Лерос і Хелтен впоралися "на відмінно" – в Авдіївці на зруйнованому війною будинку австралієць створив відомий мурал із зображенням вчительки.

Все з муралами складалося чудово до 2018 року. Тоді Мінінформполітики доручило Леросу намалювати 8 муралів у вестибюлі київської станції метро "Осокорки". У січні 2019 року з'ясувалося, що на ці роботи з бюджету виділили 3,6 мільйона гривень, але художники гроші не отримали. У НАБУ і ДБР відкрили кілька проваджень, багатьох фігурантів викликали на допити, але Лероса ця історія майже не торкнулася – формально він був просто радником і до фінансів відношення не мав.

Вражений роботою на передовій в АТО Лерос створює короткометражку про героя АТО, вчителя-медика "На життя старше" (A lifetime older). У 2018 році українська кінострічка, за словами Лероса, отримала кілька премій за фільм. Одну – на Міжнародному кінофестивалі в Сан Франциско San Francisco International New Concept Film Festival – нагорода "Чудовий фільм (Excellent movie)" і другу - "Best short film" – на Міжнародному фестивалі в Калькутті. Гео був сценаристом і режисером фільму.

До моменту парламентських виборів 2019 року Лерос був уже відомою персоною не лише в культурних, але й політичних колах. Наближалися парламентські вибори, і пропрезидентська партія "Слуга народу" складала списки. Зеленський запросив Лероса в список, щоправда, той погодився не відразу. Як кажуть джерела з оточення Лероса, він довго думав і радився з Кличком. У підсумку погодився, потрапив до парламенту під номером 23 у списку "Слуги народу" і став заступник голови Комітету з питань інформполітики.

Особисте знайомство з Володимиром Зеленським (ще до його президентства) посприяло призначенню Лероса 24 червня 2019 року (ще до парламентських виборів) позаштатним радником президента. Ставши помічником, Лерос лобіював ідею "обідів з президентом" для відомих представників культури, але тодішній голова ОП Андрій Богдан був проти, вони навіть якийсь час не ладнали, але потім стосунки вирівнялися.

Кар'єра парламентаря почалася у Лероса з проблем, пов'язаних з декларацією – не маючи офіційних доходів, нардеп не міг пояснити, звідки у нього дорога нерухомість, автомобілі та великі суми в банках. На початку свого депутатства у Лероса немає особливих проблем з фракцією. Набагато складніше було залишитися не вплутаним у конфлікт Богдана з Кличком, якого голова Офісу президента хотів звільнити з посади голови КМДА, а Гео Лерос на той момент ще значився радником мера. Тому Лерос попросив Кличка звільнити його з посади радника, що Кличко сприйняв як зраду, і його стосунки з Леросом зіпсувалися. 6 листопада 2019 року розлючений мер Кличко звільнив Лероса і ще п'ятьох своїх радників.

5 грудня 2019 року трапився перший конфлікт всередині фракції – прямо на засіданні Верховної Ради Гео Лерос побився з нардепом від своєї фракції Максимом Бужанським. Причиною бійки стала переписка з образами на адресу Ірини Верещук.

У січня 2020 року Лероса, як людину близьку до мистецтва, включили до ради з питань розвитку національного культурно-мистецького музейного комплексу "Мистецький арсенал". А в лютому у Офіса президента з'явився новий голова - друг Лероса Богдан пішов, прийшов Єрмак. І з цього моменту позиції Гео різко ослабли – за словами джерела з оточення депутата, його перестали запрошувати до президента.

У березні 2020 року нардеп привернув до себе увагу з критикою діючої влади – він у складі групи депутатів виступив проти підписаного 11 березня в Мінську керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком протоколу про створення Консультативної ради з участю представників ОРДЛО в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі, і був одним з "підписантів" депутатського звернення до секретаря РНБО Олексія Данілова із закликом звільнити Сивохо.

19 березня Лерос заявив, що позаштатний радник секретаря РНБО Сергій Сивохо заграє з агресором. А той, хто покладе на стіл президенту план створення Консультативної ради з представниками ОРДЛО, підставить Зеленського. Після цього, 20 березня 2020 року, президент Володимир Зеленський звільнив Гео Лероса з посади свого позаштатного радника.

Але нардеп не вгамовувався і продовжував відкрито "наїжджати" на голову ОП – 26 березня Лерос у своєму зверненні до голови СБУ через соцмережі звинуватив Єрмака в торгівлі національними інтересами і покровительстві головним корупціонерам столиці. А його кума – нардепа Миколу Тищенка – звинуватив у створенні тіньового штабу напередодні місцевих виборів у Києві і розпилі місцевого бюджету на столичних будівництвах.

29 березня Гео Лерос виклав у мережу відео, як "голова ОП Андрій Єрмак через свого брата торгує державними посадами, впроваджує свою програму в правоохоронні структури та оборонку і заробляє на державі".

Реакція Єрмака була блискавичною – цього ж дня голова Офісу президента подав заяву в СБУ і ДБР, щоб ті розслідували не тільки достовірність викладених фактів, а й на чиє замовлення вони робилися, і як вони потрапили до Гео Лероса. В цей же день, в продовження розпочатого, Лерос виклав нові відео розмов брата голови Офісу президента Дениса Єрмака і направив у НАБУ депутатське звернення, до якого додав флешку з копіями раніше опублікованих ним відеозаписів.

30 березня Спеціалізована антикорупційна прокуратура за зверненням Гео Лероса відкрила кримінальне провадження за фактом можливого скоєння корупційних злочинів під час призначення осіб в органи державної влади. У своєму зверненні нардеп також просив перевірити причетність керівництва ОП до скоєння вказаного злочину. Досудове розслідування доручили НАБУ.

І цього ж дня ДБР відкрило кримінальне провадження щодо Гео Лероса за заявою голови ОПУ Єрмака за 4 статтями: ст. 190 (Шахрайство), ст. 344 (Втручання в діяльність державного діяча), ст. 328 (Розголошення державної таємниці) і ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень).
Цього ж дня адвокат Лероса заявив, що прокуратурі дано вказівку шукати провадження на створені раніше Леросом мурали.

31 березня ДБР допитало брата голови ОП Дениса Єрмака у справі про "плівки Лероса" і наступного дня він прокоментував ситуацію з опублікованими Леросом відео в соцмережах – зізнався, що на записах його голос, але при цьому нічого незаконного у всьому цьому він не бачить. Цього ж дня до Лероса приїхали співробітники СБУ з метою вручити повістку на допит в якості свідка, але на допит (3 квітня) він не пішов, оскільки повістка була вручена з порушенням – не за три дні до допиту.

2 квітня Лерос опублікував три нових відеозаписи, на яких брати Єрмаки нібито сприяли призначенню в керівництво Енергоатому за хабар Володимира Купчака. На першому відео зафіксовано, як Денис Єрмак проводив співбесіду з Володимиром Купчаком 16.09.19, що він сам підтвердив. На другому відео від 23.09.19 Єрмак обговорює, як призначення Купчака підтримують з трьох сторін. На третьому відео нібито обговорюють хабар в $5 тисяч за послуги з призначення на посаду від Купчака. Всі факти із заявою нардеп передав для розслідування в САП.

Слідом за Денисом Єрмаком, 3 квітня ДБР допитало Гео Лероса щодо провадження, відкритого за заявою голови ОП. А поки Лерос сидів на допиті, президент і голова ОП зустрілися з керівниками та головами комітетів від "СН", і Зеленський назвав Лероса "аферистом", а Єрмак - "особистим ворогом" і пообіцяв, що "не пробачить йому цієї витівки".

"Із співучасників у свідки". 8 квітня заговорили фігуранти "плівок Лероса" Дмитро Штанько і Сергій Шумський – помічники Дениса Єрмака. Вони самі зв'язалися з журналістами, дали велике інтерв'ю, в якому звинуватили голову ОП в корупції і заявили, що він отримував гроші від людей, які сподівалися зайняти державні посади. Цього ж дня вони слідом за Леросом подали на Єрмака заяви в НАБУ. Все це було як не можна до речі – справа про так звані плівки з братом голови Офісу президента Андрія Єрмака Денисом обростала новими свідками. 10 квітня Лероса у цій справі допитала СБУ.

А 16 квітня Лерос подав у НАБУ нову заяву з фактами топ-корупції в податковій, до якої додав наявні у нього відомості про "програму" з ухилення від сплати ПДВ великого бізнесу за "відкати". У заяві зазначено, що покровителем цього був голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Незважаючи на надані факти і наявність свідків у корупційному злочині голови ОП, справу про "плівки Лероса" перекваліфікували з корупційного посадового злочину в "шахрайство" і 17 квітня передали з НАБУ в Нацполіцію. І більш того, Денис Єрмак проходить у справі вже як потерпілий. "Я зробив усе за інструкцією, передав факти корупції голови Офісу Президента в НАБУ, але справа потрапила в СБУ до Баканова. Мабуть, посадкою Єрмака повинен займатися друг Єрмака. Після СБУ справу Єрмака передадуть Денису Єрмаку", - написав Лерос.

Тоді Лерос вирішив зайти з іншого боку – звернувся до Генпрокуратури все з тими ж відеозаписами, але під іншим приводом – розслідувати,  хто з посадових осіб Офісу президента України планував шантажувати цими відеозаписами голову держави. Таку ідею подав йому, сам того не бажаючи, президент, заявивши на пресконференції, що знає тих, хто хотів шантажувати його цими записами.

Лероса не можна назвати зацикленим виключно на Єрмаку, хоча він і є топовим героєм його викриттів – до червня 2020 року Лерос опублікував 41 пост в соцмережах, компрометуючий Єрмака.

Паралельно він воює ще з міністеркою енергетики Ольгою Буславець, звинувачуючи її в захисті приватних інтересів на держпідприємстві НАЕК "Енергоатом" і в служінні не державі, а Ахметову. Також Лерос активно писав про нардепа Миколу Тищенка (6 постів), Ірину Венедіктову (10 постів).

Мабуть, Лерос так дістав корупційні органи, що 2 червня Вищий антикорупційний суд зобов'язав уповноважену особу НАБУ внести в ЄРДР відомості про вчинення кримінального злочину, про який говорилося в заяві Лероса, і почати досудове розслідування за вказаними в ньому фактами.

Очевидно, це підбадьорило і без того жвавого Лероса і вже наступного дня з трибуни Верховної Ради він щосили рубав правду-матку на керівника Офісу президента Андрія Єрмака, народного депутата з фракції "Слуга народу" Миколу Тищенка і ексдепутата Київради Дениса Комарницького. Нардеп звинуватив Єрмака в створенні провладного ОЗУ і курируванні корупційних потоків. При цьому Головне управління СБУ підтвердило, що "в окремому кримінальному провадженні розслідується справа про можливі кримінальні злочини посадовими особами з Офісу президента і іншими особами".

"Стукайте, і вам відчинять (в прямому і переносному сенсі)"

10 червня НАБУ нарешті відкрило кримінальні провадження щодо Єрмака. А далі Лероса прорвало: звинуватив керівництво фракції "СН" у державній зраді і зриві "вагнерівської спецоперації", звинуватив Єрмака в призначенні на керівні посади митниці людей з оточення ексвіцеспікера Ігоря Калетника... і так він договорився, що 28 серпня йому підпалили машину.

1 вересня 2020 року Лерос з трибуни Верховної Ради звинуватив президента Зеленського в тому, що він "здав Україну в оренду олігархам", порушив всі свої передвиборчі обіцянки, голову Офісу президента Єрмака – в зловживанні владою і роботі на спецслужби Російської Федерації, а голову СБУ Баканова – у створенні умов для тіньової економіки. Після цього Лерос був виключений з фракції, про що 2 вересня оголосив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков з трибуни.

4. Політична позиція

Як депутат Лерос веде активну діяльність в якості активіста:

- виступає проти участі в ефірах каналів, які пов'язують з кумом Володимира Путіна – депутатом Віктором Медведчуком,
- вимагає якнайшвидшого розслідування справи активістки Катерини Гандзюк,
- просуває легалізацію медичної марихуани і евтаназії.

5. Бізнес, активи, доходи

Декларація про доходи:

Як повідомляє джерело з оточення нардепа, як тільки Лерос потрапив у владу, у нього з'явилися проблеми з декларацією про доходи. Офіційних доходів у нього практично не було, а дороге майно було.
Гео Лерос задекларував:

- три столичні квартири загальною площею 420 квадратних метрів, дві з яких знаходяться у спільній власності;
- 96 картин;
- три годинники Rolex і одні Chopard;
- колекцію з 20 фотоапаратів Leica;
- колекцію поштових марок у 19 томах;
- криптовалюту Bitcoin (49 одиниць) і криптовалюту Ethereum (356 одиниць);
- два однакових автомобіля BMW 2014 року і ще Ford Capri 1980 року.

У банку у депутата 316,4 тисячі гривень, готівкою – 608 тисяч доларів, 94 тисячі євро, 910 тисяч гривень та 4 тисячі фунтів стерлінгів.

При цьому дохід за 2018 рік був 120 тисяч гривень, а в 2019 - 603,7 тисячі гривень. Звідки у депутата дорога нерухомість, автомобілі та великі суми в банках – Лерос не пояснює. Відомо лише, що він іноді режисирував кліпи для деяких українських артистів.

6. Компромат/скандали

Там, де Гео Лерос - завжди скандал.

Як засновник арт-проєкту Art United Us фігурував у кількох корупційних скандалах, пов'язаних з його "муральними" проєктами:

Перший (у 2015 році) – з муралом, що зображує дівчину у вишиванці, на 16-поверховому столичному будинку на бульварі Лесі Українки, 36-б. Дівчина виявилася донькою тодішнього заступника Віталія Кличка і забудовника Ігоря Ніконова.

Другий (в 2017 році) – з художником з Барселони, який повинен був створити два мурали в Одесі, але посварився з куратором проєкту Гео Леросом і поїхав, так і не домалювавши.

Третій, (в січні 2019 року) ще до політичної кар'єри, пов'язаний з розтратою 3,6 мільйонів гривень, які були виділені з київського бюджету на створення 8 міралів на станції метро "Осокорки". Тоді ще радник міністра інформаційної політики України та за сумісництвом куратор цього проєкту Гео Лерос не зміг надати фінансову звітність за витрати коштів, при цьому журналісти з'ясували, що гонорари художникам не виплачувалися – вони працювали безкоштовно.

Крім того, з'ясувалося, що Лерос як мінімум удвічі завищив кошторис проєкту при створенні на замовлення Віталія Кличка каталогу Kyiv Street Art. У ЗМІ є відомості, що обранню Лероса депутатом сприяв олігарх Сергій Льовочкін. "Кадровий дефіцит свого часу змусив Зеленського скористатися послугами соціальних ліфтів, куди набилися пристосуванці всіх мастей, і Гео Лерос не став винятком. Більш того, за чутками, група Льовочкіна обіцяла новому президенту підтримку в питаннях встановлення миру на Донбасі, що могло стати визначальним фактором під час присвоєння куратору вуличних художників №23 в списку "Слуги народу", - повідомляє видання from.ua.

Крім цього, Лерос відомий тим, що підтримував легалізацію марихуани і евтаназії, співпрацював з різними американськими фондами, в тому числі наближеними до Джорджа Сороса.

У парламенті Гео Лерос став відомий як викривач корупціонерів – більшість часу він витратив на складання заяв у НАБУ і інші правоохоронні органи, а також війну з Офісом президента, зокрема, з його головою Андрієм Єрмаком.

Викривав:

- топ-чиновників і їхні схеми з метою особистої наживи на "відкатах", ухилення від сплати ПДВ великим бізнесом,
- в.о. міністра енергетики – викрив її в роботі не на державу, а на Ахметова.
- корупцію в КМДА і її покровителів (Комарницького, Тищенка).

Крім викриття інших, до Гео Лероса також є маса питань, від яких теж "віє" корупційною складовою. Наприклад, пов'язані з його декларацією.

7. Особисте життя

Є брат Гор і сестра Луїза. Сімейний стан: неодружений.

8. Хобі та інтереси

Режисура і операторське мистецтво. Також Лероса можна назвати філателістом, оскільки він у своїй декларації вказав колекцію поштових марок у 19 томах.

9. Сайти та профілі в соцмережах:

Профіль у Facebook 

Профіль в Instagram 

Сайт 

10. Медіасканер

Гео Лерос у "Вечірньому Праймі" на 112, 16.08.2019

Народний депутат Гео Лерос/Мокрик По Живому

ГАЗОВИЙ відкат ЄРМАКА: розгромне інтерв'ю Гео Лероса Яніні Соколовій

Гео Лерос: Street art по-київськи

 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2