последние новости в Украине останні новини в Україні

Смолій Яків

Колишній голова Національного банку України, банкір, кандидат економічних наук.

 

Дата народження: 1 лютого 1961 року.

Місце народження: Україна, Тернопільська область, Лановецький район, с.Вербовець.

Освіта: вища, Львівський державний університет ім.І.Франка, математичний факультет, спеціальність - прикладна математика (1983 г).

Сімейний стан: одружений, має двох доньок. Дружина - Світлана Смолій.

Кар'єра:

З 1979 року, через рік після початку навчання в ЛДУ, Яків Смолій починає працювати лаборантом науково-дослідного сектора в університеті.

Після закінчення математичного факультету ЛДУ ім.Франка він працював за основною спеціальністю.

1983 - 1987 - Тернопільський фінансово-економічний інститут, викладач математики, молодший науковий співробітник.

1987-1991 - Тернопільський радіозавод «Оріон», інженер-програміст, потім - начальник бюро заводу.

Після здобуття Україною незалежності Яків Смолій переходить на роботу в банківський сектор.

1991-1994 р - робота в Тернопільському обласному управлінні Національного банку України. Проходить кар'єрний шлях від провідного інженера до заступника начальника.

1994-2005 - Яків Смолій переходить на роботу в акціонерний поштово-пенсійний банк «Аваль», де виконує обов'язки начальника управління автоматизації,  потім - заступника голови правління. З листопада 1994 року є акціонером цього банку. Станом на 2003 рік Яків Смолій володів 2,96% акцій «Авалю», в 2004 - 1,25% (частка Смолія в процентному відношенні зменшилася у зв'язку з докапіталізацію банку з 500 млн до 800 млн грн статутного капіталу). У 2005 році Яків Смолій продав акції «Авалю» австрійському Raiffeisen.

2006-2014 - продовжив роботу в приватних бізнес-структурах, зайнявши пост директора з питань банківського бізнесу в ТОВ «Престиж-груп». Сфера діяльності - банківський, страховий, біржовий і молочний бізнес.

Яків Смолій став співзасновником банку «Престиж». Якову Смолію належало 7,28% акцій (статутний капітал 300 млн грн). У грудні 2006 року продав акції австрійському Erste Bank. Загальна сума операції з придбання 100% пакета акцій банку склала $ 104 млн.

Яків Смолій продовжує працювати в ТОВ «Престиж-груп», очолюючи наглядові ради страхових компаній «Пуск», «Астра», «Еталон життя» (йому належало 8% акцій цієї компанії, компанія була продана в 2006 році за 7,6 млн євро) і «Еталон» (частка Якова Смолія - ​​41% акцій, Світлани Смолій - 25%, статутний капітал 77 млн ​​грн, компанія продана у 2013 році).

Крім того, в ТОВ «Престиж-груп» Яків Васильович Смолій курирував розвиток молочного бізнесу. Він був членом наглядової ради ЗАТ «Молочний альянс», ПАТ «Новоархангельський сирзавод», АКПО «ТОРГРІЧТРАНС» (оптова торгівля, оренда).

З квітня 2014 Яків Васильович Смолій повертається в державний сектор банківської галузі, зайнявши крісло заступника голови Голови Національного Банку України. У його функції входила розробка і реалізація стратегії НБУ в сфері інформаційних технологій, платіжних систем і безготівкових розрахунків. На цій посаді Смолій контролював діяльність Держскарбниці України, Центрального сховища НБУ, Фабрики банкнотного паперу і Банкнотно-монетного двору.

Яків Смолій брав участь у діяльності Міжвідомчої робочої групи з повернення в Україну коштів чиновників-втікачів, отриманих злочинним шляхом (з березня 2015).

Два роки по тому, в 2016, Яків Смолій стає виконуючим обов'язки першого заступника голови НБУ, змінивши на цій посаді Олександра Пісарука. З жовтня того ж року затверджений на цій посаді Радою Нацбанку.

З 11 травня 2017, після того, як Валерія Гонтарева пішла у безстрокову відпустку, Яків Васильович Смолій став виконуючим обов'язки глави НБУ. Президент України Петро Порошенко 18 січня 2018 року внес до Верховної Ради України дві постанови - про звільнення Валерії Гонтаревої з посади голови Нацбанку і призначення на цю посаду Якова Смолія. На думку експертів, такий крок Порошенко зробив напередодні поїздки на Міжнародний економічний форум в Давосі, щоб посилити свої позиції перед переговорами з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард.

Скандали:

У відкритих джерелах ніякої інформації щодо заведених на нього кримінальних справ або зловживань немає. Однак не так все просто, як може здатися на перший погляд. За даними ЗМІ, коли він перебував ще на посаді першого заступника, його підопічного Сергія Шацького затримали при отриманні великого хабара.

Затриманий чиновник отримував 35 тисяч доларів, коли його на гарячому затримала Генеральна прокуратура. Займана ним посада - директор департаменту платіжних систем НБУ. Цю суму він отримав за реєстрацію в НБУ внутрішньодержавної платіжної системи «Платісервіс».

За даними Скелет-інфо, коли банкіри дізналися, що Шацького взяли на гарячому, вони говорили про посередницьку роль затриманого в ході операції. Банківські співробітники навали його «рішалою» - людиною, що грає посередницьку роль, яка лише домовляється та передає гроші. Підопічний Якова Смолія не міг сам, без його відома, зареєструвати цю систему для здійснення готівкових та безготівкових переказів у межах України.

Разом із Сергієм Шацьким, який є старожилом банку «Аваль» і давнім знайомим Якова Смолія, були затримані ще три учасники справи. Щоправда, гучний корупційний скандал фактично нічим не закінчився. Кримінальну справу завели, тільки Сергій Шацький продовжував ходити на роботу і отримувати зарплату директора, незважаючи на його звільнення з посади. Що найцікавіше: заставу за нього внесли співробітники НБУ. І сума застави, за даними Антикор, чомусь зменшилася з 800 тис. грн. до 124 тис.

Декларації:

за 2016 рік Яків Смолій заробив майже стільки ж, скільки і за попередній 2015 р - понад 18,5 млн грн. З цієї суми він заплатив 3,3 млн грн в якості податку на доходи та 300 тисяч грн - військового збору.

Зарплата Якова Васильовича Смолія в НБУ за 2016 рік склав 1,8 млн грн. Від оренди належної йому комерційної нерухомості він отримав дивіденди в розмірі 3, 1 млн грн. На п'яти депозитних рахунках Якова Смолія зберігаються 3,9 млн доларів США (Укрексімбанк); 5,9 млн грн (Дельта банк); 345 тис грн (Укрсиббанк) і 114 тис грн + 4,5 тис доларів США (Райффайзен банк Аваль).

Як відсотків по депозитах за 2016 Яків Смолій отримав 5,3 млн грн.

Його дружина, Світлана Смолій, за 2016 рік отримала сумарний дохід в розмірі 2,5 млн грн, в тому числі, 371 тис грн - заробітної плати та 723 тис грн.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2