Супрун Уляна
Виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я у період 1 серпня 2016 — 29 серпня 2019, професійний лікар, громадський діяч, позаштатний консультант комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я.
Дата та місце народження: Уляна Супрун народилася 1963 р. у Детройті, США, проте завжди цікавилася українською культурою. В США вона здобула фах лікаря-радіолога, жила та працювала там до 2013 року.
Восени 2013 року вони разом із чоловіком Марком вирішили переїхати до України. І трапилося це під час Революції гідності , тоді вона вже була в Києві на Майдані.
Після переїзду до України Уляна працювала в медичній службі, згодом очолила гуманітарні ініціативи Світового конгресу українців та заснувала громадську організацію "Захист патріотів", а 27 липня 2016 року уряд призначив Уляну Супрун в. о. Міністра охорони здоров'я.
Освіта:
Освіта у Уляни Супрун американська. Більше десяти років вона віддала на те, щоб стати лікарем.
Перший навчальний заклад за фахом, Уляна Супрун закінчила у 1985 році. Це Університет Уейна (США), Інститут вільних мистецтв і наук, та отримала ступінь бакалавр природничих наук у галузі біології. Пысля цього навчалась в Університеті Мічиган, де і працювала до 1995 року.
Компромат:
28 квітня 2017 року директор Національного антикорупційного бюро (НАБУ) Артем Ситник повідомив, що проти виконуючої обов'язки міністра охорони здоров'я Уляни Супрун Генеральна прокуратура України відкрила кримінальні провадження.
Супрун підозрювали у ймовірно нецільовому використанні бюджетних коштів в результаті проведення міжнародних закупівель ліків. Справу закрили за відсутністю складу злочину. Згодом кримінальні провадження проти Супрун знову були відкриті. Проте, у ГПУ спростували слова директора НАБУ стосовно відкриття кримінальних проваджень щодо в.о. Міністра охорони здоров'я Уляни Супрун.
Гройсман заявив, що Супрун є абсолютно некорумпованою і здатна провести необхідні в системі зміни.
Проте, все-таки є у біографії Супрун 2 випадки, з якими важко посперечатися:
1. Тестування зарубіжних ліків на українцях
Через 2 тижні після призначення в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун видала наказ № 835 «Про проведення клінічних випробувань лікарських препаратів і затвердження істотних поправок», згідно з яким на українцях тестуватимуть ліки закордонного виробництва від раку, шизофренії, ревматоїдного артриту, легеневих хвороб і пневмонії.
Таким чином українці стають піддослідними кроликами, так як про тестування їх не попереджають. За тим же законом, наприклад, на Заході, людям, які приймають не випробувані препарати, платять гроші. В середньому, по 1000 доларів.
Однак в нашій країні про це мова не йде. Швидше за все, люди будуть дякувати зарубіжним фармакомпаніям за надання експериментальних таблеток, тому що вони безкоштовні. Також наказ не передбачає страховку від негативних наслідків участі в клінічних випробуваннях і компенсацію при ускладненнях і погіршення стану здоров'я.
Але не все так просто. Директори клінік, які дозволили у себе експерименти з новими ліками, отримують від фармакомпаній від 10 до 50 тис. доларів.
2. Закрила програму "Онкологія"
Також Супрун закрила програму "Онкологія" і заявила, що в 2017 році у МОЗ не мають наміру брати цільову програму державної допомоги "Онкологія". А це може призвести до того, що мільйони людей будуть приречені на болісну смерть від онкологічних захворювань.
2 жовтня Комітет з питань охорони здоров'я одноголосно підтримав постанову 8587 про звернення до кабінету міністрів з проханням звільнити в.о. міністра Уляну Супрун та її заступника Олександра Лінчевського.
5 лютого 2019 року Окружний адміністративний суд відсторонив Уляну Супрун він займаної посади через позов нардепа Ігоря Мосійчука. Через це багато пацієнтів не могли отримати ліки та було заблоковано багато адміністративних процесів по вертикалі МОЗ.
Через три доби її відновили на посаді в.о. міністра. Зараз вона і досі перебуває на посаді.
Супрун про українську медицину:
"Зараз у Києві, Львові, Одесі, Харкові є мільярди гривень, які сидять на їхніх рахунках з економічного розвитку. Їх можна було б витрачати на охорону здоров'я, але вони чомусь цього не роблять.
Протилежний приклад: місто Кропивницький, де за гроші з міського бюджету збудували один з найкращих перинатальних центрів, які мені доводилося бачити у своєму житті. Бо їхня місцева влада вирішила, що важливо дбати про охорону здоров'я своїх людей.
Тож, на мою думку, гроші є, але їх використовують неефективно і чекають, щоб держава завжди щось давала", - Супрун.
Багато цих питань будуть вирішені, коли парламент, я сподіваюся, проголосує за подані нами законопроекти, і буде нова система фінансування", - зазначає Уляна Супрун.
Майно та статки:
Уляна Супрун опублікувала декларацію в системі електронного декларування, згідно з якою на її особистих і спільних з чоловіком Марком Супруном іноземних рахунках знаходяться кошти на загальну суму понад $ 4,3 млн.
Також, за даними декларації, Супрун з чоловіком користуються квартирою в Києві загальною площею 128,7 м², що знаходиться у власності іноземної громадянки Христини Пенджоли-Вітович.
Декларація за 2017 рік:
Щодо персони Уляни Супрун існує дуже багато схвальних та критичних відгуків. Сама в.о. Міністра охорони здоров’я прямо говорить про те, що вважає медицину однією з найкорумпованіших галузей в Україні, і головним її завданням є внести туди позитивні зміни.