последние новости в Украине останні новини в Україні

Вакарчук Святослав

Музикант, політик

Великий запит серед українців на нові політичні обличчя показав, що розсудливий та методичний Святослав Вакарчук міг би стати шостим президентом України. Проте невиправдана інтрига та нерішучість подарували Україні президента артиста, а не музиканта. 

Народився: 14 травня 1974 року, м. Мукачево.

Родина: народився Святослав сином відомого у Львові науковця-фізика та ексміністра освіти і науки України (2007 – 2010 рр.) Івана Вакарчука та Світлани Вакарчук, має молодшого брата Олега, який займається банківськими справами. Після 15 років громадянського шлюбу Святослав все ж таки одружився на Лялі Фонарьовій, в якої є донька Діана від першого шлюбу.

Навчання: зі срібною медаллю закінчив Львівську середню школу №4 з поглибленим вивченням англійської мови, навчався в Канаді за програмою обміну учнями. У 1996-му році закінчив фізичний факультет Львівського університету, також має освіту економіста-міжнародника Стенфордського університету.

БУНТАРСЬКЕ ДИТИНСТВО

Майбутній секс-символ України та зірка першої величини в шкільні роки дуже органічно поєднував успішне навчання та  часті візити до кабінету директора за хуліганські витівки: розбите вікно м’ячем, розписану піонерську краватку текстами пісень The Beatles тощо. 

А у 14 років, як згадував сам співак, відмовився вступати до комсомолу, тому що дуже серйозно заглибився в український націоналістичний рух.

КАНАДА, ЯКА ЗМІНИЛА ВАКАРЧУКА

Переломним моментом стала поїздка на навчання до Канади. Саме там Вакарчук тісно познайомився з рок-музикою, і ця зустріч визначила його майбутній шлях по життю. Повертаючись у 1990-му році ще у радянську Україну він привіз з собою значну колекцію творчості західних рокерів.

Перший власний рок-досвід досвід отримав, коли на першому курсі кафедри теоретичної фізики познайомився з хлопцями з гурту "Клан тиші", які згодом заснували всім відомий "Океан Ельзи".  Це відбулося 12 жовтня 1994 року. Зі свої перших днів колектив стрімко зростав та обростав купою прихильників, а вже з 1996 року почалися активні гастролі Україною та Європою.

Варто зазначити, що в Росію "Океан" доплив лише в 2000-му на рок-фестиваль "Нашествие", а дійсно популярним там колектив став після виходу фільму "Брат-2", де пролунали дві композиції з голосом Вакарчука: "Коли тебе нема" та "Кавачай".

НАВКОЛО ПОЛІТИКИ

Вперше ім’я Святослав Вакарчук почали використовувати в контексті політики під час президентських виборів в Україні 1999-го року. Тоді чинному президенту Леоніду Кучмі, який вирішив піти на другий термін, конкуренцію склав очільник комуністичної партії Петро Симоненко.

Достовірно невідомо, чи дійсно музикант підтримував Кучму, чи лише став у противагу до комуніста, проте він був активним учасником пропрезидентського туру разом з іншими артистами.

Беручи до уваги націоналістичні, але в той же час лояльні погляди Вакарчука, здається, що він долучився до виборів лише через загрозу "червоних".

Як би там не було, але Вакарчук вже став на новий для себе шлях активної громадянської позиції, який привів його до Помаранчевої революції. Під час подій 2004 року співак дуже активно підтримував тоді опозиційного кандидата в президенти Віктора Ющенко, постійно виступав на сцені Майдану та закликав людей єднатися навколо майбутнього президента проти ставленика Кучми Віктора Януковича.

 

ПЕРШИЙ МЛИНЕЦЬ КОМОМ

Надихнувшись перемогами двох підтримуваних ним президентів, Вакарчук вирішує особисто зрозуміти, що таке бути політиком. У 2007 році артист проходить до Верховної Ради 15-тим номером за списком політичного альянсу "Наша Україна – Народна самооборона", яку тоді очолював чинний генпрокурор України Юрій Луценко. Крім Вакарчука та Луценко з відомих особистостей в складі блоку були ще Арсеній Яценюк, Анатолій Гриценко та Микола Катеринчук.

Тоді Вакарчук хоч і став депутатом, проте до жодної партії так і не приєднався. Але "не довго музика грала" і вже трохи більше ніж через рік у  грудні 2008 року народний депутат Святослав Вакарчук пише заяву про дострокове припинення повноважень. 16 грудня підписом голови ВР Володимира Литвина його звільняють з Ради.

Вакарчука важко назвати успішним, чи хоча б активним депутатом. За рік в парламенті він не подав жодного законопроекту, вніс дві поправки, одну з яких ухвалили, та полюбляв прогулювати – пропустив 44% засідань.

"У парламенті важка енергетика. Єдине спокійне місце, де відчуваєш себе вільно, - це буфет. Там все як в нормальному житті. Більш того, навіть самі депутати там стають іншими: сосиски і адигейський сир з медом роблять з ними чудо", - так Вакарчук прокоментував свій рік у Верховній Раді.

Можливо, депутатській діяльності заважала праця над сольним альбомом, який вийшов у світ у 2008 році. Дві композиції з цього альбому "Така, як ти" та "Не опускай свої очі" стали культовими.

ЖОДНИХ ПРЕТЕНЗІЙ ДО РОСІЯН

З 2008-й по 2013-й рік Вакарчук переважно займався сольною творчістю, випустивши декілька платівок. "Океан Ельзи" вже почали потроху забувати, але Революція Гідності 2013 року повернула гурт на вже знайому сцену на Майдані, де вони виступили зі своїм "золотим складом".

В листопаді після перших кривавих зіткнень Вакарчук різко засудив дії "Беркуту" назвавши це "середньовіччям".

"Я, як і багато хто в цій країні, втомився від політики. При цьому я завжди з повагою приймаю ваші політичні погляди, навіть якщо вони не збігаються з моїми. Але те, що сталося сьогодні вночі в Києві на Майдані - це не політика! Це - середньовіччя! Це жах! Для всіх! і на Сході і на Заході! Без винятку!", - говорив тоді співак.

Проте варто зазначити, що Вакарчук підтримав не Євромайдан, а саме людей, які туди прийшли і він би це зробив навіть, якщо б вони виступали за інтеграцію з Росією, а не з Євросоюзом.  

Похожее изображение

Результатом Революції Гідності для "Океану Ельзи" стала відміна усіх концертів гурту на території Росії, що відбувалось не по волі музикантів, хоча сам Вакарчук говорив, що не хотів би поділяти своїх фанів за географічною ознакою.  
Тож, можна сміливо стверджувати, що для Святослава важливіші прихильники його творчості, ніж політичні та соціальні настрої в українському суспільстві.

УКРАЇНА БЕЗ ГЕРОЇВ

У 2016 році Вакарчук отримав орден Свободи з рук тодішнього президента Петра Порошенка. Після подяки музикант виступив з гучною промовою, в який звинуватив  президента в гострій бездіяльності, корупції, та низькому рівні політичної еліти.

"Ворог, який роз'їдає Україну зсередини - корупція, тотальна несправедливість, невігластво, низький рівень так званої еліти - набагато підступніше і небезпечніше, ніж будь-який зовнішній ворог. Щоб перемогти його, теж потрібні герої - герої в українській політиці і владі. На жаль, на сьогоднішній день таких героїв ми не бачимо", - заявив Вакарчук.

БАРАБАННИЙ ДРІБ

Президентів підтримував, на Майданах виступав, депутатом був – пора й самому в президенти. Мабуть так думали соціологи, які включали Вакарчука до можливого списку кандидатів у президенти 2019 року, та українці, які віддавали свій голос за нього у цих соцопитуваннях.

Сам можливий майбутній кандидат ніяких підтверджуючих чи спростовуючих заяв не робив, а тільки "годував" інтригою. Так, в вересні на конференції "YES" він натякнув, що "до політики готовий" і таку готовність він висловлював ще декілька разів.

Наступні місяці українці завмирали перед екранами в очікуванні кожного разу, коли Вакарчук публікував нове відео чи давав комусь коментар. Навіть сам Володимир Зеленський вирішив добитися відповіді співака записавши вже відоме відео "Якщо ти, то і я".

І ось цей момент настав, 27 січня на офіційному YouTube-каналі співака виходить відео, в  якому Вакарчук заявляє, що… не йде в президенти. Так завершився найбільш інтригуючий період в історії української політики.

"ГОЛОС" ВАКАРЧУКА

"Ми, партія "Голос", ідемо в парламент, щоб знищити стару політику і створювати політику нову. Політику, яка принесе нам справжні зміни", - з цими словами Святослав Вакарчук презентував свою власну політичну силу партію "Голос". 

Першими до її складу увійшли ексзаступниця міністра юстиції Юлія Клименко, активіст Ярослав Юрчишин, "кіборг" Андрій Шараскін, професор Юрій Соколов та ексголова Одеської ОДА Соломія Бобровська.

Позиції Вакарчука щодо основних подій сучасної України: 

Закон про мову 

Вакарчук відкрито підтримував ухвалення мовного закону про що свідчить допис в його Twitter-аккаунт, у якому він окремо відзначив його важливість та закликав депутатів до його прийняття. Верховна Рада України 25 квітня все ж таки ухвалила Закон про мову

 

 

Війна на Донбасі

Святослав Вакарчук декілька разів був у зоні АТО, давав концерти. Про війну на сході України висловлюється однозначно - це війна і її розпочала Росія. Про це він докладно описав у своїй власній публікацїї

Там він також засудив політиків, які голосно обіцяють чи обіцяли закінчити війну. Він називає це популізмом, бо україна не взмозі самостійно перемогти, та лукавством, тому що зараз єдиний спосіб завершити криваві події - це визнати програш. 

Українська автокефальна церква

Вакарчук, як справжній український націоналіст, відкрито підтримував надання Україні Томосу. 

"Отримання Православною церквою України Томос про автокефалію-історична подія, яка матиме далекосяжні наслідки для всіх українців", - писав музикант у своєму Twitter-акаунті. 

 

 

Про Зеленського

Вакарчук, до якого, імовірно, звертався Володимир Зеленський у своєму відео, тоді публічно так і не надав своєї відповіді щодо намірів йти в президенти. Інтрига знов залишилась інтригою. 

Проте в грудні 2019 року на  лекції "Світ 2019. Що зміниться вже завтра?" на запитання з залу щодо можливого об’єднання з Зеленським, він відповів

"Я такого політика не знаю. Я знаю політика з прізвищем Голобородько (головний персонаж телесеріалу "Слуга народу", — ред.). Це дуже цікавий політик, але за Конституцією він не громадянин України, і не проживав тут останні 10 років - і, на щастя чи на жаль, - не може балотуватися".

Також Вакарчук засуджував заклики Зеленського до боротьби з олігархами, бой той сам пов’язаний з одним з них. 

"Коли ти говориш, що треба боротися з олігархами, але водночас сам пов'язаний з олігархом, то неважливо, яке твоє прізвище, неважливо, чий ти кандидат. Ти кажеш неправду", - сказав музикант в інтерв’ю "Kishkina".

Висновок

Здається, Святослав дійсно не може жити без голосу – до 2015 року він був суддею на ТБ-шоу "Голос країни", звідки пішов через конфлікт,  а тепер створив партію "Голос". До чого це призведе – невідомо. Залишається тільки чекати. Знову.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2