последние новости в Украине останні новини в Україні

Баканов Іван

Перший заступник Голови СБУ - начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ.

Все своє життя Іван Баканов, на відміну від свого друга дитинства Володимира Зеленського, вів спокійне життя ревізора та юриста поки рейдерське захоплення його фірми не привело його в команду нового президента, де він став однією з ключових постатей.

Дата народження: 2 травня 1974 року

Родина: Народився Баканов у місті Кривий Ріг Дніпропетровської області в родині педагогів: вчителів хімії та біології. Має дружину Оксану Лазаренко та виховує сина Артура, який отримував освіту в Україні.

Освіта: Закінчив Академію праці, соціальних відносин та туризму у Києві. До цього навчався в Криворізькому економічному інституті. Має освіту ревізора та юриста.

Один під’їзд – дружба на життя

Батьки Баканова жило в одному під’їзді з родиною Зеленських. Чотири роки різниці у віці не завадили хлопцям потоваришувати та зберегти дружбу до сих пір. Попри давні відносини, до 2012 року вони ніколи разом не співпрацювали.

Друг прийшов на допомогу

Мало що відомо про кар’єру Івана до його бізнес-об’єднання з "Кварталом-95". Проте є інформація, що у 2012 році, коли він працював у компанії з альтернативної гідроенергетики, яку захопили рейдери.

Вочевидь, "відбити" її не вдалося і Баканов був вимушений шукати нову роботу. Саме тут стала в нагоді давня дружба с Зеленським – Володимир запросив його попрацювати юристом у "Квартал-95", а вже наступного року Іван став її керівником.

У 2012 році була заснована, так звана материнська компанія з виробництва фільмів "кварталу" - Green Family Ltd. ЇЇ керівників двоє: Марина Розомова-Георгіу та дружина Баканова Оксана Лазаренко.

Політична діяльність

Коли у 2017 році була заснована партія "Слуга народу", Баканов став її очільником, а вже після заяви Зеленського про намір йти в президенти Івану довіряють керувати його передвиборчим штабом.

Як стверджує сам Баканов в одному зі своїх інтерв’ю, ідея створення партії виникла як "оборонна стратегія", тому що, за його словами, хтось інший намагався зареєструвати партію під таким ім’ям. Це трапилось, коли у 2017 році Зеленський почав з’являтись у різноманітних рейтингах як можливий кандидат у президенти.

"Напевно, вона (ідея партії, - ред.) виникла тоді, коли ми побачили першу соціологію з Володимиром. Спочатку ми навіть не повірили, стали сміятися, а потім зрозуміли, що нас намагаються використовувати в якихось політичних іграх втемну. І тоді ми вирішили зареєструвати партію", — розказав Баканов.

Однак ці данні розходяться з тими, які озвучував глава Адміністрації Президента Зеленського Андрій Богдан. Раніше він говорив, що саме він вперше на замовлення включив Зеленського у список можливих кандидатів у соцопитуваннях.

"Це було рік тому (2018 рік, — ред.). У березні ми замовили першу соціологію, в якій значився Володимир Зеленський. Він тоді посідав 4 чи 5 місце, чи 6-те".

Здається неможливим, що скрупульозний та прискіпливий до деталей Баканов міг цього не знати.

З "кварталу", через партію в СБУ

Ще до призначення на посаду першого заступника голови СБУ Баканов виказував бажання працювати органі, який відповідає дотриманню законності в нашій країні.

"За першою освітою я ревізор, за другою - прокурор, тому я був би не проти попрацювати в органі, який відповідає за дотримання законності в нашій країні", — заявляв він.

Можливо, Зеленський готував своєму другу крісло генерального прокурора, але швидко звільнити Юрія Луценка так і не вдалося. Генпрокурор заявляв, що піде у відставку лише після парламентських виборів, тож, ще є вірогідність, що Баканов його все ж замінить, але це вже має вирішувати Верховна Рада.

Втім, указом президента його було призначено на посаду заступника голови СБУ, але він, фактично, є очільником потужного органу заміняючи відсутнього через добровільну відставку керівника СБУ Василя Грицака.

"Мутне" призначення

Зазвичай, заступника голови СБУ призначає президент за поданням очільника органу, але Баканов був призначений Зеленським напряму, не враховуючи думки Грицака.

Призначити на керівні посади в органі, який забезпечує державну безпеку можна лише людину, яка має військове звання. Але Баканов, як відомо, ніколи не служив, не стояв на військовому обліку та звання не мав.

Лейтенантські погони йому вручили лише за два дні до призначення.  

Цікаві факти:

-         Баканов наголошував на тому, що хоче опублікувати свою декларацію, яку він подав до СБУ. Однак за правилами цього органу всі його співробітники – "таємні агенти", про домашнє майно яких ніхто не має права знати. Навіть, якщо це публічна особистість як Баканов.

-       Період життя Баканова до 2012 року окутаний таємницею, проте відомо, що ще у 90-х він був знайомий з бізнесменом Павлом Фуксом та ще рядом бізнесменів, які після стали політиками  про що він розповідав сам.

-          Починаючи з 2012 року він називає свого давнього друга лише на ім’я по батькові – Володимир Олександрович, хоча старший за нього на чотири роки.

Висновок:

Іван Баканов – непублічний та доволі закритий чоловік, який завжди дає короткі відповіді та не дозволяє ними маніпулювати. "Я весь час ловив поганих хлопців, які завдавали шкоди підприємству", — так він характеризував своє колишнє життя ревізора та юриста. Сподіваємось, саме цим він і буде займатися на новій посаді заступника голови СБУ.

 

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2