последние новости в Украине останні новини в Україні

Богдан Андрій

Голова Офісу Президента України з 25 червня 2019 року до 11 лютого 2020 року

Холоднокровний та розважливий Андрій Богдан, ховаючись за адвокатською таємницею, видає лише частку від усієї тієї інформації, яку придбав за роки роботи на безліч політичних сил включаючи "Партію регіонів". Вдала адвокатська кар'єра, незважаючи на закон про люстрацію, привела Богдана в крісло глави Адміністрації президента України Володимира Зеленського, якого саме він прискорив піти в президенти.

Ми зібрали найважливіші факти з життя львівського адвоката Андрія Богдана.

Народився: 3 грудня 1976 року у Львові

Родина: Андрій - спадковий юрист, його батько Йосиф Богдан – кандидат юридичних наук та доцент кафедри права та процесу кафедри Львівського національного університету ім. Івана Франка. Має жінку та виховує чотирьох дітей.
Освіта: в університеті батька отримав дві освіти: у 1998 закінчив юридичний факультет, а у 2007 отримав кваліфікацію економіста та спеціаліста по фінансам.

Адвокатська діяльність

У 2001 році, Андрій Богдан отримав професійне свідоцтво від Ради адвокатів Львівської області та влаштувався працювати в київську юридичну фірму "Правіс", паралельно був помічником судді Київського апеляційного суду.
Згодом, отримавши більше досвіду, став керуючим партнером у фірмі "Пушкін та партнери" (компанія змінювала назву на "Юридичні радники", але потім повернула стару назву). Засновник цієї фірми Ігор Пушкін – заступник голови секретаріату при третьому президенті Вікторі Ющенку. Також Пушкін був керуючим партнером в фірмі "Правіс", де починав кар’єру Богдан. Окрім того, Пушкін отримав освіту в тому ж університеті, що й теперішній голова АП, але на сім років раніше та був учнем його батька.  

Політична "кар’єра"

У 2007 році, коли Богдан влаштувався у компанію Пушкіна, вирішив вперше спробувати себе у справжній політиці. Не припиняючи адвокатської діяльності, він став 93-тім номером у списку блоку "Наша Україна – Народна самооборона" на парламентських виборах. На відміну від Святослава Вакарчука, який того року теж балотувався за списками цього блоку, Богдан у парламент так і не потрапив. 

Антикорупційний заступник

Не витрачаючи марно час, наприкінці 2007 року Богдан за указом колишнього юриста (керував юрфірмою "Юрис") та тодішнього міністра юстиції Миколи Оніщука посідає крісло його заступника з питань боротьби з корупцією при уряді Юлії Тимошенко. Його завдання полягало в забезпеченні реалізації державної правової політики в сфері боротьби з корупцією.

Після трьох років в міністерстві юстиції Богдана знову трохи підвищили і він пересів у крісло заступника міністра Кабінету міністрів України регіонала Анатолія Толстоухова вже в уряді Миколи Азарова. Проте пропрацював там лише до грудня - був звільнений разом з Толстоухом у зв’язку з адмінреформою.

Наказом самого Азарова 19 грудня 2010 року його призначать на його найдовший термін в уряді (2010 – 2014 роки) на посаду… заступника заступника міністра Кабінету міністрів України, тобто, на ту ж саму посаду.

Це лише люстрація

У 2014 році у зв’язку з повною ліквідацією уряду Азарова Богдан був люстрований, але в Україні залишився та повернувся то адвокатської практики.

"Так, дійсно, я люстрований, але я не бачу в цьому нічого поганого. Мені нема за що стидатися. В Кабміні було 7 урядових уповноважених – з питань інвалідів, з питань СНД, з питань взаємодії з Росією, з прав людини і ще там. Але внесли тільки одного мене, і цей закон в якійсь досить значній частині був прописаний про мене одного", - так голова АП згадує події тих років.

У цьому ж 2014 році він вдруге спробував себе у ролі кандидата на пост депутата - балотувався в Раду за списками партії "Блок Петра Порошенко". Його 74-й номер виявився прохідним, але партія відмінила його реєстрацію в якості кандидата. Богдан спробував оскаржити це рішення в суді, але безуспішно.  

Доленосна зустріч з Коломойським

Місто Дніпропетровськ, 2014 рік. Перший рік після Революції Гідності. За сприянням тодішнього очільника Дніпропетровської області Ігоря Коломойського на пару з в.о. президента Олександра Турчинова на посаду віцегубернатора призначають Геннадія Корбана (ексочільник партії "Укроп" — ред.).  Корбан, в свою чергу, запрошує свого давнього товариша (знайомі з 2000 року — ред.) на посаду радника Коломойського як спеціаліста, який знається на державній службі.

Хрещення вогнем

Олігарх Ігор Коломойський, як відомо, людина непроста, відомий своїми гучними промовами та складним характером. Зазвичай такі постаті ніколи не підпускають до себе "неперевірених" людей. Вочевидь, що Богдан потрапив до кола Коломойського не просто так – він готував собі нового адвоката.

Доказати свою професійну спроможність Богдан зміг, захищаючи в суді свого товариша Корбана. У 2015 році він був затриманий працівниками СБУ у власному будинку. Йому інкримінували сім кримінальних проваджень від організації ОПГ до викрадання автомобіля. Результатом довгої та складної судової справи стало повне зняття всіх звинувачень з Корбана, який до того часу вже переїхав до Ізраїлю. Богдан виграв справу та в 2016 році став юристом Коломойського.

Товариш Зеленський

Про зв’язок  Коломойський – Богдан відомо давно.  Сам Богдан з Зеленським познайомився приблизно у той же час, що й з олігархом – приблизно п’ять років тому. Тоді вони потоваришували та часто зустрічалися.

В січні 2019 року Андрій Богдан підписує договір з партією "Слуга народу" Володимира Зеленського, та стає її адвокатом та консультантом з юридичних питань. Проте в народі його за очі прозвали "людина Коломойського" чи "куратор від Коломойського" через зв’язки з олігархом та постійну близькість до шостого президента України.

Богдан дійсно майже не відходив від Зеленського, супроводжуючи його всюди. Він навіть був присутній на дебатах на НСК "Олімпійський" та щось шепотів тоді ще кандидату в президенти на вухо.

Дискусія навколо призначення

Найвища посада чекала на Богдана 21 травня – указом новообраного президента його призначать головою Адміністрації Президента. Свою адвокатську діяльність Андрій призупинив 22 травня, про що повідомив на своїй Facebook-сторінці. Він окремо зазначив, що більше не є юристом чи адвокатом Коломойського.

Це призначення визвало гучний резонанс в суспільстві через те, що Андрій Богдан підпадає під закон "Про очищення влади" за його тісні зв’язки з "Партією регіонів". Всі чотири роки президентства Януковича він працював в уряді Азарова та був заступником високопосадових регіоналів. Згідно з цим законом, він не має права посідати урядові посади до 2024 року.

Однак при ухваленні закону про люстрацію посади голови Адміністрації Президента і його заступників були виведені з-під державної служби.

Зараз навколо цього прецеденту йдеться дискусія. Очільник головного територіального управління юстиції Києва Станіслав Куценко 27 травня повідомив, що Міністерство юстиції України перевірить документи щодо законності призначення главою Адміністрації президента України.

"У реєстрі, який стосується люстрації, прізвище глави Адміністрації Президента є. Але з іншого боку, його немає в тій частині списку, який стосується людей, які були звільнені відповідно до закону про очищення влади. Але на той момент Андрій Богдан вже не був на тій посаді, яка підлягає люстрації. Позиція неоднозначна, тому і є дискусія", - повідомив чиновник.

Скандали

Журналістка програми "Схеми"  12 квітня на своїй Facebook-сторінці опублікувала історію про подорожування Богдана прямими рейсами до Росії після окупації Криму. В своєму тексті вони пише, що запропонували тоді ще юридичному раднику не публічно прокоментувати їхню інформацію. Замість цього Богдан зробив пост-пояснювання у своїй соцмережі, де обізвав журналістів "журна**юхами". Наразі це слово вже видалено.

Цікаві факти про Богдана

  • Через день після його призначення на пост голови АП на сайті електронних петицій зв’явилась петиція з вимогою відставки Богдана з його посади. Петиція набрала 33 228 підписів з 25 тисяч необхідних.
  • У 2014-2015 роках саме Богдан підштовхував Зеленського піти у політику – стати народним депутатом. Тоді Зеленський відмовився. Проте вже у 2018-му Богдан повернувся до цієї розмови, але вже пропонував піти у президенти. Результат ми всі знаємо.
  • Богдан звинувачував кандидата в президенти та народного депутата України Юрія Дерев’янко в тому, що той особисто вимагав внести посаду Богдана до спуску люстрацій них.
  • У Богдана є сторінка у Вікіпедії перекладена п'ятьма мовами: українською, російською, англійською, естонською та шведською. Шведська та естонська сторінка майже не заповнені.
  • Богдан з 2004 року працював у різних іпостасях в абсолютно всіх штабах всіх політичних партій.

Андрій Богдан – яскравий приклад "неполітика-політика", який залишається при справі попри зміну влади в країни. Багато кому він не подобається, проте якихось реальних аргументів його опоненти знайти не можуть. Здається, що з приходом до влади Зеленського Богдан ще довго буде залишатися "при справі".

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2