последние новости в Украине останні новини в Україні

Рябошапка Руслан

Заступник керівника Офісу президента України

 

Український політик та юрист. Головний антикорупціонер "Зе!Команди" понад п’ятнадцять років працює у сфері боротьби з корупцією.

Біографія

Народився 14 жовтня 1976 в смт Зеленогірське Любашівського району Одеської області.

Освіта

У 1998 році закінчив Міжнародний Соломонів університет, де здобув кваліфікацію спеціаліста з правознавства.

Сім'я

Дружина — Олеся Бартовщук, дипломована юристка. Живе в Страсбурзі, працює у Європейському суді з прав людини. Подружжя має трьох синів: Тимур, Лука та Марко. До речі, сини політика мають французьке громадянство.

Кар'єра

Після закінчення університету Руслан Рябошапка почав свою кар'єру в уряді. На той період президентом України був Леонід Кучма. З 1998 до 2001 року був головним консультантом заступника начальника управління законодавства про правосуддя, охорону правопорядку і оборону, а також — заступником начальника відділу Державного департаменту України з питань виконання покарань.

З 2001 по 2002 рік обіймав посаду заступник директора Департаменту законодавства про правосуддя, кримінального і процесуального права та про адміністративну відповідальність Міністерства юстиції України.

Наступного року Рябошапка був директором Центру правової реформи і законопроектних робіт при Мін'юсті. А вже з 2003-го — керував Департаментом законодавства про правосуддя правоохоронної діяльності та антикорупційної політики.

Рябошапка, як і ще двоє представників команди Зеленського — Данилюк та Апаршин, працював в уряді Миколи Азарова. 21 червня 2010-го він був призначений директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабінету міністрів. На цій посаді Рябошапка пробув не довго: у лютому 2011 року Кабмін ліквідував посаду урядового уповноваженого та Бюро з питань антикорупційної політики.

Після цього Рябошапка обійняв посаду заступника директора Департаменту юридичного забезпечення секретаріату Кабміну.

У період з 2013 по 2014 рік був керівником Департаменту аналізу антикорупційної політики у неурядовій організації "Transparency International Україна".

*Transparency International – антикорупційна організація, заснована 1993 року в Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном. Головна місія — знизити рівень корупції в Україні.

У 2016 році Рябошапка був співробітником Національного агентства з питань запобігання корупції. Однак уже в 2017-му році він припинив роботу на цій посаді.

"НАЗК – потужний і потенційно надзвичайно ефективний елемент антикорупційної інфраструктури в Україні. Однак, цей інструмент не використовується за призначенням", - Руслан Рябошапка.

Під час президентських виборів у 2019 році приєднався до "Зе!Команди" Володимира Зеленського, в якості радника кандидата. А вже у травні того ж року Зеленський своїм указом призначив Рябошапку заступником керівника Офісу президента України.

"Якщо ти не можеш протидіяти якомусь явищу - тобі необхідно якимось чином його очолити", — заявив Руслан Рябошапка.

З 25 червня 2019 року обіймає посаду Голови Національної ради з питань антикорупційної політики.

За словами самого політика, на цій посаді він відповідає за юридичний напрямок, реформу судової системи, прокуратури, а також інших правоохоронних органів. 

15 липня указом президента Зеленського затверджений у персональному складі Ради національної безпеки і оборони України.

"Навіть без будь-яких посад я хотів би допомогати Володимиру, бути його радником, ділитися своїми знаннями і досвідом", - Руслан Рябошапка в одному з інтерв'ю.

Скандал із несправжньою декларацією

На початку липня 2016 року Руслан Рябошапка звинуватив голову агентства Наталію Корчак у спробі "узурпувати владу" в колегіальному органі. Водночас колеги по НАЗК, на його думку, саботували запуск агентства.

У серпні того ж року від його імені хтось розмістив вигадану електронну податкову декларацію з "відомостями" про отримання ним 20 млн грн від фіктивної комерційної фірми.

Сам Рябошапка зазначив, що жодних декларацій не подавав.

За даними технічних співробітників агентства, електронний цифровий підпис, яким була підписана фальшива декларація від імені Руслана Рябошапки, є "тестовим" і був згенерований державним підприємством "Українські спеціальні системи".

Незабаром, 22 серпня, внутрішнє розслідування НАЗК підтвердило недостовірність внесених "даних".

Читайте також: Старі обличчя нового Зе

Доходи

Останній раз Руслан Рябошапка подавав електронну декларацію в березні 2018 року.

На його родину записана квартира площею 150 м² та земельна ділянка площею 318 м² у Нових Петрівцях під Києвом. Дружина Рябошапки володіє земельною ділянкою площею 440 м² у Франції. Там же вона має житловий будинок площею 145 м², вартість якого понад 12 мільйонів гривень.

Також у подружжя є два автомобілі Volvo: марки XC70 і XC90.

Зазначена в декларації зарплата Олесі Бартовщук в Європейському суді становить майже три мільйони гривень. Водночас сам Рябошапка, будучи працівником НАЗК, отримував трохи більше ніж 400 тисяч гривень.


Кар’єра держслужбовця Рябошапки значно довша, ніж період співпраці з громадськими організаціями: у центральних органах влади він пропрацював майже 20 років. В одному зі своїх інтерв'ю заступник керівника ОП зазначив, що стратегія команди Зеленського – це стратегія перемоги над корупцією. "Нам не потрібні фасадні реформи, нам потрібен результат", - прокоментував Рябошапка.

Чи будуть ці та інші заяви головного антикорупціонера втіленні у життя та наскільки якісними будуть зміни — покаже час.

Водночас Рябошапка має всі шанси увійти в історію, якщо зуміє подолати корупцію в Україні. Хоча, на перший погляд, це здається нереальним.

Всі головні новини з доставкою в Ваш месенджер Телеграм
2