Хомчак Руслан
Одразу ж після того, як Володимир Зеленський набув повноважень Верховного Головнокомандувача, указом №301 він звільнив начальника Генерального штабу Віктора Муженка. Замість нього призначив генерал-лейтенанта Руслана Хомчака, що викликало резонанс у суспільстві. Адже саме Хомчак є однією з ключових фігур боїв за Іловайськ, що обернулися справжньою трагедією для України: за офіційними даними, в "Іловайському котлі" загинули 366 військових, 249 були поранені, 128 потрапили в полон, 158 вважаються зниклими безвісти.
Народження: 5 червня 1967 року в Рівному.
Навчання: закінчив Московське загальновійськове училище. Проходив службу в Німеччині, а потім в Білоруському Червонопрапорному окрузі. Навчався в Національній академії оборони.
Кар'єра
Після закінчення навчання в Національній академії оборони протягом семи років служив у 24-й окремій механізованій бригаді та дослужився до начальника штабу. Почав служити у Збройних Силах України із січня 1993 року. Протягом чотирьох років був командиром 300-го окремого механізованого полку в Чернівцях. У квітні 2005 року очолив 72-гу окрему механізовану бригаду.
У 2009 році Хомчак став начальником штабу 8-го армійського корпусу.
У 2012 році був на посаді тимчасово виконуючого обов'язки командира 6-го армійського корпусу, який згодом переформатували в Оперативне командування "Південь".
У серпні 2013 року Хомчакові присвоюють військове звання генерал-лейтенанта.
Того ж року став начальником Дніпропетровського гарнізону. Невдовзі познайомився із Ігорем Коломойським, який на початку березня 2014 року був головою обласної адміністрації Дніпропетровської області.
"Я, як керівник командування, не міг не співпрацювати з головами обласних адміністрацій, в тому числі і з Ігорем Валерійовичем. Оскільки мій штаб був розташований в 5 хвилинах їзди від ОДА, у нас з ним була можливість спілкуватися частіше".
Був командувачем сектору "Б" під час активної фази війни на Донбасі. У 2014-му він керував операцією виводу військових з Іловайська, за що і отримав у свою адресу шквал критики. Руслан Хомчак є одним з офіцерів, яким вдалося вибратися з котла. Сам Хомчак винуватцем трагедії назвав російське командування. За його словами, саме воно порушило домовленість про коридор для українських військових і дало наказ їх розстріляти.
Точний поіменний список загиблих воїнів під Іловайськом засекречений донині.
З 2016 року був начальником штабу і першим заступником командувача Сухопутних військ. З лютого 2017 року обіймає посаду головного інспектора Міністерства оборони України, а тому володіє всією інформацією про проблеми Збройних сил.
21 травня 2019 року президент Володимир Зеленський призначив Хомчака Начальником Генерального штабу — Головнокомандувачем Збройних сил України.
Нагороди: У грудні 2004 року указом президента Леоніда Кучми його було нагороджено орденом "За заслуги" III ступеня. У 2011 році полковнику Хомчаку указом президента України Віктора Януковича присвоєно звання генерал-майора. Невдовзі, у 2013 році, йому було надано військове звання генерал-лейтенанта.
СКАНДАЛИ
Конфлікт з добровольцями
Хомчака часто звинувачували у зраді та некомпетентності. Він саботував у 2014 році видачу зброї батальйону територіальної оборони "Айдар" та ніяк не реагував на доповіді про необхідність надання медичної допомоги бійцю батальйону, через що товариші по службі змушені були самотужки доставляти потерпілого до медичного закладу. Більше того, він видав наказ, згідно з яким "Айдару" заборонено проводити будь-які бойові дії.
У одному інтерв'ю Хомчак заявив, що на нього вилили багато бруду.
"Зовсім мене не знаючи, необґрунтовано звинуватили у зраді. Тому що я, нібито, їм не даю зброю".
За словами Хомчака, він керувався виключно законами України і всім, хто пройшов відбір у батальйон та був на офіційній основі зарахований до його складу, зброю видали.
"Але це військовий підрозділ, а не "бандформування". Особовий склад батальйону комплектувався з числа мобілізованих, які повинні відповідати певним вимогам: бути громадянами України відповідного віку, мати певну військову спеціальність, не кажучи вже про те, що ці люди не повинні мати судимості".
На думку колишнього командира Айдара Сергія Мельничука, подібні дії генерал-лейтенант Хомчак чинив задля того, аби перепідпорядкувати батальйон під себе.
"У нас дійсно був конфлікт через те, що нам не давали зброю. З одного боку, як командир, я його розумію, бо люди, які тоді прийшли в батальйон були не оформлені, у багатьох була непогашена судимість, у людей не було військової спеціальності, і я не міг всіх поставити на посади, а зброю видавали лише тим, хто був на посаді. Але з іншого боку, була агресія окупанта і людей терміново потрібно було озброювати".
Іловайськ
6-7 серпня українські війська, під командуванням генерала Хомчака почали штурм Іловайська. Згідно з офіційною інформацією, командування мало інформацію про наявність лише 80 бойовиків в Іловайську. Штурм завершився невдачею та величезними втратами з української сторони.
Читайте також: Іловайські вдови: жіноче обличчя трагедії
Нині існує безліч версій того, що стало причиною Іловайського котла та невдалого виходу звідти. За офіційною версією Генштабу, в Іловайському котлі винні російські війська. За їхньою версією, 24 серпня відбувся раптовий наступ військ іншої держави. Однак, відомий український військовий журналіст Юрій Бутусов стверджує, що інформацію про наявність російських військ та їх можливий наступ, українське керівництво мало ще на початку серпня.
В одному зі своїх коментарів Бутусов стверджував, що справа Іловайського котла — свідоме політичне замовлення, щоб народ та армія ніколи не дізналися, що насправді відбулось під Іловайськом.
Водночас слід зазначити, що планування подібних операцій здійснюється вищими чинами керівництва, тобто, в даному випадку, начальником Генштабу (Віктором Муженком) та керівником сектору "Б" (Русланом Хомчаком).
У серпні 2018 року Генеральна прокуратура оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії. Слідство дійшло висновку, що замисел керівництва антитерористичної операції - зайняти та блокувати Іловайськ українською армією - "був цілком обґрунтованим".
Обсяг матеріалів кримінального провадження становить понад 1 150 томів. 550 мають гриф "Таємно" і "Цілком таємно".
В одному інтерв'ю Хомчак сказав, що за Іловайськ він не опускав очі і не буде цього робити.
"Для мене той бій не закінчився, тому що досі невідома доля багатьох, хто пропав безвісти… Це все – тягар в моїй душі. Але я ні перед ким очі не опускаю. Не тому, що я такий безстрашний, а тому, що я зробив все, що міг зробити. Напевно, головна моя проблема в тому, що я залишився живим".
Серед встановлених ключових факторів трагедії зазначено: низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних Сил України; численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників серед особового складу в українській армії у той період; окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій, які не перебувають у прямому причинно-наслідковому зв’язку з настанням тяжких наслідків – загибелі українських військових та втрати озброєння і військової техніки.
Згідно ж із висновками експертів, настання тяжких наслідків у вигляді загибелі українських військовослужбовців та втрати озброєння і військової техніки у районі міста Іловайськ Донецької області перебуває у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24 вересня 2014 року здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів.
Начальник Генштабу не знає, як одягати бронежилет?
27 травня президент України Володимир Зеленський вперше з робочою поїздкою відвідав позиції бійців ООС. Водночас був присутній і начальник Генерального штабу.
Після опублікування фото з поїздки журналісти та користувачі соцмереж звернули увагу на бронежилет Руслана Хомчака, а точніше на те, що він одягнув його задом наперед.
Хоча в коментарях були й ті, хто його підтримав. Мовляв, людина з досвідом і "знає, що в такому випадку при пересуванні повзком вона не набере землі в автоматні магазини".
Статки
Згідно з декларацією про доходи за 2018 рік, Хомчак володіє квартирою у Білій Церкві Київської області та двома земельними ділянками: одна в Житомирській області (загальна площа 20000 м²), інша — у Чернігівській (загальна площа 1000м²). За минулий рік Хомчак задекларував 1 136 179 гривень. З них 800 866 гривень — заробітна плата за основним місцем роботи. Готівкою генерал зберігає 50 тисяч доларів США, 10 тисяч євро і 60 тисяч гривень.
ВИСНОВОК
Основним завданням начальника Генштабу України є розробка і впровадження стратегічних планів використання армії, а також напрямків розвитку ЗСУ. Якими б не були особистісні якості начальника генштабу Руслана Хомчака — оцінки армійцями та ветеранами його професійних здібностей радикально відрізняються: йому закидають провальне командування під Іловайськом і водночас називають його призначення першим кроком реформ в українській армії.
Дорікати тільки Хомчаку в Іловайскій трагедії, мабуть, неправильно. Проте, де гарантії того, що подібні "прорахунки" не матимуть продовження?